Дизелът най-скъп от 3 г. въпpеки атаката срещу колите на нафта. 2,40 лв. стигна средната цена на дизела по големите вериги бензиностанции, показа проверка на "24 часа". Това е най-високата му стойност от 3 години насам.
Поскъпването е факт въпреки атаките срещу колите на дизел, рестрикциите за движението им в редица градове на Европа и новите изисквания за екологичност, които ще бъдат въведени в ЕС.
Дизелът е по-скъп и от масовия бензин, чиято цена е с 2 до 4 стотинки по-ниска.
За последната година горивата в България са поскъпнали средно с 30 ст., показва статистиката. Само от началото на този месец цените им са се качили с 6 стотинки.
Причината са котировките на петрола, които в началото на деня в понеделник се качиха над 81 долара, но после леко паднаха.
Увеличението на петрола се дължи на покачването на напрежението между САЩ и Саудитска Арабия след изчезването на саудитския журналист Джамал Хашоги.
В неделя американският президент Доналд Тръмп заплаши с тежко наказание, ако разследването установи, че арабската държава е замесена в изчезването на журналиста дисидент.
Рияд отрече да има нещо общо и отвърна, че е готов на по-силни ответни мерки срещу Вашингтон с уточнението, че близкоизточната държава играе ефективна и активна роля в световната икономика.
Според повечето анализатори обаче САЩ и Саудитска Арабия няма да влошат отношенията си, тъй като администрацията на Тръмп настоява да се изтегли целият ирански петрол от пазара и разчита на Саудитска Арабия да увеличи добива с над 10 милиона барела на ден, за да не се вдига цената.
Как една пенсия от 19 521 лв. поряза над 36 xил. c вечен таван. Две знакови новини за тавана на пенсиите се появиха в петък. Първо социалният министър Бисер Петков след 18 години мълчание най-сетне обяви колко са "неразумно високи пенсии". С отговор на депутатски въпрос. А след това стана ясно, че с проектобюджета на осигурителната система за 2019 г. правителството и НОИ предлагат вечен таван на пенсиите. И за по-сигурно да е и двоен.
Над 36 хил. са хората, които ще останат ограничени с новия таван на пенсиите от 1200 лв. Като едва 600 са тези, които ще вземат пенсии до 3 хил. лв., ако ограничението падне, а 87 трябва да получат до 5000 лв. Истински фрапиращите обаче са 5 пенсии - 4 над 10 хил. лв. и една, изчислена на 19 521 лв.
И като мярка срещу тези "неразумни пенсии" от 2019 г. таванът остава завинаги.
С проектобюджета на Държавното обществено осигуряване се предлага той да е 40% от максималния осигурителен доход за календарната година. Това ще е новата редакция на параграф 6 от Кодекса за общественото осигуряване (КСО), който предвиждаше отпадане на тавана за новоотпуснатите пенсии след 1 януари 2019 г.
За догодина максималният осигурителен доход ще се вдигне до 3000 лв. и така таванът на пенсиите ще стане 1200 лв. През тази година е 910 лв.
Второто ограничение върху максималния размер на пенсиите става чрез промени във формулите за изчислението им, които се предлагат със законопроекта. В пенсионната формула вече ще се пресмята само осигурителният доход на кандидата за пенсия, натрупан след 1 януари 2000 г. Този между 1997 и 1999 г. отпада.
700 млн. лева е пазарът на нелегални горива. Ръст в нелегалната търговия с горива отчита анализ на Центъра за изследване на демокрацията. Между 600 и 700 милиона лева възлиза пазарът на нелегални горива за 2017 г. Заловените са в размер на 356 хил. литра или под 0,01 % от легалния пазар за годината, посочват от центъра.
Според експертите най-често нелегалното гориво отива в малки или ведомствени бензиностанции,които го продават на строителни, транспортни фирми или земеделски производители (виж схемата).
В същото време търговията с нелегални цигари и ДДС измамите намаляват, показва анализът. Пазарът на незаконни тютюневи изделия възлиза на 170 -200 млн. лева или 1,3 млрд. къса цигари за миналата година. Заловени са били 57 милиона къса или близо 5%. Кюстендилска, Хасковска, Пазарджишка област се открояват със значително по-голям дял на нелегалните цигари, показва изследването. Според авторите на анализа развитието на иновативните електронни уреди за доставяне на никотин би могло да допринесе за намаляване размера на нелегалния пазар. За това спомага и прилаганият към момента силен контрол спрямо производителите в България от страна на институциите.
Търговският регистър пак е пред криза. Търговският регистър, който с 19-дневния си срив през август причини огромни щети на бизнеса, отново е в рискова ситуация, ако се съди по обявена спешна обществена поръчка. На Агенцията по вписванията й трябват незабавно поне 120 терабайта дисково пространство за съхранение на данните, за да не блокира регистърът след 20 дни. Въпреки горчивия си опит от август агенцията обявява поръчката в последния възможен момент, като вместо конкурс минава на процедурата с директни покани и чака оферти до сряда.
"Всяко отлагане на доставката е свързано със значими рискове от последващо блокиране на търговския оборот в страната", пише в обявата за обществената поръчка, публикувана в интернет. Покана да дадат оферти са пратени на 4 фирми -"Сиенсис" АД, ССАРМ ЕООД, "Парафлоу Комуникейшънс" ООД и "Телелинк бизнес сървисис" ЕАД. Прогнозната цена е 190 хил. лв. без ДДС.
В мотивите се казва, че заради седмичните архивни и резервни копия, както и заради реализацията на проекти, свързани с надграждането на Търговския и на Имотния регистър, свободното дисково пространство намалява с около 1.5 терабайта на ден. В рамките на около 20 дни дисковото пространство в информационния център ще свърши, а след около 14 дни - и в резервния център в Шумен. Това ще доведе до спиране на базите данни и на функционалностите на регистрите, както и на работата на цялата ИТ инфраструктура на агенцията, пише в поръчката.
Нотариусите ще докладват за платени данъци за всяка сделка с имот или кола. От догодина нотариусите ще бъдат задължени да докладват в общините за всяка сделка с недвижим имот или моторно превозно средство. В 7-дневен срок те трябва да уведомят какъв данък за придобиване е платен и върху каква сума. При покупко-продажба на недвижимо имущество данъкът се начислява върху по-голямата сума между продажната цена и данъчната оценка. При автомобилите основата, върху която се начислява налогът за придобиване, не трябва да бъде по-ниска от застрахователната стойност.
Разпоредбата е част от правителствения пакет за данъчни промени за 2019 г., които ще бъдат обсъждани тази седмица от Народното събрание за обсъждане. Целта й е да осигури на общините своевременна и точна информация на каква цена се сключват имотни сделки и продажби на автомобили, която после да се използва като база за определянето на годишните данък сгради и данък МПС.
Освен това данъкоплатците вече няма да имат извинение, че са "забравили" да декларират новопридобитите си имоти пред данъчните. "След като бъдем известени за сключените сделки, на по-късен етап общинските данъчни служби ще изпращат известия и покани на новите собственици с размера на данък сгради, който трябва да платят", посочиха за в. "Сега" от сдружението на общините.
Очаква се подаваните от нотариусите данни за цените, при които са сключени имотните сделки, да послужат в бъдеще на общините за осъвременяване на данъчните оценки на недвижимите имоти. Кметовете отдавна се оплакват от остарелите данъчни оценки, които за голяма част от имотите не са променяни от 1998 г. Това водело до силно подценяване на налозите, включително и такса смет. Към момента обаче липсва механизъм, с който да бъде направена актуализация. Често кметове дават примери с огромни жилища за стотици хиляди левове в малки населени места, чиито собственици плащат по 20-30 лв. годишен данък заради неадекватни данъчни оценки. Друг любим пример е с два апартамента в един и същ блок - единият, продаден наскоро при сегашните високи цени на недвижимите имоти и с актуализиран данък, а другият с оценка отпреди 20 години и налог от 10 лв. От догодина нотариусите са задължени по електронен път да правят справки дали за автомобила е платен годишният данък, преди да изповядат покупката му. Справката ще става чрез системата за обмен на информация, поддържана от финансовото министерство, към която всяка община е задължена да подава данни.
"Джи Пи" се отказа от втора голяма поръчка - 45 млн. лв. за трасето на трамвай №5. "Джи Пи груп" прави второ доброволно отказване от голяма поръчка след като в петък премиерът Бойко Борисов ги сложи под ембарго за бъдещи търгове докато тече разследване срещу тях. Тъй като няма законова причина за ограничението, явно строителната компания е решила да улесни управляващите като се откаже сама. Първо още в петък се оттегли от почти сигурната си поръчка за тунел "Железница" на магистрала "Струма". Днес столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви, че е получен отказ и за ремонта на 16 км от трасето на трамвай №5 - от Княжево до Съдебната палата. Там обединение "Инфра груп 2017" с участници "Джи Пи груп" и "РВП Илиенци" беше класирано на първо място. То е предложило втората най-ниска цена от 45.6 млн. лв. с ДДС и е събрало най-много точки за техническото си предложение. От компанията потвърдиха пред "Капитал" за решението си.
Столична община можеше или да покани класираното на второ място обединение "София инфраструктура 2018" (испанската Marco Obra Publica и "Интегрирани строителни системи") или да проведе нов търг, което ще отнеме поне година. По-рано през деня столичният кмет Йорданка Фандъкова каза пред журналисти, че "вероятно за изпълнител ще бъде избран класираният на второ място", цитира "Дневник".
В края на работния ден кметът съобщи чрез фейсбук, че прекратява процедурата за избор на изпълнител. От пресцентъра на общината са посочили пред "Дневник" като мотив това, че предложената от "София инфрастуктура 2018" цена е по-висока от тази на "Инфра груп 2018".
Самият търг беше през февруари и в четвъртък (преди репликите на премиера) от общината казаха за "Капитал", че предстои да подпишат договора.
Докато на "Струма" след оттеглянето на "Джи Пи", вторият е конкурентна компания - ГБС, в общинската поръчка вторият в търга е свързан с оттеглилия се победител. "Интегрирани строителни системи" е еднолична собственост на Владимир Пилчев. Самият той също е свързан с "Джи Пи груп". Пилчев е съдружник с единия от съсобствениците и на "Джи Пи" Владимир Владимиров-Житенски в "Агрохолд инвест" ООД, където двамата са с равни дялове. Освен това той е и управител на дружеството "Пи Ай", което притежава централата на строителната група.
Поръчката на общината е част от т.нар. втора фаза на проекта за интегриран градски транспорт в София за 125 млн. лв. Освен трасето на трамвай №5 в нея са включени закупуването на 13 нови мотриси и надграждане на интелигентната система за контрол на трафика. Компонентите на втората фаза и финансирането за тях бяха одобрени от ЕК миналата седмица. В условията на поръчката е посочено, че ремонтът трябва да се изпълни за 300 дни.
Туристическото министерство отчете 3.6% ръст на туристите през лятото. На фона на предварителните очаквания за около 5% ръст на туризма през лятото в трите най-активни месеци - юни, юли и август, чуждестранните посетители в страната са се увеличили с около 3.6%, а до юли приходите са били с над 8% спрямо предходната година. Това стана ясно от изказване на министъра на туризма Николина Ангелкова след среща с представители на бранша за отчитане на резултатите от летния сезон, която се проведе в понеделник в София.
През този сезон са наложени рекордните 600 хил. лв. глоби на концесионери на плажове, а плановете на ресорното ведомство предвиждат до две години да се дадат на концесия още 39 ивици. Същевременно от туристическия бранш настояха и за увеличаване на средствата, които държавата отделя за реклама на България.
Забавяне на ръста
В началото на активния сезон по Черноморието част от хотелиерите и туроператорите очакваха известно забавяне на ръста в сектора, а според официалната прогноза на ресорното ведомство увеличението трябваше да бъде в рамките на около 5%. В понеделник туристическият министър Николина Ангелкова съобщи, че през трите най-активни месеци от сезона - юни, юли и август, страната са посетили над 4.48 млн. чужденци, което е увеличение с около 3.6% на годишна база. За сравнение, през 2017 г. спрямо предходната този ръст беше в рамките на 7%. По данни на туристическия министър през този сезон най-много гости е имало от Румъния, следвани от Германия и Гърция. Най-сериозен ръст е отчетен в държави като Чехия, Полша и Израел, а като нови пазари - Испания и САЩ, стана ясно от думите на Ангелкова.
Макар все още да няма официална информация за всички месеци, очакванията са летният сезон да завърши с по-висок ръст на приходите. Данните за юни и юли показват, че те ще са в рамките на 1.2 млрд. евро, което е около 8.1% увеличение. За първите седем месеца на годината те са били 2 млрд. евро, или с 8.6% повече от предходната година.
Ведомството планира още концесии на плажове
Туристическото министерство отчете още, че през настоящия летен сезон са подадени 250 сигнала за стопанисването за плажовете при 420 година по-рано. По морските плажове са направени над 300 проверки, като наложените глоби и неустойки на концесионери и наематели са за 600 хил. лв.
"Бележим рекорден ръст в събирането на глоби", коментира туристическият министър, допълвайки, че от въпросните 600 хил. лв. над 350 хил. лв вече са платени. Най-честите нарушения по плажовете са свързани с недостатъчно на брой спасители, липса на достъп за хора с увреждания, неправомерно увеличаване на търговските площи и др. През септември от ведомството съобщиха, че предстои процедура по развалянето на седем договора за концесии и наеми на плажове, сред които основният плаж в "Елените", централният плаж в Слънчев бряг, южният плаж на Обзор и др.
20 000 иманяри под лупата на МВР. Н ад 20 хил. иманяри са под постоянно наблюдение от МВР. Това научи „Монитор" от източници от Национална полиция. След последната акция на МВР, специализираната прокуратурата и ГДБОП, при която беше заловено златно съкровище, само част от което трябвало да се изтъргува за 2 млн. евро, полицията е започнала щателно обследване на хората, занимаващи се с незаконната дейност.
„По оперативни данни на МВР към момента активно действащи иманяри, които се препитават от тази дейност, са около 20-30 хиляди, които почти ежедневно излизат на терен. Инцидентно копаещите за имане българи, на които това не е основен доход, може да достигнат 150 хиляди човека", обясниха пред „Монитор" служители от Криминална полиция.
Не всеки обаче от тези 150 хил. души е професионален иманяр, който изнася културни ценности. Повечето от тях са хора, които копаят в близост до домовете си, които се намират в богати на находки терени.
Още по темата:
Икономическият печат на 15 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |