Снимка: Pixabay
Въвеждането на нов софтуер за касовите апарати в търговските обекти и в аптеките, което се налага по силата на нови европейски изисквания, предизвика масово недоволство на много търговци и фармацевти.
Вижте още: Подмяната на касовите апарати изправи бизнеса срещу данъчните
И в двата случая целта е обща - да се сложи край на злоупотребите в търговската мрежа, като се контролират и отчитат директно в НАП оборотите, и не на последно място борба срещу фалшивите стоки и лекарства.
И докато за търговците все още има време, тъй като до 1 април 2019 година те трябва да променят софтуера на касовите си апарати, за фармацевтите остават само три дни, до 9 февруари те трябва да са въвели нов софтуер и специални електронни четци, с помощта на които да се разпознават лекарствата-менте, ако са попаднали в аптеката им.
Какви са европейските изисквания
Нова европейска наредба за лекарствата влиза в сила от 9 февруари. Тя предвижда върху опаковките на медикаментите по лекарско предписание да има уникален идентификационен код. Това е изискване, записано в нова наредба на Министерство на здравеопазването, която е подзаконов акт по силата на директива на ЕС за верификация на лекарствата. Целта е защита на пациентите от фалшиви медикаменти, категорични са от здравното ведомство.
Кого засягат те
Данните на Министерството на здравеопазването сочат, че в момента в България има 3600 аптеки, от тях 2400 работят със Здравната каса (НЗОК), имат необходимия софтуер за връзка с НЗОК. „За новите изисквания трябва да осигурят един четец, който струва между 180 -200 лева. Не е такъв тежък товарът", категоричен е министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
Инвестициите и протестите
Заради новите изисквания собствениците на аптеки трябва да направят допълнителни инвестиции между 1000 и 2000 лева, изчислиха от съсловието. И ако това не притеснява големите вериги, за дребните собственици на аптеки, предимно в малките населени места, това е непосилно и много от тях ще бъдат принудени да затварят.
От началото на седмицата много фармацевти облякоха жълти жилетки, като знак, че не са съгласни с новите изисквания. В отговор министърът на здравеопазването призова браншът да влезе в новата дигитална ера. „Не мога да си представя, че аптеките, които нямат договор с НЗОК нямат интернет, компютър и работят в първобитни условия. Все пак, ако има такива, за да отговорят на всички изисквания, ще са нужни еднократни инвестиции за не повече от 1500 лева", пресметна Ананиев.
В интервю за Нова телевизия председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов успокои, че няма да се стига до затваряне на аптеки в знак на протест.
„Тези изисквания - за интернет и софтуер - са базови, за да сключиш договор със Здравната каса. Само след няколко месеца ни предстои електронно здравеопазване, където същите тези изисквания ще бъдат задължителни, за да останеш да съществуваш", уточни проф. Гетов.
Много представители на съсловието обаче са на друго мнение - казват, че ако не бъдат поканени на разговори, част от аптеките в България ще затворят врати за един ден, и това ще бъде на 20-ти февруари.
Все пак гратисен период ще има
Аптеките получиха 6-месечен гратисен период, за да внедрят новата директива на ЕС за верификация на лекарствата. „Нищо страшно и драматично няма да се случи от 10 февруари. Ще има плавен старт на новата наредба. Министерството на здравеопазването дава гратисен период от 6 месеца на аптеките, за да внедрят новия софтуер", обяви министър Ананиев на брифинг вчера в здравното ведомство. Според него в страната едва десетина аптеки са заявили готовност за ефективни протести срещу промените в сектора.
Ананниев подчерта, че по време на гратисния период няма да бъдат затваряни или санкционирани аптеките. „Нито един пациент няма да остане без медикаменти", уточни министърът.
Според източници от Българския фармацевтичен съюз, за въвеждането на новите изисквания за верификация на лекарства се знаело от години. Промяната била неизбежна и нямало да струва скъпо, но щяла да гарантира, че до пациентите няма да стигнат фалшиви лекарства, според представител на съсловната организация, пожелал анонимност в репортаж на Нова телевизия.
„Никой няма да бъде лишен от лекарство, но нека колегите да подходят рационално, отговорно и дигитално", призова проф. Илко Гетов.
Евродирективата ще се опита да спре злоупотребите с вноса на нерегламенитрани лекарства, а самата верификация на лекарствени продукти е задължителна за всички страни-членки на Европейския съюз. Новите правила няма да се отразят на цените, уверяват и от Агенцията по лекарствата.
Диалог по същество за верификацията
„Въвеждането на верификацията като концепция сама по себе си е много фармацевтична като логика. Не вярвам някой фармацевт да е против нея. Но трябва да сме наясно, че верификацията като система не казва дали лекарствата са фалшиви, тя казва дали имаме фалшифицирано лекарство. Това са две различни неща." Това е оценката на Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара в следобедното предаване на Нова телевизия „Плюс-Минус" преди дни. Според Вълев, фалшиво лекарство е това, което съвсем не е това, което пише на опаковката му, а фалшифицирано лекарство е такова, което не е внесено на територията на България от фирмата, която има права за него.
Или казано по друг начин - верификацията ще доказва само дали дадено лекарство е с произход от фирмата, която държи правата за него, или не е. Това обаче не означава, че самият медикамент е фалшив.
„Новата система ще позволи не само на българските, но и на европейските граждани да знаят дали лекарството идва от съответните производители или вносители, които са произвели това лекарство, или от фирма-вносител, която е менте. Именно това е гаранцията, че лекарството не е фалшиво, което е нещо добро", подкрепи верификацията д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация в ефира на Нова телевизия. Той уточни, че системата се въвежда на общоевропейско ниво от няколко години, но както винаги в България се изчаква последният момент.
Кой ще спре фалшивите лекарства по интернет
И въпреки че по закон по интернет може да се продват само лекарство, за които не трябва рецепта от лекар, и то само от лицензирани онлайн-аптеки. На практика всякакви медикаменти може да се намерят в мрежата, преобладават обаче анаболните стероиди, лекарства за полова мощ и медикаменти за отслабване, които се доставят предимно незаконно. Контролът е слаб, признават и от здравното ведомство, и от Агенцията по лекарствата.
Между 60 и 95% от лекарствата, които се предлагат в интернет са с неизвестен произход, с липсващи гаранции за качество и много рядко със срок на годност. Такива са обявените през миналата година обобщени данни от Европейската комисия и Световната здравна организация. Това също не означава, че са фалшиви, просто се крие техният производител.
В същото време, пак по данни на Европейската комисия, само между 1 и 4% от лекарствата в Европа са фалшиви. При тях измамите са най-често със съдържанието на медикаментите. Често се подправя и информацията, която се списва на опаковката и на листовката.
Още по темата:
60 дни остават за смяна на касовите апарати на регистрираните по ДДС, предупреди НАП
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |