Снимка: Пресцентър на Министерство на икономиката
Частните инвестиции в България в групата от икономически сектори, имащи значение за кръговата икономика, се оценяват на около 81 милиона евро, което е 0,18 % от Брутния вътрешен продукт (БВП) и е над средното равнище в ЕС от 0.12%. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова в речта си при откриването на Конференция на тема „Кръгова икономика и околна среда", организирана от Клъстер Средногорие, което обединява производителите на 7% от БВП.
Заместник-министър Иванова допълни, че заетите в тези сектори са над 59 хиляди, като отчитат нарастване от 1.72%, а създадената добавена стойност възлиза на около 521 милиона евро и също се покачва с 1.2%.
Кръговата икономика предоставя възможност стойността на продуктите, материалите и ресурсите да се запазва най-дълго време в икономическия цикъл, като така се постига устойчивост в производството и потреблението. Крайният резултат е съхранение на околната среда, конкурентоспособност на продукти и пазари, нови работни места и устойчив растеж.
„Преходът към кръгова икономика представлява възможност да трансформираме нашата икономика - да я направим по-устойчива, да допринесем за справяне с проблемите с климата и за съхраняването на природните ресурси, както и възможност да създадем местни работни места и развием конкурентни предимства за България", подчерта заместник-министърът на икономика.
По нейните думи политиката на Министерство на икономиката е фокусирана върху иновациите за постигане на устойчив растеж и повишаване на конкурентоспособността. Икономическият заместник-министър посочи, че в рамките на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" се финансират проекти по приоритетни оси за „Технологично развитие и иновации" и „Енергийна и ресурсна ефективност" на обща стойност над 500 млн. лева. „Тези проекти са насочени към подкрепа за повишаване на енергийната ефективност в предприятията и за повишаване ефективното използване на ресурсите, които пряко допринасят към развитието на кръговата икономика и околната среда", изтъкна тя.
Заместник-министър Иванова изтъкна още, че чрез методите и технологиите на кръговата икономика ще се ограничи екологичното замърсяване, ще се намалят трудностите за набавяне на суровини, ще се стимулират иновационната активност и конкурентоспособността на предприятията.
Форумът „Кръгова икономика и околна среда" поставя акцент върху споделянето на добрите практики и успешни бизнес партньорства, довели до създаването и развитието на иновативни технологии и системи и решения с благоприятен ефект върху околната среда. Фокусът е върху възможностите за обединяване в обща цел за устойчиво бъдеще, с което компаниите ще създават по-голяма стойност и активи с по-малко ресурси и пасиви.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |