Данакът за коли между 15 и 20 г. поскъпва с 30%, за по-старите - с 50 на сто. След двучасово заседание в понеделник, Националният съвет за тристранно сътрудничество с пълно единодушие одобри пакета данъчни закони, предложен от финансовия министър Владислав Горанов.
Още тази седмица промените в закона за корпоративното подоходно облагане, с преходните и заключителни разпоредби на който се правят поправки и в закона за облагане на доходите, за местните данъци и такси, за ДДС, за счетоводството, влизат в МС.
Най-обсъжданата тема от социалните партньори бе новата методика за облагане на колите. Тя ще вдигне с 30% налога за 15-годишните автомобили, а за по-старите - над 20 г., с 50%.
Според КТ "Подкрепа" по-високата данъчна тежест ще засегне между 2,5 и 3 млн. автомобила у нас, които са над 10-годишни, а собствениците им са с по-ниски доходи.
По втората болна тема - за отпадането на 50% облекчение за основно жилище, записана в Закона за местните данъци и такси, бе решено текстът да остане, тъй като така се пресичат данъчни измами. Собственици с повече жилища в различни градове ги обявявали за основни жилища и така пестяли от налог, мотивира се министър Горанов. По време на дебатите синдикалистите отново потърсиха подкрепа и за въвеждането и на необлагаем минимум, но и догодина такъв няма да има.
От 2020 г. служебните бележки, които работодателите издават на служителите си, за да ги приложат към данъчните си декларации, отпадат. Идеята е на БСК и получи подкрепа от социалните партньори. Всъщност тя е предвидена от експертите на социалното министерство и фигурира в проекта на закона за облагане доходите на физическите лица.
Връщат бариерите на жп прелезите - хората не виждали червения семафор. Бариерите на жп прелезите ще се поставят отново при модернизацията на съоръженията, за да се намалят катастрофите, съобщиха от Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Причината е, че сега хората не чували и не виждали, че има червен сигнал и преминаването е забранено.
Психологическата нагласа за прелезите е да има бариера, въпреки че на кръстовище при червен светофар шофьорите не минават, казва главният ревизор на НКЖИ Бисер Минчев.
Често кметове на населени места казвали, че прелезът не е охраняем, тъй като няма бариера. И в Европа тенденцията била да се връщат заради това, че все по-често се шофира със слушалки -слуша се музика или се говори по телефона.
На 757 места в България се пресичат железопътни линии и пътища. От тях 247 са с бариери - електрически и автоматични. Други 272 нямат, но са оборудвани със сигнализация - светлинна и звукова. 148 се водят неохраняеми, сигнализирани са с пътни знаци и на тях има най-малко произшествия.
Расте интересът към села край курортите. Нараства интересът на купувачите към имоти в села в близост до големите курорти, казаха брокери. Например в района около Слънчев бряг има строителство към Кошарица и Тънково. Там също се изградиха затворени комплекси от къщи или малки блокчета. Те привличат не малък интерес, тъй като цените са много добри. В сателитните населени места, които са на 10-15 километра от основната атракция на курорта, цените може да са по-ниски с 40-50%.
Например в селата край Слънчев бряг имот може да се купи за около 300-350 евро на кв. метър. За района край Банско има офертни цени за около 200-250 евро на кв. метър. Край Боровец ситуацията е същата като цените са около 350 евро на квадрат. Същевременно в самия Боровец през първото тримесечие на годината цената надмина 700 евро на квадратен метър. Като основната причина за поскъпването на имотите в Боровец е фактът, че предлагането се изчерпва и по-малко оферти излизат на пазара.
През тази година се наблюдава тенденция на засилване на интереса към имоти край морето и то от български купувачи. След отдръпването на руснаците, сделките по морето спадаха в продължение на 2-3 години, сочат данните на Агенцията по вписванията. От края на миналата година обаче спадът беше прекратен и през първото тримесечие дори има сериозно нарастване на броя на сделките в Несебър. Очакванията са за ръст на сделките и в другите морски курорти. Подобен процес вече беше наблюдаван в зимните курорти, като ръстът на сделките започна от средата на миналата година.
Повишаване на сделките с имоти беше отчетен в Банско, Разлог, Самоков и Смолян. Този интерес на българите към покупка на ваканционен имот се пренася от зимните към морските курорти. В момента българите са основните купувачи край морето. През миналата година много българи проучваха пазара и оглеждаха имоти като сега се стига до конкретни сделки. Като цяло българите имат изявен интерес към покупката на имоти в южните курорти, но не липсва търсене на жилища и на север от Варна.
Енергийният министър се отрече от сливането на АЕЦ "Козлодуй" и "Мрица-изток 2". Идеята за сливането на печелившата АЕЦ "Козлодуй" и силно губещата "Марица-изток 2" няма да се реализира. "Това не би било в състояние да реши проблемите на топлоцентралата. Подобна мярка по-скоро би създала допълнителни проблеми", заяви вчера енергийният министър Теменужка Петкова. "Никой няма да вземе решение, което ще постави под риск сигурността на енергийната система и дейността на едно или друго енергийно предприятие", изтъкна тя пред Нова тв. Според нея ще се търси друг начин да се запази животът на въглищната централа.
Обединяването на "Марица-изток 2" с АЕЦ "Козлодуй" в едно дружество е вариант, който бе обсъждан в създадената работна група, която до края на септември трябваше да излезе с предложения за спасяването на закъсалата финансово държавна централа. Друг вариант е включването на нов компонент в цената на тока, който да се нарича "критична инфраструктура" по подобие на сегашния "задължение към обществото" и който ще доведе до поскъпване на тока. Обсъждано е било и въглищната централа да получава субсидии от фонд "Сигурност". До момента, въпреки изтичането на срока, конкретен резултат от работата на групата не е обявяван. Евентуалното сливане на двете дружества бе остро критикувано от експерти.
"Марица-изток 2" е на загуба от над 120 млн. лв. само за първите шест месеца на тази година. Основна причина за това са поскъпналите парникови емисии. Централата, която доказано е сред най-замърсяващите в ЕС, трябва да купува квоти парникови емисии, за да може да продължи да работи и да не бъде затворена. Този пасив обаче може да достигне и до 300 млн. лв. в края на годината, смятат експерти. Още по-сериозен ще е проблемът през 2019 г. "При сегашните цени на въглеродни емисии от 25 евро на тон през март 2019 г. централата трябва да плати 466 млн. лева, за да може да продължи да работи", призна министърът.
Петкова коментира и започналите с огромно закъснение преговори за цената на газа между "Булгаргаз" и "Газпром". През май Брюксел се споразумя с руския гигант да не го глобява, ако предложи по-добри условия и цени на няколко страни от Източна Европа, сред които и България.
Жалбите срещу онлайн търговци са нараснали с 20%. C 20% са нараснали жалбите срещу онлайн търговци за деветте месеца на 2018-а спрямо същия период на миналата година. Това сочат данни, оповестени от председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов вчера. Най-често купувачите се оплакват от неспазване срока за доставка и отказ на търговеца да приеме обратно стоката в 14-дневен срок, както е по закон.
Според Маргаритов увеличеният брой оплаквания е свързан с ръста на електронната търговия. "За всеки един конкретен случай е добре да се произнасяме и да има санкции, защото може да стане симптоматично, особено предвид факта, че много се увеличава обемът на тази търговия и хората все по-често прибягват към този удобен и сравнително достъпен способ за пазаруване", коментира председателят на КЗП.
Една от грешките на потребителите е, че поръчват стоката чрез телефонен разговор. По този начин, при нелоялна търговска практика, би било трудно да се докаже пред контролния орган какво точно се е случило и трудно може да се защитят правата на клиента, предупреди Маргаритов и допълни, че „във всички онлайн магазини има различни способи за поръчка и когато потребителят се възползва от тях, той разполага с доказателства за това кога я е направил, какво си е поръчал, на каква цена, какъв е бил срокът за доставка".
Всяка година с около 30% нараства броят на регистрираните онлайн търговци в България и на потребителите, които използват този начин на пазаруване, показват данни на комисията от март тази година. Още през април КЗП алармира, че оплакванията от електронни магазини са вече в топ 10 на потребителските жалби. И тогава основните запитвания на клиентите са били свързани с правото да върнат покупката и да получат обратно парите си.
Убийството на Виктория Маринова насочи вниманието на ЕК към измамите с еврофондове. Вече втори ден бруталното убийство на водещата в русенската телевизия TVN Виктория Маринова не спира да предизвиква сериозна международна реакция. Днес от призиви за разкриване на престъплението натискът се разпростря и върху начина, по който се управляват еврофондовете в България.
В понеделник в отговор на журналистически въпрос за случая говорителят на ЕК Маргаритис Шинас коментира, че комисията "няма никаква търпимост към корупцията и злоупотребата със средства от ЕС" и възприема "съвсем сериозно всички изразени подозрения за злоупотреба със структурните фондове, следим медийните материали, свързани с България". Шинас беше категоричен, че "ЕК очаква бързо и задълбочено разследване от отговорните институции, за да се въздаде справедливост на отговорните за това деяние и да се изясни дали тази атака е свързана с нейната работа".
Шинас не коментира дали ЕК е изпратила нови материали към Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ): "ЕК е длъжна да препраща на Европейската служба за борба с измамите всякакви данни, които прецени, че следва да бъдат подложени на задълбочена проверка." Говорителят отбеляза, че за неприключили проверки подробности не може да бъдат съобщавани.
Въпросите към ЕК бяха отправени от чуждестранни медии. Още ден след откриването на тялото на Виктория Маринова редица западни медии и журналистически организации направиха връзка между тежкото престъпление и факта, че последното й предаване е било посветено на ареста на журналистите Димитър Стоянов и Атила Биро, които бяха задържани, докато работеха по разследването на сайта "Биволъ" "Джи Пи гейт", насочено именно към злоупотреби с европейски средства.
След като от полицията първоначално казаха, че изключват престъплението да има връзка с работата ѝ, от МВР коментираха, че се работи по всички хипотези.
В тази връзка в неделя от "Асоциацията на европейските журналисти - България" излязоха с официална позиция, в която призоваха да не се изключва нито една възможна версия за убийството, включително и тази за причини, свързани с работата на жертвата, но обърнаха внимание, че "в същото време, преди да има конкретни и доказани факти, е недопустимо да се спекулира дали инцидентът има отношение към темата за свободата на изразяване в България".
Тялото на административната директорка и водеща в регионалната русенска телевизия TVN Виктория Маринова беше намерено край река Дунав в събота следобед. По данни на МВР убийството е извършено по особено жесток за жертвата начин. В неделя премиерът Бойко Борисов заяви, че е бил изолиран ДНК профил на предполагаемия извършител. Към края на работния ден в понеделник разследващите все още не бяха установили извършителя на бруталното деяние.
ББР ще насочи 65 млн. лв. за свой фонд за дялови инвестиции. След като премина през Комисията за финансов надзор (КФН), а след кратка работна пауза бе назначен да ръководи друга публична институция, Българската банка за развитие (ББР), Стоян Мавродиев вече ще бъде и мениджър, инвестиращ държавни пари в стартъпи. Учреденият с ресурс на банката Фонд за капиталови инвестиции ще налее 65 млн. лв. под формата на дялов капитал в малки и средни фирми. Намеренията са това да започне да се случва от началото на следващата година.
Подобни фондове за дялови инвестиции в момента създава и държавният Фонд на фондовете, но все пак избира мениджъри с опит в този сектор. Европейският инвестиционен фонд също на пазарен принцип управлява такъв ресурс. Има и регионални фондове, подкрепящи растежа през дялово участие. Затова ходът на ББР да навлезе на този наситен пазар, без да има опит, изглежда съмнителен. Особено заради липсата на доверие към държавната банка и мениджмънта й заради огромните кредити, раздадени на компании, свързани с Делян Пеевски и Георги Гергов например.
За кого е
От прессъобщението за регистрирания фонд стана ясно, че чрез новата структура банката ще изпълнява стратегията си за подкрепа на българския бизнес, разписана за периода 2017 - 2020 година. Капиталът на фонда е 65 млн. лв., като средствата са собствени за банката.
Те ще бъдат раздадени на фирми под формата на дялов капитал, като лимитът е до 10% от разполагаемия ресурс в една компания, или до 6 млн. лв. Максималният придобиван дял в дружествата срещу тази сума ще е до 34%.
Приоритетно ще се финансират малки и средни фирми във фаза на растеж, стартиращи предприемачи, социални предприятия, иновации, посочват от ББР. Няма предварително определени сектори, които ще се считат за желани от фонда. Целите, за които ще може да се използва финансирането, е за повишаване на конкурентоспособността, набавянето на капитал за научноизследователска и развойна дейност, увеличаване на производствения капацитет, финансиране на компании, планиращи излизане на борсата, или за подготовка в усвояването на средства от фондовете на Европейския съюз. Освен пари Фондът за капиталови инвестиции ще предлага и консултантски услуги относно капиталовата структура на малките и средните предприятия, както и възможностите за инвестиции в тях.
Кой ще оценява кандидатите
Дружеството още не е регистрирано в Търговския регистър. В мениджмънта на фонда влиза управителният съвет на ББР - Стоян Мавродиев, Румен Митров и Николай Димитров, отговориха на въпроси на "Капитал" от PR компанията, изпратила съобщението. Екипът от експерти, които ще консултират предприемачите, ще бъде представен, щом фондът заработи, посочиха от държавната банка.
Кметицата с рушвета пробва финт в съда. Подсъдимата за подкуп в колосален размер бивша кметица на „Младост" Десислава Иванчева пробва финт в съда, чрез който да отложи процеса.
В понеделник Специализираният наказателен съд даде ход по същество по процеса срещу Иванчева, заместничката й Биляна Петрова и друг екскмет на „Младост" Петър Дюлгеров заради поискания подкуп за близо милион от строителния предприемач Александър Ваклин.
Въпреки постоянните твърдения пред медиите на Иванчева, че желае делото срещу нея да стартира максимално бързо и така да докаже невинността си, в съдебната зала се оказа, че екскметицата е единствената, която настоява за отлагане на делото. Причината - в деня на заседанието наела нов адвокат, който не бил запознат с материалите срещу нея. Искането на Иванчева обаче бе порязано от съдебния състав с мотива, че подсъдимата има други двама адвокати, които са запознати с доказателствата по процеса.
Втори опит за финт пък дойде по линия на другата подсъдима - Биляна Петрова. Тя също поиска отлагането на делото, но с твърдението, че не е чела протоколи от разпити на свидетели в досъдебното производство. Съдът обаче отново попари опитите за шиканиране на процеса с отговор, че защитата на Петрова е добре запозната с тези материали и разпореди прокуратурата да прочете обвинителния акт.
Дизелите на старо поевтиняват с 20%. Поне с една пета ще поевтинеят вносните дизеловите автомобили втора ръка у нас, прогнозират вносители на втора ръка коли.
По-ниските цени се очакват, след като влязат в сила планираните субсидии за закупуване на по-нови коли в Германия и изнасянето на старите и нови за България превозни средства. Опасенията, че Източна Европа ще бъде залята с масов износ, бяха изразени от eвpoĸoмиcapя пo вътpeшния пaзap Eлжбeтa Бeнĸoвcĸa.
Автомобилните производители и правителството в Берлин изготвиха компромисна сделка за намаляване на замърсяването от дизeлoвитe ĸoли минaлaтa ceдмицa, cлeд ĸaтo пpeз фeвpyapи пpиpoдoзaщитни гpyпи пocтигнaxa cъдeбнa пoбeдa, cлeд ĸoятo гpaдoвeтe щe мoгaт дa зaбpaнявaт пo-cтapитe ĸoли, изпoлзвaщи гopивoтo.
Πpaвитeлcтвoтo пoиcĸa aвтoмoбилнитe пpoизвoдитeли дa пpeдлoжaт нa coбcтвeницитe cyбcидии пpи зaмянa нa aвтoмoбилa c пo-нoв и peмoнти, ĸoитo дa нaпpaвят ĸoлитe „пo-чиcти". He вcичĸи ĸoмпaнии ca cъглacни нa peмoнтитe, ĸoитo щe им cтpyвaт милиapди eвpo. И пoвeчeтo щe зaлoжaт нa зaмянa нa aвтoмoбилитe, ĸoeтo щe им гapaнтиpa нoви пpoдaжби, мaĸap и нa пo-ниcĸи цeни. "Изнocът oзнaчaвa, чe пpoблeмът c мpъcния въздyx пpocтo щe бъдe пpeмecтeн oт зaпaд нa изтoĸ", зaяви Бeнĸoвcĸa пpeд вecтниĸ Таgеѕѕріеgеl.
Още по темата:
Икономическият печат на 8 октомври 2018 година
Икономическият печат на 5 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |