Снимка: Архив infostock.bg
БСП се отказва от Мая Манолова, засега. БСП няма да подкрепи официално Мая Манолова за кмет на София, засега. На „Позитано" били преценили, че така претендиращата, че се е еманципирала от социалистическата партия омбудсманка щяла да привлече десни гласове. Дали това е възможно, ще покажат резултатите от първия тур, в който БСП няма да даде рамо на кюстендилката.
Не е тайна, че евентуалната подкрепа на Манолова от социалистическата партия, при положение, че е издигната от инициативен комитет, изостри отношенията сред отговорните фактори в столетницата. Лидерката Корнелия Нинова бе предупредена от партийните изборджии, че явяването на избори с два номера на бюлетината - един за независим кмет, издигнат от Инициативен комитет и втори за съветници, води до намаляване броя на съветниците. Освен това в подобни случаи кандидатът за кмет работел единствено за себе си, без да промотира съветническата листа, за да не изглежда партийно обвързан.
След решението БСП да не подкрепя Манолова за първи тур в личния щаб на Нинова противоречията са облекчени. Там уклончиво се говори, че ако кюстендилката все пак стигне до балотаж, социалистите биха могли да и ударят едно рамо.
Разрешават продажбите на горива без касова бележка. Да се разреши продажбата на горива без касови бележки. Това ще стане възможно, ако се приемат промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, предложени за обществено обсъждане от Министерството на икономиката.
Абсурдът е, че става въпрос за акцизни стоки, поставени от министъра на финансите в списъка на стоките с висок фискален риск.
Вратичката е оставена с нов текст в закона, който предвижда горива да могат да се продават на трети лица, ако те бъдат отчетени по Закона за ДДС. Има два вида начина за отчитане на горива по Закона за ДДС, обясниха за "Труд" експерти. Единият е този, който знаем всички - отиваме на бензиностанцията, зареждаме гориво и получаваме касова бележка.
Другият начин е предвиден за т. нар. крайни индустриални потребители. Тоест доставчикът на гориво кара с цистерната бензина или дизела на получателя. За продажбата доставчикът подава електронна декларация за доставка в НАП, а получателят изпраща електронна декларация за получаване. Целта на това гориво е за лично крайно потребление - за котела, за оранжериите.
На практика обаче получателят може да продаде това гориво на трето лице, без да издава касова бележка. Схемата е много лесен начин за измами с ДДС, защото получаваш гориво на една цена, какво го правиш, на кого го продаваш не е ясно, коментираха експерти. И дават за пример: "Взимате си една цистерна или камионче и започвате да продавате гориво без документи". В бранша вече се говори за масиран внос именно на такива съоръжения. 300 - 400 камиончета вече са внесени у нас през последните месеци.
Фандъкова ще кани свестни за съветници. Моя без листа, но БСП и дребни десни зад нея с отделни листи. Досегашният столичен кмет Йорданка Фандъкова още утре ще обяви своята кандидатура за четвърти мандат на поста, научи "24 часа". Тя ще бъде подкрепена от ГЕРБ и СДС.
Мая Манолова също вече е взела решение и ще се кандидатира. На 4 септември тя ще бъде издигната от инициативен комитет от неправителствени организации. Преди това омбудсманът ще подаде оставка пред Народното събрание - може още утре, но най-вероятно във вторник. Тя ще бъде подкрепена от БСП -председателят на столичната организация на столетницата Калоян Паргов каза това още на събора на Бузлуджа, той е разговарял и с Манолова за подкрепата й от БСП.
Банките масово вдигат такси през октомври. Банките готвят масово повишение на такси и комисиони наесен. Няколко от големите трезори вече пуснаха предупреждение на сайтовете си, че променят тарифата от началото на октомври, като завишават цената на редица услуги.
Новината не е изненада на фона на падащите лихви, които вече стигат рекордно ниски нива. През последните години именно това е политиката на банките у нас - да компенсират поевтиняването на заемите с повишение на таксите и комисионите, които събират. Така например от началото на октомври ОББ двойно ще завиши комисионата за вноска на каса на суми над 3000 лева. Сегашните 0.10% стават 0.20%. Размерът на таксата е в проценти, като все пак има таван и той в момента е 200 лева, но през октомври и той ще се удвои и ще стане 400 лева.
Таксата за преводи от и по сметка в системата на ОББ от 1 октомври вече ще е 2 лв. -при 1.50 лв. сега. А когато става дума за междубанкови преводи, увеличението е от 3 на 4 лева. С 1 до 2 лева скачат и таксите за директен дебит - услугата, при която банка превежда плащанията по битовите сметки на клиентите си - за ток, вода, парно и др.
По-скъпо ще струва и тегленето на пари на каса в офис. За суми до 2000 лв. таксата се повишава с 0.05 процентни пункта, а над 2000 лв. - с 0.1 процентни пункта. При теглене на пари без предварителна заявка над 10 000 лв. увеличението е по-голямо - с 0.2 процентни пункта.
Банка ДСК въвежда месечна такса за основна дебитна карта Mastercard и Visa. Досега такава такса не съществуваше нито за левовите, нито за евровите, нито за доларовите дебитни карти на ДСК, но от 1 октомври трезорът вече ще начислява всеки месец в зависимост от валутата по 4.15 лв., 2.15 евро или 2.75 щ.д.
"Течът" на кадри в ГЕРБ след раздялата с Цветанов не спира. Изхвърлянето на Цветан Цветанов отвори пробойни в дисциплинираното тяло на ГЕРБ. През тях настана силно изтичане - както на кадри, така и на амбиции. Доброжелателите на партията коментират, че това е "проветряване" след ерата "Цветанов", критиците - че просто във вакуума текат опити за разместване на лица, но няма да има съществена промяна.
Отказът на кметовете Иван Тотев и Пламен Стоилов (Пловдив и Русе) от нов мандат вече е широко известен, но отводи текат и в йерархията надолу. Дългогодишният столичен съветник Орлин Алексиев се отказа от продължаване на кариерата си. Изтъкнатият от него мотив е "нови проекти". Алексиев, който влезе в Столичната община на изборите през 2007 г„ бе една от най-важните фигури в СОС като шеф на комисията по финанси и на общинския приватизационен фонд, а също и като представител в Общинска банка.
И друг значим общинар от ГЕРБ, но в Бургас, се оттегли - Димитър Людиев. Той оглавяваше комисията по собственост и стопанство в местния парламент, а доскоро бе спряган за сигурен водач на новата листа. Людиев също като Алексиев си има развит бизнес -занимава се с хлебарство. Отказаха се и по-малко известните бургаски съветници Панайот Жечков и Петя Гънева.
Според медийни публикации предстоят още промени в двата града. Сайтът "Офнюз" твърди, че бившият шеф на Столичния общински съвет Андрей Иванов няма да е в листата. През 2012 г. той бе замесен от лидера на РЗС Яне Янев в скандал с неправомерно придобити имоти. Проверките не откриха нередности, но Иванов бе забъркван и в други неприятни истории. "Офнюз" твърди, че още един герой от скандали - Орлин Иванов, няма да намери място в мнозинството зад Йорданка Фандъкова, ако тя пак стане кмет. Орлин Иванов е в местната власт още от времето на Софиянски. Според бургаски медии пък председателят на местния ОбС Константин Луков също няма да попадне в листата.
Печалбата на банките до юли надхвърли 1 млрд. лв. Печалбата на банките надхвърли 1 млрд. лв. за седемте месеца на годината. Резултатът е с 10% по-висок спрямо същия период на 2018 г., когато секторът отчете рекорден в историята си финансов резултат. Само за юли 25-те институции на пазара са генерирали нови 127.6 млн. лв. печалба благодарение на ръста в кредитирането и по-ниските разходи за обезценки покрай освобождаването от лоши кредити.
Пак рекорд
Данните на БНБ за състоянието на банковия сектор в края на юли показват нарастване на брутния кредитен портфейл с 481 млн. лв. за месец до 63.6 млрд. лв. Новоотпуснатите кредити за домакинствата са за 237 млн. лв., а новите заеми за бизнеса са 198 млн. лв.
Нетният лихвен доход на банковата система за седемте месеца на годината възлиза на 1.6 млрд. лв., като 51% от него идва по линия на обслужваните ритейл кредити, а 43% са от изплащаните заеми на бизнеса. В края на юли домакинствата изплащат 23.3 млрд. лв. заеми, от които ипотечните са 11.7 млрд. лв. Растежът при жилищните заеми е 12.3% на годишна база в края на юли, а при заемите за бизнеса изменението е с 4.3% нагоре.
Ускорението при кредитирането води и до по-висок доход от банкови такси и комисиони, като за седемте месеца институциите на пазара са начислили 640.8 млн. лв. при събрани от клиентите 610 млн. лв. към същия период на миналата година.
Разходите - под контрол
Влияние върху резултата на банките оказват и по-ниските разходи. Административните се свиват благодарение и на концентрациите в сектора и оптимизациите, включително по линия на персонала и клоновата мрежа. По-ниски са и разходите за обезценки, които в края на юли са 220 млн. лв. спрямо 270 млн. лв. към същия период на миналата година. В края на юли БНБ отчете 6.4 млрд. лв. заеми с просрочия, което е малко над 7% от сумата на кредитите в банковата система и показва усилие в разчистването на портфейлите от лоши заеми.
Законът за горивата се връща в изходна позиция. Секторният Закон за горивата ще претърпи сериозни корекции, като много от режимите ще бъдат значително облекчени. Това става ясно от публикуваните на Strategy.bg предложения за промените в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.
Изискването търговците на едро да имат поне 1 млн. лв. капитал отпада, като вместо това размерът на минималния капитал ще се диференцира спрямо размера на бизнеса. За търговците на дребно се връща възможността обектът да е преместваем т.е. модулен. А за строителните компании - да снабдяват с горива както собствените и наетите от тях, така й превозните средства на подизпълнителите си.
Промените се предлагат малко преди изтичането на тримесечния срок от влизането на наредбата по настоящия закон в сила - 26 октомври.
Много шум за нищо
Настоящият секторен закон за горивата беше искан от големите компании в Българската петролна и газова асоциация. Той беше внесен в Народното събрание миналата година от депутати от всички партии начело с Емил Димитров-Ревизоро с официалния мотив борба със сивия сектор при горивата. Той обаче щеше да оскъпи бизнеса на по-малките компании, както и навлизането на нови играчи и така да ограничи конкуренцията. Законът влезе в сила на 28 януари. Последваха протести, като срещу него се обяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев и собственикът на "Инса ойл" Георги Самуилов, земеделци и минни компании и в крайна сметка бяха нанесени корекции, които облекчиха изискванията към търговците на дребно на горива. Междувременно бяха гласувани и поправки по текстовете, така че да се решат създалите се абсурдни проблеми за минния бранш и за строителството, които изведнъж се оказаха в невъзможност да зареждат машините си под земята или на магистрали в строеж, по които все още няма бензиностанции.
Правителството реши да отложи влизането на закона в сила с шест месеца, т.е. на 1 юли, посредством отлагане на влизането в сила на наредбата по закона с до шест месеца. На свой ред търговците трябва да се регистрират като такива до три месеца след влизането й.
Пълен назад
Междувременно обаче след "проведени срещи и консултации с представители на браншовите организации" на заинтересовани страни се стига до настоящите промени с автор икономическото министерство.
Ток и вода надуват четворно таксата за общежитие. Дебели сметки за ток и вода надуват четворно таксата за общежитие на студентите в София, научи „Монитор". Наша репортерска проверка показа, че на поне 150 лв. може да скочи месечната такса за подслон в общежитие на студент в Техническия университет в София.
Живущ в един от по-старите блокове сподели, че наемът е по 45 лв., но зимата сметките скачат много. И в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) водата и токът вдигат сумата, която студентите заделят всеки месец. „Наемът е 46 лв. на човек в тройна стая, но общата сума зависи от това колко ти начислят за сметки.
Има месеци, в които сме били 10 дни в стаята и тогава имаме най-висок ток", разказа възпитаник на ВУЗ-а. Месечната може да излезе само 30 лв. Толкова плащат студенти в блоковете на СУ „Св. Климент Охридски" за сметки и символичен наем от 18 лв. в тройна стая, оборудвана с легло и бюра, в един от хубавите блокове. Други възпитаници на ВУЗ-а обаче плащат малко повече и издръжката им може да излезе по 80 лв. заради по-високи сметки. Четвъртокурсник показа пред „Монитор", че е имало месец, в които за само вода е трябвало да задели над 60 лв.
Студентите, които се насочат към общежитие, трябва да се надяват на късмет, за да попаднат в някой от ремонтираните блокове. Въпреки летните ремонти, които ВУЗ-вете периодично правят на легловата си база, едва около една трета от блоковете в Студентски град са напълно реновирани. За останалата част на новодомците им се налага да правят леко освежаване на стаите или директно се насочват към квартира, ако се сблъскат с изтърбушени легла. балатум с дупки, смъкнати тапети и прозорци с дупки около тях.
Първокурсниците в Медицински университет - София ще пробват късмета си в общежитие, но ако не попаднат в някой от хубавите блокове, започват спешно търсене на квартира преди началото на учебната година. „Всички момичета, които не са от София, са подали заявления за общежитие. Те обаче са с нагласата, ако не са с хубави стаи или поне приемливи, да се съберат четири по четири и да почнат да си търсят да наемат апартамент", сподели пред „Монитор" новоприета студентка във ВУЗ-а. За тях е важно мястото, в което ще живеят следващите години, да няма „домашни любимци" и да няма нужда от цялостен ремонт. Момичето разказа, че някои от колежките й са се оплакали, че родителите им настояват да бъдат на квартири.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |