Снимка: БГНЕС
Потребителите в Плевен, Бургас и Враца може да останат без парно в началото на отоплителния сезон. Трите топлофикационни дружества там дължат общо 15 милиона лева на „Булгаргаз" и не са си плащали горивото от юли. Ако не се издължат, може да се наложи подаването на газ към тях да бъде спряно или договорите им да бъдат прекратени, предупреди изпълнителния директор на единствения доставчик на синьо гориво „Булгаргаз" Николай Павлов в интервю за БНР.
Крайният срок за издължаване е 19 октомври
„Булгаргаз" е изпратил напомнителни писма и до трите ТЕЦ-а, които имат срок до 19 октомври да си погасят задълженията за юли, август и септември. „Те са наясно с проблема и в момента предполагам, че търсят решение. Не ми се вярва да се стига до спиране на газа, ако е технически възможно... В противен случай ще се предприемат съдебни действия с всички обезпечителни мерки, и като краен вариант е прекратяване на договора."
Вижте още: Окончателно: Природният газ по-скъп с 13.89%, парното скача между 8 и 22 на сто
В трите града потребителите на парно ще плащат от 1 октомври по-високи сметки за отопление както следва: Варна (+8%), Бургас (+22%) и Враца (+20%), заради рязкото поскъпване на природния газ с 13.89% или по 456.65 лева за 1000 кубика без ДДС и акциз, както и без таксите за достъп и пренос.
Споразумение с "Газпром"
Николай Павлова обяви, че е постигнато споразумение с „Газпром Експорт" на проведена неотдавна среща между двете фирми в Санкт Петербург от търговски и технически характер, които са много важни за пазара в страната.
Формирането на цените на „синьото гориво" вече ще става по два начина и България ще има право да си избира един от тях или да ги комбинира в рамките на една договорена доставка. Предстои втора среща през ноември, на която ще бъдат обсъждани още подробности, както и други технически въпроси.
Двата варианта за ценообразуване
Първият вариант е сегашният - цената на част от количествата ще е образувана по формулата и съобразена с петрола и неговите производни, или цената да се определя от котировките на европейските газови борси.
Когато се избере комбинация от двата, цената на част от количествата ще е образувана по формулата, която е съобразена с цените на петрола и неговите производни, а другите количества ще се плащат на базата на доставните цени на газа до гранични точки на Германия, Франция и Италия и други страни, до които „Газпром Експорт" доставя природен газ, както и газовите хъбове на Германия и Холандия.
Промяната е постигната лесно, тъй като антимонополното дела срещу „Газпром" на Европейската комисия принуди руският енергиен гигант да предоговори условията по договорите за доставка на гориво. Цената на газа вече ще може да се преразглеждана на всеки две години, когато има обективни икономически обстоятелства или цената на газа е различна от тази на граничните точки на пазарите в Западна Европа - Германия, Холанди, Италия и други страни. Досега предоговаряне можеше да става веднъж на четири години.
Право на избор и на двете страни
"Дали ще бъде по сега действащата формула или ще бъде по формула, която ще се образуват цените на хъбове и гранични точки, това вече е въпрос на анализ. Не е тайна, че през последните години цената за България в никакъв случай не е по-висока в сравнение с тези в Западна Европа, и като потвърждение на това идва и фактът, че до настоящия момент няма постъпила оферта в "Булгаргаз" за доставка на природен газ на цена по-ниска от действащата", обясни Николай Павлов.
Той каза още, че са договорени и две нови точки, през които газът може да стига до страната ни, каза още Николай Павлов. Те се намират в Унгария и Словакия. Така че вбъдеще „Булгаргаз" или друг бъдещ търговец с право да доставя природен газ в България може да продава на база на доставните цени на двата хъба.
От Нова година, ако има увеличение на цените на природния газ, то ще бъде минимално и ще е под 5 процента", каза в заключение изпълнителният директор на "Булгаргаз".
Още по темата:
Какъв ценови удар се задава след поскъпването на природния газ от 1 октомври
Търси се решение как Топлофикация да се издължи на Булгаргаз
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |