6587-ият заловен без книжка уби дете и бременна с близнаци. 6587-ият заловен да кара без книжка уби бременната си с близнаци жена и 2-годишната им дъщеря при удар в дърво на пътя между Бяла Слатина и с. Попица. 35-годишният мъж нямал книжка и карал краден фолксваген.
Само преди 2 дни полицаи спрели Камен и установили, че колата е обявена за издирване в Швеция. При проверката фолксвагенът бил с транзитни номера в Бяла Слатина. Шофьорът обаче не бил санкциониран.
Той е 6587-ият заловен да кара без шофьорска книжка от началото на годината. На месец органите на Пътна полиция засичат средно по 770 водачи без свидетелство за управление. Причините са различни - някои никога не са имали книжка, други са останали без нея заради нарушения или неплатени в срок глоби. На трети са изтекли, а има и случаи на каращи без "Гражданска отговорност", когато книжката е невалидна. В такива случаи санкциите са сваляне на номерата за лична кола от 6 до 12 месеца и спиране от движение за месец на чужда.
Предполага се, че мъжът, който уби бременната си жена и 2-годишното си дете е карал с висока скорост по разнебитения път и на завой загубил контрол.
На място издъхнало детенцето, което било в скута на майка си на предната седалка. По-късно в болницата в Бяла Слатина починала и 22-годишната майка, а лекарите установили, че тя е била бременна с близнаци. Шофьорът Камен А. е с множество травми.
Камен е известен в циганската махала на Бяла Слатина като собственик на два буса, с които превозва нелегално дърва за огрев. Преди време бил засечен от патрул с незаконни дърва в един от бусовете. Съставили му актове и му взели книжката.
Само преди два дни полицаи спрели бракониера с фолксвагена с транзитни номера в Бяла Слатина. Оказало се, че колата е обявена за крадена в Швеция и се издирва. Проверката станала пред очите на десетки сеирджии, за които било голяма изненада, че нито циганинът, нито колата били задържани. Ден по-късно вече карал колата с монтански номера, твърдят очевидци. Според тях той успял да си направи и фалшива регистрация на фолксвагена в т. нар. частен КАТ в Бяла Слатина, който се намирал на ул. "Латинка" в циганската махала. Хората в Бяла Слатина твърдят че там ромите правели фалшиви документи, които трудно се разпознавали.
Без миниcтpи и cъдии в cпиcъка c посланици, първите 10 - в сряда. Първите 10 имена от дългоочаквания списък с новите посланически назначения се очаква да минат на Министерски съвет в сряда, съобщиха от Министерството на външните работи вчера.
От МВнР уточниха още, че сред новите шефове на дипломатически мисии няма бивши министри и конституционни съдии, каквито спекулации имаше по-рано в някои медии.
Новите посланици излизат след продължително и тежко съгласуване между външното министерство и администрацията на президента, като за по-голямата част от позициите разговорите тепърва предстоят.
Все още спорни са поне 20-ина имена.
Първоначалният списък, внесен от Външно за обсъждане на "Дондуков" 2, съдържал общо 32 имена. Някои от тях вече са били предварително съгласувани между правителството и президентството.
От офиса на държавния глава Румен Радев обаче са чувствителни по отношение на т.нар. политически назначения, както и към ротациите на място - когато един посланик отива директно от една столица в друга.
Според първоначалния списък обаче политическите назначения се оказват много по-малко от допустимия праг от 20 процента. Освен това близо 30% от посланическите кресла са предложени на жени. Въпреки това процесът по съгласуване се забави със седмици заради спорове за отделни имена.
В крайна сметка дипломатическото ведомство и президентството постигнаха компромис за 10 имена. Това са предимно високопоставени дипломати от кариерата, които трябва да оглавят такива мисии в чужбина, където към момента няма посланик или мандатът му е изтекъл.
Мародерстват ни с доматите и дините. Цените на доматите и дините през тази година са двойни спрямо миналата. Килограм оранжерийни домати на едро в момента се предлага по 2,05 лева при 1,19 лева в началото на септември 2017 г„ което е с близо 73% повече на годишна база, отчитат последните данни на министерство на земеделието. По-скъпо се търгуват и полските домати - с близо 31 на сто за година, като в момента се продават по левче на борсите при 75 стотинки през 2017 г. На пазарите цената на качествени розови домати стига 5,50 лв. за килограм.
При дините ръстът в цените е още по-голям - със 133% за година - от 0,21 лв. за кг в началото на септември 2017 г. до 0,50 лв. през тази. С 58 на сто е увеличението при пъпешите. Миналата година килограмът е бил 0,77 лв., а през тази -1,22 лв. Нагоре са и цените на прасковите, ако миналата есен те са се предлагали по 0,95 лв. за кг, то през тази вече са 1,42 лв. за кг на едро или с близо 50 на сто нагоре. Зимнината тази година ще ни излезе по-солена и заради чушките. При тях поскъпването е с 18 на сто за година и на едро се продават по 1,10 зелените и 1,23 - червените.
Килограм картофи върви по борсите по 0,55 лв., което е с близо 8 на сто повече спрямо миналата есен, показват още данните на земеделското министерство.
Единствено ябълките и гроздето се търгуват на по-ниска цена от миналогодишната -съответно с 26 и 10 на сто.
Цените са високи, защото вносът определя пазара у нас, коментира пред "Труд" Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България. От Полша доматите идват по 70 стотинки за килограм, а в търговските вериги се продават по 2,50 лв., посочи той. Това повлича и цените на родното производство и българските домати се предлагат на пазара по 3,50-4 лева, което е 4 пъти над себестойността им, твърди председателят на съюза. Много често на пъпеши от Гърция например пише, че са от Долни Дъбник.
Статистиката на земеделското министерство отчита сериозен ръст във вноса на плодове и зеленчуци. От януари до май в страната са внесени 141,9 хил. тона пресни зеленчуци и 122,2 хил. тона пресни плодове - респективно с 6,4% и 23,3% повече на годишна база.
Увеличението на вноса на пресни зеленчуци се дължи основно на нарастване на доставките на домати - със 7 хил. тона или 17,3%, краставици - с 3,7 хил. тона -30,6% и пиперки - с 3,6 хил. тона - 42,2%. Същевременно намаляват доставените количества картофи с 4,9 хил. тона - или с 19,1%. Сред традиционно внасяните в по-големи количества зеленчуци, по-малък внос се отчита също при зелето, морковите и репите.
Съществен дял заемат и доставките на ябълки, които спадат с 5,2 хил. тона. За разлика от тях сме внесли близо три пъти повече дини, череши и праскови.
Големите фирми и София плащат 68% от данъците. Големите компании заедно с гражданите и бизнесът в София плащат 68% от всички данъци в страната. Това става ясно от отчета на НАП за дейността й през миналата година. Общият размер на приходите, събрани от НАП през 2017 г. е 19,176 млрд. лв., което е ръст с 1,535 млрд. лв. (8,7%). 35,8% от тези данъци са събрани от Териториалната дирекция на НАП в София. А 31,9% са осигурени от ТД "Големи данъкоплатци и осигурители". Тази дирекция на НАП обслужва големите фирми, които имат приходи над 3 млн. лв. или възстановен ДДС над 2 млн. лв., както и всички банки, застрахователи, пенсионни фондове и здравноосигурителни дружества.
Финансовите резултати на бизнеса сериозно се подобряват. Общият размер на декларираната облагаема печалба на фирмите за финансовата 2016 г. е 20,27 млрд. лв., което е увеличение с 1,039 млрд. лв. (5,4%). Същевременно и резултатите на фирмите, които имат финансови проблеми и декларират загуба от дейността си, също се подобряват. Общият размер на декларираната загуба от компаниите в страната е 5,925 млрд. лв. като намалява с 355 млн. лв. (5,7%). Общият размер на приходите на фирмите в страната е нараснал с 5 млрд. лв. до 333 млрд. лв.
Любопитно е, че най-големи печалби са обявили предприятията от преработващата промишленост - общо 4,547 млрд. лв. На второ място с печалба от 4,44 млрд. лв. са фирмите от сектора търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети. На трето място остават фирмите от сектора финансови и застрахователни дейности с печалба от 2,468 млрд. лв. Много високи печалби са обявили и компаниите от секторите "Професионални дейности и научни изследвания" (1,432 млрд. лв.), "Транспорт, складиране и пощи" (1,272 млрд. лв.), "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти, далекосъобщения" (1,086 млрд. лв.) и "Строителство" (1,027 млрд. лв.). Оказва се, че IT секторът и телекомуникациите правят печалба почти колкото строителните фирми. Но между двата сектора има сериозна разлика. През 2016 г. печалбата в строителството намалява с 28%, докато в IT и комуникациите нараства с 12,6%. Освен това доста компании в строителството имат финансови проблеми и са обявили обща загуба от 636 млн. лв. Докато в IT и комуникациите са обявени загуби само за 229 млн. лв.
За МВР разправата с журналисти е по-важна от борбата с корупцията. Три дни след като арестува журналиста от "Биволъ" Димитър Стоянов и румънския му колега Атила Биро край радомирското село Егълница, докато те работят по разследване, за което са подали сигнал до службите, МВР продължава да демонстрира тотално нежелание да провери има ли схема за източване на европейски средства. Шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов дълго и шумно се възмущава от репортерите, но отказва да коментира предприети ли са някакви действия срещу компаниите, за които се твърди, че са участвали в схемата, има ли задържани при горенето на документите и какво всъщност е било унищожавано. Вчера в скандала се включи и прокуратурата, която нареди на ДАНС да провери изнесените в публикациите на "Биволъ" данни и обществените поръчки при разпределянето на пари от ЕС.
Досега нито главният секретар на МВР и номиниран за министър Младен Маринов, нито министърът в оставка Валентин Радев, нито премиерът Бойко Борисов са коментирали скандала, който беше широко отразен в редица авторитетни медии и вероятно ще предизвика проверка и от Брюксел.
Вчера шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов предприе нова атака срещу журналистите. Той се ядоса, че запис на негов разговор с главния редактор на "Биволъ" Атанас Чобанов е бил разпространен от bTV, и попита дали някой ще му се извини за това. В записа се чува как Спиридонов се извинява на Чобанов за ареста. В събота Спиридонов се отметна от извинението си, а в понеделник вече се обяви за жертва. От "Биволъ" пуснаха и втори разговор - със служител на ГДБОП, направен малко преди изгарянето на документите, който съветва журналистите да продължат разследването си сами, защото не можел да организира хора за това в момента. Записът опровергава думите на Спиридонов, че полицаите не са знаели, че журналистите ще бъдат в района на изгарянето, и затова са ги задържали.
"За мен е изключително неприятно, че борци за справедливост и за законност боравят с незаконни действия. Г-н Чобанов пусна запис за проведен разговор между него и служител на ГДБОП, вчера същата медия (bTV) пусна разговор между г-н Чобанов и мен. Аз не съм оторизирал никой да ме записва и да ми пуска гласа в която и да е медия, без аз да съм съгласен. Ако вие считате, че гражданите на Република България не трябва да спазват чл. 32 от конституцията, ал. 2, кажете го", заяви Спиридонов. "На моя служител и на мен тази медия ще се извини ли, че дава записи и формират обществено мнение, без аз да съм давал съгласие някой да ме записва", попита шефът на ГДБОП. Спиридонов заяви, че не може да разбере как преди са работили добре с "Биволъ", а сега се е стигнало до сблъсък. В събота пред bTV той дори се възмути как така след ареста край Егълница журналистите отказвали вече да съдействат с информация. Спиридонов припомни, че по сигнал на медията била разбита организирана престъпна група в Северозападна България.
Фандъкова: Не мога да гарантирам за всеки майстор. "При тези огромни, мащабни ремонти няма как да гарантираме, че някой майстор няма да си остави ръцете. Това са десетки фирми, това са стотици хора, които работят на терен." Това признание направи кметът на София Йорданка Фандъкова пред bTV по повод последните сигнали за некачествени ремонти. Както "Сега" писа, работници бетонираха дървета по "Граф "Игнатиев", а на бул. "Дондуков" за трети път се разместиха павета. На този фон Фандъкова смята, че санкциите и мерките на общината все пак дават ефект.
Кметът изтъкна, че за първи път е поискала при реконструкцията на бул. "България" становища за положения там асфалт да дадат две независими лаборатории. Пробите показали, че материалите отговарят на изискванията. Ремонтът на булеварда се извършва от "Трейс груп" - фирмата, която асфалтира пътя край Своге, където 17 души загубиха живота си. Лабораторни анализи ще се правят и на новата настилка на бул. "Арсеналски" и на бул. "Васил Левски" от Ректората до паметника на Апостола, които изцяло бяха пуснати за движение вчера. Според нея ремонтът на бул. "Дондуков" в частта с паветата, който беше направен миналата година, е излязъл "златен" на изпълнителя му. "Заложили сме всички лостове, които са възможни, фирмите знаят това и мисля, че напоследък все пак има ефект от санкциите и мерките", заяви Фандъкова.
Росен Желязков е номиниран за министър на транспорта. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Росен Желязков е номинацията за нов министър на транспорта на мястото на подалия оставка Ивайло Московски. Това стана известно днес след заседанието на Коалиционния съвет на управляващата коалиция, а новината съобщиха на брифинг лидерът на "Атака" и съпредседател на коалиция "Обединени патриоти" Волен Сидеров и зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Цветанов обяви, че намерението на управляващите е да вкарат министерската рокада за гласуване в парламента в четвъртък.
Рокадата в кабинета
Трима министри подадоха оставки на 31 август по нареждане на премиера Бойко Борисов като начин за поемане на политическа отговорност за трагичната катастрофа край Своге, съпричинена от лошото качество на пътя - министърът на вътрешните работи Валентин Радев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и Ивайло Московски. Десет дни по-късно, на 10 септември премиерът Бойко Борисов обяви имената новите трима - народната представителка от ГЕРБ Петя Аврамова трябва да замени Николай Нанков като министър на регионалното министерство, главният секретар на МВР Младен Маринов да замести Валентин Радев, а зам.-министърът на икономиката Александър Манолев да оглави икономическото министерство.
Рокадата трябваше да бъде гласувана в парламента миналия четвъртък, но в последния момент бе отложена с аргумента, че президентът не е подписал указ за освобождаването на Младен Маринов като главен секретар, а без това изборът му е невъзможен. Тази теза бе оспорена от конституционалисти още същия ден - според тях новоназначените министри имат едномесечен срок да се освободят от несъвместимости след избора, което само по себе си предполага, че изборът се прави преди това. Но още същия ден по обед Александър Манолев обяви, че оттегля кандидатурата си за министър на транспорта заради публикация в "Капитал", в която се съобщават факти от биографията му.
На днешния брифинг на Сидеров и Цветанов и двамата призоваха президента да подпише указа за освобождаването на Маринов.
Росен Желязков
Номинацията на Росен Желязков всъщност е поредното потвърждение, че "дългата скамейка от кадри на ГЕРБ" е мит. Желязков оглави КРС само преди девет месеца, като тази позиция е с петгодишен мандат. Преди това беше назначен за председател на новосъздадената Държавна агенция "Електронно управление", където направи заявка за амбициозна политика в тази сфера, но престоя на този пост само година и три месеца - от септември 2016 г., когато бе назначен, до 20 декември 2017 г., когато бе обявено прехвърлянето му начело на КРС.
Иначе самият Желязков има повече от 20 години опит в администрацията - първо в Столичната община, а после и в Министерския съвет. Работи като юрист в общинската администрация от 1994 г., бил е зам.-кмет на район "Лозенец". От 2003 г. до юли 2009 г. е секретар на Столичната община, където го завари Бойко Борисов, който стана кмет на София през 2005 г. След като ГЕРБ спечели парламентарните избори през 2009 г., Росен Желязков става главен секретар на Министерския съвет от 2009 до 2013 г., когато Борисов подаде оставка на първия си кабинет. В периода 2014-2016 г., по време на второто правителство на ГЕРБ, е съветник на премиера Борисов по въпросите на държавната администрация и електронното управление.
Преди да бъде избран за председател на Държавна агенция "Електронно управление" през март 2016 г., той беше предложен от ГЕРБ за председател на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), като остана единствен кандидат за поста. Тогава обаче изненадващо оттегли кандидатурата си, като обясни, че не иска да се състезава сам със себе си, а и междувременно се чуха упреци за предопределеност на състезанието именно по тази причина. Оттеглянето му направи възможен изборът на Юлия Ненкова за председател на КЗК, която също остана единствен кандидат с предопределен избор, но това не я смути.
Президентът продължава войната на нерви с правителството. Една седмица, след като министър-председателят номинира главния секретар на МВР Младен Маринов за министър на вътрешните работи, президентът и управляващите не могат да се разберат по процедурата и това блокира рокадите в кабинета. По закон президентът трябва да подпише указ за освобождаването на Младенов от поста главен секретар, което той все още не е направил. През уикенда Румен Радев обясни пред журналисти, че не е подписал, защото кадровата смяна не е минала през процедура по съгласуване с него. "Няма как да подпиша указ, ако няма съгласуване. И съм го казал, където трябва", каза той. А в понеделник добави: "На най-високо ниво трябва да даваме пример за законност и спазване на всички нормативни документи, ако искаме да има законност в държавата".
Какво е "съгласуване"
В понеделник, след заседанието на коалиционния съвет на управляващите и лидерът на "Атака" Волен Сидеров, и председателят на групата на депутатите на ГЕРБ Цветан Цветанов обявиха, че са готови на среща с държавния глава, за да изяснят причините за това поведение. "Поканен съм на среща, на която няма как да отида. Особено когато лидерите се разминават с институционалния тон. Коалиционният съвет не е законов орган", коментира по-късно през деня Румен Радев.
В правилника за устройство и работа на Министерския съвет, в чл. 32 ал. 2 е записано - "вносителите съгласуват с президента проектите на актове, съдържащи предложения за издаване на укази." "Капитал" се допита до юристи какво би следвало да представлява съгласуването. Според тях не е задължително по съответния повод, за който се изисква и указ на президента, да има лични разговори било между президента и премиера, било между администрациите от "Дондуков" 2 и от други министерства. Достатъчно е документацията да е напълно комплектована.
В случая с Маринов това не е така, или поне не беше миналата сряда, когато папката беше изпратена в президенството. Там са получили само копие на решението на Министерския съвет, без да бъде приложено заявлението за напускане по собствено желание на Младен Маринов, например. Така президентът, на теория, не може да знае дали главният секретар наистина иска да напусне или е принуден. До този момент няма информация дали от страна на президенството са били поискани допълнително документи и дали правителствените служители са ги изпратили. Неофициално се разбра, че от "Дондуков" 2 настояват да видят доклада на вътрешния министър Валентин Радев за Маринов, както и заявлението на главния секретар за напускане - документацията на етапа, преди да е внесена в Министерския съвет за гласуване.
"Кабинетът си има министър-председател и ресорен министър и точно те трябва да организират това, което до момента не е направено, а именно съгласуването на това предложение за освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР", каза президентът в късния следобед в понеделник.
Има ли нещо отвъд юридическите аргументи
Ако е пречката е само по документацията, тя е лесно отстранима. По същество президентът не би следвало да откаже освобождаването на главния секретар на МВР по негово собствено желание и евентуално съгласуване за това, разбирано в по-широкия смисъл, извън окомплектоване на документацията, не е приложимо. Маринов на практика си е подал оставката. Радев не би следвало и да се съобразява с информацията за бъдещото му кариерно развитие. Както самият той каза в понеделник - ангажиментът му като президент е единствено към освобождаването на главния секретар на МВР от поста му. "След всички проблеми и провали в МВР, премиерът преценява дали това е най-удачният избор за министър. Негово е решението, негова е отговорността", отговори Радев на въпрос дали одобрява кандидатурата на Маринов за министър на вътрешните работи. "Президентът може да си има свое мнение, но той не е човекът, който да определя кой ще влиза в изпълнителната власт и кой - не. Затова има разделение на властите и затова той е отделна институция. Така че надявам се, че той също ще направи своя правилен избор и ще даде възможност на Младен Маринов да бъде кандидат за министър", коментира и депутатът от "Обединени патриоти" зам.-председателят на ВМРО Юлиан Ангелов засилващите се спекулации, че Радев всъщност не одобрява Маринов за министър.
Президентът обаче има право да настоява за съгласуване на евентуалния нов главен секретар на вътрешното ведомство, което очевидно няма да протече гладко.
Между президента и управляващите има засилващо се напрежение. Първият по-сериозен сблъсък, извън публичните критики, беше свързан със състава на българската делегация за годишната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк. Министърът на външните работи Екатерина Захариева е изпратила нотификация в САЩ, че тя ще се води от премиера Бойко Борисов, въпреки че не е било постигнато съгласие с Румен Радев по въпроса. Въпреки препоръките от екипа на премиера Борисов и Радев да разговарят по темата, това не е станало.
Министър-председателят заминава за Ню Йорк на 23 септември. Радев пък в понеделник отпътува за Букурещ, където ще има двудневна среща на върха на инициативата "Три морета". Връща се във вторник около 17 ч.
Заради лоша комуникация и некомплектоване на документите все още се висящи голям брой посланически назначения, които трябва да се договорят между правителството и президента.
Разбиха банда, която зареждала с дрога България и Унгария. Разбита е организирана престъпна група за международен трафик на кокаин от Доминикана за България и Унгария. Това съобщиха Даниела Начева, и.ф. ръководител на спецпрокуратурата, наблюдаващият прокурор Димитър Петров, директорите на ГДБОП Ивайло Спиридонов и на Националната полиция Христо Терзийски.
Наблюдението на групата започнало в края на м.г., след получаването на оперативна информация в РЗБОП-Стара Загора, а операцията е била извършена в неделя вечерта. Бандата набирала бедни хора, които през Букурещ и страни в Западна Европа пътували до Доминиканската република. Там те били настанявани в хотелски апартаменти и държани около седмица, през което време поглъщали капсули с пресован кокаин.
В зависимост от пола и теглото на мулето то поемало между 80 и 100 капсули с тегло между 8 и 13 грама. После по обратния път през европейски летища те пристигали в Букурещ, където били посрещани от членове на групата. Мулетата били транспортирани до района на Стара Загора и околните села и били настанявани в помещения, където дефекирали кокаина. В ЕС гълтачите пътували с личните си карти, а за влизането в Доминикана имали задгранични паспорти.
Били им вземани мобилните телефони и ограничавани контактите им с външни лица, докато не изкарат дрогата от себе си. Мулетата били ползвани по няколко пъти, така че да няма следа за тяхното движение. За един курс гълтачите получавали между 3 и 5000 лева.
Над 22 хиляди безработни за месец. ад 22 000 безработни са регистрирани в Бюрата по труда само за месец. От тях 1 416 нито са били заети, нито учащи, нито са търсили работа. Това става ясно от данните на агенцията по заетостта за август.
Регистрираните безработни са общо 183 962, като това е с 15.8% по-малко в сравнение с година по-рано. От началото на годината служителните на бюрата по труда са активирали 41 941 лица, посредством трудови борси и информационни срещи със завършващите образование.
15 764 души пък са намерили ново работно място през август, като 81.6% от тях са устроени в реалната икономика. По оперативните програми пък били включени 2 893 безработни, а 932 са включени в обучения за придобиване на нова квалификация и ключови компетентности. Основните професии, в които се обучават курсистите са в областта на строителството, озеленяването и цветарството, здравните грижи и подпомагането на възрастни, а ключовите компетентности са насочени главно към придобиване на умения за учене, инициативност, предприемачество и дигитални умения.
Заявените работни места на първичния пазар на труда през август са 18 024, като 64.4% от тях са в частния сектор. Най-голям дял свободни работни места има в преработващата промишленост (22.1%), административните и спомагателните дейности (17.7%), образованието (16%), търговията (12.1%), строителството (6.2%), хотелиерството и ресторантьорството (6.2%) и др. Най-търсените професии през август били преподаватели, бармани, сервитьори, готвачи, работници в добивната и преработващата промишленост, строителството и транспорта.
Още по темата:
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |