Снимка: БГНЕС
В сутрешния блок на bTV социалният министър Бисер Петков припомни, че доходите на българските домакинства нарастват, като се позова на данните на НСИ за ръста на средната брутна заплата. Той не се ангажира дали доходите изпреварват нарастването на разходите.
За март на настоящата година националната статистика отчете 1247 лева средна брутна работна заплата, която за година е нараснала със 140 лева (1107 лв. през март 2018 година) и с 211 лева (1036 лв. през март на 2017 година).
Социалният министър се позова и на данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, според които издръжката на живот у нас расте и за 2019 година вече са нужни 2448 лева за издръжката на живот за семейство с двама възрастни и две деца. За година парите, с които трябва да разполага домакинството, са се увеличи с 87 лева. Чистата заплата за един възрастен не трябва да бъде под 1224 лева. Реално обаче тя е по-малко според данните на синдикатите, призна министър Петков.
Вижте още: 2 448 лв. нужни за издръжката на 4-членно семейство през второто тримесечие на 2019 г.
Заплахата „работещите бедни"
Съпоставяйки данните на синдикалния институт и на НСИ, се оказва, че приходите от трудови правоотношения изпреварват разходите. Дали това е коректно, е въпрос на съпоставка на еднакви показатели. Не бива да се забравя, обаче, че „работещите бедни" в България са между 600 000 и 800 000 души, според различни източници, за които призна социалният министър. Това се хора, които не могат да се издържат с доходите, които получават.
Трябва да се има предвид, че в края на март 2019 година, по данни на НСИ, наетите лица по трудово и служебно правоотношение са нараснали с 26.3 хил. души, спрямо края на декември 2018 г., като достигат 2.32 милиона души. Това означава, че на прага на бедността са 34.7% от всички заети.
Как влияе минималната заплата върху доходите
По думите на социалния министър, един от лостовете за влияене на правителството върху доходите е размерът на минималната работна заплата, а тя е скочила от 510 на 560 лева. Чрез нея се определя и размерът на всички видове социални помощи, котио ще нарастват през следващите години. В управленската програма е записано, че до края на мандата на това правителство минималната работна заплата ще се увеличи до 650 лева, а средната - до 1500 лева.
И въпреки че не е постигнато споразумение между социалните партньори - работадетили, синдикати и правителство, как да се изчислява минималното работно възнаграждение, в управленската програма са посочени нейни нива на нарастване и те се спазват, категоричен беше Бисер Петков.
Истината е, че управляващи, синдикати и работодатели са обединени в едно: нискодоходните групи от населението изпитват все повече затруднения за покриване на разходите си за основни жизнени нужди и настояват за целево социално подпомагане на хората в риск от бедност.
"Факт е, че има голямо неравенство в доходите. Всички знаем какво е положението за съжаление в Северозападна България. В един регион като София обаче има заетост и доходите непрекъснато растат", обясни социалният министър и увери, че ще се следва стриктно управленска програма.
Къде сме ние
Според данните на НСИ, средната работна заплата в България за първото тримесечие на 2019 година е 1208 лева или 610 евро. По този показател страната ни заема трето място сред страните от Западните Балкани, според проучване на скопския ежедневник „Нова Македония", публикувано в сряда.
Според изданието, най-високата средна месечна заплата в Западните Балкани през тази година е в Словения - 1113 евро, а най-ниската е в Македония, където средното месечно възнаграждение възлиза на 413 евро.
Преди нас, освен Словения, е и Хърватия с 886 евро. Останалите страни са след България: Румъния (570 евро), Черна гора (516 евро), Босна и Херцеговина (472 евро), Сърбия (470 евро) и Косово (422 евро).
Какво предстои
По думите на министър Бисер Петков, тепърва ще се обсъжда финансовата бюджетна рамка за догодина. Затова и не се ангажира какви ще са изискванията от страна на социалното министерство.
„Със сигурност ще настоявам за ръст на средствата за хората с увреждания, за ръст на средствата за политиките свързани с децата и семейството. Ще разговаряме с финансовия министър и за отпускане на повече средства за нуждите на самото министерство и ръст на доходите на служителите в социалната сфера, като най-вече говоря за Агенцията за социално подпомагане. Тепърва предстоят тези разговори", обяви социалният министър.
Още по темата:
Синдикатите предлагат да се въведе необлагаем минимум
Разликата в заплатите на жените и мъжете в България e по-малка от тази в ЕС
Втори сме по ръст на заплатите в ЕС през първото тримесечие на 2019 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.917860 |
GBP | 2.323940 |
CHF | 2.092690 |