Снимка: Pixabay
Теодор Минчев
Лоши новини за всички шофьори – петролът тип Брент поскъпна до 82 долара за барел, или най-високите му нива от четири години. По-лошото обаче е, че няма перспективи за край на ръста в цената на суровината.
Не са особено оптимистични и прогнозите на анализаторите, по отношение на цената на петрола, след като страните от ОПЕК и Русия не отговориха на призива на американския президент Доналд Тръмп – „незабавно да понижат цената на петрола“.
Брентът уверено върви към 100 долара за барел!?
Според пазарни наблюдатели, ако санкциите на президентската администрация върху Иран напълно заличат предлагането на петрол от страната, цената на петрола е много вероятно да достигне до 100 долара за барел.
Иран произвежда около 3 милиона барела на ден, а според експерти, санкциите на САЩ, ще намалят това производство с между 1 и 1.5 милиона барела. Проблемите са няколко. На първо място и основния такъв е, че няма кой да компенсира загубата на предлагане от ОПЕК. Страните от ОПЕК произвеждат на ръба на силите си и не разполагат с достатъчен свободен капацитет, за да заместят иранския петрол.
Пред петрола има и още един проблем, за който се говори относително малко. Става въпрос за ограничените геоложки проучвания.
Вижте още: Ограничени геоложки проучвания изпращат цената на петрола до 150 долара?
Заради излишъка на петролните пазари през последните години и „хроничното недофинасиране" на петролната индустрия, добивните компании са намалили разходите за геоложки проучвания, които са паднали до най-ниското си ниво през последните четири години, предупреждават анализатори.
В резултат на това обемът на доказаните залежи от най-големите петролни компании, с изключение на американската Exxon и британската British Petroleum, са намалели с 30% в сравнение с 2000 г., което създава условия за по-рязко покачване на цените.
Какво прогнозират експертите?
Щатският суров петрол (WTI), може скоро да достигне 90 долара за барел, според Ашли Кели, анализатор в компанията за финансови услуги Cantor Fitzgerald. А това би означавало брент при нива от близо 100 долара за барел.
"Ние не вярваме, че ОПЕК и страните извън картела могат да увеличат значително производството си в близко бъдеще, тъй като физическият свободен капацитет на пазара не е толкова висок", уточни Кели.
"Ако ОПЕК+ не е в състояние да увеличи добивите си, цените на петрола действително ще продължат да поскъпват и то много", прогнозира Стивън Иннес, ръководител на търговията за Азиатско-тихоокеанския регион във брокерската компания OANDA в Сингапур.
"He миcля, чe e нeвъзмoжнo дa ce видят тpицифpeни цeни нa пeтpoлa в няĸaĸъв мoмeнт тaзи гoдинa, aĸo нeщaтa (вoeннитe дeйcтвия, б.p.) вcъщнocт зaпoчнaт в Близĸия изтoĸ", зaяви пpeд СNВС Aниш Kaпaдия, ocнoвaтeл и yпpaвлявaщ диpeĸтop нa Аkар Еnеrgу.
"Ние очакваме световните петролни запаси и търсенето да продължават да се затягат през следващите 18 месеца", се посочва в доклад на Франсиско Бланч, който е ръководител на анализаторския екип за стоковите пазари на Bank of America Merrill Lynch.
Колко ще поскъпне бензина при цена на петрола от 100 долара за барел?
Ако погледнем по родните бензиностанции, ще видим, че най-масовия бензин А95 се продава средно по 2.28 лева за литър (според данни на fuelo.net). Това е най-високата му цена от над три години насам! През август на 2015-та година, бензинът струваше 2.26 лева по родните бензиностанции.
Данни: Fuelo.net
За всички, които очакват понижение в цената на бензина у нас обаче, имаме лоша новина. Едва ли могат да имат подобни очаквания, предвид на факта, че преди три години цената на петрола тип брент, бе при нива от 60 долара за барел, спрямо 82 долара в момента. Или цената на петрола сега е с над 30% по-висока, спрямо почти същата цена на бензина по бензиностанциите.
Вижте още: Цена на бензина 3.22 лева за литър?
Разбира се петролът формира едва около 40% от цената на бензина на дребно, така че ако се отрази само повишението в цената на петрола, при равни други условия, то цената на бензина би следвало да е 2.53 лева.
Трябва да се отбележи, че ситуацията в момента се утежнява от повишението на долара, спрямо еврото. Към днешна дата еврото е с около 5% по-евтино спрямо долара.
И въпреки тези два негативни фактора, явно петролния сектор е имал резерви (или е работил при голям маржин на печалба преди три години), за да може да поддържа цената на бензина при настоящите му нива, подобни на тези отпреди три години.
До колко може да поскъпне бензинът по родните бензиностанции?
През лятото на 2014-та година, когато петролът достигна 120 долара за барел, литър бензин А95 струваше около 2.60 лева за литър, по родните бензиностанции. Тогава еврото се размeняше при нива от 1.39, или в момента е с
Всички помним лятото на 2014-та година, когато петролът започна да поевтинява от нива от около 120 долара за барел, тип Брент. Тогава литърът бензин А95, беше близо до рекордни нива от около 2.60 лева.
Трябва да се отбележи обаче, че тогава еврото се търгуваше спрямо долара при нива от 1.39 долара. Тоест в момента еврото е с 15% по евтино от нивата си тогава.
Какво ще се случи, ако Брентът достигне нива от 100 долара, а курса на евро-долар, се запази при текущите си нива от 1.1800?
Повишение от 25%, спрямо настоящите нива на Брента от 80 долара, би отвело петрола до 100 долара. Въз основа на факта, че петролната компонента е 40% и при предположение, че цялото поскъпване, се прехвърли върху потребителите, предвид на вече споменатата липса на сериозен буфер, то нива на бензина от 2.50-2.60 са напълно реалистични.
Още по темата:
Прогнози вещаят 3.22 лева цена на бензина
Петролът поевтиня - сега е ред на бензина и дизела?
Ограничени геоложки проучвания ще изпратят петрола при 150 долара?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |