Снимка: Архив infostock.bg
Властта се наежи срещу хакерите. "Трябва ни обществена нетърпимост и както мразим крадците и убийците, така трябва да мразим и хакерите". Това обяви премиерът Бойко Борисов по време на форум за киберсигурност, организиран от Съюза за стопанска инициатива. От думите му се разбра, че властта поема курс към безкомпромисна война срещу хакерите след атаката срещу НАП, при която бяха източени данните на милиони българи. За престъплението са обвинени трима души, работели във фирма за киберсигурност. Премиерът обаче призна, че борбата ще е трудна, тъй като добрите специалисти избират да работят не за държавата, а за частния сектор, тъй като там заплатите са в пъти по-големи.
"В държавната администрация има таван на заплатите. В ГДБОП разликата в заплатите в сравнено с частния сектор е в пъти. Ние плащаме по 1500 лв. В частния сектор заплатата на подобни IT-специалисти са от 10 000 лв. нагоре. В същото време, когато претърпим хакерска атака, казваме, че държавните институции са уязвими", обясни Борисов. И разказа, че на конкурс за работа в сектор "Киберпрестъпност" -ГДБОП се явявали 100 човека, но като разбирали каква е заплатата, оставал само един. Борисов съобщи, че с финансовия министър Владислав Горанов обсъждат да се променят правилата и да се направи така, че на няколко души да се дават високи заплати и те да пазят цялата държавна система от хакерски атаки.. Борисов обяви, че имало предложения от чужди държави да се грижат за киберсигурността ни, но "разговорите започвали от стотици милиона долара, а и цялата информация трябва да минава през техни машини." Затова той каза, че разчита на помощ от гражданите, бизнеса и от организациите за киберсигурност. Според него въпросът е обществото да впрегне специалистите да работят в полза на държавата. "Редно ли е вместо да ги дадем за пенсии и заплати, да вадим стотици милиони и да защитаваме системите от няколко човека. Те се знаят, тъй като в мрежата не е толкова анонимно, колкото хората от по-старото поколение си мислят. Ако няма неприязън към тези хора, ако това се счита за модерно и колко е готино да си хакер и ние се отнасяме с такава толерантност към тях, нищо добро не ни очаква", обяви Борисов.
Прокуратурата погва техническия шеф на БНР. Проверката приключи в рамките на три дни. Оттук насетне следва образуване на наказателно производство за длъжностно престъпление. Ясно е, че предмет на разследването в този случай е директорът на дирекция "Техника" Пламен Костов.
Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров, часове след като стана ясно, че е приключила проверката на ДАНС за безпрецедентното спиране на програма "Хоризонт" за 5 часа на 13 септември.
Не е извършвана никаква профилактика на студийния комплекс на програма "Хоризонт" на БНР, сочат резултатите от проверката на ДАНС. Разследващите установили още, че не е имало технически проблем, който да налага прекъсване на излъчването.
Нямало проблем и при преноса на сигнал към апаратната и към НУРТС-България. Има данни, че техническият директор на БНР евентуално е извършил престъпление по служба със спирането на излъчването на "Хоризонт".
15 души без таван на заплатите ще пазят държавата от хакери. 10-15 българи, които ще пазят държавата от хакери, могат да получат заплати без таван. Идеята си премиерът Бойко Борисов разви на международна дискусия: "Взаимодействие между публичната и частната сигурност: Стратегическата роля на публичночастното партньорство за противодействие на кибер заплахи."
Събитието бе организирана от Съюза за стопанска инициатива на гражданите и застрахователната компания "Лев Инс".
Премиерът обсъдил своята идея с финансовия министър Владислав Горанов, защото само отпадавено на тавана на заплатите в държавната сфера,може да привлече сериозни специалисти, които да се грижат за кибер сигурността на България.
Бойко Борисов описа разликата в заплащането така - администрацията и антимафиотите могат да получават максимум 1500 лв., а в частните фирми предлагат на отличните си специалисти 10 000 лв.
"Като се обяви конкурс, идват стотици, но като чуят какви са заплатите, си отиват", заяви Борисов. И припомни, че хакерите продължават да атакуват държавни ведомства, банки и застрахователи и да ги поставят под риск. България имала вече предложение от други държави за защита, но офертите били за стотици милиони долари Затова според Борисов е по-добре държавата да назаначи високоплатени специалисти, които да отговарят за защитата на държавните институции.
Премиерът призова за обществена нетърпимост към тези атаки и така както се мразят крадците и убийците, да мразят и хакерите.
Форумът е продължение на дискусията за киберсигурносттаот 22 август, когато "Лев Инс" направи анонс към държавата и бизнеса за публично-частно партньорство пред общата заплаха от кибератаки.
Пишат сценарии как се ловят лоши чиновници. Тайни клиенти ще ловят по сценарии мудни чиновници. Те ще следят дали администрацията не тормози хората за излишни документи. Ще отразяват и дали служителите са били достатъчно вежливи и усмихнати. Това е заложено в приетата от съвета по административна реформа методология за провеждане на наблюдение по метода "таен клиент".
През юни бяха изнесени данни от първата такава проверка. Тя показа огромни опашки и искане на хартиени документи, които вече са отменени. Оказа се, че чиновникът тормози гражданите и бизнеса дори с измисляне на услуги, изскочиха и фрапиращи случаи на издаване на документи с невярно съдържание. Тогава вицепремиерът Томислав Дончев даде ултиматум на чиновниците -месец, за да се поправят.
Според новата методология тайните служители могат да проверяват всички централни и териториални администрации в системата на изпълнителната власт. Те ще следят чиновниците регулярно или при специфични ситуации и по отношение на конкретни администрации. При установени нередности ще има повторно наблюдение на администрациите и услугите.
Методиката предвижда да се прави планиране на наблюдението и сценарии за провеждането му. Тайните клиенти ще бъдат предварително обучени. Шефовете на администрациите трябва да информират хората си, че ще ги наблюдават, но не и в кой ден. След всяка проверка ще се прави доклад с препоръки и ще се следи изпълняват ли се.
Освен на гише чиновниците ще бъдат "изпитвани" по телефона, имейла или по електронен път -чрез заявяване на електронна услуга, за да се обхванат всички канали за достъп до администрацията. Ако сценарият позволява, препоръката е наблюдението да се прави по телефона или по електронната поща. Ще се следи колко бързо отговарят чиновниците на запитванията и какви документи искат.
Доган получана нов подърак от държавата за ТЕЦ "Варна". Водното трасе към порта на Ахмед Доган и други пристанищни съоръжения ще бъде реконструирано от държавата, за да могат да влизат по-големи кораби, стана ясно вчера на конференция във Варна. "Плавателният канал, свързващ Черно море с Варненското езеро, ще бъде удълбочен с два метра и ще увеличи максималното газене на корабите на 13.5 метра. За проекта вече има осигурено финансиране и той може да бъде завършен до две години", заяви във вторник шефът на предприятие "Държавна инфраструктура" Ангел Забуртов, цитиран от Дарик радио.
Той не уточни стойността на проекта, но е възможно средствата да дойдат по линия на европрограмата "Морско дело и рибарство", по която има предвиден ресурс за изграждане и модернизиране на пристанища. Портът, в който инвеститор е почетният председател на ДПС Ахмед Доган, се намира на брега на Варненското езеро, непосредствено под ТЕЦ-Варна. На него някога се разтоварваха въглища за централата. През 2017 г. фирмата "Сигда" на бившия транспортен министър Данаил Папазов купи неработещата централа с прилежащото й пристанище от ЧЕЗ. Няколко месеца по-късно мажоритарният фирмен дял се оказа в ръцете на почетния председател на ДПС.
Практически удълбочаването е залегнало в стари стратегически документи. Досега обаче нямаше финансиране. За предстоящото прокопаване през май съобщи и министърът на транспорта Росен Желязков. Той обясни, че така ще се подобрят възможностите за развитие на терминалите във Варненското езеро.
Търговците на горива се готвят за рекордно поскъпване. Напрежението, обхванало световните пазари на суров петрол, съвсем скоро ще се отрази и у нас. "Възможно е горивата да поскъпнат с около 5 до 10 стотинки за литър, ако цената на суровия петрол на световните пазари се запази в рамите на 70 долара за барел в период на една-две седмици", прогнозира председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев пред БНТ. Евентуално поскъпване от 10 ст. за литър бензин и дизел ще доближи цените до рекордните стойности от края на миналата година, когато дизелът бе надминал 2.40 лв. за литър, а бензин А 95 го гонеше по цена.
"Ударите срещу петролни съоръжения в Саудитска Арабия доведоха до скок в цените на световните борси с около 20% вчера, а вътрешният пазар у нас е тотално зависим от цените на петрола в световен мащаб", обясни той. В момента котировката на сорт "Брент" е около 70 долара за барел, а само преди седмица е била около 60 долара за барел.
"Трудно е да се гадае с колко точно биха поскъпнали горивата, защото няма аритметична прогресия, която да казва, че 5 долара нагоре в цената на суровия петрол водят до 5 стотинки примерно на вътрешния пазар", казва Делчев. По думите на експерта българският пазар е малък и изцяло зависи от това, което се случва в европейски план. "Начинът, по който вървят цените в Европа, предопределя и начина, по който се изменят и в България", заяви Делчев.
До вчера все още нямаше промяна в цените на големите вериги бензиностанции у нас. По принцип всяка промяна нагоре в котировките на петролния пазар се отразява бързо и в сметките на потребителите у нас, докато за спадането им се чака със седмици или дори месеци. Специализираният сайт "фуело", който следи цените на горивата у нас и по света, показва, че цените на масовия бензин и тези на дизела не са се променяли скоро и засега са стабилни. По традиция, оставаща незабелязана от Комисията за защита на конкуренцията, шест от големите петролни вериги у нас поддържат съвсем еднакви цени от седмици насам - средно 2.24 лв. за литър А 95 и 2.30 лв. за литър обикновен дизел.
Държавният мегатърг за лекарства за 1.3 млрд. лв. няма да донесе спад в цените. 20% спад на цените, които плащат болниците за лекарства. Това обещават от три години всички здравни министри, докато обясняват защо не тръгва електронната система за търг за медикаменти, в която ведомството вложи около 150 хил. лв.
Здравният министър Кирил Ананиев и екипът му са на път да завършат обещавания мегатърг, като до 8 октомври приемат оферти за рамкови споразумения за доставка на лекарства за болниците за две години - от 1 януари 2020 г. до 31 декември 2021 г., като първият лот е за онкомедикаменти - около 1.3 млрд. лв. от общо заявки за всички болнични продукти за 1.6 млрд. лв. Идеята е всички болници да пазаруват на постигнатата най-ниска цена на лекарствата в централизирана тръжна система.
Търговците на едро обаче продължават да смятат, че поръчката е направена, че да не доведе до намаляване на цените, още по-малко с шумно обещаваните 20% от времето на Петър Москов. Засега никой от дистрибуторите не планира да обжалва в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) самата процедура, както беше при предишните опити за търг. Министерството е отстранило голяма част от проблемите при предишните процедури, но и в новия търг има пороци.
Поръчката е по заявки на 203 болници и е за 775 лекарства, като за първия лот за онкомедикаменти за химиотерапия ще се търсят доставчици на около 50 продукта. В момента трите най-големи доставчика на болниците са "Софарма трейдинг" с дял близо 30%, следвана от "Фьоникс" с 16% и "Медекс" с 15%. Болничните продукти в момента са с годишни продажби около 650 млн. лв., като повече от половината от тях са за лечение на рак. В същото време продажбите в аптеките са за около 3 млрд. лв.
Как ще се провежда процедурата
Според новите условия на търга първо доставчиците ще се състезават да сключат рамкови споразумения, като състезанието ще бъде по цена. От предложилите оферти ще бъдат класирани най-много 20 дистрибутора. След това търговците на едро ще се състезават на минитъргове за всяка отделна болница, както е и до момента. Всяка болница може да прави заявки за всяка позиция и по всяко време през тези две години. И при двете процедури класацията е онлайн, като участниците могат само да намаляват цената, а стъпката е от 0.05% от стойността на съответната опаковка.
Министерството е подобрило значително няколко спорни преди параметъра от поръчката. В първия вариант доставчиците щяха да бъдат глобени до 90% от стойността на спечелената доставка, ако срокът на годност е минал средата си, независимо от това, че болниците обикновено ползват лекарството веднага след доставката и имат право да поръчват по всяко време.
ABB откри нов завод за 7 млн. лв. в Петрич. Международната група АВВ, която работи на българския пазар повече от 20 години чрез дъщерното си "АББ България", откри нов завод за продукти за електроснабдяване и електрообзавеждане в Петрич. Инвестицията в предприятието, което е второ на групата в града и пето в България, е 7 млн. лв., а работните места, които ще бъдат открити са 420.
Пети завод в България
Проектът на АВВ за изграждането на нов завод край Петрич бе стартиран на зелено през миналата година, като строителството е продължило едва 11 месеца. Обектът, който е втори в града, е построен върху площ от 7400 кв.м, от които производственото звено е 3500 кв.м, а останалите площи са административна сграда, логистични и диспечерски зони и др. Общата инвестиция достига 7 млн. лв., стана ясно при откриването. В новия завод, в който ще бъдат заети 420 души, ще се произвеждат продукти ниско напрежение за електроснабдяването и електрообзавеждането. Управителят на новия завод Десислава Михтарска съобщи по време на церемонията, че новият завод е важна стъпка към бъдещето на АВВ и създава мост между класическите продукти ниско напрежение и нарастващия брой дигитални решения.
На церемонията присъства и премиерът Бойко Борисов, който продължава с предизборната си обиколка и рязането на ленти - вчера откри мощност за 150 млн. евро на "Биовет" в Пещера. В Петрич той обяви, че рецесията "така се бори - с нови заводи, квалифицирана работна ръка и възнаграждения, които да подхождат на хората".
Инвестиции за 230 млн. лв.
Базираната в Швейцария група АВВ присъства повече от 20 години на българския пазар, като до момента инвестициите в страната са за над 230 млн. лв., сочат данните на компанията. Другият завод на дружеството в Петрич е открит през 1996 г. и произвежда продукти за управление ниско напрежение и монтиране върху DIN шина. АВВ има и два завода в Раковски за продукти ниско и средно напрежение, както и производствено звено за продукти високо напрежение в Севлиево. Освен базите компанията разполага и със сервизен център за турбокомпресори във Варна и развоен център за стъпални регулатори за трансформатори в София. Приходите на дружество за миналата година растат с 5.96% и достигат 377.6 млн. лв., което превръща "АББ България" в 67-ата най-голяма компания в страната според класацията "Капитал 100". Увеличението на годишна база е 5.96%. На международно ниво АВВ развива бизнес в над 100 държави и има над 147 хил. служители. Приходите за 2018 г. на цялата група достигат 27.6 млрд. долара.
20 980 българи пазят стволови клетки от бебетата си. 20 980 българи пазят стволови клетки от децата си в криобанки, известни у нас повече като тъканни. Те се съхраняват в общо 11 такива структури. На толкова Изпълнителната агенция „Медицински надзор" е издала разрешение за дейност в нашата страна. Това става ясно от данни към 30 август, предоставени от ведомството на вестник „Монитор".
Оказва се, че биологичният материал се пази общо в четири държави. Той може да се окаже животоспасяващ при някои тежки заболявания, като се използва за трансплантации на самото дете, от което е взет, на неговите родители, братя и сестри и тесен кръг роднини с едни и същи показатели.
Шест от криобанките са български
Те съхраняват стволовите клетки в лаборатории, базирани у нас. В това число влиза и обществената, която се намира в Александровска болница в столицата. Тя взима и съхранява материал най-вече от пъпна връв на новородени след съгласие от родителите им. Срещу това те не получават заплащане, тъй като материалът не е по тяхна партида. Той се „складира" за общо ползване при нужда на лице, което има сходни биологични показатели и е допустимо да му бъдат вляти клетки за лечение. Само 582 проби от пъпна връв от новородените си бебета са дарили родилки в Обществената тъканна банка в Александровска болница от 2011 година до края на миналия месец.
Другите пет тъканни банки съхраняват материала в чужбина, в страни от Европейската общност. От тях две го изпращат в лаборатории във Великобритания, останалите три са с базирани лаборатории в Гърция, Германия и Полша.
Оказва се, че най-много хора се запасяват със стволови клетки от кръв на пъпна връв, тъй като се смята, че те са приложими при лечението на най-широк кръг от заболявания, най-вече онкохематологични. Броят на единиците, съхранявани от нея, са 20 980. Взетите единици стволови клетки от тъкан от пъпна връв са 15 103, а от плацента 117.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |