В Европейския съюз е налице широка вариация в потреблението на стоки и услуги на човек от населението. Действителното индивидуално потребление се движи в широки граници от 56% от средното за ЕС, в най-бедната членка - България, до 132% от средното, за най-богатата - Люксембург. Това показват данните на "Евростат".
Сравнението е направено на база Purchasing Power Standards (PPS), което на практика е виртуална валута, премахваща разликата в цените на стоките и услугите в различните европейски страни-членки.
На тази база, най-голямо е индивидуалното потребление на стоки и услуги в Люксембург - с 32% над средното, следвана от Германия - с 20% над средното, Австраия, Дания и Великборитания.
Интересен е фактът, че Румъния е с 30% под средното за ЕС, докато Унгария и Хърватия са с 40% под средното. В дъното на класацията е България - с 44% под средното.
С между 10 и 20% под средното потребление са Полша, Словения, Словакия и Гърция.
Има и добра новина. Налице е известно подобрение в индивидуалното потребление през 2018-та година спрямо предходните години. То се повишава до 56% от средното през изминалата година, спрямо 54% от средното през 2017-та година и 53% през 2016-та.
Преди десет години, процентът е бил едва 43% от средния. Така че определено може да се каже, че страната ни бележи известен напредък по този показател.
Ако се отнесем към друг показател, който също класира икономическата активност и жизнения стандарт на европейците - БВП на човек от населението, то отново България е в дъното на класацията, с 50% под средния за ЕС.
Най-добре е Люксембург, където средния БВП на човек е 254% над средния за ЕС.
Още по темата:
Ето как да се защитите от инфлация!
Инфлация ли? Каква инфлация?