Снимка: flickr
След като две години не беше определяла кредитния рейтинг на България, на 31 август 2019 година Moody's Investors Service повиши перспективата на кредитния рейтинг на България на положителна от стабилна и потвърди дългосрочния рейтинг на страната в чуждестранна и местна валута Baa2.
Последната кредитна оценка за нашата страна Moody's направи на 26 май 2017 година, когато потвърди направената още на 22 юли 2011 година за кредитния рейтинг на Baa2 за чуждестранни и местна валута и „стабилна" перспектива. Последва ново потвърждение на същата оценка и на 5 юни 2015 година.
В последната си оценка, в която повиши перспективата от „стабилна" в „положителна", промяната отразява силната фискална позиция и благоприятните перспективи пред икономическия растеж, цитира съобщението до медиите на Mood's Министерствота на финансите. Запазването на кредитния рейтинг на Baa2 отчита баланса между положителното фискално и макроикономическо развитие и заявената готовност за присъединяване към еврозоната и съществуващите предизвикателства пред страната, произтичащи от негативните демографски тенденции и наличието на слабости в някои области на политиката.
Кредитната агенцията акцентира върху подобряващите се фискални показатели и провежданата последователна и благоразумна политика. През последните години България се характеризира с нарастващи бюджетни излишъци, стабилно намаление на държавния дълг, подобрение в кредитоспособността, значителен фискален резерв и положително влияние на пенсионната реформа върху фискалната устойчивост. Moody's очаква през 2020 г. бюджетният баланс да остане на излишък (0.8 % от БВП), а държавният дълг да продължи да се понижава и да достигне 19 % от БВП.
Според Moody's, стабилните перспективи за растеж в България се обуславят от продължаващата интеграция в ЕС и повишената конкурентоспособност. След 2015 г. растежът на икономиката е над 3 % годишно и Агенцията очаква положителните развития да продължат през следващите години, като нарастването на икономиката се установи около потенциала. Икономическият растеж ще бъде подкрепен и от някои важни инфраструктурни проекти, като автомагистрали „Хемус" и „Струма", железопътната линия София-Пловдив и по-високото усвояване на средства от европейските фондове. Повишената конкурентоспособност е подкрепена от нарастващите експортни дялове и излишъците по текущата сметка на платежния баланс, което отразява структурните подобрения в икономиката след кризата.
Moody's очаква едновременното присъединяване към ВМ II и Единния надзорен механизъм (ЕНМ) да допринася за провеждането на благонадеждни макроикономически политики и по-нататъшното укрепване на институциите. Очаква се също Планът за действие по присъединяване към ВМ II и ЕНМ, както и усилията за задълбочаване на сътрудничеството на България с ОИСР да насърчат приемането на допълнителни реформи за подобряване на ефективността в областта на корпоративното управление, бюджетното планиране и публичната администрация.
Рейтингът може да бъде повишен при поддържане на положителното икономическо и фискално развитие. По-нататъшният напредък в програмата на правителството за реформи (образование, здравеопазване, държавни предприятия), както и присъединяването към еврозоната и членството в ЕНМ също биха имали положителен ефект върху рейтинга.
Пълното съдържание прессъобщението можете да прочетете тук.
Трите най-големи за България
Министерството на финансите предоставя информация за динамиката на кредитния рейтинг на България, поддържани от три международни агенции: Fitch, Moody's и Standard & Poor's, определяни като „светата троица".
Последните оценки за кредитния рейтинг на България
Източник: Министерство на финансите
През 2018 година Moody's не е оценявала кредитния рейтинг на страната. Нейната последна оценка, както посочихме, беше направена на 27 май 2017 година, когато потвърди кредитния рейтинг на България Baa2 със стабилна перспектива. Решението отразява баланса между устойчивото икономическо развитие и благоприятната фискална позиция, от една страна, и от друга - предизвикателствата в структурно отношение, свързани с демографските развития.
Най-редовни оценки прави Fitch Ratings, като в последната си засега, направена на 23 март 2019 година, кредитната агенция повиши перспективата на дългосрочния кредитен рейтинг на България от стабилна на положителна. Потвърден беше дългосрочния кредитен рейтинг на България „BBB" в чуждестранна и местна валута, тавана за рейтинг на страната „A-", както и краткосрочния кредитен рейтинг в чуждестранна и местна валута „F2". Освен това, от Fitch Ratings очакват растежът на БВП на България да се засили през 2019-2020 г. (средно 3.3 %) след по-силно от очакваното забавяне през 2018 г. до 3.1%. Това е един от основните аргументи международната рейтингова агенция Fitch Ratings да повиши перспективата на дългосрочния кредитен рейтинг на България от стабилна на положителна.
На 31 май 2019 година рейтинговата агенция Standart &Poor's Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB-/A-3'. Перспективата пред рейтинга остава положителна.
Обобщената оценка на агенцията сочи, че фискалната и външната позиция на България остават силни. Очакванията за икономическия растеж се оценяват като благоприятни, въпреки структурните ограничения в дългосрочен план. Положителната перспектива пред рейтинга отразява значителната вероятност България да се присъедини към Валутен механизъм II (ВМ II) през следващите 12 месеца.
S&P очаква БВП на страната да се повиши с устойчив темп от 3,3 на сто през тази година, а след това до 2022 г. да се забави до 3%. Ключово влияние ще имат частното потребление и правителствените инвестиции.
Още по темата:
3.3% ръст на БВП на България през 2019-2020 г. очаква агенция Fitch Ratings
Силен ръст на БВП през 2018-2021 г. очаква кредитната агенция Ѕtandard & Poor's
S&P Ratings потвърди кредитния рейтинг на София с положителна перспектива
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |