Снимка: Pixabay
През 21-век, в света на модерните технологии, благодарение, на които човекът е отправил взор към завладяването на космоса все още съществува един „бич" над човечеството, който го съпровожда от най-древни времена. Това е бедността.
Едно от определенията за бедност гласи, че с бедност представлява състояние на липса или намаляване на благосъстоянието на отделен индивид, група индивиди или общества за даден период или трайно. Това е невъзможността да се задоволят основните нужди на индивида, заради липса на доход, за закупуването на основните продукти и услуги, или заради липса на достъп до подобни услуги.
Разбира се съществуват и други понятия, с които се измерва бедността, като „линията на бедност" например, която според Националния статистически институт (НСИ) представлява 60% от средния общ разполагаем нетен доход на еквивалентна единица.
По данни на НСИ през 2017 г. линията на бедност общо за България e 351.08 лв. средномесечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 665.3 хил. лица, или 23.4% от населението на страната.
Източник: НСИ
В сравнение с 2016 година размерът на линията на бедност нараства с 13.9%, а относителният дял на бедното население нараства с 0.5 процентни пункта.
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2017 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 23.4 до 29.2%, или с 5.8 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 44.8%, или с 21.4 процентни пункта.
Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. По данни на НСИ за целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица (58.7% за 2017 г.), като рискът от бедност при безработните мъже е с 8.2 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени.
Деца в риск от бедност и материални лишения
През 2017 г. 29.2% от децата на възраст 0 - 17 години в България са изложени на риск от бедност, или с 2.7 процентни пункта по-малко спрямо 2016 година. Социалните трансфери към домакинствата намаляват риска от бедност сред децата с 12.6 процентни пункта.
Достигнатата образователна степен и професията на родителите са важен фактор за бъдещото развитие на децата. По-високото образователно равнище дава възможност за по-широк достъп до пазара на труда и съответно до по-високо заплащане. През 2017 г. всяко осмо от десет деца (80.1%), чиито родители са с начално или без образование, живее в бедност. Приблизително 32 пъти по-малко, или 2.5% са децата, чиито родители са с висше образование и живеят в риск от бедност. Рискът от бедност при децата в домакинства с родители със средно образование е шест пъти по-висок от този при децата с родители с висше образование.
През 2017 г. относителният дял на децата с материални лишения е 45.6%, а за 4.3% от децата нито една потребност не може да бъде удовлетворена поради финансови причини. Повече от една трета от децата (38.6%) не могат да си позволят почивка извън дома поне една седмица в годината (вкл. празници със семейството, гостуване при роднини, приятели, организирана почивка от училището и т.н.); редовни занимания с плуване, свирене на музикален инструмент, участие в младежки организации и др. (36.4%) и екипировка за игри навън (колело, ролери, кънки и др.) - 37.3%. За всяко едно от четири деца не може да бъде осигурено купуването на книги, които са подходящи за възрастта на децата (без учебници и учебни помагала) и купуването на два чифта обувки по размер в зависимост от сезона и/или за всички сезони (31.1%). През 2017 г. 42.1% от децата с материални лишения живеят и в риск от бедност.
Как да се справим с бедността
Дарявайте! Чрез дарението си Вие помагате на хората с материални лишения. Не е задължително даренията да бъдат единствено финансови средства. Можете да дарявате например хранителни продукти или дрехи, които са от съществено значение за оцеляването на бедните.
Участвайте чрез подкрепата си в социални програми. Социалните програми често са свързани с неправителствени организации, които подкрепят изпадналите в нужда граждани. Социалните програми за бедни, често са свързани с участие в дейности в помощ на бедните, като раздаване на храна и др. Социалните програми не винаги Ви задължават материално, напротив те изискват от Вас единствено положен от Вас труд.
Съветвайте. Често срещана е фразата, че съветите са безплатни. Съветът към някой изпаднал във финансово затруднение човек може понякога да го спаси от беда.
Нека завършим материaлa за бедността с един апел, свързан с мисъл на прочутият борец за човешка свобода Махатма Ганди: „Земята има достатъчно за нуждите на всеки, но няма достатъчно за алчността на всички."
„Нека алчността не владее нашия живот!"
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |