Снимка: БГНЕС
Георги Вулов
От 1 октомври природният газ поскъпва с 13,89%, реши днес окончателно Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на свое закрито заседание. Това означава, че цената на "синьото гориво" за 1000 кубика ще бъде 456.65 лева без ДДС и акциз, както и без таксите за достъп и пренос. Реално обаче от началото на годината природният газ поскъпва с цели 113.43 лева - от 343.22 лв. за 1000 куб. метра в края на 2017 година.
Независимо, че поскъпването на газа ще е с близо с 14 на сто, потребителите ще плащат по-малко за услугата, обясни преди два дни по време на общественото обсъждане председателят на регулатора Иван Иванов.
Вижте още: Какъв ценови удар се задава след поскъпването на природния газ от 1 октомври
Тогава той уточни: "За потребителите, независимо дали са домакинства, дали са битови потребители, или са бизнес потребители, повишението на услугата ще бъде с не повече от 8%, защото цената на услугата се формира не само от цената на природния газ, но и от задължително заплащане на достъп, пренос, разпределение и снабдяване."
След като няма промяна на окончателната цена на природния газ, това означава, че и парното ще поскъпне с между 2 и 9 процента спрямо последното повишение от 1 юли. От КЕВР потвърдиха, че няма да има промяна на цената на тока от 1 октомври.
Само това оставаше, за да бъде още по-силен ударът с енергийните цени, като се има предвид, че парното реално поскъпва с между 8 и 22 процента.
И така от 1 октомври парното поскъпва спрямо последното увеличение от 1 юли: във Варна (2.27%), във Велико Търново (4.38%), в Плевен (4.66%), в Бургас (4.87%), в София (7.96%) и в Пловдив (8.57%).
Реално обаче за потребителите на топлофикациите, които работят с природен газ, поскъпването ще е по-съществено, тъй като увеличението на цените на парното от 1 юли не се усети, защото беше извън отоплителния сезон.
С натрупването - от 1 юли и от 1 октомври, топлоенергията поскъпва: с около 8 на сто във Варна, с над 9 на сто в Пловдив, с над 16 на сто за София, с около 20 на сто в Плевен и с около 22 на сто в Бургас.
Увеличение на цените не се очакват в Русе, Перник, Сливен и Габрово, защото топлофикациите в тези градове работят на въглища.
От КЕВР успокояват, че ново увеличение на цените на природния газ до края на годината няма да има, но „може да има" от началото на следващата 2019 година. "Дори да има някакво повишение на цената на природния газ, ако то се задържи в рамките на 5 процента, цената на топлинната енергия няма да бъде повишавана", прогнозира Иван Иванов пред БНР.
Още по темата:
Природен газ, парно, топла вода и още стоки поскъпват от 1 октомври
Топлофикациите дължат на Булгаргаз 127 млн. лв.
Колко зависим е независимият енергиен регулатор?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |