Мария Габриел, Бойко Борисов и Роберто Виола –от ляво нвадясно). Снимка: Пресслужба на Министерския съвет
В България през 2020 година ще заработи европейски суперкомпютър на световно равнище, единственият на Балканите. Подобни центрове с високоскоростни машини ще бъдат разположени в още 7 държави от ЕС - Барселона (Испания), Болоня (Италия), Каяни (Финландия), Миню (Португалия), Острава (Чехия), Бисен (Люксембург) и Марибор (Словения).
„Тези машини обработват 4 млрд. информационни данни в секунда и ще работи 24 часа в денонощието", обяви на пресконференция премиерът след среща с европейския комисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел и ръководителя на ГД „Свързаност" към Европейската комисия Роберто Виола.
„Това ще помогне да бъдат разкрити нови работни места, като българските учени и институти бъдат приоритет", уточни Борисов.
Той благодари на Европа и ЕС, че са се замислили, че в следващите месеци технологичната революция ще бъде огромна. „Ще вложим милиони евро заедно с ЕК. Ние даваме на хората, занимаващите се с инвестиции, работно място, което ще работи 24 часа в денонощието.
Инвестицията
Стойността на целия проект е 1 млрд евро. От тях 486 млн. евро са от Европейската комисия, а останалите са от държавите-членки и частните партньори", обясни Мария Габриел. По отношение на проекта за България тя уточни, че е на стойност 18 млн. евро, като 12 млн. евро от тях са от България, а 6 млн. евро - от Европейската комисия.
Срокът за въвеждане в експлоатация е до края на 2020 г. „Дотогава средствата трябва да бъдат вече оперативни и действащи", обясни Габриел. По нейните думи, в следващия програмен период на Европейската комисия 2021 - 2027 година с новата програма „Цифрова Европа" специално за суперкомпютрите има отделени 2.7 млрд. евро. Тези средства ще бъдат включени в по-нататъшното развитие. „Защото веднъж създадена и работеща, машината вече става европейска и европейските средства ще бъдат част от тези, които ще се използват за България", подчерта българският еврокомисар и допълни, че суперкомпютрите ще спомогнат и за киберсигурността.
„Надали извън сферата на тясно профилираните специалисти някой може да си представи, че тези машини правят 4 млрд. операции в секунда. Нашето съзнание просто надали може да си го представи. Това дава огромна възможност за автомобилните производители в България, защото всеки един детайл може да бъде тестван с милиони вариации на това. което може да му се случи", обобщи премиерът.
Параметри и приложение
"Компютърът, който ще бъде изграден в България, е толкова мощен, колкото компютъра в НАСА", направи сравнението Роберто Виола. По неговите думи, това ще бъде един от най-мощните супер компютри, който ще е сред първите 10 в Европа и сред първите 50 в света.
Новата машина ще бъде инсталирана в София тех парк.
Центровете за свръхбързи изчисления ще работят в подкрепа на европейските научни работници, промишлеността и бизнеса и ще разработват нови приложения в множество области - от създаването на лекарства и нови материали до борбата с изменението на околната среда, се посочва в съобщението на Европейската комисия.
Полето на приложение на осемте суперкомпютъра е много разнообразно - от създаването на лекарства, до борбата с изменението на околната среда. С помощта на високоскоростните машини ще могат да се предвижда торнадо и дори земетресения. „Хората ще имат по-добро разбиране за редица болести като рака", обясни Виола и подчерта, че това ще е най-голямата мрежа в Европа.
„Мостовете на магистралите и сградите също ще се тестват как биха реагирали, изобщо целият строителен бранш. Да не говорим и за сферата на медицината - особено за ваксините. Огромни възможности. Така че ще дадем работно място на всеки, които има желание", обясни Борисов и подчерта, че в цяла Източна Европа няма такива машини.
„Това извежда България в съвсем нова роля в сферата на иновациите и новите технологии. Всяко нещо да може да бъде тествано по всякакъв начин", каза още премиерът.
България има и други суперкомпютри
В нашата страна има още пет супрекомпютъра, показва справка на БАН от 2018 година. Двата са в БАН и София тех парк - "Авитохол" и Nestum, като първият е най-мощната изчислителна машина на Балканите.
През 2015 година „Авитохол", с който работи Институтът по информационни и комуникационни технологии (ИИКТ) към БАН, замени предишната скъпа изчислителна машина на Академията. Машината се използва за прогноза за времето, задачи от квантовата физика, дори медицински фирми я използват за моделиране на хирургични инструменти. Преди две години бе закупена ощке една високоскоростна HPC машина в БАН, която работи заедно с "Авитохол".
Монтираният в София тех парк Nestum е по-скромен по вид и възможности от този на БАН. При изграждането на София тех парк, е било планирано да се закупят 4 суперкомпютъра, но финансирането е стигнало само за един. И днес на него работят млади учени.
Другите две мощни машини за високопроизводителни изчисления са: "Мадара" в Института по органична химия към БАН и "Физон" във Физическия факултет на Софийския университет.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |