Снимка: БГНЕС
Само за седмица най-употребяваният бензин А-95 е поскъпнал с 1.4% от 2.17 лв./литър на 15 април до 2.20 лв./литър. Това показват данните на специализирания сайт fuelo.net, който проследява динамиката на цените на горивата по бензиностанциите ежедневно. Докато дизелът остава непроменен на ниво от 2.31 лв./литър от началото на април.
Прави впечатление, че има в понеделник има вериги бензиностанции, които продават А-95 на цени от 2.22 лв./литър, и други при които цените варират от 2.05 до 2.17 лв./литър.
От средата на март досега увеличението на бензина е средно с 12 ст. за литър, когато на 14 март е отчетена средна цена от 2.08 лв./литър.
Вижте още: Ново поскъпване на бензина и дизела в края на март
Спрямо началото на годината, след като почти през целия януари цените бяха замръзнали, поскъпването на бензина е с 12.4% от 1.95 лв/литър. През февруари поскъпването се ускори с около 6 стотинки. Най-голям месечен ръст на цените на горивата беше отчетен от средата на октомври до средата на ноември 2018 година, когато бензинът скочи с 42 стотинки, а дизелът - с 26 стотинки.
Дъното от 1.95 лв./литър за бензина и 2.15 лв./литър за дизела беше достигнато на 27 декември 2018 година. Тези цени се задържаха почти през целия месец януари.
Цените на бензина следват
Тренда на котировките на суровия петрол
Последните обобщени данни на „Ройтерс" показват, че от началото на годината досега, цените на сорта Brent, който се използва за преработка от рафинериите в Европа, са се повишили с повече от една трета, докато американския лек суров петрол (WTI) е скочил с повече от 40% за същия период. Само за последната седмица и двата сорта суровина са поскъпнали с рекордните 3%. Това означава, че поскъпването на бензина и на дизела ще продължи, тъй като това са т. нар. фючърсни цени (със забавена доставка), или ново повишение с около 6-7 стотинки може да се очаква в последната десетдневка на май, когато цените може да скочат до 2.27 лв./литър бензин, с което ще се доближат до нивата от летните месеци на миналата година.
Прогнозите за цените на петрола за летните месеци на настоящата година са още по-стряскащи - очакванията на повечето анализатори и банки са за цени на Brent до 86.29 долара за барел, а на WTI може да нарасне до 76.41 долара за барел. Което означава, че през активните отпускарски месеци юли и август, цените на бензина може да прескочат и психологическата граница от 2.30 лева/литър.
Трябва да се има предвид, че котировките на петрола формират 41% от цената на дребно на бензина и 40% на дизела. Затова промяна на котировките на „черното злато" на стоковите борси по света се отразява върху цените на горивата. С почти месечно забавяне както вече посочихме, тъй като на борсите се търгуват предимно фючърси (суровината се плаща, а доставката се забавя обикновено с месец).
Защо ще продължи да поскъпва петролът
Три са основните фактори за това. На първо място е споразумението на страните от Организацията на изосителките на петрол (ОПЕК) и още държави, които не членуват в картела, като Русия, известна като Групата ОПЕК+, които спазват от началото на настоящата година споразумение за намаляване на доставките на петрол със средно 1.2 млн. барела на ден, като целта е да бъда балансиран пазарът и цените да се повишат. Засега това споразумение ще се спазва до началото на юни, тъй като то ще бъде разгледано на насрочено да края на май заседание на Групата ОПЕК+.
Най-вероятно неговото действие ще бъде прекратено, за което настоява най-много Русия. Според последни данни за периода 1-18 април, Русия е произвела 11.24 милиона барела в денонощие, което все още е под рекорда от октомври 2018 г., когато са отчетени 11.41 млн. барела на ден и които бяха взети за база за съкращаване на добивите през 2019 година по силата на споразумението на Групата ОПЕК+.
Освен това, което всъщност е и вторият фактор, влияещ върху цените на петрола, е затягането на санкциите на САЩ срещу износа на ирански петрол, които бяха въведени от 1 ноември 2018 година. Тогава на десетина държави, предимно от Азия, бе даден 6-месечен гратисен период да продължат да внасят суровина от Иран. Очаква се днес държавният секретар на САЩ Майк Помпео да обяви, че гратисният период приключва на 2 май.
Като се прибавят и санкциите на САЩ срещу Венецуеа, най-големият производител на петрол извън Персийския залив, които няма да бъдат отменени скоро, дисбаланса между търсенето и предлагането ще се увеличи.
И третият фактор, който обаче има задържащ ефект върху нарастването на цените на „черното злато", но няма да ограничи напълно поскъпването на суровината, е производството на САЩ. По данни от миналата седмица на държавната Агенция за енергийна информация на САЩ (EIA), добивите само от седемте основни платформи за производство на добив на шистов петрол са нараснали с 80 000 барела в денонощие, до общо 8.46 млн. барела на ден. Като се добавят и добивите както във вътрешността на страната, така и от платформите в Мексиканския залив на конвенционален петрол (въглеводороди), общо добивите на САЩ доближават 12 млн. барела на ден и превишават тези на Русия и на Саудитска Арабия.
Още по темата:
3% по-скъп петрол след заплахата на САЩ да санкционират вносители на ирански петрол
Приходите от горивата са скочили със 7%
Бензинът поскъпна с 12 стотинки, а дизелът с 10 от началото на февруари
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |