За 12 месеца да се слага максимална надценка на 11 стоки. За 12 месеца да се слага максимална надценка на 11 стоки, предлагат депутати от "Обединени патриоти" с промени в закона. Според текстовете, министърът на икономиката да има правомощието да издава заповед, с която да определя максималната надценка на храните от първа необходимост в срок до 1 година.
Това ще става по предложение на социалния министър при отчетен ръст на цените на стоките, който може да застраши нормалния живот на бедните българи.
Максималната надценка трябва да бъде съобразявана с разходите на търговците по разпространение на продуктите.
С внесения в сряда законопроект се посочва, че има несправедливо съотношение на печалба между производители и големи търговци. Контролът по ценообразуването ще прави Комисията за защита на потребителите.
Започва намаление на банковите такси. От 1 ноември много от банките ще обновят тарифите за таксите, които събират, и те ще намалеят, прогнозираха банкери.
Причината е битката за клиенти, която се очаква, след като БНБ, чийто шеф е Димитър Радев, обяви в сряда сравнителна таблица със сумите, които събира всяка банка за 18 основни услуги.
Централната банка препоръчва на финансовите институции да предлагат за тях такса, чийто размер отговаря на две условия едновременно - да бъде под средния размер, получен за всички банки, и да бъде под най-ниската сума по други услуги на същата банка.
Правилото е записано в Закона за платежните услуги и платежните системи и в наредба за таксите на БНБ.
Идеята е, че всеки клиент, след като сравнява лесно таксите, обявявани от БНБ, ще избере тази, която предлага най-ниски цени за ползваните от него услуги.
Сравнението показва и тавани, към които да се придържат банките. Например за откриване на разплащателна сметка сумата е 1,79 лв. От обявените данни обаче става ясно, че в момента тя е около 2 лв.
Сравнителната таблица показва огромни различия в цените. Тегленето на пари в брой от банкомат например се оказва безплатно при две банки, а при всички останали се движи около 80 ст. и процент от сумата над даден праг.
Преводът от една сметка към друга, заявен в офис, тръгва от 1,80 лв. и стига до цели 50 лв., а ако е бил нареден онлайн - от 50 ст. до 1,20 лв. Някои банки са обявили, че нямат годишни такси за определени услуги, но се оказва, че имат месечни.
КАТ атакува каруци и колоездачи. Патрули на КАТ започват засилени проверки на колоездачи и каруцари от утре, когато по пътищата стартира акция "Зима". От 10 до 20 ноември полицаите ще дебнат пешеходците, а в последните 10 дни на месеца - шофьорите. През целия ноември няма да има толеранс - ако се открие нарушение, всеки водач ще си получи глобата, заканиха се от "Пътна полиция".
Каруцарите и велосипедистите ще бъда проверявани дали спазват изискванията на закона да обличат светлоотразителни жилетки при движение извън населените места. Колелата трябва да с изправни спирачки и звънец, а талигите - дали имат "светещи" табели и елементи.
Пешеходците ще получават глоби, ако не пресичат на "зебра", не използват подлези и надлези, или ако по улиците или извън населените места прескачат предпазни заграждения около пътя.
Глобите за подобни нарушения са от 20 до 50 лева. При проверките на мотори, леки автомобили, камиони и автобуси обаче могат да стигнат и до 500 лв., ако се окаже, че спирачната система е повредена. Ако чистачките не работят по време на дъжд или снеговалеж, санкцията е 150 лева. Катаджиите ще проверяват още дали работят "пръскачките", реотаните против обледеняване на стъклата и системите за отопление на купето.
Три пъти по-висок данък за втори дом в курорт. Близо три пъти по-висок данък ще плащат собствениците на втори дом в морски или планински курорт. Това гласят промени в Закона за местните данъци и такси, които са подкрепени от бюджетната комисия и са включени в дневния ред на парламента за тази седмица за гласуване на второ четене. За имот, който не е основно жилище на собственика и е разположен в някой от курортите с национално значение, данък сгради ще бъде между 5 и 7 на хиляда от данъчната оценка, гласят новите текстове. За втори дом в курорти от местно значение данъкът ще бъде между 4,5 и 6 на хиляда от данъчната оценка. Допълнително условие за даден имот да се дължи по-високия данък е той да не е даден под наем и да не е регистриран като място за настаняване по Закона за туризма.
В момента данък сгради в Община Варна е 2 на хиляда от данъчната оценка. За жилище с данъчна оценка 100 хил. лв. налогът сега е 200 лв. Догодина данъкът ще бъде между 500 лв. до 700 лв., или близо три пъти по-висок, като конкретният размер ще бъде определен от общината. Крайният срок за определяне на новите местни данъци ще бъзе 31 януари. Към Община Варна влизат курортните комплекси "Златни пясъци" и "Св. Св. Константин и Елена". Собствениците на втори дом в тях ще плащат по-високи налози, ако не са регистрирали жилището си като място за настаняване. Подобно е и положението с жилищата в курортен комплекс "Слънчев бряг", който е към Община Несебър. В момента данък сгради за тях е 1,7 на хиляда от данъчната оценка. Така за имот с данъчна оценка 50 хил. лв. данъкът сега е 85 лв. А догодина ще бъде между 250 лв. и 350 лв.
За основното жилище няма промени в правилата за определяне на данъка. Промените в закона са предложени от депутати от Обединени патриоти. Те ще засегнат 19 балнеолечебни курорта от национално значение, сред които са градовете Банкя, Павел баня, Стрелча, Берковица, както и Сливенски минерални бани. Планинските курорти с национално значение са 5, сред които са Боровец и с. Говедарци. Морските курорти с национално значение са 18, като тук влизат например Ахтопол, Поморие, Приморско и Царево. От местно значение има 35 балнеолечебни курорта, 50 планински и 16 морски.
Най-големият удар на прокуратурата се оказа подкуп от 5000 евро. Акцията на прокуратурата и антикорупционната комисия в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) е най-сериозният случай на корупция по високите етажи на властта без аналог в най-новата ни история. Това комично заключение беше направено от зам. главния прокурор Иван Гешев, който даде брифинг, за да се хвали с акцията, заедно с наблюдаващия прокурор Ангел Кънев, шефа на антикорупционната комисия Пламен Георгиев и заместника му Антон Славчев. В случая странното е, че председателят на ДАБЧ Петър Харалампиев, който е обвинен като организатор на група за търговия с влияние, ще отговаря само за подкуп от 5000 евро и за 5 случая на търговия с влияние за по 350 евро. "Работим с това, което можем да докажем", обясни Гешев и напомни как Ал Капоне бил виновен за няколко убийства, но е вкаран в затвора за неплатени данъци.
Борците срещу корупцията очевидно не броят за висок етаж на властта кмета на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, задържана от тях за подкуп от 70 хил. евро.
От всички над 20 задържани в понеделник обвинения са повдигнати само на председателя Харалампиев, на главния секретар Красимир Томов и на двама посредници, които са им носили парите. Главният секретар е подведен под отговорност като участник в групата и за търговия с влияние за сумата от 2300 евро. Прокуратурата в сряда поиска постоянен арест на трима от обвиняемите, четвъртият е жена, която е пусната на свобода заради тежко заболяване.
В Кюстендил разследващите открили "цели бидони с документи", грижливо пазен архив. Тепърва обаче тези документи ще бъдат анализирани, затова собственичката на бидоните е само свидетел по делото. Разследването е за търговия с удостоверения за български произход от ДАБЧ. Много от хората, които са получили документа чрез посредническата схема, имали право на него, но давали парите, за да ускорят процедурата. Гешев нарече това "престъпление срещу националните интереси, срещу българщината". В агенцията са установени 20 000 забавени преписки за една година.
На въпрос защо от 20 арестувани в понеделник само четирима са с обвинение, прокурорите отговориха, че не се целят в портиери, деловодители и чистачки, а в агенцията и портиерите вземали дребни подкупи.
България пропадна на 59-о място в класацията Donig Buseinss. Безпочвеното самодоволство на управляващите получи пореден удар. България се е сринала с 9 места в популярното изследване на Световната банка "Да правиш бизнес" (Doing Business). Новият доклад - Doing Business 2019, бе представен в сряда. В него страната ни е 59-а, а година по-рано бе на 50-а позиция. Още по-лошото е, че за България това е поредно пропадане - вече трета година страната ни влошава представянето си.
Както е известно, Световната банка прави подреждането по огромен брой критерии, за да ориентира инвеститорите кои са страните с дружелюбна бизнес среда и с реформаторски правителства, където най-вече си заслужава да се влагат пари и усилия. Според новия доклад оазисите за бизнеса са Сингапур, Дания и Хонконг. А най-ужасните места за правене на бизнес на планетата са Сомалия (190-о място), Еритрея (189) и Венецуела (188). И докато България се тътри на непрестижната 59-а позиция, близки нам държави като Грузия и Македония заемат впечатляващите шесто и десето място.
Кои са слабите и силните места на България според Doing Business 2019?
Ахилесовата пета е позната от предишни години - например данъците у нас може и да не са високи, но плащането им отнема много време на фирмите и по този критерий страната ни се оказва 92-ра. Още по-зле е положението с процедурите за откриване и регистриране на фирма - България е 99-а по този показател. Но и това не е най-лошото. Кошмарът с трудното присъединяване към електромрежата остава и България е класирана на унизителното 147-о място. Всичко това потвърждава критиките към българското правителство, че е силно в демагогията, но в реформите никак го няма.
Все пак трябва да отчетем и забележителното 37-о място в категорията "снабдяване със строително разрешително". Вероятно то има връзка и с особената слабост на кабинета "Борисов" към строителния бизнес и желанието му да ускори изграждането на магистралите и усвояването на бюджетните пари и на еврофондовете за пътища, пречиствателни станции, депа за отпадъци, "безплатно" саниране и прочее.
БАН се оттегля от споразумението за метеоролозите. На специална пресконференция ръководството на Българската академия на науките изрази несъгласието си с включените текстове в преходните и заключителни разпоредби в проектозакона за държавния бюджет за 2019 г., които са обвързани с отделянето на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) и минаването му под шапката на Министерството на образованието и науката.
Според участниците в пресконференцията тези текстове, освен че нарушават подписаното споразумение между БАН, НИМХ, правителството и синдикатите, са и противоконституционни.
Става въпрос за три параграфа, които постановяват пълно отделяне на НИМХ, формирането му като отделно юридическо лице с ръководител и разпоредител МОН, пълното прехвърляне на имотите, архива, членството на института в национални и международни научни и метеорологични организации, както и правото да обучава и акредитира докторанти.
От ръководството на БАН посочиха, че според договорените условия имотите на НИМХ трябва да останат към академията, а също така не са съгласни и с правата, които се дават на института по отношение на докторантите.
Припомняме, че в средата на тази година служителите в НИМХ започнаха протестни действия с искане за отделянето им от БАН поради лошо управление и неглижиране. През септември беше постигнато споразумение, според което принципал на института става просветното министерство.
Реколтата от царевица е нараснала с над 30%. На фона на намалената реколта от пшеница и ечемик през тази година българските земеделски производители ще отчетат ръст при царевицата и слънчогледа. Това сочат оперативните данни на земеделското министерство след края на жътвата на двете култури.
При царевицата увеличението е от над 30%, а при слънчогледа - с 2.5%. Същевременно от земеделското министерство отчитат, че средните цени на двете култури се запазват на миналогодишните нива или отчитат лек спад.
Силно увеличение на добивите при царевицата
За 2018 г. земеделските производители са постигнали сериозен ръст при производството на царевица, сочат оперативните данни на агроведомството при ожънати близо 95% от площите. Реколтата тази година достига 2.93 млн. тона, което е увеличение от 29.3% на годишна база. Резултатът се дължи на високия среден добив, който са постигнали производителите. От един декар през тази година са били произведени 755 кг, което е увеличение от над 29.3%. Същевременно засадените площи с царевица леко намаляват - те са 4.1 млн. дка, или с 1.9% по-малко от предходната година.
На този ранен етап след прибирането на реколтата официалните данни сочат, че тон царевица се търгува на сходни с миналата година цени - средно 258 лв., което е ръст от 0.8% на годишна база.
Ръст и при слънчогледа
2018 г. ще се окаже и благоприятна за производството на слънчоглед. Прибраната до момента реколта наближава 1.89 млн. тона при ожънати над 99.8% от площите. Средният добив от един декар слънчоглед също е със сериозен ръст - 12.7% на годишна база до 257 кг, сочи статистиката на агроведомството. Причината увеличението на общото производство да е с по-нисък темп обаче се дължи на по-малкото засадени площи с тази култура. През тази година те са били общо 7.35 млн. дка, или с 9.3% по-малко от предходната година.
На фона на по-високата реколта цените на слънчогледа тръгват надолу в края на жътвата, се вижда от данните. Един тон слънчоглед се е търгувал средно за 528 лв., което е намаление от 3.6% на годишна база, показват данните на агроведомството.
През тази година земеделските производители прибраха по-ниска зърнена реколта, а цените тръгнаха нагоре. Според финалните данни произведената пшеница в България е достигнала 5.4 млн. тона, което е над 6% спад спрямо предходната 2017 г., когато обаче страната отчете и исторически рекорд в производството. Същевременно проблемите в редица държави производителки доведоха до повишение на цените на международните пазари на тази култура.
Оценките от училище влизат в университета. Оценките от избираемите предмети от профилираната подготовка в 11-и и 12-и клас ще важат в университета по предмети със същата тематика.
Те ще носят определени кредити, които при решение на висшите учебни заведения, ще бъдат признавани, без да бъдат изучавани в отделни курсове. Такава възможност ще има от учебната 2020/2021 г., обясниха от образователното министерство пред „Монитор", след като на сайта на ведомството бяха публикувани новите програми за профилирана подготовка в гимназиите.
Учебните предмети за профилираното обучение са 15 - математика, български език и литература, чужд език, информатика, информационни технологии, история и цивилизации, география и икономика, философия, биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, музика, изобразително изкуство, предприемачество, физическо възпитание и спорт.
Според новите програми профилираната подготовка представлява съвкупност от три до четири учебни предмета
Два от тях ще се определят на национално ниво, а другите един или два на училищно. Всеки от профилиращите предмети ще се състои от задължителни и избираеми модули. „Учителите ще имат възможност да работят по избираеми модули. Те имат пълна свобода, правят програмата и разпределя учебното време, наименование на модула, така че да надгради още учебното съдържание", обясни пред „Монитор" експертът в образователното министерство Александър Трингов. Например по българския език и литература учениците ще имат 4 задължителни модула -„Езикът и обществото", „Езикови употреби", „Диалогични прочити" и „Критическо четене", в които има различни варианти за изучаване на автори и произведения. В тях се засягат различни теми с помощта на български и чужди произведения, като целта е да придобият определени знания. По математика пък имат модул „Геометрия", "Елементи на математическия анализ", „Практическа математика" и „Вероятности и анализ на данни". С тях се цели учениците да владеят прилагането на определения и на теореми, както и да моделират различни ситуации, да изследват модели и да интерпретират получени резултати.
До 4-5 години оставаме без БГ плодове и зеленчуци. До 4-5 години секторите овощарство и зеленчукопроизводство може да фалират заради ниските държавни и европомощи. Това стана ясно по време на конференция по бъдещата Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСПБ с участието на председателя на комисията по земеделие в Европарламента Чеслав Адам Шекерски (ЕНП, Полша) и членовете й от България Владимир Уручев и Момчил Неков.
По думите на Неков в австрийската провинция Южен Тирол делът на субсидиите за плодове и зеленчуци са 4,6% от стойността им, а в България - 2-3 на сто. Има риск тези сектори у нас да фалират до 4-5 години, защото няма да са конкурентни, предупреди той. „За това моментално трябва да искаме поне двойно увеличение на субсидиите за тези 2 сектора у нас. Другото, за което настояваме всички, е по-голяма обвързана подкрепа, повече пари за литър мляко за сметка на директните плащания", каза още той.
Владимир Уручев обясни, че по първия стълб, засягащ и производството на плодове и зеленчуци, България трябва на държавно ниво да види рамката, дадена от ЕК и максимумът, който може да се използва да се насочи към тези сектори.
Момчил Неков смята, че парите от ОСП трябва да се ползват от истински земеделци, а не от кандидати за субсидии. Чеслав Адам Шекерски от своя страна добави, че важна тема за България са таваните за субсидиите. „Става дума за концентрацията на земи, която е прекомерна. Земята е обектът на спекулации и се правят опити за инвестиране на капитал в земя. За нас е изключително важно поземлената собственост да е в ръцете на производителите, които реално обработват земята и разчитат на нея за поминъка си. Не става дума за притежаването на земя, а за заетост в селското стопанство.
Още по тамата:
Икономическият печат на 31 октомври 2018 година
Икономическият печат на 30 октомври 2018 година
Икономическият печат на 29 октомври 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |