Променят по спешност закона за БНБ, за да отговаря на изискванията на Еврозоната. България приема по спешност промени в Закона за Българската народна банка, за да може да отговори на част от изискванията за кандидатстване за чакалнята на Еврозоната. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов, който представи новите текстове пред бюджетната комисия към парламента, която ги прие за първо четене, предаде БНТ.
Промените в Закона за БНБ бяха внесени днес в Бюджетната комисия. Те отразяват препоръките на Европейския съюз, свързани със състоянието на банковата система у нас. Според новите текстове се завишават изискванията към работещите в Българската народна банка.
"Тук се извинявам от името на правителството и благодаря на комисията, че в по-оперативен порядък разглежда този законопроект. Ще ви благодаря за разбирането и за изменения между и първо и второ четене, които заедно с председателя
обсъждаме, те са съгласувани с ЕЦБ, БНБ", обясни Горанов.
Следващата стъпка предвижда България да овласти Европейската централна банка да може да извърши преглед на част от банковата ни система заради бъдещото ни членство в Банковия съюз и Еврозоната.
Три комисии одобриха бюджета за ДОО, здраве и на държавата. „Не променяме параметри на данъчната политика. С макрорамката на бюджета изпълняваме ангажимента си за запазване на финансовата стабилност. Бюджетът за догодина покрива основните приоритети на държавата". Това заяви при дебатите за бюджета на ДОО финансовият министър Владислав Горанов. Той бе категоричен, че тези политически системи, които заложат на популизма са обречени на краткосрочен хоризонт. И изрази надежда, че българският парламент ще даде възможност за избягване на такава зависимост и ще се превърне в поле за истински дебат.
Повече от 4 часа депутатите от три комисии- бюджетна, социална и здравна, дискутираха четири важни закона- За бюджета на НЗОК, за бюджета на ДОО и този на държавата. Те бяха приети с крехко мнозинство. Бюджетната осигури 13 гласа „за", и 9 „против". Здравната-11 „за", а социалната -12 „за" и 8 „против".
2,3 млрд. лв. повече за социални разходи, за първи път над 5 млрд. лв. бюджет за здравеопазване, 10% ръст на доходите и близо 1,89% от БВП за отбрана, показват основните приоритети на държавата за догодина. Брутният вътрешен продукт ще продължава да расте до 116,7 млрд. лв. Приходите, част от които ще се върнат обратно като социални плащания са 44,5 млрд. лв. Разходите на държавата ще са с 5,8 млрд. лв. повече, в сравнение с тази година.
Рушвети в биткойни обърнали чиновници. Част от паричните средства, получавани като подкупи в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), са трансферирани във виртуални валути. При обиските са намерени биткойн портфейли и се смята, че част от тях са пълнени от рушвети. Това съобщи наблюдаващият делото прокурор Ангел Кънев, който поиска постоянен арест за трима от обвинените в корупционната схема.
Спецсъдът остави зад решетките председателя на агенцията Петър Харалампиев, главният секретар Красимир Томов и сръбския гражданин Марко Стойов. Четвъртата обвиняема е освободена под парична гаранция заради тежко онкологично заболяване. Според магистратите има достатъчно доказателства, че тримата са участвали в престъпна група и са получавали подкупи за издаване на удостоверения за български произход, които се използват за издаване на документи за българско гражданство.
Двама са основните свидетели - зам.-шефът на ДАБЧ Димитър Владимиров и приятел на Харалампиев - Димитър Стойчев. Според спецсъда обвинените може да извършат престъпление, да повлияят на свидетели по делото или да попречат на разследването.
На 13-то място сме по продажба на бира. България е на 13-о място по продажба на бира в Европейския съюз и на 15-то място по производство на пивото. Това показва статистиката на Пивоварите на Европа, според които българската бирена индустрия запазва добри позиции, като остава в първата половина на класацията в ЕС според различните икономически показатели.
По обем на продажбите за 2017 г. отчитат, че българите сме изконсумирали 5,4 млн. хектолитра бира, като показателят намалява с малко над 2% спрямо данните за 201 6 г., съобщиха за "Труд" пивоварите. Първите три места в класацията в категорията заемат Германия, Великобритания и Испания. По показател производство Германия запазва лидерската си позиция, следвана отново от Великобритания, а трета е Полша. В тази категория страната ни отчита произведени малко над 5 млн. хектолитра бира през 2017 г„ като отново се отчита спад, макар и минимален.
Все по-търсено от българите остава пивото с малцов вкус, отчитат компаниите в сектора. През следващата година предстои да бъде реализиран нов научен проект, фокусиран върху съдържанието на ксантохумол в българските бири.
Спортният министър ще опасва Витоша с писни и лифтове. Опитите да се премахнат ограничителните режими за застрояване на природен парк "Витоша" под претекста София да домакинства младежка зимна олимпиада през 2024 г. придобиха по-ясни измерения. Този път двигател на промените е спортният министър Красен Кралев, който, освен че води кампания за олимпиадата, се явява и собственик на неработещия ски влек "Заека".
Тези дни Кралев е внесъл в екоминистерството писмо с намерения за промени на плана за управление на природния парк, с които да се премахнат почти всички ограничения за строителство в планината. Ако тези промени бъдат приведени в действие, защитени от нови ски писти, лифтове, влекове и пр. ще останат само резерватите. Нови спортни съоръжения ще могат да се правят в гори и върху пасища, каменни реки, торфища, влажни зони и пр., ще се разрешат и водохващанията за изкуствен сняг. Промените са подготвени от работна група в спортното министерство, без експерти от екоминистерството, а само с участието на директора на парка.
За намеренията се разбра от публикация на "Труд", а впоследствие информацията беше потвърдена от "Капитал" и "Медиапул". От екоминистерството първо отричат, че при тях има внесени такива промени, а после уточняват, че не става въпрос за промени, а за писмо с информация какво е свършила работната група.
Кралев не е сам в това начинание - в последните месеци неясни заявки да се променят нещата на Витоша дава и Столичната община. Преди няколко седмици министри и общинари се возиха показно на Драгалевския лифт, след което установиха това, което е очевидно за всички посетители на планината - съоръженията са в окаяно състояние. От години "Витоша ски" отказва да ги ремонтира, защото настоява за промени в плана за управление на парка и в закона за горите, които да й развържат ръцете да строи и разширява ски зоните. Както обикновено, екоминистърът Нено Димов не смята за необходимо да се прави оценка на въздействието върху околната среда на въпросните предложения.
Инициативата да се променя в крачка старият план за управление на Витоша много прилича на действията на кабинета за Пирин.
Два месеца след катастрофата АПИ призна за проблеми с пътя край Своге. Повече от два месеца след катастрофата на автобус край Своге, при която загинаха 20 души, Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) най-после призна, че една от причините за инцидента е състоянието на шосето. В участък от 360 метра от пътя съставът на асфалтовата смес не е отговарял на утвърдената рецептура, каза вчера пред Би Ти Ви председателят на управителния съвет на агенцията инж. Светослав Глосов.
Проблемът с пътната настилка е бил констатиран от лабораторията на АПИ, която е изследвала взетите контролни проби от проблемния участък. „Вариантите са много. Възможно е да е свършил инертният материал и асфалтовата база да е вложила малко по-различен материал. Възможно е да има грешка при дозирането на сместа", отбеляза Глосов. Той не се ангажира със срок, в който ще има окончателни резултати за конкретната причина за инцидента край Своге, като допълни, че това е работа на прокуратурата и следствието. Веднага след катастрофата стана ясно, че КАТ е подавал многократно сигнали до АПИ за проблеми с пътя, но оттам не са им обръщали внимание.
За тежката катастрофа край Своге засега обвинен е само шофьорът на преобърналия се автобус. Последната официална информация за хода на разследването от прокуратурата дадоха преди месец. Тогава беше обявено колко много свидетели са разпитани и как се правят експертизи на мантинелата и на пътната настилка. Бяха разпитани и много служители от АПИ, както и тогавашният регионален министър Николай Нанков.
Ремонтът на участъка, където стана катастрофата, е част от обновяването на главния път Мездра - Елисейна - Своге - Нови Искър. Той е изпълнен от "Трейс холдинг" за 23.6 милиона евро. От дружеството неколкократно декларираха, че при работата си са спазили стриктно изискванията на пътната агенция. Веднага след катастрофата обаче стана ясно, че КАТ е подавал многократно сигнали до АПИ за проблеми с пътя, но оттам не са им обръщали внимание.
Трасето през Искърското дефиле е алтернатива на магистрала "Хемус" за тежкотоварния трафик. В последните седмици заради ремонти по стария път през прохода Витиня тировете бяха пренасочвани именно през Своге. От дълго време тежкият трафик от магистрала "Хемус" се отклонява по стария път.
"Джи Пи груп" не са се отказали официално от тунел "Железница". Официално заявление от "Джи Пи груп", че няма да строят тунел "Железница" на магистрала "Струма" все още няма. Това каза председателят на управителния съвет (УС) на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Светослав Глосов пред bTV.
"Дали "Джи Пи груп" ще се откаже от съответен проект зависи от самата фирма", обясни председателят на УС на АПИ. "Капитал" отправи запитване към "Джи Пи" относно намеренията им по този търг, от който те официално обявиха, че се оттеглят, малко след като Бойко Борисов ги атакува публично. Тогава от компанията казаха, че не искат да застрашават изпълнението на цялата магистрала заради евентуални проверки около дейността им.
По думите на Глосов в момента във Върховния административен съд (ВАС) има жалба от друг участник и се чака решението по нея. Жалбоподател е гръцкото дружество "Актор". Има вероятност, ако ВАС приеме жалбата, да върне процедурата в етап отсяване на кандидати, като това може да значи или отваряне на офертата на "Актор", или на всички останали. Ако обаче ВАС се съгласи с АПИ, агенцията ще покани победителите "Джи Пи" да подпишат договор, както е по закон, обясни Глосов. Ако тогава те официално откажат, АПИ ще покани класираните на второ място "Главболгарстрой". Те пък подписаха договор за 29.9 млн.лв. без ДДС за участъка точно преди "Железница" в посока Гърция, който е дълъг 720 метра.
Предисторията
До публичния отказ (но все още неофициален) на "Джи Пи груп" да строи тунел "Железница" за 185 млн. лв. се стигна на 12 октомври. В същия ден по време на инспекция на пътя Пловдив - Асеновград премиерът Бойко Борисов заяви, че е възложил на Глосов "да намери форми" да извади "Джи Пи груп" от "проектите с европейско и държавно финансиране".
Интересен детайл е, че в интервю за "Нова телевизия" няколко дни след това Владимир Житенски, един от съдружниците в компанията, заяви относно думите на Борисов следното: "То е следствие на наше решение да се отдръпнем от тези две обществени поръчки, за които към днешна дата ни разрешава законът да го направим."
Основни причини да се стигне до ситуацията са няколко, като според "Джи Пи" отказите им са заради "обществен интерес". Едната е образуваното досъдебно производство за пране на пари и наложен запор върху паричен превод от България към чужда банка в размер на 14 млн. евро. Освен това компанията беше главен герой в разследването на "Биволъ", заради което край Радомир бяха задържани (макар и вероятно по погрешка) двама журналисти. Напрежението около ремонта на столичната ул. "Граф Игнатиев" също повлия на публичния образ на Джи Пи, тъй като именно те го изпълняват.
Трамваят - спрян напълно
След "Железница" компанията се отказа и от ремонта на 16 км от трасето на трамвай №5 по бул. "Цар Борис III" от Княжево до Съдебната палата за 45 млн. лв. Възложител на този търг е Столичната община. Търгът беше изцяло прекратен, след като участниците бяха класирани, a "Джи Пи" беше победител.
На второ място беше класирано обединение, в което участници бяха подразделение на голяма строителна компания и "Интегрирани строителни системи", която е свързана с "Джи Пи". Нейният управител Владимир Пилчев е съдружник със съдружника в "Джи Пи" Владимир Житенски в "Агрохолд инвест", където двамата са с равни дялове. Освен това е и управител на дружеството Пи Ай, което притежава централата на строителната група.
Бюджетният излишък надхвърля 2.86 млрд. лв. към октомври. Преизпълнението на приходите спрямо разходите в бюджета продължава да расте и към октомври достига 2.862 млрд. лв., или 2.6% от БВП, показват предварителните оценки на Министерството на финансите. Подобно на предходните две години, финансовата рамка на държавата и през 2018 г. е планирана на минус, но вместо това през годината се трупа излишък, голяма част от който ще се разпредели през оставащите седмици до края на годината. А част от горницата вече е раздадена непрозрачно - за язовири, недвижими имоти, ремонти...
Колко ще се похарчат
По предварителни оценки на управляваното от Владислав Горанов ведомство преизпълнението в края на тази година ще е около 0.5% от БВП, или около 600 млн. лв. Още 500 млн. лв., които на касова основа се отчитат като плюс, реално вече са дадени като финансиране под черта на Държавната консолидационна компания за ремонти на язовирите. От сметката трябва да се извадят и ще около 100 млн. лв. за увеличението на заплатите на полицаите след протеста им в началото на годината. Така екстра парите през ноември и декември остават около 1.6 млрд. лв. Част от тях също вече са наместени. В интервю за bTV в четвъртък Горанов заяви, че най-вероятно ще има коледни добавки за пенсионерите, подобно на тези за Великден, и държавата ще задели за целта около 50 млн. лв.
Отделно се очаква до края на годината да бъде сключен договор за възстановяване на летателната годност на 14-те бойни самолета Су-25, като се разбра, че единственият желаещ да поеме поръчката - беларуският завод 558, е "склонил" да ги поправи за 173 млн. лв.
От Министерството на финансите обръщат внимание, че значителна част от планираните капиталови разходи за годината се концентрират в последните месеци. "Това е свързано с разплащане на извършената работа по реализирането на инфраструктурни и инвестиционни проекти предвид строителния сезон и етапите за тяхното изпълнение. Освен това през есенно-зимния сезон са по-високи социалните разходи, разходите за издръжка и др. Поради тези фактори се очаква значителен ръст на разходите през последните месеци на годината и свиване на отчетения текущо бюджетен излишък", казват от ведомството.
Дарители фантоми раздават негодни храни на бедни. Дарители фантоми, които не са регистрирани по Закона за храните, раздават на социално слаби негодни храни с изтекъл срок на годност. Тези продукти се пробутват без етикет, без идентификационна маркировка и документи за произход или пък са са с изтекъл срок на годност и са неправилно съхранявани. Това съобщиха за „Монитор" от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).
Последният такъв случай бе засечен от хранителните инспектори след сигнал на „Монитор". Става въпрос за дарение на храни с изтекъл срок на годност, внесени от Германия. Те са предоставени на Евангелската баптистка църква в Сандански, която е раздала голямо количество от тях на бедни хора, преди инспекторите да влязат в складовете й.
„Продуктите с изтекъл срок на годност са спрени от реализация и ще бъдат унищожени. Хванати са 74 кутии с десерти по 16 броя във всяка, 24 броя двукилограмови консерви с домати, 9 кутии с пудинг, 13 десетлитрови туби с фритюрна мазнина и оцет балсамико в 20 кашона по 6 броя. В помещение към църквата са установени и 1200 кг. продукти от дарението в срок на годност брашно, сухи супи, мюсли, кисели краставички, оцет балсамико, пастет", казаха от БАБХ. На църквата е връчен акт за административно нарушение.
Предстои издаване на наказателно постановление за това нарушение като санкцията ще бъде в размер от 500 до 1000 лв., казаха още от агенцията.
Санкциите по Закона за храните за физически лица са от 500-1000 лв. При повторно нарушение са предвидени от 1000 до 2000 лв. Санкцията за юридически лица е от 1000 до 2000лв, а при повторно нарушение от - 2000 до 4000 лева.
Още по темата:
Икономическият печат на 1 ноември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |