Снимка: АИКБ
„Лекар" е най-привлекателната професия у нас. Тя заема първо място с рейтинг от 55,46 пункта от общо шестнадесет проучени професии от четири основни сектора: „Машиностроене и металообработване", „Електротехника и електроника", „Транспорт и спедиция" и „Медицина и услуги за красота и здраве".
Това показва изследване на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) по проект „Постигане на устойчива и качествена заетост посредством подобряване привлекателността на професии със слабо предлагане на пазара на труда в ключови за развитието на българската икономика сектори".
Това, че професията на лекаря е най-привлекателна, не решава проблема с дефицита на лекари, поради нарастващото изтичане на квалифицирани кадри извън страната, подчерта председателят на АИКБ Васил Велев при представяне на резултатите от проучването в петък.
Според него, най-малко привлекателната професия в посочените четири бранша, е тази на локомотивния машинист.
Професиите по сектори
В машиностроителния сектор най-привлекателна се оказва професията „Машинен инженер" с 54,64 пункта рейтинг. След нея се нареждат професиите на „Настройчик на машини с ЦПУ", „Заварчик" и съответно с най-нисък рейтинг е професията „Стругар" със среден рейтинг от 35,44.
При сектор „Електроника и електротехника" с най-висока оценка от 47,80 е професия „Електроинженер". На второ място е „Електротехник" с 38,36 рейтинг. Трети и четвърти са професиите „Техник на електронна техника" и „Машинен оператор".
„Локомотивен машинист" е най-малко харесваната професия от „Транспорт и логистика" с рейтинг от 26,02. Оценките на „Самолетен пилот" и „Шофьор на тежкотоварен автомобил" съответна са с рейтинг 54,64 и 46,54 пункта.
Другите професии от „Медицина и услуги за красота и здраве" са „Акушерка" и „Медицинска сестра" със средни рейтинги, а с най-нисък рейтинг н бранша е професията на лаборанта с рейтинг от 33,14.
Каква е целта на проекта
„Целта на проекта беше да създаде пилотен модел за решаване на един от основните проблеми на пазара на труда през последните 15 години - липсата на квалифицирана работна ръка за ключови за българската икономика сфери. Преодоляването на дисбаланса между търсенето и предлагането на човешки ресурси със съответната квалификация е една от най-големите и най-трудоемките цели на АИКБ. Считам, че предложенията към Министерство на труда и социалната политика и Министерство на образованието, които отправихме в следствие на резултатите от дейностите по проекта са реализируеми и ще бъдат взети под внимание", обяви председателят на АИКБ Васил Велев.
Заплатите
Увеличението на заплатите в българската икономика може да се случи само след ръст на производителността на труда, заяви заяви проф. Емилия Ченгелова от БАН, която участва в екипа на АИКБ, изследвал дефицитните професии на пазара на труда, в отговор на въпроса за заплащането на труда в България. Според работодателите и учените, привлекателността на професиите зависи не само от заплатата, но и от стреса и условията на труд.
„Значението на заплащането не може да се отрича в нито една сфера на труд, но то не е единственият фактор. Екипът, изследвал професиите, посочва още работната среда, непаричните материални стимули, прециза и перспективите, но възможностите за повишаването на заплатите са свързани с ръста на производителността", обясни професор Емилия Ченгелова.
По нейните думи, стремежът е чрез мерки за увеличаване на производителността на труда да се създава повече единици продукция и няма как, дори ако се вземе решение минималната работна заплата да се удвои, работодателят това не може да го направи на практика, защото той си гледа реалното производство.
От друга страна
образованието изостава от потребностите на пазара на труда
което също влияе върху привлекателността на професиите, стана ясно при представяне на проучването. "Един електротехник, който ще ходи да работи в супер модерно предприятие, него го обучават на остарели технологии и когато отиде в предприятието, той дори не е чувал за такива машини", аргументира се проф. Ченгелова в интервю за БНР.
Уникално проучване
В световната практика до сега не е създавана подобна система за отчитане на привлекателността на професиите, нито толкова богат инструментариум за повишаване на привлекателността им, който включва стратегия и план с конкретни мерки, модели за повишаване на привлекателността за всяка от 16-те професии, модул за насърчаване на работната сила и нейната мобилност, както и модел за обективна оценка на производителността на труда.
Разработени са още нов модел за договаряне на минимална работна заплата и въвеждане на практиките на колективно договаряне на производителността на труда. Направени са и предложения за въвеждане на менторството и застъпничеството в българското законодателство след пилотното тестване на разработените по проекта процедури в над 85 предприятия от посочените четири бранша. Обучени са общо 40 кариерни консултанти и трудови посредници от Агенция по заетостта за прилагане на разработените инструменти по отношение на търсещите работа лица.
В рамките на проекта е изградена и
Информационна система „Рейтинг на професиите"
чрез която всяка година ще се обявяват кампании за определяне на рейтинга на професиите с ниско предлагане на пазара на труда. Всички разработени системи и инструменти ще бъдат предоставени на МТСП и Агенция по заетостта за безвъзмездно ползване и доразвиване.
Проектът
BG05M9OP001-1.011 - 0002 „Постигане на устойчива и качествена заетост посредством подобряване привлекателността на професии със слабо предлагане на пазара на труда в ключови за развитието на българската икономика сектори" стартира на 02.01.2017 г., като в рамките на 24-те месеца от неговата реализация са участвали над 80 експерти в реализирането му. Като асоциирани партньори в проекта се включиха и експерти от Министерство на труда и социалната политика, Агенция по заетостта и Национална агенция за професионално образование и обучение.
Още по темата:
Да живееш в България, да работиш в Румъния и Гърция
Няколко високо платени работи, които не съществуваха преди 10 години
Бизнесът отказва поръчки, няма кой да работи, призна министър
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |