Световната банка: България е 44-а от 157 cтpани по човешки капитал. България е на 44-о място от общо 157 държави в света по новия индекс на човешкия капитал, който изготвя Световната банка. Това съобщи главният изпълнителен директор на банката Кристалина Георгиева по време на пресконференция след приключването на годишната среща между МВФ и банката на индонезийския остров Бали.
"България стои по-добре в тази класация от страните в своята група на доходите, но е малко по-зле от държавите в региона", отбеляза Георгиева.
Класацията е била представена на световните финансисти по време на срещата в Бали. Тя се определя по 5 показателя, засягащи здраве, училище, продължителност на живота и това какъв дял от днешните 15-годишни ще доживеят до 60-годишна възраст. Единият от показателите например измерва годините, които едно дете прекарва в образователната система, и наученото в рамките на този период. У нас дете, което постъпва в детска градина на 4 години, прекарва 12 години и 9 месеца в училище. Само че проверката на знанията, получени от българчетата в родното училище, показва, че за тях са били достатъчни и 10 години и 3 месеца.
Хармонизираният тестови резултат на знанията, получени от българчетата в училище, показва, че сме около златната среда. Средният резултат на учениците в България според Световната банка е 498 точки, при положение че за високо постижение се считат 625 точки, а за нисък резултат - 300 точки. За България индексът сочи, че дете, родено днес, ще постигне 68% от потенциала си като възрастен, което е по-скоро недобър резултат.
"Богатството на света е 1123 трилиона долара, а две трети от него сме ние хората. Ако искаме да сме богати утре, трябва да инвестираме в децата си днес", посочи Георгиева и допълни, че начело на индекса е Сингапур.
Прокуратурата се заема с неработещия регистър на асансьорите. Казусът с неработещия регистър на асансьорите уеб приложение към него може да отиде в прокуратурата. Това съобщи пред "24 часа" и.д. шефът на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор Кирил Войнов.
"В момента тече вътрешна проверка в агенцията за поръчката за регистъра, за който са платени около 700 хил. лв. Тя ще приключи през седмицата и ако има нарушения, казусът ще се прати в прокуратурата", каза Войнов.
"Ще проверя кой ги е усвоил тези пари, какви са проблемите и кой е подписал документите, всичко ще бъде събрано", каза той.
Преди няколко дни председателят на Българската асансьорна асоциация Николай Маринков заяви, че създаденият преди три години към агенцията по метрология регистър и приложението към него не функционират. Към създаването им се пристъпи след трагичен инцидент в столицата, при който асансьор в жилищен блок падна в шахтата, убивайки на място една жена, а друга бе осакатена.
За създаването на регистъра и уеб приложение към него са проведени две обществени поръчки. За първата агенцията е платила 286 хил. лв. с ДДС на фирмата "Инфосистемс Интернешънъл", а за втората - 360 хил. лв. с ДДС на победителя "Евро проект Партнърс". Нещо повече - двете фирми вече са променили предмета си на дейност. Те се оправдават с това, че в заданието от тях е искано само да направят регистър, но не и да го поддържат. Затова в момента платформата, която трябва да дава онлайн информация за всички асансьорни съоръжения и коя фирма ги поддържа, е недостъпна.
Автобуси на ток тръгват в София. Първите 20 електробуса на София днес са пристигнали на пристанището в Бургас, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова. Те ще бъдат пуснати в експлоатация след около месец, защото първо трябва да се обмитят, да им се плати ДДС, да минат на регистрация в КАТ, обясни пред „Труд" директорът на "Столичен Автотранспорт ЕАД" Слав Монов. Возилата ще се движат в централната част на града, а шофьорите им ще минат специално обучение.
„Това е първата доставка на електробуси, след като в последните години тествахме няколко различни технологии", съобщи Фандъкова. През миналата година бяха пробвани чешки и китайски возила.
Градската управа накрая избра фирма „Евролийз ауто" да достави новите електробуси, произведени от китайската фирма Yutong. Доставката е на 20 возила от модела Yutong ZK6128 на Zhengzhou Yutong Bus Co. Ltd. на обща цена 16,7 млн. лв. без ДДС. Тя е с 10% по-малка от предвиденото.
Сумата трябва да бъде изплатена за 8 г. Лизинговото оскъпяване не 5,5 млн. лв. Сумата от 16.7 млн. лв. включва електробусите, които струват 15,1 млн. лв. общо и 760 хил. лв. на бройка. Доставят и пет зарядни станции с мощност 120 кВтч, които общо струват 689 хил. лв. и десет станции с мощност 60 кВтч, които общо са на цена от 692 хил. лв. Включена е и система за наблюдение на превозното средство за 113 хил. лв. и софтуер за 16 хил. лв. Гаранционният срок за автобусите е 48 месеца, а този на зарядните станции - 36 месеца. Возилата изразходват 0,79 kWh/km енергия. Те са единични, климатизирани и нископодови. Имат рампи за качване на колички и специално място за тях.
Електробусите, дълги 12 м., побират 73 души и имат 32 седалки, от които 4 от се за трудно подвижни хора. Монтирани са им USB устройства за зареждане на телефони. Очаква се общината да осигури и още 30 електробуса.
Фандъкова съобщи и, че в събота в гаража в "Дружба" са пристигнали и първите 17 от 60-те нови столични автобуса на природен газ. До средата на ноември 60-те ще бъдат пуснати в експлоатация. Тази година пристигат и още 22 автобуса на газ, а догодина още 60 съчленени. Всички поръчани возила отговарят на екостандарт ЕВР06. „Догодина 90% от автобусите на линия ще бъдат нови и всички те са с най-високия екологичен стандарт ЕВР06", увери Фандъкова.
Прокуратурата слага на трупчета по 188 дела дневно. Мрачната тенденция за безнаказаност на престъпниците продължава - всеки работен ден прокуратурата оставя на трупчета средно по 188 разследвания, защото извършителят не е разкрит. За първите 6 месеца на годината спрените по тази причина досъдебни производства са 22 666. За същия период през 2017 г. са спрени 24 823 дела, а година по-рано - 27 358. Когато изтече давността им, те ще бъдат окончателно прекратени. Липсва сериозна сметка колко струва това на данъкоплатците - като пари, платени на разследващите, като вреди, нанесени от престъпленията, и като катализатор за бъдеща престъпност, но е очевидно, че загубите са унищожителни.
Статистиката е от отчета на прокуратурата за първата половина на годината. Той беше публикуван на сайта й, след като „Сега" го поиска по закона за достъп до информация. Откакто Сотир Цацаров е главен прокурор, тези отчети по правило не се огласяват.
Като описва броя на спрените дела заради неразкрит извършител, държавното обвинение прави забележка, че заради законови промени от края на 2017 г. в актовете за образуване на досъдебно производство не се посочват имената на хората, за които има данни, че са извършили престъпленията. Така те остават напълно анонимни.
Масовото прекратяване на дела от години има ефекта на амнистия, макар и необявена официално. Тя беше факт и при предишния главен прокурор Борис Велчев. Ревизия в неговия мандат установи стотици хиляди производства, които стоят по бюрата на прокурори и следователи, макар че давността за разследването по тях отдавна е изтекла. Повечето се водят срещу неизвестен извършител, но има и такива срещу известен. И макар сега статистиката да показва спад, бройката остава огромна. Прекратените за първите 6 месеца на годината дела са над 33 хиляди. За същия период на 2016 г. и 2017 г. те са съответно 34 443 и 36 651. От отчета не става ясно колко от делата са се обезсмислили заради изтекла давност.
Споразумението си остава широко използван от всички прокуратури инструмент. То се прилага с пълна сила и от спецпрокуратурата, която работи главно срещу организирани престъпни групи, а отскоро и по делата за корупция по високите етажи на властта. Традиционно всяко трето дело, което прокуратурата внася в съда, е предложение за сделка.
И минималните осигуровки се вдигат от 2019 г. Днес надзорният съвет на НОИ трябва да обсъди проекта на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г. С него се вдигат не само максималните осигуровки, но и минималните, но размерът на обезщетенията остава без промяна.
В проекта са залегнали три промени, които вече станаха известни. Максималният осигурителен доход се вдига от 2600 на 3000 лв. от 1 януари, а таванът на пенсиите става 1200 лв. от 1 юли и ще важи за всички пенсии. Индексацията на пенсиите ще бъде с 5.7% от 1 юли.
Повишават се и минималните осигурителни доходи. За самоосигуряващите се минималният осигурителен доход се увеличава от 510 на 560 лв., колкото ще бъде и минималната заплата догодина. Тази промяна, за разлика от първите три, е по план -записана в средносрочната бюджетна прогноза 2019-2021 г. Размерът на осигуровките остава без промяна и ще продължи да се дели между работодател и осигурен в съотношение 60:40.
На предстоящите дебати в парламента ще сме свидетели и на едно дежавю - ГЕРБ отново ще опита да изравни минималния осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводителите с минималната заплата. Ако успее да го прокара, повишението ще е чувствително, тъй като те в момента плащат върху 350 лв. Всяка година в бюджета на ДОО се прави опит да се повиши този праг, но ДПС винаги успява да го спре в парламента.
За минималните осигурителни прагове все още няма яснота - тази година работодатели и синдикати отново не се договориха и ако социалният министър не се възползва от правото си да ги увеличи административно, те ще се увеличат с около 4.7% заради минималната заплата.
Срещу всички тези увеличения не стоят по-високи обезщетения. Те остават без промяна -за безработица дневно ще се дава между 9 и 74.29 лв., през втората година от майчинството (нископлатената) отново ще се получават 380 лв. месечно. Добрата новина е, че поне няма промяна в периодите, върху които се изчисляват. При болничните първите три дни продължават да се плащат от работодателя, а следващите - от НОИ. Това едва ли ще се хареса на бизнеса, който преди дни поде отново кампания да се премахне тяхното задължение, което беше въведено като антикризисна мярка.
Правителството иска да контролира работата и парите на всички болници. Проектът за изменение и допълнение на проектозакона за бюджета на здравната каса за 2019 г. съдържа още драстични изменения в здравните закони освен задължението лекарите да изписват най-евтините лекарства, става ясно от текстовете, с които "Капитал" разполага и все още не са публично оповестени.
Най-големите промени са две - здравната каса вече няма да плаща клиничната пътека, ако лекарите, които са я извършили, не са на трудов договор в съответната болница. Това на практика спира пътуването на гост-професори и хирурзи по клиники в страната и съсредоточава сложните операции само в големите градове - София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен. Изключение ще има само за дефицитните специалности като патология, неонатология, анестезиология и други.
Освен това в проекта е предвидено здравното министерство да има пълен контрол върху управлението и финансите и на частните болници. Преди няколко месеца ведомството на Кирил Ананиев въведе единен финансов стандарт за управление на държавните клиники. Според него те се отчитат на всяко тримесечие и ако са губещи, директорите им понасят наказания и могат да бъдат отстранени. Освен това министерството разрешава всяка по-голяма инвестиция на клиниката и всяко теглене на голям кредит. Не са обявени мотиви за промените, но очевидният е, че с тях се цели драстично контролиране и затягане на разходите на здравната каса.
Защо се забранява вторият договор на лекарите
В момента множество специалисти работят на две места, за да допълнят доходите си. Заплатите в държавните болници по правило са ниски и лекарите избират да работят в частни клиники и медицински центрове на втори трудов договор или да устроят свой собствен частен кабинет, за да продължат да лекуват и преглеждат и след официалното работно време. По същия начин множество лекари оперират в болници в други градове. Има и случаи, при които заради безумните изисквания за множество лекари в клиниките по съответния стандарт болниците сключват договори с лекари, които да покриват изискването за наличие на специалист. Тези договори са за половин работен ден или друга форма, за да не бъде закрито отделението.
Ако поправката влезе в сила, тя автоматично ще доведе до закриването на много общински и частни клиники заради липса на достатъчно специалисти. Освен това ще лиши лекарите от допълнителни доходи, но най-важното - пациентите ще трябва да пътуват до големите градове, за да бъдат оперирани и прегледани от съответния лекар. Това ще доведе до дълги листи на чакащите и липса на шанс за болни, които нямат средства или не са в състояние да пътуват.
Финансов стандарт за всички
Според стандарта за управление на 65-те държавни болници, който влезе в сила от 1 април, директорите им трябва да се отчитат за всяко по-едро управленско решение и да получават разрешение от здравния министър, който е техен принципал.
Стандартът включва и това, че болниците не могат да теглят кредит, за да си помогнат, освен ако той не е по-малък от 15% от средногодишния размер на приходите за последните три години. Клиниките няма да имат право да провеждат процедури за обществени поръчки на стойност над 70 хил. лв. без ДДС за строителство или доставка на медицинска апаратура, финансирани със собствени средства или с пари по външни програми, ако не са получили предварително становище от здравния министър.
Според проекта тези ограничения, между които е и назначаването на борд на директорите и директор, ще важат и за частните болници. Мотивът е, че те работят с обществени средства от здравната каса.
Проблемите тук са най-малко три. Първият е, че по този начин се нарушава неприкосновеността на частната собственост, особено ако министърът има право да назначава борд и да одобрява бизнес плана на частната болница. Той ще прави това в ситуация на конфликт на интереси, тъй като е принципал на 65 държавни болници, коментират юристи. Ще бъде интересно как ще реагира, ако държавната и частната болници в един град поискат едновременно да си купят скенер, и какви биха могли да бъдат мотивите за отказ.
Третият, най-едър проблем, е, че макар и да се водят обществени, средствата в здравната каса имат много ясни източници - 2/3, или 2.6 млрд. лв., идват от вноски на работещите в частния сектор 1.7 млн. души, останалите 1.2 млрд. лв. са средства от техните данъци, с които държавата осигурява 4.4 млн. души пенсионери, деца, държави служители и др. Така държавата се явява най-малкият платец на здравни вноски в здравната каса, но претендира да има права в управлението не само на собствените си болници, но и на частните.
"Монбат" се отказа от сделката за завода в Тунис. Производителят на батерии "Монбат" се отказва от покупката на завода на Assad в Тунис, каквито планове обяви миналата година, тъй като смята подобна сделка за рискова. Вместо това компанията се насочва към по-малки, но повече на брой проекти, като част от потенциалните обекти на придобиване вече са идентифицирани, стана ясно на среща на ръководството с инвеститори.
От дружеството понижиха леко прогнозата си за тази година заради неблагоприятните борсови цени на оловото и лекото забавяне на старта на новия завод в Италия. От следващата година обаче "Монбат" прогнозира да започне да расте, така че през 2022 г. консолидираната оперативна печалба да надмине 37 млн. лв.
Прекалено много рискове
Намеренията на компанията да купи тунизийския завод бяха част от обща стратегия, която включваше също придобиването на рециклиращия завод Piombifera в Италия и германските компании Gaia и EAS, които разработват литиево-йонни батерии. Последните сделки приключиха успешно още миналата година, проведен беше и дю дилижънс в Assad. При проверка на условията по договора за покупка обаче "Монбат" е установила, че сделката е свързана със сериозни рискове. По специално става дума за съдебни спорове и неизяснен статут на земята, върху която е построен заводът. Друга причина е течащото изпълнително производство върху част от дяловете на алжирското дъщерно дружество на Assad, което практически би довело до загуба на контрол от страна на "Монбат" върху него. От компанията са установили още, че тунизийският завод носи и "необоснован екологичен риск", който трудно може да се прогнозира и управлява. Затова в крайна сметка е взето решение за оттегляне от сделката.
Нови цели
Сега "Монбат" ще насочи вниманието си към повече на брой, но по-малки проекти, което ще й позволи да диверсифицира риска. Това означава също, че средствата от облигационната емисия, които компанията издаде в началото на тази година, ще бъдат инвестирани поетапно. От общо набраните 27.8 млн. евро досега са използвани 5.4 млн. евро, а още 5 млн. евро са планирани да бъдат вложени. Според ръководството променената стратегия няма да компрометира очакваната добавена стойност, а само ще я фазира във времето.
На мястото на пропадналата сделка с Assad засега "Монбат" идентифицира като потенциални цели на придобиване компании в Мароко и Египет. Преглед се прави и на предприятия в Южна Африка и Узбекистан. По отношение на иновационните проекти, част от които са придобитите миналата година две германски компании за литиево-йонни батерии с висока мощност, дружеството работи върху още няколко, включително този за преработка и добив на антимон като част от рециклиращия бизнес. Този проект в момента е на етап технико-икономическо проучване.
78 българи на ден без пенсия заради изчезнали документи. Средно по 78 българи всеки ден остават без пенсия заради изчезнали документи, показва справка на „Монитор". Това са служители на закрити или фалирали фирми. Само за първото шестмесечие на тази година НОИ е отказал доказване на стаж на 14 060 души.
За месец броят им набъбва до 2343-ма. През 2012 г. тези, които са били без работа и без пенсия, са били по-малко. Тогава за цялата година броят им е бил малко над 20 хил., или средно по 55 души на ден са били в безизходица. От НОИ обясниха, че отказват да издават удостоверения, ако фирмите не са предали ведомостите си при тях, ако имат правоприемник или в документацията на осигуреното лице има периоди, за които липсват данни. Така кандидат-пенсионерите трябва да издирват правоприемниците на дружествата за да докажат, че са работили там. „Предприятията се приватизират и препродават, без да се полага грижа за съхранението на разплащателните ведомости", обяснява пенсионният консултант Милю Герганов. Затова и през последните години се наблюдавало увеличение на хората, които търсят помощ, за да излязат в заслужена почивка. Осем от десет от клиентите му се обръщали към него именно за издирване на изгубен стаж. Според него дотук се стигало заради сивата икономика, която била резултат от незаконосъобразното мислене на „новоизлюпените бизнесмени" и формалната защита на трудещите се от страна на профсъюзите. Друг проблем бил непознаването на нормативната уредба при прекратяване на трудовия договор. Практиката на Златка Пройчева показва, че при 70 на сто от клиентите й има неточности в попълването на трудовата книжка или липсва издадено удостоверение за осигурителен стаж (УПЗ).
Загубата на трудова книжка също била сред честите причини за „дупка" в трудовото досие, а понякога издирваният стаж бил в предприятие, в което са работили преди 20 г. За да не се стига до тази ситуация, Пройчева съветва служителите да следят за коректното попълване на трудовата им книжка. В нея освен документирането на началото и края на работата те трябва да внимават и дали продължителността на стажа е записана с цифри и думи, както и дали е подписана от счетоводител и работодател. Трябва да се гледа и дали има печат на работодателя. „Ако човекът е на 4-часов работен ден например, задължително трябва да му се издаде удостоверение за осигурителен стаж. В случай че работи на два контракта, в трудовата книжка се попълва само работата по основния трудов договор, а по втория се издава УПЗ", казва пенсионният консултант. Проблем се оказва и че в много случаи при прекратяване на договора лицата не предоставяли книжката си за да се попълни стажът. Чести били и случаите, в които работникът не съхранява необходимите документи. Тогава трябва да му се издаде копие. Сънародниците ни започвали да се тревожат за стажа си малко преди да излязат в заслужена почивка, а най-натоварен за пенсионните консултанти бил периодът в началото и в края на всяка година.
Още по темата:
Икономическият печат на 12 октомври 2018 година
Икономическият печат на 11 октомври 2018 година
Икономическият печат на 10 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |