Снимка: pixabay
Търгуваната на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) електроенергия за индустрията постоянно поскъпва. Данните от последната седмица и най-вече от понеделник, 3 декември, показват рязък скок на цените за мегатавтчас, до 250 лева, които според изчисления на бизнеса, е 350-процентен ръст на платформата "Ден напред".
Постоянният ръст на цените накара една от представителните работодателски организации (Асоциацията на индустриалния капитал в България - АИКБ) да изпрати отворено писмо до премиера, в което предупреждава, че ако се запази тази тенденция на постоянно нарастване на цените, това ще рефектира и в стойността на потребителските стоки, а от 1 юли догодина - регулаторът (Комисията за енергийно и водно регулиране - КЕВР) да повиши цената на тока и за битовите потребители.
Вижте още: Бизнесът пита премиера за неаргументирания скок на цената на ток за индустрията
Инициативата на енергийния министър
Последва инициирана от министъра на енергетиката Теменужка Петкова среща, на която бяха представени данни на БНЕБ и сравнителни борсови цени в региона. Средната цена на пазар „ден напред" от началото на годината досега е около 40 евро за мегаватчас. За сравнение в Румъния е 45 евро, в Унгария - 50 евро, а в Гърция - 60 евро. Според анализа на българската независима енергийна борса, поскъпването през последните дни се дължи на повишени количества по оферти „купува" на търговски участници на пазара. Това означава, че около 130 000 български компании на свободния пазар ще получат по-високи цени в договорите си от януари, тъй като са договорили цени и количества през декември. Пак по данни на БНЕБ, в момента електроцентралите предлагат по-скъпа с 12% електроенергия.
Реално на независимата българска енергийна борса се регистрирани 80 търговци, като от тях всеки ден са активни около 60.
Ценовите скокове са моментни
В сутрешния блок на bTV днес изпълнителният директор на БНЕБ Константин Константинов обясни, че 350-процентовите скокове са моментни, докато средната цена от началото на годината са далеч от цените на някои сделки в понеделник, които уплашиха бизнеса. Константинов обясни, че цените на нашата борса следват контура на борсовите цени в региона, а вече има и подписано споразумение с немската енергийна борса, което ще позволи фиксирането на цена за дълго време.
Преди това по БНР пък председателят на енергийни регулатор Иван Иванов успокои, че няма да има промяна на цената на тока за бита до лятото на следващата година, което означава, че след 1 юли може да има поскъпване. По думите на Иванов, КЕВР няма пряко отношение към търговията на енергийната борса, където цените се определят от търсенето и предлагането. „До края на годината се очаква да са ясни резултатите от проверката, която започна преди няколко месеца и трябва да установи имало ли е злоупотреби на борсата преди няколко месеца, когато отново имаше скок при цените", подчерта председателят на КЕВР, с което реално се изпълняват предписанията на измененията в Енергийния закон регулаторът да осъществява контрол върху дейността на самата борса.
Динамика на средните борсови цени на електроенергията
*Разлика спрямо предходния месец.
Източник: Месечните доклади на БНЕБ
От таблицата по-горе е видно, че най-голямото месечно поскъпване за една година е през май 2018 година и най-голямото поевтиняване е било през март 2018 година.
Опасенията на бизнеса
Изнесените актуални данни от началото на първата седмица на декември потвърждават опасенията на бизнеса, че през последните дни има поскъпване, поради което те предложиха на малките фирми, които в момента са на свободния пазар да излязат от него и да се върнат на регулирания, на който цените се определят веднъж в годината от ДКЕВР. В противен случай, според зам.-председателят на АИКБ Румен Радев, няма да могат да преживеят януари-февруари. „Пазарът така или иначе не е свободен, а и някои търговци злоупотребяват с договорите си, за да искат все повече и повече за електроенергията от клиентите си", не скри възмущението си Радев, който също беше гост в сутрешния блок на bTV.
Всъщност ситуацията изглежда според шахматния термин - патова. От една страна пазарът определя цените за индустрията (според търсенето и предлагането), а държавата зове населението да не се притеснява, скок на цените на тока няма да има поне от следващото лято; от друга страна производителите предлагат по-скъпа електроенергия, която при всички случаи ще бъде калкулирана в крайната цена на продуктите на индустрията.
Но така е
по правилата на пазара
ако, разбира се, няма нарушения, за които следят регулаторите, в случая КЕВР, след промените в Закона за енергетиката. Законодателят даде право на КЕВР да следи дали не се извършват спекулации и дали търговци на ток не злоупотребяват с цените. Регулаторът няма право да се меси при самата търговия на борсата.
„Като сме минали на свободния пазар, ние трябва да се научим на финансовите инструменти - като фючърсни сделки, хеджиране на сделката. Трябва, вместо да плачем, да се оплакваме на премиера, трябва да си назначим съответните хора, които разбират от финансови инструменти и които да изработват оптимална стратегия, за да се приспособим към тези условия, защото те няма да се променят", препоръча енергийният експерт проф. Атанас Тасев от ефира на БНТ.
В момента на БНЕБ се сключват три вида сделки. При старта си през 2016 година енергийната борса предлагаше търговия на два сегмента - "Ден напред" и "Дългосрочни договори", а от 11 април, след премените в Закона за енергетиката, и на новата пазарна платформа "В рамките на деня". Така че търговците имат възможност да избират.
Според бившия член на енергийния регулатор Еленко Божков, който също участва в сутрешния блок на БНТ, няма никакво съмнение, че цената е скочила близо три пъти на сегмента „Ден напред". „Тръгне ли да се увеличава цената за големите производители, те ще вдигнат цената на своята продукция, съвсем естествено, което косвено влияе върху гражданите, нали? А от друга страна това неминуемо води, поради повишение на референтните цени на свободния пазар, до увеличение на цената за бита за следващата година", категорично заяви Божков. Така той потвърди опасенията на бизнеса, че освен поскъпване на потребителските стоки, ще има и повишаване на цената на регулирания пазар, която се определя от КЕВР.
Още по темата:
Съветите на ЧЕЗ: Как да пестим електроенергия
30% от електроенегията в ЕС се проивежда от възобновяеми източници
Цените на тока в съседните страни са по-високи от българските, шанс за износа
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |