Снимка: БГНЕС
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира две нови огнища в лични стопанства в град Искър, Община Искър, област Плевен и в село Климентово, Община Полски Тръмбеш, област Велико Търново, и в двете са отглеждани по близо 30 прасета, съобщиха от БАБХ.
Взетите проби са потвърдени като положителни за вируса на Африканска чума по свинете (АЧС) от Националната референтна лаборатория в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София. Общо до този момент огнищата при домашни свине са 21.
Кризата с африканската чума ще доведе до драстично увеличение на цените на свинското месо в България. Това показват данните на Асоциацията за защита на потребителите. В краткосрочен план поскъпването ще бъде в рамките на 10%, а дългосрочно до края на годината може да достигне 50%, ако не бъде овладяна заразата, заяви председателят на асоциацията Пейо Майорски. За една седмица килограм свинско месо вече се е увеличила с 19 стотинки в търговската мрежа. Средната цена в момента е 7,60 лв. за кг, която се е повишила със 7% спрямо предходния месец. „Като намалее броят на животните в страната, нормално е да има по-високи цени, защото ще се наложи внос. Това е нормално да се случи на пазара за месо", коментира той.
Световните цени на свинско месо също се покачват през последните месеци. Причината е в разпространението на африканската чума по свинете в Азия. Цената на суровината на световните пазари вече регистрира 30-процентен ръст през пролетта. В Германия поскъпването е с 25% - от 1,36 до 1,70 евро на кг кланично тегло. В Испания повишението е с 28% - от 1,04 до 1,33 евро на кг. В Холандия цената се е повишила с 27% - до 1,77 евро, а в Дания с 21% - до 1,38 евро. Прогнозите са през втората половина на годината да има ново повишение.
Европа е нетен износител на свинско и България внася две трети от суровината си от ЕС. Китай е най-големият производител в света. Заради заразата в последните месеци там са избити над 1.2 млн. животни. Именно огромният недостиг в Китай ще повиши и световните цени, включително и на българския пазар, където по-голямата част от суровината е внос.
Избиването на животни и затварянето на свинекомплекси ще съсипе бизнеса в България за дълъг период от време, каза Пейо Майорски. Има реална опасност свиневъдството да се заличи като отрасъл. Това означава загуба на работни места, поминък и приходи за държавата. По данни на Българската агенция за безопасност на храните общият брой на индустриалните ферми в България е 60, а броят на животните в тях 387 578.
Броят на закланите свине у нас в промишлени условия през първите два месеца на 2019 г. е 175 хил. спрямо 151 хил. за същия период на 2018 г. Това води до увеличение на производството на свинско месо с 13%, изчислено на годишна база. Годишно в България свинско месо се добива от 1.5 млн. прасета.
Как се справят в Румъния с чумата по свинете?
В последната седмица в румънската провинция Галац са регистрирани пет случая на африканска чума по свинете. Един от тях е открит в семейно стопанство в село Бранищя, където достъпът е ограничен заради опасност от разпространение на заразата. Всичките 9 прасета на семейството са евтаназирани от властите, след това загробени в близката поляна до къщата.
Чумата идва тук в началото на седмицата и властите евтаназират всички животни във фермата на семейството. Съмненията са, че заразата е от полето, близо до къщата. Единствените мерки, взети от властите, са забрана за достъп на външни лица до стопанството, а в селото домашните животни се разхождат свободно.
Според Асоциацията на ловците в северната ни съседка властите не правят достатъчно. Освен петте случая на африканскта чума в района на Галац още над 400 са регистрирани в цяла Румъния. Убитите животни са над 370 хиляди за последната година.
Още по темата:
Забавяне на инфлацията в България през ноември, отчита НСИ
Над 10% ръст в износа на България за ЕС към края на септември
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |