И кметовете в общата система с имотите, за да не се крият данъците. Имотите на всеки българин в цялата страна са вкарани в обща система към финансовото министерство. Достъп до нея вече имат и общините. Така всяко кметство може да провери кой собственик обявява повече от едно жилище за основно, за да ползва неправомерно данъчната отстъпка от 50% за него.
Това съобщи в интервю за "24 часа" шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.
Промени в закона за местните данъци и такси, които вече са приети от парламента на първо четене, предвиждат който е обявил повече от едно жилище за основно, да си плати пълния размер на данъка заедно с лихвите.
116 млрд. БВП и 3,7% ръст на икономиката догодина. Рекордните 116,4 млрд. лв. ще произведе икономиката ни догодина. Планирания от финансовия министър Владислав Горанов ръст на брутния вътрешен продукт е 3,7%.
Това ще бъде записано в бюджет 2019, който се очаква да бъде обявен днес за обществено обсъждане.
10% ръст на бюджетните заплати е записан още в документа. Поставени са обаче две условия-половината от увеличението да бъде като твърда сума, с която да порасне заплатата на чиновниците, а втората половина да получат само онези от тях, за които атестирането прецени, че са го заслужили.
Бюджетът ще приключи следващата година с минимален дефицит от 0,5%.
Бюджетните сметки са разчетени при 1,7% средногодишна инфлация, която леко ще се увеличи до 2,6% през 2020 г.
Безработицата ще продължи да намалява - до 4,8%.
Разходите за издръжка на работещите в публичния сектор ще са 11 млрд. лв.
За пенсии са предвидени с 1,5 млрд. лв. повече в сравнение с тази година и така общо 4 млрд. лв. ще бъдат преведени на НОИ, за да изплаща парите за старост.
Рискът от бедност у нас намалял. Рискът от бедност и социално изключване у нас намалява, въпреки че Евростат ни обяви за най-рисковата страна от бедност в ЕС. Това показва анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Комбинираният индикатор за риск от бедност и социално изключване включва три показателя: риск от бедност, нисък интензитет на икономическа активност и материални лишения. В периода между 2008 г. и 2017 г. този риск у нас намалява от 44,8% на 38,9%, като най-високата стойност е регистрирана през 2010 г. (49,2%).
Делът на домакинствата с нисък интензитет на икономическа активност спада между 2013 и 2017 г. - от 11,6% на 10,5%., пишат експертите от ИПИ. Единствената група, при която се наблюдава ръст на относителния дял на живеещите в риск от бедност и социално изключване, са многодетните домакинства.
Тенденциите, които се наблюдават у нас, са по-скоро положителни и отразяват повишаващото се благосъстояние на обществото, което обаче очаквано води и до нарастващо подоходно неравенство, обясняват икономистите.
Глад за 500 000 специалисти у нас в следващите пет години. Глад за 500 хиляди специалисти у нас в следващите пет години ще има, ако икономиката на страната ни продължава да расте с умерени темпове, като в момента. За това предупреди Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Икономиката на България расте, но сме едва на 12-то място по ръст на БВП за първото полугодие на 2018 г., а икономиките на почти всички страни от Централна и Източна Европа растат по-бързо от нашата. "Ако искаме да ги настигнем, трябва да имаме догонващ растеж, а в момента имаме изоставащ", каза той.
Бизнесът отчита като главен задържащ фактор за ръста на икономиката липсата на човешки ресурси, а сред дефицитните кадри се откроява липса на инженери и техници, медицински сестри, учители, шофьори, и кадри в туризма и селското стопанство.
"Чуждестранните инвестиции в дялов капитал не растат, а намаляват - все повече напускат страната, отколкото идват. Местните инвестиции също намаляват. Очевидно възможностите за растеж са много по-големи от реализираните в момента", каза Велев в интервю за БНР.
Преките чужди инвестиции се свиха трикратно за година. Преките чуждестранни инвестиции в България са намалели трикратно през първите осем месеца на тази година в сравнение със същия период на предишната. Това сочат предварителните данни на БНБ, оповестени в края на миналата седмица. Общият им размер е 230.5 милиона евро, или със 71.6% под нивото до края на август 2017 г., когато са били 812 милиона евро. Спадът е с 581.5 милиона евро.
Статистиката на централната ни банка е в рязък контраст с изказванията на български управляващи, които непрекъснато се хвалят с ниските данъци, стратегическото положение на страната ни и с възможностите за привличане на чужди капитали. Данните сочат точно обратното - инвестициите в дялов капитал, които се смятат за най-устойчиви и за показател за дългосрочен интерес, са отрицателни - минус 27.1 милиона евро. През миналата година те са били на плюс -174.4 милиона евро. Разликата от 201.5 милиона евро на практика означава, че вече влезли у нас предприемачи разпродават активите си. Тази тенденция би могла да се засили в идните месеци, особено ако се реализират намеренията на големи компании да се разделят с бизнеса си у нас. Отрицателна е и реинвестираната печалба - минус 18 милиона евро, което показва, че чуждите собственици или изтеглят печалбата си навън, или отчитат загуба.
Данните на централната банка в следващите месеци вероятно ще бъдат коригирани нагоре, тъй като статистиката се ревизира всеки месец, а окончателните резултати идват с голямо закъснение. Въпреки това обаче тенденцията за намаляване на преките чуждестранни инвестиции в последните години остава трайна.
С най-голям дял в чуждите инвестиции в първите осем месеца на тази година са така наречените дългови инструменти. Те са в размер на 275.6 милиона евро, докато за същия период на миналата година са били 671.2 милиона евро. Реално това са заеми, които компаниите майки отпускат на дъщерните си дружества у нас и които след това ще трябва да се връщат.
МОН: Въпрос на време е родителските срещи да отпаднат. Въпросът е не дали, а кога няма да бъдат задължителни традиционните родителски срещи - това коментира просветният министър Красимир Вълчев по повод позицията на бившия зам.-министър и директор на 119-о СУ "Акад. М. Арнаудов" Диян Стаматов, че родителските срещи в сегашния им вид трябва да отпаднат.
В профила си във "Фейсбук" Стаматов обясни, че влизането в действие на електронните дневници обезсмисля провеждането на срещите на родители и учители във формат цял клас, защото чрез тях информацията за оценки, отзиви и отсъствия достига до родителите "за миг, в реално време". По думите му досегашните родителски срещи, при наличието на бърза, динамична и модерна информираност, прави безполезно събирането на толкова хора на едно място. "Остава потребността от консултиране на всеки родител за детето му, само при личен контакт... Индивидуалната консултация с учител има много повече смисъл", смята Стаматов.
От просветното министерство споделят мнението, стига обаче електронни дневници да има навсякъде. "Личната комуникация е необходима и желателна, но не е задължителна във формата, в която се провежда сега", коментира просветният министър, според когото важно в случая е "съдържанието". Той цитира проучване за електронните дневници, според което въпреки че в известен смисъл родителите се информират от тях за случващото се в клас пасивно, все пак доверието между тях и учителите се повишава рязко.
"Родителските срещи са традиционната за момента форма, но рано или късно ще се постави въпросът за задължителността им. Въпросът е кога няма да бъдат задължителни", заяви той. Според него преценката трябва да е на самото училище, но за повсеместна отмяна едва ли може да се говори, тъй като не навсякъде има електронни дневници. В момента у нас около 1000 училища разполагат с такива. "Догодина обмисляме да финансираме всички желаещи училища да поддържат абонамент за електронен дневник, което ще бъде крачка в един момент това да бъде основен документ", посочи той.
Надзорният съвет на здравната каса ще гласува с 490 млн. лв. по-голям бюджет. Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще гласува в понеделник най-високия бюджет от създаването на институцията преди 20 години - 4.350 млрд. лв. Увеличението спрямо бюджета за тази година е 490 млн. лв. Здравната каса, обаче, ще съсредоточи в себе си много нови плащания.
Освен това здравното министерство късно в петък е нанесло солидни поправки в преходните и заключителни разпоредби на проектозакона за бюджета на НЗОК, с които се правят радикални промени в седем основни здравни закона и които касаят целия здравен сектор. Така ведомството на Кирил Ананиев изчисти в крачка голяма част от първоначалните недоразумения в проекта. Въпреки това, обаче, в него остават някои крайно спорни моменти, като например това, че парламентът ще разрешава откриването на нови болници.
Повече пари за здравни услуги
Увеличението на парите на касата през 2019 г. като цяло няма да отиде толкова в медицински дейности, колкото в това да се платят нови дейности, които институцията поема.
Бюджетът за медицински изделия ще бъде увеличен от 98 млн. лв. сега на само 104 млн. лв. В същото време е предвидено институцията да поеме плащанията за помощни средства на хората с увреждания, които досега се правеха от Агенцията за социално подпомагане. Става въпрос за инвалидни колички, бастуни, столове за баня, обувки, перуки и др. За тях не е предвидено специално перо в бюджета на НЗОК.
Отделно от това НЗОК ще поеме всички плащания за лечение в чужбина на деца и възрастни, като фондът за лечение на деца ще бъде закрит по силата на специални разпоредби в проектобюджета на НЗОК. За това също трябва да бъдат предвидени средства.
Двойно се увеличават и парите за разплащане с европейските здравни каси за вече проведено лечение в чужбина. През следващата година за това са предвидени 160 млн. лв. при 73 през тази и дългове на НЗОК над 200 млн. лв.
Парите за болнична помощ се увеличават с около 200 млн. лв. и през следващата година ще надхвърлят 2 млрд. лв. Плащанията за лекарства ще нараснат със 117 млн. лв. и ще бъдат 1.117 млрд. лв. Нарастват средствата и за извънболнична помощ и специализирани прегледи.
Изчистени недоразумения и нови такива
Здравните институции са изчистили част от най-скандалните си предложения за промени в здравните закони, които трябва да станат факт заедно с бюджета, ако той бъде одобрен от надзорния съвет и след това от депутатите.
В окончателния проект липсва текстът, според който онколекарствата ще бъдат вкарани в клинични пътеки. В момента те се плащат отделно от касата, за да може всеки пациент да ползва необходимия медикамент. Продуктите за химиотерапия и таргетна терапия са скъпи и ако онкологията бъде вместена в пътеки, това означава най-евтино лечение за тежкоболни пациенти.
Индустрията вече прави материали от отпадъци. Индустрията все по-често използва различни отпадъци, за да ги превръща в материали за производство. Въпреки това има големи резерви и за да се ускори процесът, е необходима по-добра комуникация между отделните компании, както и между бизнеса и правителството. Върху това се съгласиха участниците в панела за кръговата икономика на третия годишен бизнес форум Индустрия 4.0, който се проведе в Пловдив и се организира от "Икономедиа", община Пловдив и "Тракия тех".
По примера на природата
Кръговата икономика започва в природата - там няма отпадъци. Индустрията може да помогне за развитие на кръговата икономика, тъй като неща, които в миналото са се приемали за отпадъци, днес се преработват от компаниите и се правят полезни материали, посочи Румен Цонев, главен изпълнителен директор на "КЦМ 2000".
По думите му обаче за това е необходимо компаниите да общуват една с друга и да обменят информация. КЦМ например произвежда полупродукти, които съдържат мед. Те могат да се оползотворяват тук, в България и съседни страни. Трябва да намерим начин да ги превърнем в мед и да ги продаваме като мед, обясни Цонев.
Индустрията има нужда и от съдействието на правителството, каза Цонев и даде пример с клинкера, който е отпадък от металургичното производство, но може да се използва за строителство на пътища. В момента обаче това съвсем не е лесно, изисква специално разрешение от екоминистерството, тъй като клинкерът не се смята за материал за пътно строителство.
Трябват иновации
В съвременните електронни устройства се използват много повече елементи, отколкото в старите, което представлява предизвикателство пред рециклирането им, коментира Ролф Куби, ръководител на представителството на Aurubis Group (собственик на медодобивния завод в Пирдоп) в Брюксел. В същото време Европа изостава в събирането на отпадъци - за всеки 1 тон преработени електронни отпадъци се губят 2 тона, тъй като не са събрани.
Процесът на преработка е комплексен, което изисква иновативни решения, посочи Куби и добави, че през следващите години Aurubis планира да инвестира над 500 млн. евро в технологии, които да позволят рециклирането и преработката на сложни суровини.
Примери от практиката
Като пример за използването на отпадъци Куби даде практиката на Aurubis да доставя отпаден цинков оксид на компанията Grillo, която го преработва в цинков сулфат, който се използва в различни индустрии, като в процеса се получават мед и други метали, които се връщат обратно при Aurubis. Възможности за оползотворяване има и при железния силикат, който се получава в големи количества като отпадък в цветната металургия, но който може да се използва като материал в строителството, добави Куби.
Преподаватели прибират по 18 бона за учебници. По 18 бона хонорари може да прибере преподавател в университет за издадени от него учебници, ако се откаже от авторските си права. Това показа проверка на „Монитор" сред студенти и вузове в страната.
В този случай за учебник те вземат по 290 лв. на издателска кола (б.а. една стандартна издателска кола е 16 страници), а за учебно помагало - 210 лв., става ясно например от правилата за издателска дейност в икономическия университет във Варна. Най-често преподавателите издават по два учебника. Така лектор, написал два учебника от по около 400 страници би взел съответно по около 7 хиляди лева за всеки от тях плюс още 3600 лева, ако издаде и учебно помагало по предмета. Така прибраната сума от преподавателя достига близо 18 бона.
Всеки преподавател във висше учебно заведение има право да получава допълнителни доходи от издадените от него помагала.
Практиката студентите да се подготвят за изпитите си с помагала на свои преподаватели се среща в почти всички ВУЗ-ове в страната, показа проверката на „Монитор".
От издателството на СУ „Св. Климент Охридски" обясниха, че възнагражденията и отношенията им със съставителите се уреждат с индивидуални договори в съответствие с чл. 38, ал. 1 от Закона за авторското право и сродните му права и представляват част от приходите, получени от използването на произведението, като еднократна сума или по друг начин.
Най-продаваните издания са в областта на правото, педагогиката, филологията, медицината, казаха още от издателството към Алма матер.
Още по темата:
Икономическият печат на 19 октомври 2018 година
Икономическият печат на 18 октомври 2018 година
Икономическият печат на 17 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |