Безплатни ваксини за пенсионери над 65 година. Пенсионерите, които са на 65 години и над тази възраст ще бъдат безплатно ваксинирани срещу грип. Това стана ясно в сряда по време на форум в Народното събрание на тема "Съвременни аспекти в профилактиката и лечението на остри респираторни заболявания". Средствата, които ще бъдат отпуснати за имунизация за възрастните се осигуряват от национална програма за имунопрофилактика на сезонния грип. Обхватът на програмата е 4-годишен - от 2019 г. до 2022 г. и е на обща стойност близо 10 млн. лв. Целевата група обхваща 1,481 млн. души.
Планът предвижда от тях да бъдат ваксинирани догодина 10%, през 2020 г. - 17%, през 2021 г. - 20% и през 2022 г. - 25 на сто. За посочения период се предвижда реимбурсирането на 1 066 974 дози противогрипни ваксини. Средствата ще бъдат отпуснати от НЗОК и от Министерството на здравеопазването като разчетите на двете институции за следващата бюджетна година вече се правят.
През настоящия есенно-зимен сезон ваксините срещу грип са две. Едната е 3-валентна и е срещу щамовете Сингапур, Колорадо и Мичиган. Другата е 4-валентна, която включва освен изброените, и Пукет. Въпросните 4 щама са именно очакваните тази година.
По време на кръглата маса експертите подчертаха, че грипът е тежко инфекциозно заболяване, което причинява сериозна смътност, но е подценявано и най-ефективното средство срещу него е имунопрофилактиката. България е на едно от последните места в ЕС по брой хора, които се ваксинират - едва 2,6% от населението.
По данни на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) само в областните градове у нас всяка година възникват средно около 1 400 000 до 1 600 000 случая на остри респираторни заболявания (ОРЗ) и грип, което представлява от 10% до 30% от всички случаи с временна нетрудоспособност.
Хлябът поскъпва с 15%. Цената на хляба се вдига поне с 15 на сто, заяви пред "Труд" Димитър Людиев, председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Бургас. 10 процента идват от покачването на цената на брашното, заради по-скъпата пшеница тази година, а останалите 5% се дължат на повишението на газа, тока и дизеловото гориво, обясни той.
Така най-масовият хляб от 700 грама, който досега се продаваше по левче, вече струва 1,10-1,15 лева в магазина. Преди купувахме брашното по 480 лева за тон, а сега цената е 580 лева за тон, посочи Людиев. По думите му качеството на пшеницата, а от там и на брашното, е добро тази година.
Има покачване на цената на хляба, но то е различно за различните видове и по райони, коментира и Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България. По думите й поскъпването не е драстично и от него не трябва да се прави политика. Тенденцията е да продължат да се покачват цените на всички компоненти, които участват във формиране на цената на хляба като енергоносителите, пшеницата, както и стремежът за по-високи доходи у нас.
Единственият начин стойността на хляба да се задържи, е да се въведе диференцирана ставка на ДДС за хляба от 5%, категорична беше тя. По думите й ползите от това ще са изсветляване на сивия сектор в бранша, стимулиране на свободната конкуренция и повече в постъпления в пенсионната и здравната система у нас.
Практиката досега големите вериги да слагат 45 процента надценка е твърде луксозен пакет, който не може да бъде прилаган, заяви още Кукушева по повод идеята на земеделския министър Румен Порожанов да води разговори с хипермаркетите да слагат надценка за хляба само толкова, колкото да покрива брака и разходите им.
Радев пусна указа, Маринов става вътрешен министър. 10 дни след като премиерът Бойко Борисов го посочи за вътрешен министър, тази сутрин досегашният главен секретар на МВР Младен Маринов ще бъде избран на поста.
Процедурата по гласуването бе отпушена днес сутринта с очаквания от дни указ на президента Румен Радев.
"С намерението си да предложи г-н Маринов за министър на вътрешните работи министър-председателят и управляващото мнозинство поемат отговорност за кадрово решение, което се приема критично от обществото", написа във фейсбук държавният глава. И посочи, че "слабостите, пропуските и скандалите в работата на министерството" допринесли той да освободи главния секретар.
"Всички документи са постъпили още при първата кореспонденция, повторихме я с абсолютно същите документи", коментира лидерът на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов съобщението от "Дондуков" 2, че указът е пуснат, защото вече били получени всички книжа. Още на 10 септември правителството ги било изпратило на президента. Според Цветанов Радев бил подстрекаван да е хард от съветниците си.
"Президентът избра този тон, за година и половина той не дойде в парламента нито веднъж. Всички други президенти - и Първанов, и Плевнелиев, са го правили, имали са между 5 и 8 изказвания пред НС", изтъкна Цветанов.
Неочаквано пък лидерът на групата на патриотите Волен Сидеров обвини шефката на премиерския кабинет Румяна Бъчварова, че подкопава управлението. И се аргументира - членове на семейството на Бъчварова са минирали кандидатурата на оттеглилия се кандидат за транспортен министър Александър Манолев. Този кръг иска да назначава членове на правителството, категоричен е Сидеров, макар и да не смята, че Росен Желязков, който се очаква тази сутрин да бъде избран от парламента за министър на транспорта, е човек на "Капитал".
Поради същата причина - подкопаване на управлението, според лидера на "Обединени патриоти" Бъчварова не е подходяща и за посланик. Освен това тя не е допринесла за подобряване имиджа на България, отсече Сидеров с уточнението, че не той номинира посланиците. Запитан за коментар по резервите на Сидеров Цветанов запази мълчание.
Контрабандата на цигари в България най-ниска в ЕС, падна до 4,7%. Контрабандните цигари, продавани в България, са паднали през второто тримесечие на 2018 г. до рекордно ниските 4,7% в сравнение с 34,5% през 2010 г. Това показват данните от последното проучване, поръчано от инициативата "Срещу незаконната търговия", която обединява производители и вносители на цигари у нас.
В същото време това е и най-ниското ниво на консумация на контрабандни цигари, постигано в ЕС.
През същото второ тримесечие на 2017 г. в Португалия, Италия и Чехия контрабандните цигари са били по-малко от тези, отчетени тогава в България, но една година делът им у нас е най-ниският в Европа, съобщиха от инициативата с уточнение, че за две от страните - Румъния и Германия, данните все още не са готови.
Проучването е правено през май, когато от заведения, кошчета за боклук и по улиците
са събирани празни кутии. Както и преди това е правено в 20 града на страната, в които живее около 47% от населението на България. (Как се прави изследването и колко цигари са открити при него виж по-надолу.)
Въпреки усилията през последните години Хасково продължава да е градът с най-голяма контрабанда на цигари, която в момента е 15,3%. Но в Свиленград, където преди 7-8 години контрабандата беше около 44%, в момента тя е спаднала до 10%.
Има и градове, в които консумацията на цигари без бандерол се увеличава, вместо да намалява. Такива са Велико Търново и Плевен, където за последните години делът на незаконните цигари се е вдигнал двойно. Въпреки това вече никъде в България няма населено място, в което почти половината продадени цигари да са от неизвестни марки, без бандерол и без платен акциз.
Агроминистерството ще брани по комунистически поскъпването на хляба. Правителството на Бойко Борисов за пореден път ще се опита с антипазарни средства да овладее поскъпването на стоки на пазара. Този път повод са цените на хляба. Министърът на земеделието и храните Румен Порожанов обяви, че се надява да убеди големите хипермаркети да продават хляба, без да си начисляват печалба, и така да защити потребителите от поскъпването. Порожанов не е особено оригинален - и други министри преди него са се пробвали да налагат ценови мораториуми - за храни, горива, лекарства. Всички досегашни опити приключваха с пълен провал, но управляващите продължават да упорстват.
Притесненията на агроминистъра идват от високите цени на новата житна реколта и от задаващото се поскъпване на природния газ - все фактори, които засягат производството на хляб. Цените на хляба вече тръгнаха нагоре и в някои градове на страната са 20-30% по-високи. Затова Порожанов се надява да постигне "джентълменско споразумение" с големите магазини. Пред Нова тв той обясни, че котировките на пшеницата от новата реколта са скочили с близо 18-20% - от 290 лв. за тон в началото на жътвата до 350 лв. за тон сега. Това не означавало, че брашното и хлябът ще поскъпнат със същия висок процент, но все пак министърът започнал да сондира нагласите на големите търговски вериги и получавал уверения, че ще продават хляба без надценка за печалба. Първи в графика за разговори били "Лидл" и "Метро", следвани от "Фантастико". Порожанов дори смята да организира среща с шефове на хипермаркети при премиера - вероятно защото вярва, че Бойко Борисов ще е по-убедителен. Все пак той се застрахова, че не може да има общо споразумение, защото то би означавало, че държавата сама организира картел.
Думите му обаче изненадващо не намериха потвърждение. От "Лидл" казаха, че не са обсъждали темата с властта и че не могат да излязат със становище поради липса на информация. От "Фантастико" заявиха, че все още не са получили покана за среща, не са наясно с идеята на министъра и нямат коментар. От Сдружението за свободна търговия, в което членуват големите вериги, поясниха пред в. "Сега", че не са запознати с инициативата на Порожанов.
Поведението на Порожанов е абсолютно неприемливо за държава, която минава за пазарна икономика. Фирмите би трябвало да бъдат свободни да определят своите цени и печалби въз основа на обективни фактори и според търсенето, а не според прищевките на управляващите и желанието им да се правят на загрижени за хората. През 2012 г. тогавашният агроминистър Мирослав Найденов също реши да натиска цени на основни хранителни стоки. Тогава част от хипермаркетите, по призива на агроминистерството, склониха да замразят цените на 10 основни хранителни стоки за 3 месеца. От Българската стопанска камара реагираха остро, като посочиха, че като командва цени, държавата на практика създава картел. Тогавашният министър на икономиката Делян Добрев бе категоричен, че замразяването е вредно, и предупреди, че рискът е стоките да поскъпнат залпово след края на мораториума. Той напомни, че държавата помага най-добре, когато създава добри условия за бизнеса и нормална конкуренция. Дори лидерът на БСП Сергей Станишев обясни, че мярката е глупава и търговските вериги ще си избият замразените цени с поскъпване на други стоки. Всички тези аргументи важат с пълна сила и днес.
Вместо с корупцията в ДАИ депутатите се заеха с отнетата книжка на Босия. МВР е отнело шофьорската книжка на Николай Колев-Босия, който бе в гладна стачка 80 дни с искане за оставката на транспортния министър Ивайло Московски. Колев многократно заяви, че иска да се разследва корупцията в ДАИ, но от транспортното министерство всеки път заявяваха, че сигналите му са неоснователни.
Че му е отнета шофьорската книжка стана ясно по време на вчерашното заседание на временната парламентарна комисия, разглеждаща сигналите му. Свидетелството е взето заради отнемане на всички контролни точки, съобщи главен инспектор Янко Янев от Националната полиция, предаде БГНЕС. Според него Босия имал множество нарушения -като каране на кола с изтекъл технически преглед, непредставяне на шофьорска книжка, както и за шофиране с изтекъл срок на съставен акт. "На водача е бил съставен акт и за непропускане на насрещно движещ се автомобил при завой, несъобразяване на поведението с пътните знаци и маркировка. Повечето му глоби са били в размер между 10 и 30 лв. С посочените наказателни постановления са му били отнети всички контролни точки. Николай Колев е върнал свидетелството си за управление и към момента е с невъзстановени права за управление", заяви Янев.
България застава зад Унгария срещу Брюксел. На оперативно заседание на Министерския съвет в сряда, свикано по искане на вицепремиерите Красимир Каракачанов и Валери Симеонов и на екоминистъра Нено Димов, българското правителство е взело решение да изготви позиция в защита на Унгария и срещу предложението за започване на наказателна процедура срещу нея по член 7 от договора за Европейския съюз. Решението е взето единодушно от членовете на кабинета, съобщи вицепремиерът Каракачанов след заседанието на брифинг, в която участваха още Симеонов и Нено Димов.
Официално съобщение за това решение от МС няма, като обяснението е, че то не е взето на редовно, а на оперативно заседание и към момента представлява единодушно становище на членовете на кабинета да се работи в посока за изготвяне на позиция. Все още обаче няма внесен проект на такава позиция, която да бъде оформена като решение, казаха от МС. По същество днешното решение било, че Министерският съвет ще започне процедура по изготвяне на позиция на България за съответните формати на Съвета на Европейския съюз, където да се отрази, че България не подкрепя предложението наказателна процедура срещу Унгария по член 7 от Договора за Европейския съюз (ДЕС). Тази наказателна процедура се започва, когато се установи, че в дадена държава членка съществува реален риск от тежко нарушение на базисните принципи, върху които е изграден ЕС.
Вместо информация от МС, до медиите пристигна съобщение от ВМРО, към което е приложен докладът на Каракачанов до Министерския съвет, въз основа на който е взето решението. Докладът съдържа малко повече от страница и половина съображения, в които се казва, че е в интерес на България да подкрепи Унгария, като се обяви против процедурата по чл. 7 от ДЕС, защото така "ще защитим наши традиционни приятели и партньори от политически нападки на идеологически опоненти и ще защитим правата на българите в Унгария, които като унгарски граждани могат да бъдат потърпевши от евентуални санкции срещу Унгария".
Мотивите на Каракачанов
Според Каракачанов, докладът за положението в Унгария, изготвен от холандската евродепутатка Юдит Саргентини, "съдържа редица политически квалификации и недоказуеми твърдения", но пък в същото време не се отчитало в достатъчна степен, че Унгария вече е предприела мерки за отстраняване на някои от констатациите (явно тези, които не са недоказуеми), нито декларираната готовност на унгарското правителство за сътрудничество. Затова Каракачанов изразява съмнение, че "целта на решението срещу Унгария е извличане на политически дивиденти преди предстоящите през 2019 г. избори за Европейски парламент".
Швейцарската LEM разшири завода си в София. Швейцарският производител на електронни компоненти и измервателни уреди LEM Group разшири завода си в София. Проектът включва удвояване на производствената част, изграждане на нова лаборатория за изпитания на продуктите, разширение на складовите помещения и на офисните пространства.
"Добавихме допълнителни 1000 кв. метра към площта на вече съществуващата ни база в България, която е около 4600 кв.м. Това ще ни даде възможност за разширяване на дейностите в страната с над 50% през следващите години", коментира за "Капитал" Франк Рефелд, изпълнителен директор на LEM Group.
Инвестиции и развитие
Швейцарската група откри производството си в България през 2013 г. Първоначалната инвестиция бе 2 млн. швейцарски франка, а първите заети бяха 40.
"Досега LEM е инвестирала 18 милиона швейцарски франка в базата в София. Към момента в българската компания работят над 300 души - административен и оперативен персонал. LEM има четири производствени бази - в Пекин, София, Женева и Токио. Базата в София е втората най-голяма, като всяка следваща година бележи двуцифрен ръст", уточни Франк Рефелд.
Според данните в Търговския регистър за 2017 г. приходите от продажби на "ЛЕМ България" нарастват с близо 30% спрямо предходната година и надхвърлят 50 милиона лева. Печалбата също расте с близо 18% до 3.5 млн. лв.
"В София имаме модерно производствено предприятие за мехатроника, където се произвеждат значителен брой от нашите продуктови серии. За да се справим с тенденцията за миниатюризация, намаляване на разходите и повишаване на изискванията за качество в нашата индустрия, ние съответно увеличаваме степента на автоматизация в българската производствена база. В резултат на това комплексността на дейностите в София непрекъснато нараства и това води до увеличаване на изискванията към българския ни екип", коментира Франк Рефелд. И уточнява, че "ЛЕМ България" се разраства не само като производствена база, а и като център за споделени услуги на LEM Group в отделите "Човешки ресурси", "Финанси" и "Информационни технологии".
Чиновници и служители в колцентрове боледуват най-дълго. Дългите болнични стопили 217,7 млн. лв. от хазната за шест месеца. Това сочат данните на НОИ за първото полугодие на 2018 г. Общият брой на обезщетенията бил 1 157 903.
Чиновници, служители в колцентрове, горски стопанства и ВиК дружества са сред най-дълго боледувалите, според статистиката. За един болничен лист може да са дадени няколко компенсации, обясняват експертите. Те били изплатени за 7 173 567 дни, което означава, че средно на ден родните работници са получавали по 30 лв. Сумата, за тези които са боледували поне месец набъбва до 638 лв. Болничните се равняват на 80% от дохода, на който се осигуряват служителите. Сметките показват, че средната заплата, която получават боледуващите е 797 лв.
Дървената мафия от Своге гърмяла с калашник по свидетели. Разбитата дървена мафия, действала в района на Своге, е гърмяла с автомат „Калашников" по къщи на хора, които искали да подават сигнали срещу тях, както и по конкуренцията си. Това стана ясно от думите на наблюдаващия прокурор по делото срещу петимата задържани Ангел Кънев.
Той определи групата, ръководена от директора на Регионалната дирекция по горите - Своге - Милко Христов, е била изключително опасна. Тя действала от 2014-а година, а парите, които изкарали само от началото на годината са 250 хил. лева. Това са доказаните средства, но от прокуратурата смятат, че те са още повече. Неофициалните данни сочат за до 20 хил. лева на ден, особено преди началото на отоплителния сезон В бандата участвал и директора на Държавното горско стопанство в Своге Петър Петров и двама горски стражари от стопанството. Петият участник пък е служител на Министерството на правосъдието и по-точно - надзирател. Четирима от тях вече са с обвинения, а до късно вечерта в сряда от специализираната прокуратура преценяваха дали да повдигнат обвинение и на петия участник, както и каква мярка да му поискат в четвъртък, тъй като „имал специфични семейни проблеми". „Характерното е, че се предприемат действия за привличане към наказателна отговорност на лица от ниско ниво, както и на ръководители.
Това е поредният случай в последните 3-4 години, когато се предприемат действия по досъдебни производства с уникален предмет. Това дело е уникално по рода си в сегмента", заяви по време на брифинг зам.-главния прокурор Иван Гешев. Той поясни, че се е стигнало до най-високото ниво и това е било целта. А не да се хванат 30 души, които се борят за хляба си срещу 20 лева на ден и да се снимат с тях. Гешев и колегите му дадоха още подробности за бандата, която „приела горския фонд като своя бащиния". За незаконната сеч групата използвала фалшиви марки или такива на уволнени служители преди години. Бандата рязала дърва дори от защитени територии.
За да се имитира някаква дейност пък двама от членовете на бандата, които били на високи ръководни постове в дирекцията по горите и в горското стопанство, пък пишели актове на клошари. Според прокуратурата, по тяхно разпореждане се спирали случайни социално слаби и бездомни хора по селата, на които им се взимали данните и им се съставяли актове за административно нарушение. Освен, че намирали нищонеподозиращи граждани, с които да запълват статистиката за направени проверки, от групата разчиствали и по брутален начин всеки които искал да сече законно.
Още по темата:
Икономическият печат на 19 септември 2018 година
Икономическият печат на 18 септември 2018 година
Икономическият печат на 17 септември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |