Нова държавна агенция ще бори войната по пътищата. Държавна агенция за пътна безопасност, подчинена на Министерския съвет, обяви в сряда вицепремиерът Томислав Дончев по време на конференция в Интер Експо Център.
Ще я оглави Малина Крумова, която беше зам.-министър на регионалното развитие. Постът й ще бъде зает от бившия регионален министър Николай Нанков, който напусна парламента. Крумова временно ще бъде съветник на премиера Бойко Борисов, докато през идните седмици новият орган се структурира и заработи.
Анализите показват, че една подобна агенция има добавена стойност, ако е правилно структурирана. Идеята е да се осъществява контрол върху функциите на ведомствата, които имат отношение към пътната безопасност и координация между тях. Задачата е да се включи и гражданското общество", обяви Малина Крумова на форума, организиран от Института за пътна безопасност, от който обещаха експертна подкрепа.
Какво ще прави тази нова държавна агенция, която ще е пряко подчинена на премиера или на вицепремиер.
Заместник министър-председателят Томислав Дончев заяви, че за пътната безопасност отговарят 5 министерства, с други институции бройката им става 11. Като се прибавят общини и областни управи, числото надминава 100. а отговорността се размива. Това бе и мотивът да се създаде този нов орган.
Пред "24 часа" Дончев поясни, че има консенсус между тримата нови министри - на МВР, МРРБ и министерството на транспорта, както и между неправителствени организации за учредяването му.
"Говорим за малък орган, вероятно от 50-60 човека, не повече. Няма да се назначават нови чиновници, бройките ще дойдат от тези 3 министерства.
Европа ще бъде разделена на нови часови зони. Няколко варианта на нова карта на часовите зони в Европа се разглеждат в работните групи на ЕК заради премахването на смяната на часовото време. Това заяви зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков по време на заседание на парламентарната комисия по европейски въпроси и контрол на европейските фондове.
Изборът на всяка държава членка на ЕС, дали да остане на лятно, или зимно часово време трябва да стане хармонизирано с нейните съседи, за да не се прекъснат икономически, транспортни и други връзки между тях. Затова ЕК разглежда няколко десетки варианта за групирането на страните. Един от тях е България, Румъния и Гърция да са в една зона, от Сърбия до Германия, Швейцария и Италия - в друга, а от Франция и Холандия до Португалия - в трета. Друг вариант е от нас до Великобритания всички държави да са в една зона, а само Англия и Португалия да са в отделна.
Все още повечето от държавите в Европа не са решили дали искат да се прекрати смяната на времето и към кое да се премине. Според тях трябва по-голям обществен дебат и повече време за вземане на тези решения. В момента срокът е до април 2019 г. В България се проведе анкета, която приключва днес. До сряда вечерта в нея са взели участие около 12 хил. души, каза Станков. Резултатите ще станат ясни до дни, но това е само началото на дебатите.
Мнения се искат и от отделните министерства - образователното например предпочита зимното часово време, тъй като това щяло да е по-удачно за учебния процес.
Становището на енергийното министерство е, че ефекта от смяната на времето вече го няма. Той е достигнал своя пик през 2007 г., когато 14% от енергията е била за домашно осветление на гражданите. Към момента този дял е едва 1,44%. Това означава, че спестяваме само 24 хил. мегаватчаса, което стига за работата на един блок за 24 часа.
Правят регистър на онлайн магазините. Регистър на електронните магазини ще направи Националната агенция за приходи. Това предвижда пакетът от промени в данъчните закони, който беше приет от Министерски съвет. Регистърът ще бъде публичен и всеки, който пазарува в интернет, ще може да провери в сайта на НАП дали даден онлайн търговец е легално регистриран. Това ще намали измамите от нелегални сайтове еднодневки, които се създават само с цел да съберат пари от доверчиви клиенти с оферти за продажби на стоки и услуги на ниски цени.
При покупки по интернет онлайн търговецът ще може да издава електронни касови бележки вместо хартиени, гласят още промените. Идеята е при онлайн продажба фискалният бон да може да се генерира в електронен вид, да се запазва в паметта на фискалния апарат и автоматично да се предоставя на електронен адрес на получателя.
При покупка на автомобил нотариусите онлайн ще извършват проверка дали продавачът е платил данъка за колата. За целта те ще използват електронната система с данни на Министерството на финансите. Освен това в 7-дневен срок след извършване на сделка по придобиване на недвижим имот или автомобил нотариусите ще уведомяват съответната община за прехвърлените права като ще предоставят и информация за размера на платения данък за покупката на имота или колата, както и за платената цена.
Премахва се задължението работодателите да дават хартиена служебна бележка на своите служители за изплатените през годината доходи и удържания данък. Вместо това те ще подават по-подробна информация в НАП. Целта е при онлайн попълване на годишната данъчна декларация за доходите на гражданите, всички данни за получени доходи и платени данъци да се въвеждат автоматично. Всичко това ще влезе с сила от 2020 г. Хората, които не искат да подават годишната си данъчна декларация онлайн, ще може да си вземат хартиена служебна бележка от работодателя.
Борисов използва убийството в Русе за контра атака срещу критиците си. Разкриването на убийството на русенската журналистка Виктория Маринова даде повод на премиера Бойко Борисов да премине в остра контраатака срещу всички, които са настоявали за бързо и качествено разследване на жестокото престъпление или са се усъмнили в работата на полицията и правителството. Сред "провинилите се" се оказаха медиите - чужди и български, както и водещи европейски политици. Убийството на Маринова бе осъдено от ООН, от редица еврокомисари, сред които по правосъдието Вера Йоурова, шефа на ЕНП в ЕП Манфред Вебер, от посолството на САЩ у нас и редица неправителствени организации.
Вчера МВР и прокуратурата официално обявиха, че за убийството на Виктория Маринова в Германия е задържан 21-годишният Северин Надеждов Красимиров. Според тях са намерени достатъчно уличаващи доказателства, включително и ДНК. Убийството е извършено спонтанно и целта е била сексуално посегателство, смятат разследващите.
По-късно през деня Борисов се срещна и с всички чуждестранни посланици. Според информация на bTV премиерът ги е попитал как така са се поддали на фалшиви внушения, и ги е укорил, че нито един не е потърсил информация от правителството, преди да реагира. Дипломатите са запазили пълно мълчание по време на срещата и не са задали нито един въпрос. Преди това Борисов разказа, че дори е отказвал да говори с представители на Брюксел по въпроса.
В изявлението си Борисов отдели само няколко изречения за жестокото престъпление, след което се впусна в дълга тирада срещу всеки, който е дръзнал да изкаже мнение по въпроса. Той разви тезата, че зад критиките срещу страната всъщност стоят българи. "Българи направиха така през тези няколко дни, че за България да се говори като за Малта или Словакия. Да си очернят държавата по най-брутален и гаден начин, да се радват, ако България бъде в световните новини с негативна информация, и то с най-тежко престъпление - нападение на разследващ журналист!", заяви Борисов. Той обясни, че досега са отказвали да говорят, защото имало риск разследването да се провали. "Само в рамките на три дни прочетох чудовищни неща за България! И нито едно вярно. Разни сини и червени политици се скъсаха да пращат имейли и да ходят да обясняват в Брюксел и в Щатите какво се случва в България! Мигар това не се случва в други държави?!", заяви Борисов.
Търговията на ток временно спря заради свръх високи цени. По-високите цени на тока на свободния пазар се дължат на липсата на достатъчно опит на част от търговците. Това парадоксално мнение изрази вчера пред БНР шефът на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) Константин Константинов. Няма манипулации, заяви той. Само няколко часа по-късно заради свръхвисоки цени в сегмента "ден напред" борсата временно прекрати търговията. Оттам обясниха, че става въпрос за "техническа грешка в оферта на борсов участник, довела до нереалистични резултати на пазара". В официално съобщение борсовият оператор обясни, че въпросната оферта създава извънреден риск.
Поредното драстично увеличение на тока за фирмите на свободния пазар възмути работодатели и търговци на електрическа енергия още преди десетина дни. Повишението засяга само сегмента на търговия "ден напред", който в определи дни регистрира повишение от над 170% спрямо предния ден. Бизнесът предупреди, че това може да се отрази и на крайните потребители, а КЕВР обяви, че започва разследване. Поскъпването се регистрира само на българската енергийна борса, но не и на останалите европейски платформи, отбелязаха от Асоциацията на индустриалния капитал.
Константинов обаче не е съгласен и цитира анализ, според който през същия период има поскъпване и на европейските пазари. У нас един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй" беше спрян за планов годишен ремонт, добави шефът на БНЕБ. Той обясни, че част от търговците са имали дългосрочни договори за доставка на ток от централата, които са изтекли в средата на септември. "Това ги е накарало да купуват и продават електроенергията на по-високи цени, каквито са цените на електроенергията при краткосрочните сделки", каза той. Според шефа на борсата, която е държавно предприятие под контрола на БЕХ, това поведение не е опит за манипулация, но е друг въпрос дали е правилно. "Повечето търговски участници нямат голям опит в борсовата търговия с електрическа енергия и може би затова се получава недотам добро предвиждане какво ще стане, когато по средата на месеца поради планов годишен ремонт се прекратят определени доставки", коментира той.
ДАНС и КФН влязоха на проверки в четири български застрахователя. Агенти на ДАНС са влезли на проверка в четири български застрахователя съвместно с инспектори на Комисията за финансов надзор (КФН). Това са "Бул инс", "Лев инс", "Асет иншурънс" и ОЗК, които са сред компаниите с водещи позиции на пазара на автомобилно застраховане. Новината беше съобщена от Mediapool по източник и беше потвърдена и от "Капитал" през собствени източници и от самите компании. Официално акцията не е обявена и КФН отказва коментар и детайли за нея, но според запознати целта е да се верифицират данните за капиталова адекватност на дружествата с оглед на предявените към тях значителни плащания по щети в чужбина. Ролята на служителите от националната служба е да подсигурят достъп до документи.
Проверката
По информация на Mediapool проверката е започнала на 1 октомври и резултатите от нея се очакват във втората половина на месеца. "Капитал" също потвърди данните от свои източници в застрахователния сектор, като информацията е, че се проверяват данни за първото полугодие. Засега от КФН отказват да отговарят на въпроси по темата, като единственото изявление оттам гласи: "Комисията за финансов надзор няма да коментира свои надзорни действия."
Въпреки липсата на официална информация за целта на проверката става ясно, че се проверяват данните за отчитаната от дружествата капиталова адекватност. Възможно е актюерите на КФН да имат съмнения, че данните са неточни и искат да верифицират това, въпреки че финансовите отчети на компаниите се заверяват и от одитори. Остава обаче въпросът защо в проверката е включена и службата за национална сигурност.
Възможно е повод за това да е непредоставяне на искана от регулатора информация, какъвто случай КФН вече имаше с "Лев инс" още при стрес тестовете преди две години. През месец юли тази година регулаторът наложи принудителна административна мярка (ПАМ) на застрахователя, изразяваща се в допълнителен одит за първото шестмесечие на 2018 г., като обяснението бе, че се търси "достоверна информация за състоянието на дружеството". Извънредната инспекция съвпадна с тежък период за компанията, чиято гаранция в Националното бюро "Зелена карта" бе вдигната до най-високото равнище, а проблемът с изплащането на претенции след катастрофи в чужбина не бе напълно изчистен.
Проверяваните
Потърсени да потвърдят информацията за проверката, от "Бул инс" информираха, че такава при тях тече от 25 септември, като целта е да се провери дейността на дружеството за периода 01.01.2018 г. - 30.06.2018 г. "Проверката е във връзка с щетите по "Зелена карта" в чужбина, по повод дебата в Народното събрание около случая с "Олимпик" и сезирането на правителството за проблеми с щети в чужбина с МПС, регистрирани в страната, които се управляват от чужди граждани в ЕС", посочиха от ръководството на дружеството при запитване от редакцията.
Проверката на ЕЦБ ще обхване шест български банки. Европейската централна банка (ЕЦБ) е избрала шест български банки, които да преминат през преглед на качеството на активите в рамките на т.нар. "задълбочена оценка" на сектора. Тя е необходима стъпка по процедурата за влизане на страната в Банковия съюз, като Франкфурт има дискреция да прецени обхвата на проверката. Като минимум прегледът трябва да обхване трите най-големи финансови институции в страната, които след това ще минат автоматично под надзора на ЕЦБ.
Така сигурните в шестицата са Уникредит Булбанк, ДСК и ОББ. В списъка вероятно е и четвъртата ПИБ, която премина аналогичния преглед на БНБ през 2016 г. с най-съществени корекции и предписания за попълване на капиталовите буфери. Новината беше разпространена от "Медиапул". "Капитал" я потвърди през свои източници, според които разходите за консултантите, които ще провеждат проверките по методологията на ЕЦБ без специални модификации за българските условия, няма да са за сметка на финансовите институции, а ще бъдат поети от Франкфурт.
Защо се прави
Новата проверка на банковата система е свързана със заявката на България за присъединяване към валутния механизъм ERM II и към Банковия съюз. Страната се ангажира да направи реформи за укрепване на финансовия сектор, по-добра работа на институциите, както и да започне подготовката по влизане в тясно сътрудничество с ЕЦБ (начинът държавите извън еврозоната да участват в банковия съюз). Преди България да влезе в "тясно сътрудничество" с ЕЦБ, Франкфурт е длъжен да направи "задълбочена оценка" на банковата система, като има право да прецени кои и колко банки извън топ 3 да преглежда. По преценка на ЕЦБ проверките може да се направят от външни консултанти по нейна методология, както и да посочи кои точно да са те. Очакванията са представители на Единния надзорен механизъм (SSM) да посетят България през ноември.
Според приет от правителството план за действие, включващ конкретни мерки и срокове за изпълнение, подготовката за нова оценка на активите на банките, водена от ЕЦБ, ще започне най-късно през октомври. Крайният срок за обявяване на резултатите е юли 2019 г. Самият преглед ще се прави по балансови данни към края на 2018 г. Нагласата на българските управляващи е присъединяването към Банковия съюз и ERM II да е факт до следващия юли. Но ако тогава приключилите банкови проверки наложат нови действия, влизането явно ще се забави.
Какво е различното
Това е вторият преглед на активите, през който ще мине банковата ни система. През 2016 г. задълбочена проверка направи БНБ, която тогава стъпи на методологията на ЕЦБ, но заедно с консултанта си "Делойт България" я модифицира, за да отчете местните особености. Сега според източници прегледът и съпътстващите го стрес тестовете ще се правят стриктно по последния наръчник на ЕЦБ. В него има много новости, включително и покрай влезлите в сила промени покрай новия Международен счетоводен стандарт 9.
Още при обявяването на новите проверки сред банкерите имаше притеснения, че при липсата на адекватни пазарни измерители (най-вече за имотния пазар) подходът на Франкфурт може да се окаже твърде консервативен, като наложи прекомерни обезценки на обезпечения.
Данъчната декларацията от 2020 г. попълнена автоматично. За доходите ни получени от работодателите ни през 2019 г., от началото на на следващата година ще отваряме през нета попълнена данъчна декларация с данните. Работодателите ще имат задължението да изпратят информацията в НАП, а в историята отиват хартиените служебни бележки, издавани на лицата за изплатените им през годината доходи и удържания данък. Това предвиждат промените в данъчното законодателство, одобрени от правителството на последното му заседание в сряда, които ще бъдат предложени за одобрение от парламента.
Целта на промяната е автоматичното зареждане на цялата информация в образците на годишните данъчни декларации на лицата. Със законопроекта се предлага преминаване изцяло към подаване по електронен път на справки и декларации от самоосигуряващите се лица.
От НАП уточниха за „Монитор", че ръчно в данъчната декларация ще се попълва останалата информация, касаеща други доходи, а също така и данните за направени застраховки, дарения и други, за които може да се ползват данъчни отстъпки.
В проектозакона, приет вчера от кабинета, се предлага още преминаване към облагане с окончателен данък, вместо с данък върху годишната данъчна основа на придобитите облагаеми парични и предметни награди от игри, състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител, както и увеличение на стойността на необлагаемите награди и предметни печалби на до 100 лв.
Още по темата:
Икономическият печат на 10 октомври 2018 година
Икономическият печат на 9 октомври 2018 година
Икономическият печат на 8 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |