Гpешна запетайка вдигна цената на тока 6 пъти, борсата затвори. Една сгрешена запетайка блокира Българската независима енергийна борса (БНЕБ) на 10 октомври. Стигна се до временното затваряне на сегмента за търговия "ден напред" и до напрежение в Електроенергийния системен оператор (ЕСО), който управлява системата и до късно не беше в състояние да подаде графици за работата на централите за следващия ден.
Паниката бе причинена от грешка на търговеца на ток "Ген-и". Това е словенска фирма, която работи в 18 страни, като 50% от собствеността й е държавна. В офертата, която е подала към борсата, е объркана десетична запетая и това прави заявката 1000 мегавата ток за денонощие -колкото е един блок в АЕЦ "Козлодуй", вместо желаните от фирмата 10 мегавата.
Такава оферта обаче автоматично вдигна базовата цена на тока докосмическите 595,98 лв. за мегаватчас, при положение че средната за 10 октомври е била 94,99 лв.
Стигна се дори до куриозни ситуации - в 19 часа цената беше 2310,09 лв. за 1 мвтч, а в 22 часа -5034 лв. на мегаватчас при заявени 1060,7 мегаватчаса.
Ето хрониката на събитията:
В 15,11 ч борсата обяви, че предприема мерки за изясняване на цените и количествата, а ЕСО удължава срока за регистриране на графиците за търговията с ток за следващия ден до 16,30 ч, вместо в обичайния час -16 ч.
В 16,10 ч борсата официално съобщава за техническата грешка в офертата на борсов участник и че заради нея са постигнати нереалистични резултати. Това създава извънреден риск, възпрепятства успешното протичане на процеса по изчисляване на клиринговата цена и причинява невъзможност за разпределение на търгуваните обеми в България. Затова се стартира повторно изчисляване на резултатите от тръжната сесия. В случай че преизчисляването бъде неуспешно, борсовата сесия ще бъде анулирана.
В 19,30 ч шефът на Централното диспечерско управление Пламен Герджиков каза за "24 часа", че са в очакване на графиците за четвъртък, но ги няма.
ТЕЦ "Марица-изток 2" трябва да плати 460 млн. или затваря. 460 млн. евро ще трябва да плати за емисии ТЕЦ "Марица-изток 2", ако цената на емисиите се запази 25 евро на тон. В началото на годината тя беше 8 евро. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова след заседание на ресорната комисия в парламента. Ако емисиите не бъдат купени, според европравилата тецът трябва да спре работа.
"Ако продължи работа, санкциите са по 100 евро на всяка емисия", каза Петкова. Тецът е в отлично състояние, но министерството работи по мерки за финансовите проблеми. Последните 2 години БЕХ купува емисиите за теца, като дружеството има задължение да ги възстанови.
Поскъпването на тока не е сред мерките за разрешаване на проблема, посочи Петкова.
В комисията се разисква и предложението за сливането на АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2". Такова обединение обаче би създало проблеми заради заема от 215 млн. евро, който плаща атомната централа. То може да доведе до концентрация на пазара и до санкции от ЕС.
Близо 25% от пътщата у нас са в лошо състояние. Близо 25% от пътищата у нас са в лошо състояние, а още 13% в незадоволително. Това показва анализа на Агенция „Пътна инфраструктура", за изготвянето на който са обследвани всички над 20 хил. км. шосета у нас. Това заяви председателят на Управителния съвет на ведомството инж. Светослав Глосов по време на 11-та национална конференция по транспортна инфраструктура с международно участие, организирана от Катедра „Пътища" на Университета по архитектура, строителство и геодезия.
В най-лошо състояние от всички шосета са тези от третокласната мрежа, обясни Глосов. И заяви, че общо 8000 километра от тези отсечки имат нужда от ремонт. От обновяване се нуждаят и 112 съоръжения. В същото време 12% от пътищата у нас са в отлично състояние, показва проверката на пътната агенция, извършена през последния месец. 27% от шосетата са в добро състояние, а 22,5 на сто - в задоволително. Причината за това, че над една пета от пътищата имат нужда от обновяване, е дългогодишното недофинансиране на сектора, заяви Глосов. Той допълни, че при стартирането на тол системата догодина се очаква да се увеличат и средствата за поддръжка на шосетата у нас.
Освен за ремонт и обновяване събраните пари ще могат да се използват и за финансиране на ново строителство. Тези средства ще бъдат използвани за довършването на магистралите „Хемус" и „Струма", скоростните направления към двата моста над Дунав - Видин- Ботевград и Русе- Велико Търново, отсечката София-Калотина, завършването на магистралния пръстен около София с отсечките от квартал „Младост" до магистрала „Тракия" и от квартал „Бъкстоун" до магистрала „Люлин". Сред приоритетните проекти, чакащи реализация, са тунелите под „Шипка" и „Петрохан" и автомагистрала „Черно море".
По време на форума изпълнителният директор на Камарата на строителите в България инж. Мирослав Мазнев призова да се спре ескалацията при дискредитиране на българския строителен сектор.
Растящи дългове на бизнеса вещаят нови фалити. Задлъжнялостта на българските фирми остава на високи нива, а броят на компаниите, застрашени от фалит, расте. Това обявиха от консултантската компания по управление на риска Coface, която вчера представи най-новия си доклад за несъстоятелността в страните от Централна и Източна Европа.
Макар България да е една от малкото страни в региона, в която броят на фирмените фалити през 2017 г. намалява, прогнозите са негативни. През миналата година 311 компании са обявени от съда в несъстоятелност, докато през 2016 г. броят им е бил 381. "Ситуацията у нас обаче не е толкова оптимистична. Българската икономика реагира с година-две забавяне от световните тенденции. Още повече че въпреки добрата икономическа среда задлъжнялостта у нас остава голяма", коментира Милена Виденова, управител на "Кофас България".
Анализ на финансовите отчети на 401 000 български компании показва, че за 74 686 от тях, или 19%, е идентифициран висок риск от изпадане в неплатежоспособност. Година преди това броят на тези компании е бил с около 10 600 по-малък. Застрашените фирми са основно от секторите на търговията на дребно и едро, операциите с недвижими имоти, ресторантьорството и транспорта.
Като основен проблем за финансовите си затруднения предприятията посочват липсата на кадри. От една страна, това води до спад на производителността, а от друга - до ръст на заплатите. На следващо място причина за проблемите на фирмите е лошото управление и в частност - ликвидността.
Близо 5 млн. лв. в аванс е получила "Джи Пи груп" за ремонта на "Графа". За ремонта на "Граф Игнатиев" Столичната община е платила на изпълнителя му "Джи Пи груп" към момента 4.8 млн. лв. Сумата е аванс по договора със строителя, съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова по време на заседанието на Столичния общински съвет в четвъртък. "Изпълнителят досега е получил само аванс, защото няма приключил нито един обект и не е актувана нито една дейност", заяви тя в отговор на критики на общинските съветници от БСП относно действията на общината.
Заседанието на СОС започна с остри критики на опозицията към ремонтите в София и в частност проекта за обновяването на ул. "Граф Игнатиев". От "Група 5" продължиха да настояват за оставката на зам.-кмета по транспорта Евгени Крусев и заявиха, че ако кметът Йорданка Фандъкова не му я поиска, ще държат нея отговорна за калпавите ремонти в столицата. От БСП пък обвиниха кметицата, че иска контрол на контрола, вместо своевременно да се поправят грешките на строителите, както и че не дава отчет за свършеното досега на "Графа".
"За съжаление, отново чух политически внушения, манипулации, включително и откровени лъжи по повод изпълнението на най-тежкия инвестиционен проект досега в града ни през последните години. Аз лично няма да вляза в този тон. Не съм в политическа кампания, а в активен работен процес и ще продължа да работя и да бъда безкомпромисна към изпълнението на всеки един от проектите", защити се Фандъкова. Тя напомни, че проектът за "Графа" е започнал преди 5 години с публичен архитектурен конкурс, а след това с публичен конкурс за избор на изпълнител. По думите й до ден днешен всички документи -договори, протоколи, сертификати, са публични и се изумява как съветници, които са били запознати с всичко това, са одобрили проекта в предишния си мандат, но сега не го одобряват. Можела обаче да приеме изненадата на гражданите, тъй като не били длъжни да следят за процеса по подготовка и изпълнение.
Обвиненията на Фандъкова не са състоятелни, тъй като никъде в известната на обществото документация нямаше визуализация и информация за плочите на "Св. Седмочисленици", които изненадаха неприятно хората. Милка Христова от БСП е категорична, че избраният десен не е същият като този в проекта.
БНБ е глобила ПИБ за непозволен кредит към съсобственика си Ивайло Мутафчиев. Съобщенията на БНБ често са енигматични за широката публика. Първото по рода си (и не много лесно за откриване ) съобщение за наложена административна санкция от страна на институцията от август 2018 г. обаче е обективно неразгадаемо и за специалисти. В него се казва, че подуправителят на БНБ, ръководещ управление "Банков надзор", Димитър Костов е наложил имуществена санкция на банка за нарушение на чл. 60, ал. 1 от Закона за кредитните институции. "Наказателното постановление, с което е наложена санкцията, не е обжалвано, влязло е в сила и наложената санкция е платена от санкционираната банка", се казва още.
И толкова - няма нито име на провинилата се банка, нито размер на санкцията, а цитираният член гласи: "При предоставяне на кредити банката не може да приема като обезпечение акции, издадени от нея или от свързани с нея лица."
След като "Капитал" изпрати въпроси на БНБ, от институцията публикуваха ново и уточняващо съобщение, в което се потвърждава неофициалната информация на вестника. А именно че БНБ е глобила Първа инвестиционна банка (ПИБ) с максимално позволените по закон 200 хил. лв., защото "е приела като част от обезпеченията по кредитна експозиция залог върху издадени от нея акции". Според два източника кредитът е за 20 млн. евро и е бил отпуснат на единия от основните акционери в ПИБ Ивайло Мутафчиев директно като физическо лице.
Потайният заем
Целта на солидния кредит за притежателя на 42.5% от капитала на банката Ивайло Мутафчиев не е известна, няма детайли за лихвата или други условия. Не е ясно и кога е сключен договорът, като в отчетите на ПИБ за полугодието при информацията за сделки със свързани лица подобни обеми не се наблюдават, макар кредитите за "лица, контролиращи и управляващи банката" да нарастват от 750 хил. лв. на над 3 млн. лв.
Предвид че санкцията е наложена през август, е възможно кредитът да е от юли и затова да не е оповестен в отчета. Има и опция да е сключен по-рано, но да не е усвоен изцяло и затова в голямата си част да стои като условен актив.
Другият неясен момент е дали освен платената глоба е имало и други наложени мерки спрямо банката. Според един източник е имало такива, като надзорът е изискал смяната на обезпечението. За наличието на допълнителни мерки говори друга част от новото съобщение на регулатора: "Банката информира БНБ, че към 10.10.2018 г. кредитът е погасен, а обезпечението заличено."
От ПИБ също потвърдиха в отговор на изпратените въпроси, че санкцията е платена и нарушението е отстранено в срок. Банката не потвърди, но и не отрече твърденията, че кредита е за Мутафчиев, нито размера му.
Освен това от отговорите на банката става ясно, че "отговорните лица за допуснатия пропуск са санкционирани", макар да не става ясно кои са те. По закон формирането на експозиции към акционер на банка става само след единодушно одобрение на управителния съвет при предварително одобрение от надзорния съвет на институцията, така че би трябвало цялото ръководство на ПИБ да е запознато с казуса.
Потайният регулатор
Другият съществен въпрос, който остава, е защо БНБ от самото начало не е разкрила пълната информация за наложената санкция преди медийния интерес към темата. Според европейското законодателство и българския Закон за кредитните институции тя би трябвало да публикува своевременно като минимум "информация за всички влезли в сила наказателни постановления, с които са наложени наказания за нарушения на закона, на Регламент (ЕС) № 575/2013 и на актовете по прилагането им, включително за нарушението, нарушителя, вида и размера на санкцията".
В първото съобщение от август част от тези реквизити явно липсват. Все пак законът дава възможност да скрие част от тях и да публикува "в обобщен вид". Това обаче може да стане само в три случая. Първият е, ако прецени, че "публикуването на лични данни за физическо лице, на което е наложена санкция, е прекомерно". Това е очевидно неприложимо, доколкото глобата е за юридическо лице.
Цената е водещият фактор при избора на мениджъри на сгради. Цената и спазването на сроковете са най-важните фактори, на които обръщат внимание компаниите, които търсят фасилити мениджмънт услуги. Веднага след тях се нареждат бързината на изпълнение на поръчките и качеството на предоставяната услуга. Това става ясно от маркетингово проучване за сектора, проведено по поръчка на Българската фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА).
Зад термина фасилити мениджмънт (ФМ) стоят различни видове услуги, свързани с поддържането на сгради - почистване, техническа поддръжка, безопасност, климатични системи, енергийна ефективност, пожарна безопасност и т.н. Проучването показва, че най-често бизнесът се интересува от поддръжката на сградни инсталации (водоснабдяване, електричество, отопление и т.н.), сградна поддръжка и почистване. Това са и най-често предлаганите от ФМ компаниите услуги.
В проведените от агенция Bluepoint в периода май-юли 2018 г. анкети са участвали различни представители на ФМ сектора, като преобладават мениджърите на компании с такава дейност. В основната си част те поддържат жилищни, индустриални и офис сгради, разположени предимно в София.
Сред основните проблеми, които представителите на бранша срещат в дейността си, са намирането на качествен персонал и лошата законодателна рамка на сектора, която създава проблеми в отношенията с клиентите. От асоциацията обаче отчитат като положителна тенденция повишаването на информираността за услугите, предоставяни от фасилити мениджмънт компаниите, както и това, че докато преди представителите на сектора са били активната страна за убеждаването на инвеститорите в необходимостта и ползите от ФМ услугите, сега трендът постепенно се обръща.
Въпреки това данните показват, че все още в повече от половината случаи договорите за ползване на фасилити мениджмънт услуги се сключват при вече въведени в експлоатация сгради (56.7%). Междувременно от сектора изтъкват, че ангажирането на ФМ специалисти още преди или по време на строителството би могло да доведе до оптимизиране на разходите и повишаване на ефективността при експлоатацията на сградите.
Директор гори за ученици фантоми. В 37 училища от 11 области, сред които са София-град, София Област, Пловдив, Хасково, Враца, Велико Търново и Варна, са извършени проверки по присъствието на ученици в учебните часове за изминалата учебна 2017/2018 г. Това съобщиха от МОН за „Монитор".
Инспекциите установили разминаване в броя на присъстващите ученици и вписаните отсъствия в дневниците и са наложени наказания на пет директори на школата, обясниха от ведомството. Заради ученици фантоми един от тях е уволнен дисциплинарно, на друг са прекратили срочен трудов договор на временно изпълняващ длъжността „директор", трети е получил предупреждение за уволнение, а останалите двама са се разминали само със забележки.
Всеки един възпитаник на дадено училище носи субсидия, която осигурява заплащането на персонала, материалната база и други разходи за учебния процес. През 2017 г. субсидията на неспециализираните училища варира между 1404 лв. и 1740 лв. в зависимост в коя от 7-те групи попада то.
Още по темата:
Икономическият печат на 11 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |