На 17 юли 2018 година в Токио президентът на Европейския съюз Доналд Туск, японският министър-председател Шиндзо Абе и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер (от ляво надясно) подписаха споразуменето за сводобна търговия между ЕС и Япония. Снимка EPA/БГНЕС
От днес влиза в сила търговското споразумение между ЕС и Япония. С него се премахват голямата част от митата на стойност 1 милиард евро, плащани годишно от компаниите от ЕС, които изнасят продукция в Страната на изгряващото слънце. В момента, когато споразумението започне да се прилага изцяло, Япония ще е премахнала митата за 97% от стоките, внасяни от Съюза, а годишният търговски обмен между ЕС и Япония би могъл да нарасне с близо 36 милиарда евро.
Това на практика означава, че вратата към най-голямата свободна търговска зона, която покрива около една трета от световната икономика, е отворена за българските производители.
„Споразумението премахва митата и дава своя принос към глобалните регулации, като същевременно показва на света, че и двете страни оставаме убедени в ползите от свободната търговия", заяви еврокомисарят за търговията Сесилия Малмстрьом, цитирана в съобщението на Европейската комисия по повод влизането в сила на споразумението.
Тя подчерта, че от 1 февруари нататък европейските дружества ще се възползват от премахването на митата и от опростените митнически процедури. "Нашите производители, нашите доставчици на услуги, нашите технологични стартиращи предприятия и нашите земеделски стопани - всички те имат повод за празнуване. Горда съм и с това, че за първи път заложихме в търговско споразумение нашите ангажименти по Парижкото споразумение за климата, както и че определихме високи стандарти за правата на трудещите се и за защитата на потребителите. Време е за значително увеличаване на търговията помежду ни, което на свой ред да доведе до нови работни места и по-ниски цени. Сега от предприятията и от отделните хора зависи да се възползват в максимална степен от тези нови възможности за търговия. Също така разчитаме на всички държави - членки на ЕС, да разпространяват това послание навред", обобщи тя.
Процедурата
Двете страни сключиха политическа договореност през юли миналата година, а ратифицирането беше финализирано от Европейският парламент през декември. На 23 януари тази година ЕС и Япония приеха решения, с които да се позволи свободно и безопасно движение на лични данни между двете партниращи си по споразумението страни. Те се договориха да признаят взаимно системите си за защита на данните за "еквивалентни", с което ще се създаде най-голямото пространство в света с безопасно движение на данни, отбелязва пресслужбата на Европейската комисия.
Ползите
Споразумението ще отвори японския пазар за 127 милиона потребители на селскостопански продукти от ЕС и ще увеличи възможностите за износ на ЕС в много други сектори, например финансовите услуги. Тъй като Япония ще премахне митата за 84% от селскостопанските и рибни продукти, европейците ще печелят повече от износ на стоки като сирена, говеждо и свинско месо и вина. Като са свинското месо ще бъде въведена безмитна търговия за преработеното месо и почти безмитна - за прясното месо.
Споразумението:
- ще гарантира закрилата в Япония на над 200 висококачествени европейски селскостопански продукта, носители на т.нар. географски означения, и също така ще осигури закрилата на избрани японски географски означения в ЕС.
- урежда специфични чувствителни за ЕС въпроси, например в автомобилния сектор, като въвежда преходни периоди с продължителност до седем години до премахването на митата;
- отваря пазарите за услуги, особено за финансови услуги, електронна търговия, телекомуникации и транспорт;
- осигурява на дружествата от ЕС достъп до големите пазари на обществени поръчки в 54 големи града в Япония и премахва пречките пред обществените поръчки в железопътния сектор.
Основният интерес на Япония в търговската сделка с Европа бе да увеличи износа си в областта на автомобилната индустрия. ЕС досега налагаше 10% мита за японските коли.
Какво печели България
Според информация на Европейската комисия, Япония е 18-ият по големина търговски партньор за България извън ЕС. Българският износ за Япония е на стойност 40 милиона евро, а вносът от азиатската страна се равнява на 105 милиона евро. Общо 257 български компании изнасят за Япония, в които са заети 6 134 души. За целия ЕС това са 739 560 заети.
Според последните предварителни данни НСИ за търговията на България с трети страни в периода януари-ноември 2018, Япония остава 18-ия търговски партньор на страната ни. За отчетния период износът на България за Япония възлиза на 75.8 млн. лв. спрямо 74.8 млн. лв. през същия период на предходната 2017 година или е отчетено нарастване на износа с 1.3%.
Вносът от Япония се е увеличил повече - до 253.3 млн. лв. през 2018 г. спрямо 187.4 млн. лв. през същия период на 2017 година или нарастване с 35.2%. Затова и отрицателното търговско салдо е нараснало до минус 177.5 млн. лв. през 2018 г. от минус 112.6 млн. лева.
Още по темата:
Повратен момент за търговията между Япония и ЕС
Японски бизнес форум в България ще задълбочава сътрудничество между двете държави
Бойко Борисов и Шиндзо Абе обсъдиха дипломатическите приоритети на Япония и ЕС
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |