Снимка: БГНЕС
Само за пет дни бензинът и дизелът са поскъпнали съответно с 1.5% и с 1.3%. Данните на специализирания сайт fuelo.net, който проследява динамиката на цените на горивата по бензиностанциите ежедневно, показват, че през почивните дни и първите два дни на новата седмица цените на най-масовия бензин А-95 са нараснали от 2.08 до 2.11 лв./литър, а на дизела са се повишили също с 3 стотинки - от 2.28 до 2.31 лв./литър.
Вижте още: Бензинът поскъпна с 12 стотинки, а дизелът с 10 от началото на февруари
От началото на годината обаче, след като почти през целия януари цените бяха замръзнали, поскъпването на бензина е с 8.2% от 1.95 лв/литър, а на дизела със 7.4% от 2.15 лв./литър. През февруари поскъпването се ускори с около 6 стотинки. Най-голям месечен ръст на цените на горивата беше отчетен от средата на октомври до средата на ноември 2018 година, когато бензинът скочи с 42 стотинки, а дизелът - с 26 стотинки.
Дъното от 1.95 лв./литър за бензина и 2.15 лв./литър за дизела беше достигнато на 27 декември 2018 година. Тези цени се задържаха почти през целия месец януари.
Динамиката на котировките на петрола
Като се има предвид, че петролът формират 41% от цената на дребно на бензина и 40% на дизела, всяка промяна на котировките на „черното злато" на стоковите борси по света се отразява на стойностите на горивата. С почти месечно забавяне, тъй като на борсите се търгуват предимно фючърси (суровината се плаща, а доставката се забавя обикновено с месец), промените на котировките на петрола се отразяват върху цените на горивата със закъснение до около месец и десетина дни най-много.
Пикът на цените на петрола беше през октомври 2018 година, когато фючърсите на европейския вид суров петрол Brent удариха 81.50 долара за барел, а на американския лек суров петрол (WTI) - 72 долара за барел. След това последва силното понижение с 20 долара до 30 януари 2019 година, когато котировките на Brent спаднаха до 61.53 долара за барел, а на WTI дон 53.43 долара за барел.
След постоянно поскъпване от миналата седмица, в момента цените на суровината се понижават до 67.55 долара за барел за Brent и 58.92 долара за барел за WTI. Спадът, според анализатори на пазар настъпи, след като цените на суровината нараснаха с повече от една четвърт от началото на годината, поради две основни причини. От началото на 2019 година Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и други държави извън картела, вкл. и Русия, подписаха споразумение да намалят с общо 1.2 милиона барела на ден доставките, за да балансират пазарите. Допълнителна подкрепа цените получиха и от санкциите на САЩ срещу износителите на петрол Иран и Венецуела.
В същото време обаче, повишените добиви на американския петрол, предимно от шисти, който от началото на 2018 г. е нараснал с повече от 2 милиона барела на ден, до около 12 милиона барела на ден, отрежда на САЩ лидерското място на най-голям производител в света, изпреварвайки Русия и Саудитска Арабия.
Прогнозите са за поскъпване на суровината
Нарастващите опасения, че икономическото забавяне, което в глобален план вече се усеща, ще намали потреблението на петрол, ще се отрази много скоро върху цените на петрола. Последните прогнози на Bank of America Merrill Lynch сочат, че заради „икономическите рискове" глобалното търсене ще намалява с около 1.2 милиона барела годишно през 2019 г. и с около 1.15 милиона барела на ден през 2020 г. Заради това от американската банка очакват, Brent и WTI да достигнат съответно 70 и 59 долара за барел през 2019 г., и 65 и 60 долара за барел през 2020 г.
Ако прогнозите станат реалност, цените на горивата в България през настоящата година ще се движат около 2.30 лв./литър за бензин А-95 и около 2.40 лв./литър за дизела. През следващата 2020 година би трябвало горивата да поевтинеят средно с около 5-8 стотинки.
Други фактори за поскъпването на горивата
Освен поскъпването на петрола, има и още два фактора, които ще окажат влияние върху повишаването на цените на бензина и дизела.
На първо място са биодобавките. В момента те не влияят съществено, но вбъдеще ще оказват влияние, тъй като според Закона за енергията от възобновяеми източници задължава производители и доставчици да смесват във всеки литър съответно 8% биоетанол и 6% биодизел. Освен това биокомпонентът ще се увеличава, според международните и европейските изисквания за опазване на околната среда.
Вижте още: Министерството на икономиката разработва промени в Закона за горивата
Промените в Закона за горивата, който задължава търговците да въвеждат нови касови апарати и софтур за връзка с НАП и съответно да инвестират в тях, също може да се отрази на цените. Допълнителен натиск за поскъпване може да е и предстоящото лято - сезонът през който, заради повишеното потребление, цените се повишават.
Вижте още:
Цените на петрола близо до пика за 2019 г., заради съкратените доставки от ОПЕК
Бензиностанции може да затворят на 1 април
Приходите от горивата са скочили със 7%
Поскъпването на бензина и дизела се ускорява от началото на февруари
Защо поскъпнаха бензинът и дизелът от началото на февруари
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |