КЗК пак с отказ за ЧЕЗ. "Инерком": Това е прецедент. Комисията за защита на конкуренцията отказала да образува производство по повторното искане на "Инерком България" за придобиване на бизнеса на ЧЕЗ у нас.
На 21 септември "Инерком" поиска от регулатора да разреши сделката, посочвайки, че тя няма да има ефект върху конкуренцията. Били направени промени, с които във фирмената група вече нямало производители на еленергия.
КЗК мотивира отказа си с това, че от нея вече е поискано произнасяне по същата сделка между същите страни. Тогава регулаторът отказа сливането. Двете енергийни дружества обжалват решението, а съдът още не се е произнесъл.
Наличието на висящо административно производство не позволява ново производство по сделката, казват от КЗК. Решението на регулатора може да се обжалва до 25 октомври.
Милена Стоева - председател на Съвета на директорите на "Инерком България", заяви пред "24 часа", че не са получили разпореждането и ще коментират, след като се запознаят с мотивите.
"Доколкото ми е известна практиката на комисията, мога само да кажа, че подобно разпореждане е прецедент", каза Стоева.
Без твъpди горива, които не отговарят нанормите за съдържание на сяра, пепел и влага. На българския пазар няма да се допускат твърди горива, които не отговарят на нормите за съдържание на сяра, пепел и влага. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на депутатско питане за промените в Закона чистотата на атмосферния въздух. Министърът отговаряше на въпроси на народните представители от парламентарната комисия по околна среда, предаде БТА.
Според него законът дава възможност за въвеждане на норми за съдържание на сяра, пепел и влага в твърдите горива, като изискването е всеки вносител или производител да предостави сертификат от лицензирана фирма на територията на ЕС за съдържанието на тези компоненти. От своя страна Държавната агенция по метрологичен и технически надзор ще прави документална проверка и при съмнение ще извършва лабораторни анализи. Изобщо на територията на страната няма да достигат горива, които не отговарят на тези норми, коментира министърът.
Той посочи, че е много трудно проблемът да се реши на 100 процента и допълни, че се опитват да го решат в най-големите градове. Ако се справим със ситуацията в София, Пловдив и Варна, където живеят половината от българските граждани, ще сме решили 50 процента от проблема, каза той.
До 120% по-скъп данък за стари коли. Данъкът на старите коли ще нарасне с до 120%. Това показват изчисления на "Труд" на база приетите днес от парламента на първо четене промени в данъчните закони.
Най-много ще нарасне данъкът за колите над 20 години с двигател под 100 конски сили. Например за Голф на 23 години с двигател с 92 к.с. по екостандарта Евро 1 и катализатор данъкът в София сега е 28,56 лв., а догодина ще бъде 62,83 лв., ако Столична община запази сегашните параметри в наредбата за местните данъци и такси. Това е ръст точно със 120%.
За Опел Астра на 18 години, с категория Евро 3 и мощност 82 к.с. данъкът в столицата сега е 20,74 лв. а догодина ще стане 41,48 лв., което е точно двойно увеличение на налога. За по-нов Форд Фокус на възраст между 5 и 10 години с категория Евро 4 и мощност 100 к.с. данъкът сега е 37,74 лв., а след приемане на промените ще стане 60,38 лв. Това е ръст на данъка с 60%.
Наред с вдигането на налозите за старите коли, сериозно намаляват данъците за автомобили на възраст до 5 години с двигатели с мощност между 100 и 200 к.с. Например за Мерцедес С220 на четири години по екостандарта Евро 6 и мощност 170 к.с. данъкът сега е 534,31 лв., а догодина ще бъде 178,51 лв., което е намаление с 67%.
Друга промяна в закона предвижда, че ако човек обяви две жилища за основни за да ползва и за двете 50% отстъпката от данък сгради, няма да ползва намалението за нито един от имотите.
8155 души получават заплата над 9100 лева. Заплати в размер над 9100 лв. за месец юли са взели 8155 души, гласи писмен отговор на министъра на финансите Владислав Горанов на въпрос на депутата от БСП Жельо Бойчев. Това са хора, които работят на заплата или са мениджъри на компании с договори за управление. В данните не влизат доходи от граждански договори и хонорари.
Данъкът върху доходите на тези хора с изключително високи заплати е общо 16,339 млн. лв. само за месец. Той като данъкът е 10%, се оказва че общият размер на получените от тях доходи е 163,39 млн. лв. Това прави средна заплата за тези високоплатени мениджъри от малко над 20 хил. лв. Явно в групата влизат както хора със заплати от 10 хил. лв. на месец, така и такива с по 30-40 хил. лв.
Хората със заплати над 9100 лв., са повече от тези с месечни трудови доходи между 6500 лв. и 7800 лв., които са 5360 души, както и от тези, които получават от 7800 лв. до 9100 лв., които са само 2 769 души.
Оказва се, че в страната има 16 284 мениджъри и ценни специалисти, които могат да се похвалят с месечни трудови доходи над 6500 лв. Това са само 0,71% от работещите българи, които са малко над 2,288 млн. души.
Други 10 266 души получават заплати между 5200 лв. и 6500 лв. А 21 137 души взимат между 3900 лв. и 5200 лв. Групата на 100-те хиляди най-високо платени граждани се допълва от 55 хил. души с доходи между 2600 лв. и 3900 лв. Оказва се, че под 4,5% от работещите българи имат доходи по трудови договори над 2600 лв. на месец. Реално броят на тези хора е малко по-голям, ако към заплатите се прибавят доходите от граждански договори и хонорари.
Най-много хора са с месечни трудови доходи между 490 лв. и 1000 лв. Това са над 903 хил. души, или близо 40% от работниците. Доста по-малко са тези със заплати от 1000 лв. до 2600 лв. - 471 хил., или 20,5% от хората.
През 2050 г. всеки пети гражданин на България ще бъде ром. Числеността на ромския етнос у нас ще нарасне сериозно през следващите няколко десетилетия и към 2050 г. всеки пети жител на България ще принадлежи към тази малцинствена група. Прогнозата беше обявена вчера при представянето на изследването „Хоризонт 2030. Демографски тенденции в България", изготвено от доц. Георги Бърдаров от СУ и доц. д-р Надежда Илиева от БАН с подкрепата на фондация „Фридрих Еберт".
Доминиращите етноси намаляват във всички европейски държави, но сривът никъде не е толкова отчетлив, колкото е в България, посочи доц. Георги Бърдаров. Само за периода 2001 - 2011 г. етническите българи са се стопили с 1 милион души. В същото време най-младият етнос у нас - ромският, продължава стремително да нараства. Последното национално преброяване, проведено през 2011 г., закова броя на ромите на 325 хиляди души, или 4.4% от населението. Експертите обаче смятат, че числеността им е сериозно занижена и в действителност става дума за 750-760 хиляди души. Прогнозата е, че до 2030 г. ще бъдат 820-830 хиляди, а към 2050 г. ще достигнат 1.2 -1.3 милиона, или 22-23% от населението. Делът им в групата до 18-годишна възраст ще бъде още по-висок - около 30%.
„Това население е тук и ще живее на тази земя. Не трябва да се фокусираме върху тяхната бройка, а върху реалния проблем - образованието", коментира доц. Бърдаров. В момента едва 0.5% от ромите са минали през университет, а гимназия са завършили незначителните 9%. Това означава, че 90% от ромите имат образование под средното или никакво. 22% са практически неграмотни. „Образованието е основното решение. Ако в едно семейство дядо, баща и син никога не са учили и работили, няма как да очакваме внуците да учат, да се интегрират и да работят", изтъкна доц. Бърдаров. И посочи като положителен пример село Долни Цибър, известно като „ромския Кеймбридж", където цялото местно ромско население е завършило средно образование, а 30% имат дипломи и от университет.
Изследването очерта тежка картина в демографската ситуация у нас. България е единствената страна в света, която в продължение на 30 години не излиза от тройката на държавите с отрицателен естествен прираст. Половината от тези 30 години държи печалното първо място с минус 6.5 промила. Причината не е в раждаемостта, а в изключително високата смъртност -15.5 промила - резултат, който ни поставя на първо място в Европа.
България ще прехвърли 400 млн. лв. за спасяване на европейски банки. България ще трябва да прехвърли целия си фонд за преструктуриране на банки, който в момента разполага с над 400 млн. лв., в европейския Единен фонд за преструктуриране (ЕФП). Това предвижда споразумението за взаимното използване на вноските в ЕПФ, чиято ратификация бе одобрена от бюджетната парламентарна комисия вчера.
Страната ни е длъжна да ратифицира споразумението, ако иска да влезе в Банковия съюз на ЕС. Членството в него бе поставено като условие, за да бъдем поканени в чакалнята за еврозоната.
Очакванията на БНБ и правителството са присъединяването ни към Банковия съюз на ЕС да стане до юли 2019 г. Дотогава страната ни трябва да прехвърли около половината от сумата във фонда за преструктуриране на банки, а останалото - по схема до 2024 г. ЕФП ще се ползва само в случаите, когато европейските институции вземат решение, че дадена банка има нужда от преструктуриране. Ако се вземе решение за ликвидация обаче, България ще трябва да търси други източници за покриване на разходите при фалит на своя кредитна институция, посочва "Медиапул".
Общината сменя на пожар и ремонтната компания на бул. "Константин Величков". Обединение "Амфисия" с водещ партньор "Нови технологии на България" АД се отстранява от ремонта на бул. "Константин Величков" и ще бъде глобено заради некачествена работа и материали. Това съобщи зам.-кметът Евгени Крусев след проверка на изграждането на обособено трасе по булеварда, по което след ремонта споделено ще се движат трамваи и автобуси. Проектът ще бъде прехвърлен на общинското дружество "Софинвест", каза още Крусев. Крайният срок за завършване се отлага за края на годината, докато първоначалният беше началото на септември.
Съобщението дойде няколко часа след разследване на "Спаси София" за реконструкцията на ул. "Граф Игнатиев", според което общината и изпълнителят "Джи Пи груп" са договорили в хода на работата подмяна на виброизолационната подложка под трамвайните релси с по-евтина от първоначално предвидената в конкурсната документация.
Любопитна подробност е, че "Нови технологии на България" участват в единственото отстранено от търга за "Граф Игнатиев" обединение - "ПСТ градска среда Зона 2", заедно с "ПСТ груп" и "Пътинженеринг М". Мотивът е, че е предложило евтината подложка, вложена впоследствие в строежа.
Без търг
Обособено трасе за трамваи и автобуси по бул. "Константин Величков" е пилотен проект на общината, чиято цел е градският транспорт да бъде независим от автомобилния трафик. Автобусите и трамваите ще се движат по средата на булеварда (в отделни платна, разделени с бетонови ограничители), ще имат общи спирки и перони за преминаване на пътниците. Проектът включва изграждането на 6 перона и поставяне на делинеатори - това са ограничители, които разделят градския транспорт от автомобилното трасе.
Ремонтът е възложен на ДЗЗД "Амфисия" без търг през юли по договор за текущо поддържане на райони "Люлин", "Възраждане", "Илинден", "Надежда" и "Връбница". Обединението е спечелило търг за 4-годишно поддържане през 2015 г. Водещ партньор в "Амфисия" е софийската "Нови технологии на България", а другият участник в сдружението е италианската "Франко Джузепе". Мажоритарен собственик на "Нови технологии на България" е Захари Йорданов. Той е поет, преводач, председател на Асоциацията на софийските писатели и редактор на списание за литература и изкуство "Светове". Строителната му компания е участвала в консорциуми с "Главболгарстрой".
Умните решения на умните компании. "Благодаря ти, Индустрия 4.0, защото нямаше да може да поддържаме темпото без дигитализация и автоматизация." Това каза Милап Пател, директор "Стратегия, трансформация и изкуствен интелект" в Ericsson, по време на третия годишен бизнес форум Индустрия 4.0, който се проведе в Пловдив и се организира от "Икономедиа", община Пловдив и "Тракия тех".
Няколко компании споделиха как използват умните технологии, за да се увеличава производителността на предприятията. И докато някои подобряват със собствен капацитет своите процеси, други създават решения, които да предложат като продукт на предприятията, които желаят да увеличат производителността си.
От медната жица до изкуствения интелект
"През 2002г. Работехме с 3 трилиона GB данни. В момента сме стигнали 33 трилиона. През 2030 г. ще са 160 трилиона GB данни. Тогава ще са 30 пъти повече, отколкото 20 години по-рано, тоест през 2010 г.", разказва Милап Пател.
Той даде пример с когнитивната автоматизация, която компанията постепенно включва в своята работа, за да подобри дейността си. "Накратко, това е, когато компютрите имитират когнитивните функции на човешкия мозък", уточнява той. Една от основните функции на тази иновация е да постига по-ефективна комуникация с потребителите. Така, когато достатъчно умни чат ботове общуват с клиентите, служителите са свободни да предсказват нови потенциални проблеми и да ги решават предварително.
Заслушай се в тракането
Иновациите обаче могат да идват и отвън и фирмите могат да разчитат на партньори, за да адаптират работата си и да пристъпят към Индустрия 4.0. Чрез платформа, базирана на интернет на нещата и големи масиви данни (big data), компанията Factor.E анализира и "слуша" машините в предприятията, за да може да предложи как да увеличи енергийната ефективност например.
Три стотачки изяжда зимнината. Над половин минимална заплата или към 300 лв. бихме изхарчили, решим ли да си приготвим зимнината сега, пресметна „Монитор".
Сумата би ни стигнала за около 200 буркана - краставички, печени чушки, мешани туршии, домати, лютеница, компоти и сладко.
Изгодата е най-голяма и можем да минем много по-тънко, ако ползваме плодове или зеленчуци собствено производство, но след средата на октомври градините по дворовете на село вече са обрани. По сергиите, както и през повечето месеци от годината господства вносният зарзават от близки и по-далечни земи.
Най-много бихме икономисали от затварянето в буркани на мешаните салати и краставичките. В момента по пазарите все още може да се намери бяло зеле по 50-60 ст. килото и моркови на същата цена. Така най-простата мешана салата от тези 2 зеленчука, затворена в буркани от по 850 грама с малко подправки би ни излязла не повече от левче за буркан. По суперите подобна опаковка се предлага над 2,50 кинта, или печелим поне лев и половина на буркан. Печалбата тук е и в сигурността за съдържанието на буркана и за липсата в него на оцет менте, знайни и незнайни консерванти от всякакъв калибър.
Домашното приготвяне на 24 обикновени буркана с царска туршия, по един за всяка седмица до края на зимата, сега биха ни стрували най-много 20 лв. По магазините опаковка от 950 грама се предлага поне за 3 кинта. Икономията в случая на буркан идва по не повече от половин лев, но пък отново става дума за добре подбрани суровини. Мешаната туршия в търговските вериги върви по около 3-4 лв./кг. Домашно приготвена би ни излязла поне за 1,50 лв.
Още по темата:
Икономическият печат на 18 октомври 2018 година
Икономическият печат на 17 октомври 2018 година
Икономическият печат на 16 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |