Мистериозен доклад и лоша комуникация - причини за оставките в БДЖ. Мистериозен доклад за БДЖ, изтекъл в медиите, лоша комуникация в борда на директорите на "Холдинг БДЖ" и невъзможност за работа в екип са причините министърът на транспорта Росен Желязков да поиска предсрочно прекратяване на договорите за управление на членовете на борда. Това заяви самият той на брифинг в министерството на транспорта.
В борда на директорите на БДЖ са зам.-министърът на транспорта Велик Занчев, който е негов председател, изпълнителният директор Владимир Владимиров и финансовият шеф Филип Алексиев.
Въпросният мистериозен доклад според сайтове бил на бюрото на министъра, освен това бил изпратен в ДАНС, но Желязков заяви, че не го е виждал. Според публикациите в този доклад, за чийто автор се посочва Владимиров, се твърди, че няма здрав и надежден подвижен състав, вината за състоянието била на зам.-министъра Велик Занчев, а изпълнителният директор бил изолиран от вземане на решения за важни обществени поръчки.
"Не зная какъв е този доклад и това е особеността в комуникацията с холдинга", заяви министър Желязков. Шефът на БДЖ Владимир Владимиров пък отрекъл документът да е изпращан в ДАНС.
Желязков припомни, че след като бе избран за министър на транспорта, е провел среща с ръководството на холдинга и управителите на "БДЖ Пътнически превози" и "БДЖ Товарни превози". Бил е запознат с текущото състояние, с проектите за ремонтите на подвижния състав и доставката на нови мотриси. От мениджмънта на БДЖ той получил увереност, че няма никакви индикации за проблеми в дружествата с изключение на обжалванията на обществени поръчки за новите мотриси и ремонта на вагони.
Дете, родено, след като дядо му починал в катастрофа иска обезщетение. Дете, родено, след като дядо му починал в катастрофа, иска обезщетение. За този куриозен случай разказа изпълнителният директор на Гаранционния фонд Стефан Стоилков пред бюджетната комисия. Тя бе домакин на обсъждане за въвеждането на таван на обезщетенията при загуба на близък в катастрофа.
49 иска са предявени към Гаранционния фонд след тълкувателното решение на ВКС, което разшири кръга от лица с право на обезщетение. По тях 101 лица претендират за обезщетения в размер между 100 000 и 200 хиляди лева.
Преди седмица шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова внесе между първо и второ четене на застрахователния кодекс предложението за въвеждане на таван на обезщетенията.
Според текстовете децата, съпрузите, както и лица, живели на семейни начала с жертвата, може да получат обезщетение до 20 000 лв., за брат или сестра -15 хил. лв., а 5000 лв. - за лице, което е създало емоционални отношения с починалия. Миналата седмица премиерът Бойко Борисов разпореди парламентарната група на ГЕРБ да не ги гласува, преди да са минали през обществено обсъждане.
"Предложенията, които съм внесла, не са написани от мен, а от работна група, но аз ще кажа няколко аргумента по тях" - така Стоянова откри заседанието.
Тя обясни, че българските премиите по "Гражданска отговорност" са сред най-ниските в ЕС. Полиците у нас са 97 евро при средно 227 евро за ЕС.
Вредни храни светват в червено. Големи мултинационални компании натискат у нас да се въведат така наречените „светофарни етикети" на хранителните продукти. Идеята ще се обсъжда още другата седмица в Министерство на здравеопазването. Според нея храните трябва да имат на етикета си червен, жълт или зелен цвят в зависимост от това дали имат високо, средно или ниско съдържание на сол, захар и мазнини.
Компаниите настояват „светофарната" сигнализация да бъде въведена експериментално у нас и в Румъния още за коледните им опаковки. Има огромен натиск от страна на големи производители на безалкохолни напитки и шоколадови изделия, съобщи Магдалена Апостолова от Асоциация на млекопреработвателите в България. Реално обаче у нас няма разработена система на какъв принцип ще се избира какъв да бъде етикетът на един продукт. Така например всички млечни продукти трябва да са с червен етикет, заради високото съдържание на мазнини. В същото време газирана напитка, обявена с 0% захар, трябва да е със зелен етикет заради ниското съдържание на въглехидрати, въпреки че тя не е полезна за здравето на потребителя, обясняват експерти.
От Асоциация на млекопреработвателите вече подготвят становище до здравното министерство, в което настояват подобно предложение да не бъде приемано. Към позицията се присъединяват и от браншовите съюзи на хлебопроизводителите и месарите.
Изненадан съм, че подобна тема се обсъжда без да е информирано Министерство на земеделието, храните и горите, заяви Димитър Димитров от Дирекция „Политики в агрохранителната верига" във ведомството. Той потвърди, че има предложение от няколко компании за цветните етикети, като целта било така да се ориентират потребителите в хранителната стойност на продукта. Масово сега на пазара референтните стойности са съотнесени към 100 г/100 мл. Големината на порцията обаче е нещо неизяснено, каза той.
Още от 2010 г. имаше идея в ЕС да се въведат подобни етикети, но тя не беше приета заради липсата на методология, допълни Димитров.
От Министерството на здравеопазването потвърдиха, че следващата седмица има насрочено заседание на Научно-експертния съвет по хранене към министъра на здравеопазването. В дневния ред една от точките е именно обсъждане на допълнително представена в МЗ документация за становище относно въвеждане на усъвършенствана система за етикетиране на хранителния състав с цветно кодиране.
В Търговския регистър си раздадоха 700 000 лв. боунси въпреки блокажа му. Агенцията по вписванията си раздаде тлъсти бонуси точно за периода, когато Търговският регистър се срина и нанесе тежки щети на бизнеса, тъй като беше блокиран 18 дни.
През октомври са били разпределени 700 хил. лв. "допълнителни възнаграждения за постигнати резултати" за юли, август и септември, научи "Сега" от свои източници. Пресслужбата на агенцията потвърди, че служителите й са били поощрени, но отказа да посочи каквато и да било сума. Във ведомството работят около 600 души.
По информация на "Сега" четирима софийски директори са си разделили 20 хил. лв. Надолу по веригата различни началници са получили по над 2 хил. лв. Поощрени са и шефовете на отделите, които пряко са носили отговорност за блокажа на регистъра. Най-малко са получили хората, които обслужват офисите на агенцията в провинцията - техните бонуси са били под 700 лв. и те са възмутени от това, защото са понесли лично недоволството на бизнеса.
Решението за паричните премии се взема от шефа на конкретната институция, става ясно от Наредбата за заплатите. В случая това е новоназначената директорка Габриела Козарева, която преди това ръководеше Агенцията за малките и средните предприятия. Следователно решението за възнагражденията за времето на липсата на регистър е нейно. "Сега" не получи официален отговор дали тя самата също се е наградила.
Отделните служители са били поощрени с различни суми въз основа на индивидуална оценка, става ясно от отговора на Агенцията по вписванията. По наредба допълнителни възнаграждения могат да се дават 4 пъти годишно, като размерът на допълнителното възнаграждение за постигнати резултати, което отделен служител може да получи за една година, не може да надвишава 80% от начислените му за същия период основни заплати. Парите са от икономии от незаетите щатове и спестени пари, защото служители са ползвали отпуск по болест, който се плаща от НОИ.
"Сега" се опита да разбере на какво основание са раздадени щедрите бонуси и получи отговор, че на чиновниците в агенцията им се полагат по принцип. Това не е така - в наредбата пише, че те се дават при конкретни резултати от свършена работа. При срива на Търговския регистър е очевидно, че става дума за голям провал, а не за успех.
АПИ отказа независима проверка на пътищата. Законите не позволяват да се направи независима проверка на качеството на строителството на пътищата в страната. Това заяви вчера пред Би Ти Ви бившият шеф на Агенция "Пътна инфраструктура" и сегашен член на управителния съвет на агенцията инж. Дончо Атанасов. Повод за изказването му бе искането на БСП за външна експертиза на проблемните пътища в страната. Във вторник социалистите настояха за техническа експертиза от независима европейска лаборатория на автомагистралите "Тракия", "Хемус", "Струма", "Марица", както и на някои от първокласните пътища.
Според Атанасов обаче първо трябва да се проверят законите, за да се установи дали може да се провери качеството на работата, свършена по време на неговото управление в АПИ. „Колегите проверяват всички закони, нормативни документи, по които може да се осъществява такава проверка от външни лица. Законът за устройство на територията много ясно показва какви са правата и отговорностите в целия инвестиционен процес по реализирането на ново строителство, ремонтни дейности. Така че, който иска да осъществява такива проверки, би трябвало да се запознае първо със Закона за устройство на територията", заяви Атанасов и обеща, че в кратки срокове социалистите ще получат отговор от АПИ.
По негови думи в последните години проектите, изпълнявани от агенцията с евросредства, са проверявани от лаборатории, ангажирани от ЕК. Проверявани са участъци от „Тракия", „Струма" и „Марица". Според Атанасов в поисканата проверка има пътища, строени преди 30 години по тогавашните норми на проектиране, различни от сегашните изисквания.
Преди доклада на ЕК Сотир Цацаров поиска депутатски имунитети. Шестима народни представители ще трябва да останат без имунитет, след като главният прокурор Сотир Цацаров поиска това, за да може срещу тях да започне наказателно производство. Двама са от БСП - Елена Йончева и Георги Михайлов, трима от "Воля" - председателят Веселин Марешки, Пламен Христов и Кръстина Таскова, и един от ГЕРБ - Борис Кърчев.
Фактите - отдавна познати
Тримата от "Воля" са с повдигнати обвинения е за изнудване. От една година те са със свален имунитет заради този случай, но сега се добавя и обвинение за сговор за набавяне на имотна облага. За всяко едно от тях е нужно отделно решение.
Разследването е на Окръжна прокуратура - Варна и е образувано през декември 2014 г. по обвинения за изнудване на седем собственици на аптеки във Варна, Добрич, Видин, Плевен и София. Престъпленията са били извършвани в периода от есента на 2012 г. до края на 2015 г. от Марешки самостоятелно или в съучастие с другите двама, а целта е била със заплахи да се принудят собствениците да прехвърлят своите аптеки на сегашния председател на "Воля" или да прекратят дейността си.
Веселин Марешки, който е и зам.-председател на Народното събрание, коментира в четвъртък в парламента, че за разлика от миналия път, този път тримата най-вероятно няма да се откажат от защитата си по свое желание. В такъв случай ще трябва да се свика парламентарна комисия, която да разгледа казуса. Марешки ще мине трети път през тази процедура, първият път имунитетът му беше свален заради случай на побой и рекет срещу общински съветник от Варна.
Останалите трима депутати са все още само разследвани. Според говорителя на прокуратурата Румяна Арнаудова е възможно нито един от тях в крайна сметка да не получи обвинение. Но, за да продължи събирането на данни и доказателства е нужно те да нямат имунитет, защото ще се стигне до разкриване на данъчна, осигурителна и банкова тайна.
И историята около Борис Кърчев от ГЕРБ е вече известна. Той е разследван за укриване на данъци за два месеца през 2015 г. Сумата, която не е платил на НАП е 320 хил. лв. в качеството си на управител на "Би Би Си кейбъл" ООД. Като представител на фирма КТВ е направил същото, но все още не се знае в какъв размер. За случая се разбра през пролетта на 2018 г. Тогава депутатът от БСП Георги Търновалийски съобщи, че Кърчев е прехвърлил две от фирмите си - "Би Би Си кейбъл" и КТВ на малоимотен жител на старозагорско село. На пресконференция през април Кърчев показа справка от НАП, че към момента на излизането си от компаниите те не са имали данъчни задължения. Той заподозря, че зад атаката стои собственик на местна телевизия в Казанлък, който има неуредени отношения с "Би Би Си кейбъл" и връзки с БСП. Тогава ГЕРБ обмисляше да помоли Кърчев да напусне парламента, но се отказа, след като той представи документите от НАП.
В четвъртък Кърчев каза, че ще подпише декларация, с която доброволно се отказва от имунитета си на народен представил. Данъчната служба в Стара Загора му извършва ревизия, каза Румяна Арнаудова.
Опозицията в лицето на БСП фигурира в списъка на Цацаров с две от "остриетата" й - Елена Йончева и Георги Михайлов. Само преди ден Йончева внесе искане в АПИ да се назначи международна експертиза на качеството на настилките на магистралите в страната. Михайлов пък беше основният говорител на социалистите по време на вота на недоверие за здравеопазването, той е и автор на тази част в т.нар. Визия за България. И двамата са представители на гражданската квота в листите на БСП.
Срещу Елена Йончева има данни за пране на пари, но за да се съберат още доказателства е нужно да бъде свалена данъчната и банковата тайна, заради което тя трябва да се лиши от депутатския си имунитет. След сигнал от народни представители на ГЕРБ Специализираната прокуратура е образувала досъдебно производство за извършени финансови операции с парични средства, присвоени от изпадналата в несъстоятелност банка КТБ, прикривани чрез офшорна компания. Това също е известна история - още през януари 2018 г. по време на дебатите за вота на недоверие за корупцията Делян Добрев от ГЕРБ каза, че фирма на Йончева е била в съдружие с офшорна компания, която от своя страна е свързана с друга, през която са преминавали средства на КТБ. В съвместното дружество депутатката е внесла само 5 хил. лв,. а офшорката - 315 хил. лв. Отделно е превела на общата компания 171 000 евро. До сметката е имала достъп единствено Елена Йончева. "Зад офшорната компания стои един от обвиняемите по делото КТБ", каза Арнаудова, според която "има гласни доказателствени средства, че Йончева е знаела или предполагала, че парите са с престъпен произход". Хипотезата е, че те "са присвоени от длъжностни лица на КТБ, а са били собственост на граждани, които са имали влогове в банката". "Има индикации, че не са платени и необходимите данъци", каза още Арнаудова.
Между конспирацията и модерацията. През последните седмици имаше вълнения в социалната мрежа около няколко струпали се изтривания на местни потребителски акаунти и публикации. Профилът на гражданския активист Манол Глишев например беше изтрит заедно с всичките му допълнителни акаунти, а публикация на също граждански активната Радина Ралчева с коментар за убийството на жена и дете в "Надежда" бе изтрита и впоследствие върната.
Така на преден план отново излезе темата за съществуването на организирани групи от "тролове" - за масово докладване на "неудобни" публикации и профили. Но свалянето им може да се дължи и на начина, по който работи Facebook.
Конкретните случаи
При изтритата публикация на Радина Ралчева, която впоследствие беше препечатана в медии и публикувана от други профили, най-вероятно става дума за автоматично сваляне от изкуствен интелект. Проблемът е, че в статуса на Ралчева присъства думата "цигани". В случая тя не е използвана в негативен контекст, но при докладване изкуственият интелект на Facebook автоматично сваля подобни публикации, защото съдържат думи, които най-често се свързват с "език на омразата".
Ралчева "обжалва" пред Facebook, реален модератор преглежда публикацията и тя се връща в мрежата. В социалната мрежа тя коментира, че това най-вероятно е политическа поръчка за масови доклади. Въпреки че Ралчева е права, че за да бъде свалена една публикация, тя трябва да бъде докладвана, няма доказателства, че броят на докладите променя алгоритъма на изкуствения интелект, нито че нейната публикация е била докладвана организирано.
Случаят с Манол Глишев е малко по-сложен, доколкото езикът на неговите публикация е подчертано политически радикален. Предположението му, че става въпрос за организирано докладване по политически причини, също не може да бъде доказано. Според него най-силното доказателство е, че след изтриването на трите негови акаунта той е създал четвърти, който също е изтрит два часа по-късно.
Обяснението може и да е друго
Накратко, Глишев има прекалено много снимки във Facebook, на които е отбелязан. Това значи, че мрежата автоматично може да разбере кои от новите профили са негови още по снимките. Така не е нужно да бъдат докладвани всички три акаунта - нужно е да бъде свален един, а другите два ще го последват, защото системата ги разпознава като клонинги. При създаването на четвъртия акаунт, който също е с негова снимка, системата го разпознава след два часа.
Това може лесно да бъде проверено от почти всеки потребител във Facebook. Ако имате достатъчно на брой отбелязани снимки в социалната мрежа, когато отворите ваша, профилната си например, и натиснете десен бутон, за да проверите информацията за изображението, ще видите не само описание на заобикалящата ви среда, но и собственото си име. Накратко, Facebook ви познава и разпознава - на това се крепи бизнесът на компанията.
Непрозрачният Facebook
Проблемът с модерирането на Facebook е глобален. Начинът, по който се управлява съдържанието в социалната мрежа, е, меко казано, непрозрачен. Всъщност Facebook има малко на брой модератори. При 2.3 млрд. потребители те не могат да свършат цялата работа в социалната мрежа. Затова компанията разчита на изкуствен интелект, който да следи за "лошо" съдържание. И макар алгоритъмът да е научен да следи и за обидни думи, както "цигани" в конкретния случай, Facebook залага на този модел основно заради споделянето на порнография, убийства и друго брутално съдържание, което се сваля автоматично.
За страните, в които се говори местен език със слабо световно разпространение, какъвто е и случая с България, компанията задължително има местен модераторски екип, който да преглежда съдържания от местните потребители.
Всеки 5-и лежал в болница веднъж годишно. Над един милион души лежат в болница у нас годишно. Само през 2017 г. хоспитализираните са били 1 251 772, което прави почти всеки пети. Това показва справка от Националната здравноосигурителна каса, предоставена по искане на „Монитор".
Независимо че частните болници разполагат с по-добри битови условия и НЗОК им плаща равностойно с останалите, лекуваните в тях пациенти по линия на касата са двойно по-малко. Хоспитализираните в частните болници през миналата година са били 419 005, а в държавните и общинските - 946 390.
Оказва се, че някои от пациентите са лежали и в двата вида по отношение на собствеността лечебни заведения.
През тази година дори има тенденция броят на хоспитализираните да нарасне до края на месец декември.
От януари само до септември броят на преминалите болнично лечение е 1 029 439.
1 785 987 435 лева е платила касата за лечение на хоспитализирани по клинични пътеки през миналата година. От началото на 2018-а до месец септември тя е броила на лечебните заведения същата сума от 1 785 987 435 лева.
Оказва се, че за близо две години са лекувани 20 091 пациенти без здравни осигуровки. През 2017-а те са били 11573, а през 2018 -а са 8518 неизрядни платци към здравноосигурителната система.
От справката за двете години става ясно още, че българинът най-често ляга на легло в клиника от сърдечна недостатъчност (15,97%) и стенокардия (9,4% ).
Още по темата:
Икономическият печат на 8 ноември 2018 година
Икономическият печат на 7 ноември 2018 година
Икономическият печат на 6 ноември 2018 година
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |