Снимка: Pixabay
Държавата да се намеси и да следи по-решително как работи свободният пазар на електроенергия, призова бизнесът в четвъртък. Днес в сутрешния блок на „Нова телевизия" министърът на енергетиката Теменужка Петкова отговори: "Няма спекулации с цената тока за бизнеса".
Защо недоволства бизнесът
За бизнеса са неприемливи цените на свободния пазар (Българската независима електроенергийна борса - БНЕБ), които са се увеличили значително - и варират между 86 и 123 лева в различните часове, според данните на БНЕБ на платформата за търговия „ден напред" с доставка на 5 юли.
Източник: БНЕБ
Освен това, според работодателските организации, които през последните няколко месеца сигнализират, от една страна за манипулиране на борсовата търговия, а от друга, че търговете, които организира НЕК, според бизнеса, са непрозрачни и е имало случаи, когато са изключвани от участие независими купувачи. Затова Асоциацията на работодателските организации (в която участват Асоциацията на индустриалния капитал в България, Конфедерацията на работодателите и индустриалците, Българската стопанска камара и Българската търговско-промишлената палата) от известно време апелира да се направи проверка. Бизнес организациите имали информация, че предприятия са принудени да спират производство, заради скъпия ток.
По повод съмненията за манипулиране на търговете от Националната електрическа компания (НЕК), работодателите поискаха оставката на изпълнителния директор Петър Илиев, който обяви пред медиите, че я подава, а като аргумент не посочи искането на работодателите, а защото не е съгласен със случващото се на пазара.
Шефът на НЕК обяви, че десет компании са блокирали борсовата търговия през последната седмица на юни, но това се позволявало от борсовите правила. „Липсата на адекватно законодателство може да остави бизнеса у нас без електроенергия", обясни Петър Илиев пред БНТ, след като Управителният съвет на БЕХ не прие неговата оставка. Любопитното в случая е, че самият Петър Иванов е председател на този управителен съвет.
Как е организиран пазарът на електроенергия в България
Разделен е на два основни сегмента. Цените на пазара за битови потребители и малки фирми, които са присъединени към мрежи с ниско напрежение, се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
От 2012 година бизнесът и индустрията купуват своята електроенергия от свободния пазар. Когато през 2016 година стартира и БНЕБ, на нея се търгува електроенергия на три платформи: „Ден напред", „В рамките на деня" и „Двустранна търговия".
Проблеми има на платформата „Ден напред" в началото на всеки месец. Според Петкова, на тази платформа трябва да се закупуват количества енергия, които в определен момент не достигат, а бизнесът трябва да закупува своята електрическа енергия изцяло на платформата „Двустранни договори".
„Между 60-63% от електрическата енергия, която се търгува на борсата, е с произход от дружествата от държавната енергетика, обединени в Българския енергиен холдинг, а другата част е от частни играчи на пазара", обясни Теменужка Петкова.
КЕВР проверява всеки сигнал за нередности на пазара на електронергия
По повод призива на бизнеса държавата да прави периодични проверки как работи свободния пазар, Теменужка Петкова препоръча: „Всеки един участник в пазара или потребител на енергия, който разполага с някакви данни за определено странно поведение на определени играчи на пазара, има възможност да депозира такъв сигнал до КЕВР, която има всички правомощия да разследва подобни случаи." Тя обаче не пожела да коментира конкретни обвинения на бизнеса, че се допуска един и същ играч в лицето на Христо Ковачки, да узурпира през свои фирми целите количества, така че да вдига цената на електроенергията до рекордни нива.
Министърът на енергетиката не се съгласи и с твърденията, че на нашата енергийна борса се предлага много скъп ток: „Това е свободен пазар, на който единственият регулатор е търсенето и предлагането. Ако отворите цените на борсата в региона за днес, ще видите, че България е с най-ниската цена на електрическа енергия за платформата „Ден напред".
Позицията на Теменужка Петкова ... за Петър Илиев
"Изпълнителният директор на НЕК е добър професионалист и си върши работата добре. Той е вече пета година изпълнителен директор и оглавява НЕК. Безспорно е човек, който има опит и е професионалист в тази област. НЕК премина през много тежки моменти през последните години. Смея да твърдя, че г-н Илиев се справяше абсолютно адекватно и добре със ситуацията", категорично заяви енергийният министър.
... за аварията н АЕЦ „Козлодуй"
"Не бива да се спекулира с темата. АЕЦ "Козлодуй" е една от най-сигурните в света и отговаря на най-високите стандарти за безопасност. Веднага след аварията имаше информация на сайта, беше пуснато и прессъобщение до всички медии", каза министър Петкова по повод аварийното спиране на един от блоковете на АЕЦ. Тя препоръча да не се спекулира с тази тема. „Аз призовавам експертите и всички, които смятат, че имат компетентност в тази тема, да бъдат предпазливи в това, което казват", посочи енергийният министър.
Тя допълни, че продължителността на живота на АЕЦ "Козлодуй" е удължена с още 30 години до 60 години, което било доказателство, че тя отговаря на всички изисквания.
... за сделката с бизнеса на ЧЕЗ в България
По темата за придобиването на ЧЕЗ от "Еврохолд България" Теменужка Петкова коментира, че подобен тип сделки се реализират от чешката държава и по чешкото законодателство. „Нашето правителство и което и да е правителство няма как да влияе и да въздейства върху подобен тип решения. Това са решения, които зависят от Чехия", обясни енергийният министър за пореден път. Тя нарече спекулации твърденията, че Цветан Цветанов участва в сделката. "Българската държава има регулаторни органи, които пък ще решат дали подобен купувач е приемлив за българското законодателства", каза в заключение министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Още по темата:
Ток, парно, топла вода поскъпват, природният газ поевтинява от 1 юли (допълнена)
Колко електроенергия може да се купи с една средна заплата в Европа за месец
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |