Снимка: БГНЕС
Колкото повече работим, толкова повече трябва да плащаме. Миналата година заводът плати 15 млн. лева за квоти (за вредни емисии - бел. авт.) и излезе на загуба от 19 млн. лева. Така обясни ситуацията в най-големия торов завод в България „Неохим" неговият главен изпълнителен директор Стефан Димитров пред bTV.
По думите му публичното дружество е изправено пред дилемата да спре да работи, за да не плаща такси за квоти за въглеродни емисии. Спре ли, обаче, „Неохим", 800 души в Димитровград остават без работа.
Въведените такси от Европейския съюз за въглеродните емисии стават все по-скъпи и непосилни за българската индустрия, която ползва за гориво петролни продукти, въглища или природен газ. При тяхното изгаряне се освобождават вредни емисии, за които Европейският съюз е въвел така наречените въглеродни квоти. Принципът е: при използване - замърсителят плаща. Българският торов завод е обект на въглеродни разходи чрез Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове (ЕСТЕ).
Защо поскъпват квотите за вредни емисии
Преди няколко години една квота за един тон въглеродни емисии струваше пет евро, а в момента е пет пъти по-скъпа - 25 евро. Затова българските предприятия от енергетиката и химическата индустрия предупреждават, че при тази висока цена, може да им се наложи да спрат работа или да съкращават работници. Сред тях и „Неохим", а за да работи торовият завод трябва да купува квоти.
„Всъщност тези квоти не са, защото ние замърсяваме, а те са защото ние използваме за суровина и енергия изкопаем продукт, който е природният газ. На практика за един тон произведен амоняк, който е необходим за производството на минерални торове, "Неохим" купува два тона въглеродни емисии", обясни Стефан Димитров.
Заводът в Димитровград получава от държавата безплатно квоти за четиристотин хиляди тона вредни емисии, а триста хиляди ги купува на борсата, където с емисии търгуват и банките. Индустрията пита каква е ползата за околната среда, ако банките купуват квоти на пет евро и ги продават за двайсет и пет евро на тон. Търсенето е по-голямо от предлагането и затова квотите поскъпват. А това означава още по-големи разходи за "Неохим".
Преди седмица в съобщение до инвеститорите през Българската фондова борса (БФБ) ръководството на торовия завод предупреди: „Възникналите съществени затруднения за дейността на „Неохим" АД, свързани с независещи от дружеството обстоятелства, водят до възможността пускът на производствените мощности за амоняк да бъде отложен за неопределен период от време или да бъдат предприети масови съкращения на персонала." От публичното дружество посочват два проблема - високите разходи за въглеродни емисии и високата цена на природния газ.
Инвестицията за над 7 млн. лева
От съобщението на ръководството на „Неохим" става ясно, че по-голямата част от инвестициите за над 7 млн. лева са предвидени за изграждането на покрита площ за временно съхранение на химически продукти и минерални торове. Тя ще се простира върху 10 000 квадратни метра. Предвижда се вместимостта й да бъде над 23 000 тона. Инвестицията в съоръжението възлиза на около 5 млн. лева. Предвижда се строителните дейности да продължат до 350 календарни дни. Обектът е 1 категория по Закона за устройство на територията (ЗУТ) и се осъществява съгласно всички изисквания на българското законодателство, като се предвижда там да бъдат извършвани и товаро-разтоварни дейности.
Новото съоръжение ще послужи на „Неохим" да складира по-големи количества минерални торове. Това ще даде възможност на компанията да бъде по-гъвкава на пазара, като предложи на своите клиенти услугата да съхранява вече закупената от тях продукция за определен период от време.
Междувременно „Неохим" АД - Димитровград стартира и годишния планов ремонт на производствените мощности. Изпълнението на дейностите се извършва съгласно утвърдените програми и ще приключат в рамките на предвидените срокове.
По предварителни разчети пускът на мощностите за производство на минерални торове се очаква да се осъществи през втората половина на септември, ако ръководството на „Неохим" не бъде принудено да отложи пуска на инсталацията за производство на амоняк за неопределен период от време.
Скъпият природен газ
В момента българските индустриални потребители плащат за природния ресурс една от най-високите стойности в Европейския съюз. „Неохим" АД е вторият по големина, след „Топлофикация София" ЕАД, консуматор на природен газ в България. Съответно голяма част от разходите на дружеството са насочени към това перо. От ръководството на компанията се надяват на ползотворни разговори и споразумения между „Булгаргаз" ЕАД и акционерното дружество „Газпром", които да доведат до понижаване цената на природния газ за индустриалните потребители в България. „Това ще даде възможност на „Неохим" АД да работи ползотворно и да бъде конкурентоспособно на пазара", уверява ръководството на публичното дружество.
По-скъп с 0.82% природен газ предлага за четвъртото тримесечие „Булгаргаз", което беше внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране. Така, ако предложението бъде прието, от 1 октомври цената на „синьото гориво" ще бъде 45.27 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). В сравнение с утвърдената за ІІІ-то тримесечие на 2019 г. цена, тази за последното е по-висока с 0.37 лв., уточнява дъщерното дружество на "Български енергиен холдинг".
Вижте още: 82% по-скъп природен газ от 1 октомври предлага „Булгаргаз"
Въпреки затрудненията, от компанията успокояват, че се изпълняват коректно поетите ангажименти към клиентите, които са предплатили определени количества амониев нитрат „Неоферт", необходим им за есенното наторяване.
Акциите поевтиняват
След предупреждението за евентуално съкращаване на персонал в „Неохим", публикувана на 9 август 2019 година, акциите на дружеството поевтиняха със 7.69% до 22.274 лева средна цена за една акция, сочат данните от статистиката на публичното дружество в Infostock.bg. Реализирани са сделки с 584 акции на обща стойност 13 009 лева. Последната сделка е на 15 август за 26 акции за 564 лева на цена от 21.600 лева за акция.
От началото на годината, въпреки отчетената печалба от 1.34 млн. лв. за първото полугодие на 2019 г., спрямо 322 хил. лв. за същия период на 2018 г., книжата на торовия завод поевтиняха с 33.33% при реализиран оборот от 1 050 934 лева до средна цена от 28.475 лева за брой за периода 2 януари - 16 август 2019 година. В момента пазарната капитализация на дружеството е 57 334 133 лева, сочат още данните на Infostock.bg.
Динамика на цената на акциите на „Неохим" от 1 януари до 16 август 2019 година
Източник: Infostock.bg
Още по темата:
Големите победители и губещи от BGBX 40 през 2018 г.
Торовата индустрия под натиска на въглеродните емисии и дъмпинга на вноса
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |