Снимка: БГНЕС
От началото на февруари бензинът и дизелът поскъпнаха с по 6 стотинки по българските бензиностанции, сочат оперативните данни на специализирания сайт fuelo.net. Най-употребяваният бензин А-95 се е повишил от 1.96 лв./литър до 2.02 лв./литър, а цените на дизела са нараснали от 2.16 лв./литър до 2.22 лв./литър. Така от началото на февруари бензинът е поскъпнал с 3%, а дизелът с 2.7 на сто.
18-дневният февруарски темп на повишаване на цените на горивата е съпоставим с този през септември и октомври миналата година, преди да започне рязкото спадане на цените по бензиностанциите през последните два месеца на 2018 година.
Нека припомним, че сумарно през ноември и декември миналата година бензинът поевтиня с около 40 стотинки, а дизелът - с около 25 стотинки.
Вижте още: Бензинът поевтиня с 41 стотинки за два месеца, дизелът - с 25 стотинки
От началото на 2019 година цените се задържаха на нива около 1.95-1.96 лв./литър за бензина и около 2.15-2.16 лв./литър за дизела. Така от началото на февруари бензинът е поскъпнал с 3%, а дизелът с 2.7 на сто.
Новите регулации
Поскъпването зависи изцяло от цените на петрола на световните пазари, но се появи и още един фактор, който засега не оказва съществено влияние върху цените, и това са новите правила за отчитане на горивата по бензиностанциите чрез въвеждане на нов софтуер за касовите апарати, което е допълнителна инвестиция. Според експерти в бранша, след 1 април със сигурност ще има ново, макар и слабо поскъпване, когато издаваните от бензиностанциите касови бележки ще трябва да съдържат допълнителна информация за потребителите, което ще се случи с промяна на софтуера и пренастройване на касовите апарати.
Според промените в Наредба 18 (по-популярна като наредбата за касовите апарати) на Министерството на финансите, на новия касов бон трябва освен крайната цена, да се изписва на отделни редове дължимия акциз, ДДС, продажната стойност на всеки вид гориво, както и покупната му цена от търговеца на едро без начислените косвени данъци.
Освен това, от 1 юли трябва да влезе в сила отложения срок на Закон за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, както и наредбата към него, според които се въвежда по-тежък регистрационен режим за търговците с горива, висок уставен капитал и банкови гаранции.
Биодобавките също натежават върху цената
Колкото и слабо да влияе върху цените на горивата, не бива да се пренебрегва и изискването за биодобавките към бензина и дизела. Според Закона за енергията от възобновяеми източници в момента във всеки литър трябва да се смесва съответно с 8% биоетанол и с 6% биодизел. Биокомпонентът ще се увеличава, според международните и европейските изисквания за опазване на околната среда. В момента тяхното влияние е доста слабо, но с течение на времето ще се увеличава.
По-важни са цените на петрола на световните пазари
Тъй като те имат най-голяма тежест при формиране на крайните потребителски цени цени.
В момента котировките на петрола на световните стокови борси са на рекордно високи нива за последните три месеца, а предпоставките за това ще продължат да действат, което ще рефлектира и върху крайните цени на горивата по бензиностанциите. Това обаче ще се случи поне след месец, тъй като това са цените на фючърси, коато означава, че доставката на по-скъпата суровина ще е след около 30 дни.
Вижте още: Цените на петрола на 3-месечен връх, заради ограниченото предлагане
Два са основните фактора за поскъпването на петрола
От една страна това е ограниченото предлагане от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и още няколко държави, вкл. и Русия, които миналата година подписаха споразумение да намалят общото предлагане с 1.2 милиона барела на ден, за да балансират пазара и да повишат цените. Допълнително ограничение на предлагането идва и от санкциите на САЩ върху Иран и Венецуела - две страни-членки на ОПЕК, които след Саудитска Арабия изнасят най-много петрол. Откакто САЩ въведоха санкции срещу износа им на суровината, предлагането силно намаля и като естествено следствие, цените на петрола започнаха да се повишават.
Освен това, от края на миналата година САЩ повишиха добивите си и вече са първа сила в света с производство над 11.9 милиона барела на ден, изпреварвайки по този начин Русия и Саудитска Арабия. Като се има предвид, че през последните две седмица броят на съоръженията за добив на петрол в САЩ са се увеличили и вече са повече от 50 над общия им брой преди година. Според последните данни, общият им брой е 857, докато преди година по същото време са била по-малко от 800. Това означава, че САЩ се превръщат в основен играч, от който основно зависи цената на петрола в света - от една страна чрез санкциите си ограничават предлагането, а от друга - с нарастване на производството го стимулират.
Нещо подобно пазарът вече е виждал през 2016 г., припомнят анализатори. Тогава цените на петрола също паднаха много ниско, след което бързо възстановиха част от загубите, задържаха се известно време без съществени изменения и след това започна мощна възходяща тенденция. Повтаряне на тази ситуация не бива да се изключва.
Растежът на петролните цени винаги е в полза на държавите-производителки, в чиито бюджети значителна част от приходите се формират от износа на "черното злато".
Докъде ще растат цените на петрола
не зависи само от посочените вече фактори. Трябва да се отчете и забавянето на световната икономика, което се признава от всички анализатори.
Макроикономическата статистика се влошава: Европа е на прага на кризата, Китай показва най-слабите темпове на растеж от много години насам, икономиката на САЩ също се забавя. Ако тази тенденция се запази или пък се влоши, за което също има сигнали най-малко за стагнация, едва ли търсенето на петрол ще са разширява. Затова и много банки и анализатори вече коригираха прогнозите си, според които цените на петрола вече са близо до върховите си стойности за 2019 година.
Още по темата:
Защо поскъпнаха бензинът и дизелът от началото на февруари
Какво се случи със суровините през 2018-та година и какви са прогнозите?
Бензинът поевтиня с 32 стотинки за месец, дизелът - с 16 стотинки
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |