Снимка: Архив infostock.bg
Циганите биячи оковани след бунта в Габрово. Съдебното заседание по искането за задържането им под стража се проведе при невиждани в Габрово мерки за сигурност. Десетки жандармеристи и полицаи с микробуси и патрулки бяха обградили Съдебната палата, за да предотвратят опити за нападения и саморазправи.
Бунтът в Габрово избухна, след като в социалните мрежи бе разпространен запис как цигани клиенти нападат и бият магазинер. Местни полицаи издириха и задържаха биячите, но в сряда вечерта пред следствения арест се събраха гневни хора, които поискаха да щурмуват сградата, да извадят нападателите от килиите им и да ги накажат. "Не вярваме в правосъдието. Циганите ще се признаят за виновни и ще се споразумеят за условни присъди или пробация, както стана с биячите във Войводиново", каза пред "Труд" един от участниците в протеста. Според него в Габрово имало цигани от 200 години, но наскоро започнали да пристигат мургави преселници от цяла България и градът изведнъж се напълнил с тях. Друг пък обясни, че протестът е бил срещу насилието и са го използвали "бръснати глави", които дошли въоръжени с тояги и бухалки и насочвали тълпата към квартали, където има ромски къщи. Затова и били потрошени прозорците и покъщнина на някои от тях.
В съда се оказа, че задържаните за побоя цигани не са местни, а са пристигнали от троянското село Калейца, за да търсят работа и са се нанесли в необитаема къща между блокове. Братята Петко и Йордан работят в Общинско предприятие "Благоустрояване" и се занимават със сметосъбиране. Пред магистратите Петко апелира да не бъде оставян в ареста, защото се грижи за 5-годишен син. Той и адвокатът му поддържаха тезата, че не е нанасял удари, а се е опитвал да разтърве биещите се, между които бил и брат му Йордан. Никола Монев пък се оправда със здравословни проблеми, свързани с костите. И тримата са неграмотни и имат крлими досиета. Йордан има условна присъда от 1,3 г. за кражба на кола, като извършва побоя в магазина по време на изпитателния срок. Петко е бил в затвора за кражба, а племенникът Никола Монев е извършил грабеж като непълнолетен.
Парите от ЕС вдигат икономиката с 4%. Усвояването на парите от ЕС ще доведе до ръст на икономиката общо с 4,4% през следващите три годни, до увеличаване на заплатите и на заетостта. Това се посочва в средносрочната бюджетна прогноза на Министерството на финансите за периода 2020-2022 г.
Основно това се дължи на очакваните положителни ефекти от реализираните европроекти върху производството в страната. През следващата година се очаква да получим от ЕС 2,6 млрд. лв„ а през следващите три години - общо 7,7 млрд. лв. Финансирането от ЕС ще мобилизира в осъществяване на инвестиционни проекти и много частни капитали. В резултат парите от ЕС се очаква да доведат до ръст на инвестициите на бизнеса със 17,6% до 2022 г.
Средствата от Брюксел ще имат положително влияние и върху пазара на труда. В резултат на усвояването на парите от ЕС се очаква към края на 2022 г. заетостта да нарасне с 6,8% спрямо базисния сценарий без евросредства, а безработица да падне с 3,2 процентни пункта. Този ефект върху пазара на труда ще се генерира както пряко, така и косвено, т.е. от една страна се отчитат ефектите от директната намеса на пазара на труд (чрез програмите за създаване на заетост и преквалификация на работниците), а от друга са отразени и очакванията за развитие на пазара на труда в резултат на повишената икономическа активност.
Усвояването на парите от ЕС ще доведе до ръст на средната заплата с 3%. По-високите доходи и подобрената икономическа ситуация ще доведат до повишаване и на потреблението с 5,3%.
Борисов: Износът на България към Китай е за 800 млн. долара. „Отношенията между България и Китай са доста динамични и приятелски, особено след проведената миналата година Среща на върха „16+1" в София. Тази година отбелязваме и 70-годишнина от установяването на дипломатическите връзки между двете държави". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов след двустранна среща с председателя на Държавния съвет на Китайската народна република Ли Къцян. Разговорът между двамата правителствени ръководители се състоя в рамките на Осмата среща на ръководителите на страните от Централна и Източна Европа и Китай в Дубровник, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
В рамките на срещата между българския премиер Бойко Борисов и китайския му колега Ли Къцян беше обсъдено сътрудничеството в областта на пътната инфраструктура, енергетиката, технологиите, селското стопанство. Дискутирани бяха и възможностите за допълнително активизиране на бизнес контактите между двете държави. Бойко Борисов изрази надежда, че още тази година е възможно да има посещение на китайския президент Си Дзинпин у нас и ще бъдат постигнати още конкретни договорености с Китай, особено в сферата на земеделието. „В момента 800 милиона долара е износа на България към Китай при милиард и половина от Китай за България - преди това разликата беше космическа при тези обороти", допълни премиерът Борисов.
Министър Петков: Многостълбовите пенсионни системи гарантират устойчовостта на доходите при пенсиониране. Многостълбовите пенсионни системи са най-ефективният начин за гарантиране на устойчивостта и адекватността на доходите след пенсиониране. Наша отговорност е да работим за тяхното усъвършенстване. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков при откриването на международна конференция на тема „Многостълбовите пенсионни системи в Европа - ползи и бъдеще", организирана от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
Днес сме изправени пред предизвикателството за разработване и приемане на пълна и непротиворечива уредба на фазата на изплащане на пенсии от допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Надявам се, че постигнатото до този момент ще бъде продължено и надградено до финализиране на работата и приемане на законови промени от парламента, каза министър Петков.
В изказването си той подчерта, че осигуряването на възможност за избор сред различни видове пенсионни продукти ще засили позитивната конкуренция и ще позволи на всеки гражданин да открие и да използва този, който в максимална степен отговаря на неговите предпочитания както по отношение на фазата на натрупването, така и по отношение на фазата на изплащането. Поради това считам, че стремежът за развитие и усъвършенстване на продуктите, които ще допълват доходите на лицата след пенсионирането, трябва да намери необходимата подкрепа, каза министър Петков.
Премиерът и НАП искат законови промени заради шмекерите с данъчните оценки. Скандалът с евтините апартаменти на висши политици и държавни чиновници, който предизвика лавина от оставки, накара управляващите да започнат да умуват как да запушат известните от години пробойни в законодателството. Изповядването на сделки на занижени цени в момента е безпроблемно и на практика ненаказуемо. От Националната агенция за приходите (НАП) вчера заявиха, че трябва да има нов регламент за изповядване на сделките, а премиерът Бойко Борисов каза, че е наредил на финансовия министър Владислав Горанов да проучи австрийския и немския модел.
Практиката да се декларират имотни сделки на смешно ниски цени се оказа толкова широкомащабна, че Борисов дори се ожали, че трудно намира заместници на отстранените от властта висши държавни чиновници. Поканените да ги сменят се опасявали, че те и техни роднини могат да се окажат оплетени в съмнителни имотни сделки.
Засега като проблем се очертава данъчната оценка, на която масово се изповядват покупко-продажби на жилища и която е значително по-ниска от пазарната стойност на имота. Квадратен метър от луксозните апартаменти на Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов и двама зам.-министри се оказаха на цени, значително по-ниски от средните за пазара в съответния столичен квартал. Защитници на героите от "Апартаментгейт" като депутата от ГЕРБ Тома Биков обаче оправдаха провинилите се с аргумента, че изповядването на сделки на данъчна оценка може и да е неетично, но не е престъпление, нито доказателство за корупция по високите етажи на властта.
"Възложил съм на Влади Горанов да проучи и австрийския, и немския модел. Сега, ако имахме ясен отговор с така наречените данъчни и пазарни оценки, нямаше да го има въпросът", коментира от Брюксел премиерът Бойко Борисов. "Кога е въведена тази така наречена данъчна оценка? И какво значи данъчна оценка, и какво значи пазарна? Пазарът е, когато ние с вас спорим, аз съм продавачът, вие сте купувач на този телефон. За вас той може да струва 5 хил. лв., за мен може да струва 50 лв. И виждате тука вече играта -харесах си апартамента на картинка, харесах си апартамента на изкоп, харесах си го по интернет, отстъпеното право на строеж, инвестиране на зелено... И след това, като започнат да се сумират цените и парите, и излизат съвсем различни сметки. И тука това би могло да бъде един действителен политически дебат трябва ли да има изобщо данъчни оценки? Или ако са на пазарни цени, кой ще определя каква е пазарната цена", разсъждава Борисов.
Ремонтът на "Графа" се удължава с поне 86 дни. С минимум 86 дни ще се удължи ремонтът на "Граф Игнатиев", за който столичани отдавна се примириха, че няма обозрим край.
Срокът на договора, който беше сключен през май миналата година, е 300 дни, обясняват от общината в отговор на въпроси на "Сега". Това означава, че работата по улицата трябваше да е приключила на 4 март. Фирмата обаче е поискала да се признаят 110 дни за неработни заради лошо време - поройни дъждове през миналото лято и минусови температури през зимния период. От поисканите дни до момента строителният надзор е признал 86 дни за неработни. Календарът показва, че най-рано ремонтът ще е приключил на 29 май. На сайта на общината в момента като краен срок за приключването на ремонта е записано 12 часа на 1 май. От „Московска" 33 обаче нито потвърждават тази дата, нито посочват нова.
Срокът за приключване на ремонта и признатите дни с тежки метеорологични условия е от значение, защото според договора при забавяне на строителството „Джи Пи Груп" дължи 1 на сто от стойността му за всеки просрочен ден, но не повече от 20% от общата стойност, която е почти 24 200 000 лв. с ДДС. Записано е също, че при забавяне на строителството с повече от 20 дни Столичната община има право да прекрати контракта без предизвестие.
В. "Сега" зададе на общината и поредица въпроси кой ще плати за експериментите с перките и надгробната плоча, които не бяха одобрени и се подменят. Ясен отговор обаче от "Московска" не дават. "Гранитните ограничители не са актувани до момента, затова към момента не можем да кажем цената им. Столичната община няма да плаща за техния монтаж и демонтаж. Това ще е за сметка на изпълнителя. След демонтажа гранитните ограничители ще бъдат използвани по предназначение на места, които ще бъдат посочени от компетентните специалисти", обясняват от екипа на Йорданка Фандъкова. Оттам уверяват и че няма да плащат за водната стена, защото "тя е за сметка на изпълнителя на обекта".
Борисов определи поведението на Цветан Цветанов като глупаво. За премиера Бойко Борисов постъпката на Цветан Цветанов, който, след като напусна парламента, реши да се завърне като нещатен сътрудник към парламентарната група на ГЕРБ, изглежда като "пунта-мара". Затова той каза, че статутът на Цветанов трябва да се промени.
"Не може толкова тежко наказание да получи, да напусне парламента, да напусне шефското място на парламентарната група, шефското място на председател на комисия и заради този договор да се внесе съмнение, че това едва ли не пунта-мара, казано на преводен език, това е просто несериозно", раздразнено отговори Борисов на въпросите за завръщането на Цветанов в парламента, макар и само като сътрудник, след срещата на върха на ЕС в Брюксел, която обсъждаше Brexit.
Доскорошният председател на ПГ на ГЕРБ подаде оставка след като организацията "Антикорупционен фронт" и "Радио Свободна Европа" откриха, че закупил луксозен апартамент на съмнително ниска цена. Преди това, през 2010 г., Цветанов отново беше забъркан в имотни сделки, но след дълга проверка прокуратурата не намери нищо нередно.
"Не може да оставиш подобен въпрос да витае около легитимността на решението, бих го нарекъл глупост", допълни Борисов.
Засега не е ясно точно каква ще бъде развръзката, тъй като Борисов през цялото време говореше за "договора" на Цветанов и твърдеше, че от медиите разбира за хода на заместника си.
Нещатните сътрудници в парламента обаче не са на договор и позицията най-често се използва за получаване постоянен пропуск за влизане в Народното събрание. По-важното е, че това е вторият път в рамките на месец, в който премиерът нарича поведението на втория човек в ГЕРБ глупаво, което очевидно показва не само опит за дистанциране, но и определено охлаждане към Цветанов, който в последните над десет години е дясната ръка на Борисов.
Преди това пак в Брюксел, преди срещата на Европейския съвет, премиерът с досада обясни как "цялата гадост, която в момента ни е удря, е за нещо толкова битово, толкова елементарно. При положение че имаш в по-хубавата част на квартала два луксозни апартамента, за които си ял бой и си ги доказал, за които е миналата проверката по време на мандата на БСП, и сега кое наложи да го направи отново".
Прокуратурата задвижи проверка за евтини имоти и срещу Валери Симеонов. Лидерът на НФСБ Валери Симеонов също бе вкаран в имотния скандал на властта за сделки с имоти на ниски цени. В сряда Върховната касационна прокуратура обяви, че е възложила на антикорупционната комисия - КПКОНПИ, да провери три сделки с имоти, закупени от дружеството на Валери Симеонов "СКАТ" ООД "на нереално ниски цени" съответно през 2004, 2005 и 2008 г.
Доколкото последната сделка е сключена по решение на Бургаския общински съвет, "чийто председател по това време е Валери Симеонов, председател на комисията за общинска собственост е бил В. Касабов - настоящ народен представител от НФСБ, а юрисконсулт е бил настоящият народен представител Християн Митев", Касабов и Митев също ще бъдат проверявани за престъпление.
Симеонов и СКАТ ще бъдат проверявани и за незаконно построени басейн и ресторант в хотел "Панорама" в Златоград, който също принадлежи на дружеството. Според решение на Върховния административен съд от 2013 г. те са били построени без съответните разрешителни и следва да бъдат съборени, а това не се е случило.
Сигналът срещу Симеонов е пристигнал до главния прокурор във вторник, 9 април, и видимо приоритетно е задвижен.
През последните дни в рамките на имотния скандал Симеонов неведнъж критикува премиера Бойко Борисов за "кампанията му по разчистване на хора". Днес той коментира многозначително, че "когато масово принуждаваш членове от ръководството на твоята партия за оставки, неизбежно изниква въпросът и за твоята", в контекста на оставката на Делян Добрев и другите оставки в правителството. Бързо уточни обаче, че това не значи, че иска оставката на Борисов.
Според Симеонов това означава, че тази партия няма право да управлява и да участва в управлението на държавата. "Няколко оставки - да, но хора, които без всякакви причини са принуждавани да си подават оставка, че техните роднини имали някакви имоти, това е болшевизъм", каза Симеонов.
Капитал 1 евро изяде едноличните търговци. Близо двадесет пъти повече дружества с ограничена отговорност се регистрират всеки месец за сметка на едноличните търговци. Това сочат данни на Агенцията по вписванията за изминалата година, предоставени на „Монитор". За периода в страната са били вписани документите за учредяването на близо 53 000 дружества, от които най-много са едноличните дружества с ограничена отговорност - 37 000.
Пред „Монитор" юристи и счетоводители коментираха, че най-често задаваният въпрос от младите предприемачи е как да регистрират фирмите си. При едноличните търговци основният отличителен белег е в отговорността. Извършвайки дейност като ЕТ, вие отговаряте с цялото имущество, което се води на ваше име като физическо лице, а също така и с паричните спестявания, работна заплата и други доходи, които получавате. Или казано по-просто - ако нещо се обърка и бизнесът ви задлъжнее, ще се стигне до запориране на средствата, имуществото ви и т.н.
Минималната стойност на първоначалния капитал, необходим за регистрация на фирма, е 2 лева, което привлича като топъл хляб предприемачите. Той обаче следва да бъде по-адекватна сума, ако се планира да бъдат закупени по-сериозни активи в началото. Регистрацията на ЕООД не е трудна, а отговорността е ограничена, което се подсказва и от името му. При тази форма на юридическо лице отговорността на едноличния собственик се ограничава до това той да внесе заявения капитал в банкова сметка на бъдещата си фирма. Изпълнил своето задължение, неговата собственост е неприкосновена, фирмата отговаря със своите активи от тук натам и няма вариант, при който от собственика да бъдат изисквани средства за погасяване на фирмени задължения.
„Формално по закон има ограничена отговорност, но има много фактори, които я отменят. При управителите, които най-често са и собственици на ЕООД, отговорността е до 6 месеца след прехвърляне на предприятието", коментира адвокат Борис Кумпиков. Отговорността се ограничава до това да се внесе дялът от записания капитал, а дружеството отговаря с придобитите си впоследствие активи
Тоест дори и да се регистрира фирма с два лева капитал, ако впоследствие натрупа активи за един милион лева при изпадане в несъстоятелност например, дружеството ще отговаря именно с тях за покриване на задълженията си. Ето защо най-често счетоводителите съветват регистрацията на фирмата да не е по-малко от 500-1000 лева капитал. Това е минималната сума, която ще е необходима за покриване на първоначалните разходи и нормалното стартиране на бизнес, което ще доведе и до получаване на очакваните доходи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |