Снимка: БГНЕС
Резкият скок на цените на петрола на международните пазари със сигурност ще се отрази на цените на бензина и дизела по бензиностанциите. С колко ще поскъпнат зависи от това, дали днешните високи котировки на фючърсите на суровия петрол Brent ще се задържат и дали ще продължат да поскъпват.
Повече от два месеца цените бяха замразени
От 20 юни по българските бензиностанции цените са стабилни. Бензинът до 14 август беше на ниво от 2.22 лв./литър, а от 15 август до днес се продава по 2.21 лв./литър. Това показва справка на специализирания сайт Fuelo.net.
При дизела е същото положение - от 19 юни до 9 юли цената му беше 2.28 лв./литъра; след това до 8 септември се понижи с една стотинка до 2.27 лв./литъра; от 9 септември досега е 2.26 лв./литъра.
В момента по стоковите борси, където се търгуват фючърси на суровия петрол с доставка след около месец цените са на рекордни нива. Видът Brent, който се използва от рафинериите в Европа, е на рекорден дневен ръст от войната в Персйския залив през януари 1991 година - скок от близо 20%, до 71.95 долара за барел.
Вижте още: Скок на цените на петрола след атаката на нефтени съоръжения в Саудитска Арабия
Трябва да се има предвид, че сделките се сключват с фючърси и по този начин ги отчитат и стоковите борси по света (доставката се забавя средно с около месец). Би трябвало фючърсната цена на суровия петрол да се калкулира в крайната цена на бензина и дизела, когато договореното количество бъде доставено. Практиката, обаче, е показала, че този срок не винаги се спазва, особено око поскъпването на суровината продължи или високите цени се запазят за по-дълъг период от време.
Цената на суровия петрол е много важна
защото значителна част от крайна търговска цена на бензина и дизела зависи от петрола, като при бензина тя формира 43% от стойността, а при дизела 41 на сто.
Скокът на цените на суровия петрол разтресе и валутните пазари и най-вече щатския долар, тъй като търговията с петролни фючърси се осъществява с долари.
Поскъпване на бензина и дизела със сигурност ще има
Прогнозата е на Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията. В интервю за БНР днес сутринта той подчерта, че бензиностанциите ще се възползват от случващото се на международните пазари и ще вдигнат цената на горивата следващата седмица. За тази седмица той не очаква поскъпване по българските бензиностанции.
Нека припомним, че в неделя две големи съоръжения на държавната компания Aramco за преработка на суров петрол бяха атакувани, от които беше преустановена тяхната работа и на практика световният пазар бе лишен от 5% от дневните доставки. Според различни източници, атаката е била с крилати ракети или дронове от бунтовническата групировка Хути в Йемен, подкрепяна от Иран. Все още никой не се ангажира когато ще бъдат отстранени порагженията и кога съораженията ще заработят с пълния си капацитет, но според източници на „Ройтерс" това няма да се случи поне до края на настоящата седмица.
Тази ситуация може да принуди страните от Организация за страните износителки на петрол (ОПЕК) и други извън картела, като Русия например, да преразгледат споразумението си за дневно намаляване на добивите и съответно на доставките с 1.2 милиона барела, за което се договориха в края на 2017 година и влезе в сила от началото на 2018 година. Неговата цел е да стабилизира баланса на пазара между предлагането и търсенето и на цените съответно.
Повишението на цените на суровия петрол винаги е имало негативен ефект върху световната икономика. „Ако това увеличение на цените се задържи в дългосрочен план, очаквам, че това ще доведе до няколко десети процента намаление на БВП на света, но засега е твърде рано да се прогнозира", подчерта пред БНР Владимиров.
Още по темата:
Къде бензинът е най-скъп и най-евтин в Европа
Бензинът и дизелът поевтиняха с 5 стотинки за месец
Най-поскъпналите и най-поевтинели суровини през първото полугодие
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |