Снимка: БГНЕС
"Булгаргаз" е поискала запориране на сметките на три топлофикации - във Враца, Плевен и Бургас, които й дължат общо 53 милиона лева. За дружествата във Враца и Плевен това вече трябва да е факт. Това каза в интервю за БНР изпълнителният директор на „Булгаргаз" Николай Павлов.
Той успокои, че подаването на газ към топлофикациите няма да спре и потребителите няма да останат без парно в средата на зимата.
"Булгаргаз", освен на тези три топлофикационни дружества, доставя природен газ и на газоразпределителни дружества - големи индустриални консуматори, и затова погасяването на всяко едно задължение в срок, е гаранция за доставките за всеки един клиент. Плащането от всички клиенти ще гарантират една спокойна зима", подчерта Николай Павлов.
За да се справи с длъжниците си
„Булгаргаз" въвежда от началото на следващата година нов начин на плащане по договорите за доставка на природен газ. Всички абонати на доставчика са получили писмо от „Булгаргаз", с изходящ номер от 12 декември, с което им се напомня, че договорите за доставка на природен газ на изходен пункт и на входен пункт на газопрсносните мрежи, които ще се прилагат считано от 1 януари 2019 г. предвиждат два начина на заплащане на природния газ - плащане през месена на доставка или плащане след месена на доставка.
За целта клиентите, които желаят през 2019 г. да заплашат природния газ след месеца на доставка, трябва до 21 декември 2018 г. да предоставят обезпечение, а банковата гаранция трябва да валидна до 31 януари 2020 г. Сумата на банковата гаранция или депозита следва да покрива стойността на най-голямата месечна доставка на природен газ в съответствие с Годишната програма на „Булгаргаз", умножена по действащата цена, към датата на издаване, с включен ДДС и завишена с 20%.
Топлофикационните дружества формират близо 40% от приходите на „Булгаргаз", което оказва съществено влияние върху финансовата стабилност на обществения доставчик и върху гарантирането на газовите доставки за страната. През годините задълженията им са разклащали финансовата стабилност на "Булгаргаз", призна преди време Николай Павлов. Към началото на 2015 година задълженията са били близо 380 милиона лева. По данни на "Булгаргаз" към края на юли тази година, общите задължения на всички топлофикации в страната са били в размер на 127 милиона лева.
Как се определя цената
"Нашата цена се определя по формула, ако гледаме напред във времето пред тези цени на алтернативните на природния газ горива ще се стабилизира цената. Към настоящия момент е рано да се каже, но при запазване на цените едва ли би имало увеличение", обясни в интервюто си за БНР Николай Павлов.
В началото на седмицата „Булгаргаз" поисока увеличение на цените на синьото гориво с 3.51% от 1 яунари. Дали това ще се случи, трябва да реши Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това ще стане до края на декември.
Вижте още: 3.5% по-скъп природен газ предлага "Булгаргаз" от 1 януари 2019 г.
Дори и да бъде прието предлаганото от „Булгаргаз" увеличение, тъй като то ще бъде под 5%, няма да се стигне до поскъпване на парното и топлата вода, увери преди време председателят на КЕВР Иван Иванов.
Не само "Булгарагз" има проблем с топлофикациите
Заради по-високите сметки за горещата вода, потребителите на Великотърпновския ТЕЦ се организират за масово отказване от услугата на топлоцентралата. С последното решение на КЕВР, топлоцентралата във Велико Търново промени начина на ценообразуване на подаваната гореща вода на абонатите си. Досега цената беше фиксирана от 10.80 лв. за кубически метър, а с ноемврийските фактури цената за различните абонатни станции е обвързана с потреблението.
Това доведе до цени от 25 до 50 лева за куб. метър гореща вода. Недоволството на домакинствата е масово, защото не са били уведомени за промяната, предаде кореспондентът на БНР в старопрестолната столица. Досега „Топлофикация ВТ" не е коментирала ситуацията, но с проблема потребителите вече са запознали държавния енергиен регулатор.
Още по темата:
Плевен, Бургас и Враца може да останат без парно
Окончателно: Природният газ по-скъп с 13.89%, парното скача между 8 и 22 на сто
Какъв ценови удар се задава след поскъпването на природния газ от 1 октомври
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |