Снимка: КНСБ
2 448 лева е достигнала издръжката на четиричленно семейство през второто тримесечие на 2019 година. С шест лева е поскъпнала издръжката на живот спрямо първото тримесечие на годината, а спрямо второто тримесечие на 2018 година издръжката се е увеличила с 87 лева. Това показва традиционният тримесечен анализ на Института за социални и синдикални изследвания на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
Така издръжката за живот за един човек от четиричленно домакинство е 612.15 лева, уточни експертът Виолета Димитрова, която представи проучването.
"В момента средната работна заплата е 937 лева в страната, а трябва да бъде 1224 лева. Едни 300 лева ги няма в джоба на всеки", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Успокояващото е, че
разликата между това колко получаваме и колко ни трябват, през годините се стопява
показват данните на синдикалния институт. Устойчиво нараства средната работна заплата, но се задълбочава тенденцията на силно изразена регионална диференциация на трудовите възнаграждения. Средните нетни трудови възнаграждения представляват едва около 50% от необходимия размер за издръжка в Благоевград, Видин, Кюстендил, Смолян, Хасково.
В София, където жизненият стандарт е най-висок, необходимите средства за издръжка на едно четиричленно семейство са необходими 3233 лева или по 808.37 лв. средно на човек, което е с 37 на сто повече от средните нива на издръжката за страната. От КНСБ уточниха, че в столицата са съсредоточени 33% от наетите в страната.
От Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ отчитат и нарастваща поляризиране на доходите. 30.3% от домакинствата са с общ доход на лице до 348 лева или 2 185 милиона души живеят със средства, които са равни на официалната линия на бедност. Отделно 28.7% от домакинствата са с общ доход като за едно лице за издръжката на живот. И въпреки че, според Пламен Димитров, има плавно намаляване на броя на бедните лица,
все още бедността остава на високи нива
Над 1322 са пенсионерите, които живеят с пенсия под прага на бедността.
За периода януари - май 2019 г. 18.9% от наетите по трудово и служебно правоотношение се осигуряват на размер над необходимия за покриване издръжката на живот (бруто 1579 лева). От всички наети лица, около 1.971 милиона лица имат осигурителен доход по-нисък от необходимите за издръжката на живот.
Представените днес данни показват, че 28.7% от българските домакинства са с общ доход на човек над издръжката на живот, 30.3% са с доход на човек до 348 лева (колкото е официалната линия на бедност за 2019 г.), което означава, че в риск от бедност живеят почти 2.185 милиона българи, въпреки че спрямо същия период на предходната година техният брой намалява с около 57 хиляди души.
Основният извод на КНСБ е, че нискодоходните групи от населението изпитват все повече затруднения за покриване на разходите за консумация на вода, а водата е основна жизнена необходимост. Затова и КНСБ въвежда термина водна бедност и настоява зая целево социално подпомагане на хората в риск от водна бедност.
КНСБ ще настоява за 15-преоцентно увеличение на заплатата на ветеринарните лекари
Които работят в областните дирекции на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), обяви още Пламен Димитров.
Аргументът за искането е, че хората, които се борят на първа линия срещу разпространението на Африканската чума по свинете у нас, взимат начална работна заплата в размер на само 700 лв. На някои места тя е малко по-висока и може да достигне 1000 лв., но Пламен Димитров е убеден, че трудовото възнаграждение на ветеринарните лекари трябва да бъде повишено до поне 1200 лв.
Справката, която КНСБ представи, показва, че в БАБХ има общо 267 държавни ветеринарни лекари, колкото е броят на общините, но те не успяват да покрият всички населени места и малки общини. В същото време в страната има и 914 частно практикуващи лекари, които според КНСБ, ако не в работата по огнищата, могат да се включат в разяснителната кампания.
Пламен Димитров допълни, че КНСБ ще настояват държавата да предприеме конкретни мерки за възстановяването на фермите, засегнати от Африканската чума по свинете. По думите на синдикалния лидер, свинепроизводството у нас са ангажирани няколко хиляди души, а в индустриалните ферми се отглеждат над половин милион свине.
„Много от работещите в сектора са осигурени за всички рискове и дори да закрият съответната ферма, могат да идат в Бюрото по труда. Какво се случва с нерегистрираните стопани, които не са осигурени?, попита риторично Пламен Димитров и отговори: „Те ще имат сериозни рискове!"
Освен на лекарите, синдикатите ще настояват за увеличение на заплатата на всички експерти в БАБХ, защото се оказва, че заради непривлекателността на професията, там има 70 свободни щатни бройки.
Още по темата:
Синдикатите предлагат да се въведе необлагаем минимум
20 000 българи не работят "по семейни причини" и са на социални помощи
2410 лева са необходими за издръжка на четиричленно домакинство
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |