Снимка: Пресцентър на Министерство на туризма
По международни прогнози се очакват 40 процента ръст в туристическия сектор на България през следващите 10 години. Това е огромен потенциал, чието реализиране зависи изцяло от съвместните усилия на всички нас - институции, бизнес, местна власт. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова по време на панела „Възможности за инвестиции в България", който се провежда в рамките на Международната конференция за устойчиви инвестиции в туризма в Слънчев бряг. Модератор на дискусията беше журналистът от BBC Раджан Датар.
В България има много
добри условия за бизнес и аутсорсинг
особено в туризма, подчерта министър Ангелкова. Тя припомни, че у нас е създаден най-благоприятният данъчен режим в Европа. Ставката на корпоративния данък е 10% - най-ниската в ЕС. Данъкът върху доходите на физическите лица е фиксиран на 10%. На промишлеността в области с висока безработица данъчната ставка е 0%, а за големите инвестиции са въведени законови насърчения, посочи още тя и изтъкна приноса на правителството на премиера Борисов за превръщане на отрасъла в национален приоритет.
Важно е да има добра среда за бизнеса при спазване на българското и европейското законодателство на 100 процента, посочи министърът. Тя обърна внимание върху последователните усилия на екипа й за намаляване на административната тежест за бизнеса и гражданите с редица законодателни инициативи.
В обсъжданията се включиха представители на водещи туристически и строителни фирми, курорти, браншови организации.
В изказването си Константин Бояджиев, изпълнителен директор на "Галакси инвестмънт груп", отбеляза, че откакто съществува самостоятелно Министерство на туризма постоянно се облекчава тежестта за бизнеса. Работим много добре с министерството. Българският „ИнтерКонтинентал" отвори в София само преди 2 години, а днес вече е на второ място като резултати в групата за Европа и ние се гордеем с това. Струва се да се инвестира в туризма на България, категоричен бе той.
Министърът Ангелкова потвърди, че електронните услуги, предлагани от ведомството като единен портал от 2018 г., осигуряват 24/7 режим на административно обслужване от всяка точка на света в рамките на 3 минути.
Представителите на бизнеса потвърдиха също големия потенциал за инвестиции в балнео- и СПА курортите и в оползотворяването на минералните извори - не само в най-посещаваните курортни зони, но и в по-малките населени места, които освен тези природни дадености имат и много културно-исторически забележителности.
Равносметката
Туризмът заедно със сродните индустрии формира около 12% от БВП на страната ни и приблизително 11 на сто от цялата заетост. Приходите от международен туризъм за 2018 г. у нас възлизат на над 3,7 млрд. евро. През последните три години секторът отчита рекордни резултати в цялата си история. За 2018 г. бяха регистрирани над 9,2 млн. чуждестранни туристически визити и за първи път бе премината границата от 9 млн. такива посещения.
Конкуренцията
Туризмът в Югоизточна Европа също се развива с бързи темпове, като през 2018 г. регионът е посрещнал над 120 млн. туристи, а постъпленията от туризъм възлизат на над 100 млрд. щатски долара, обяви пред участниците във форума министър Ангелкова. По същество това представлява 11,7% от общия брутен вътрешен продукт за страните от Югоизточна Европа. Огромният потенциал на туристическата индустрия в тази част на света предоставя нови възможности за инвестиции в бизнес проекти в туризма и пътуванията, действайки като важен двигател на икономически растеж, модел на развитие и по-висока заетост в целия регион.
Още по темата:
Кои са най-добрите туристически дестинации в Европа за 2019 година
Спад на туристическите пътувания на български граждани в началото на 2019 г.
Защо малкият и средният бизнес в туризма не използва мобилните разплащания?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |