Снимка: Архив infostock.bg
Таен руски чат без американци. Руското приложение за криптирани съобщения 1М0 отказа регистрация на американски мобилни номера. До невъзможността да комуникират с приятели и колеги отвъд океана алармираха потребители на мобилното приложение в България.
1М0 набира популярност у нас, тъй като се оказа много добра алтернатива за сигурни разговори на политици, съдии и бизнесмени, признаха пред "Труд" магистрати и търговски представители. Неговата връзка, обаче, е изключително силна между Дубай, Пакистан и въобще страни извън Европейския съюз.
Разработчиците му са блокирали достъпа до протоколи на трети страни (vk.com, od.ru, facebook, icq и други подобни) до техния проект. Програмата работи на всички съвременни телефони, включително iOS и Android, но някои от функциите му не са преведени на английски и остават в менюто на руски език.
На какви почивки имате право, когато работите на компютър. Въпрос: Здравейте, искам да разбера какви почивки ми се полагат, когато работя с компютър. Има ли изисквания, които работодателят трябва да спазва, когато работата на служителите е свързана със стоене пред монитора?
Д. Грозданов, гр. Свищов
Отговор: Съгласно чл. 8. от Наредбата, работодателят следва да организира трудовата дейност на лицата, работещи с видеодисплеи, по начин, осигуряващ периодични прекъсвания на работата с видеодисплеи, които се ползват за:
1. регламентирани почивки, като техният брой, продължителност и ред на ползване се определят в съответствие с изискванията на Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа;
2. извършване на други дейности с цел намаляване на натоварването, дължащо се на работата с видеодисплеи.
Ще задържи ли у нас неплатената кръвнина убиеца Полфрийман? Близките на убития с нож 20-годишен студент са с последна надежда Джок Полфрийман да се върне в затвора. Тези дни те ще предприемат правни действия в тази посока. Бащата Христо Монов изрично подчертава, че той не се бори за пари от кръвта на сина си, а за справедливо наказание на убиеца.
Полфрийман всъщност получи такова справедливо наказание, но апелативният съд го освободи предсрочно условно от затвора, след като бе излежал само 12 години от 20-годишната си присъда. Въпреки че на първа инстанция му бе отказано такова освобождаване. В профила си във фейсбук адвокатът Стефан Левашки написа, че изключително рядко се стига до предсрочно освобождаване, ако остава толкова много време от присъдата.
Ако Полфрийман стигне до Австралия, с която нямаме договор за правна помощ, изчезва и теоретичната възможност присъденото обезщетение да бъде някога платено. То също е част от наказанието му.
За 10 години разходите за труд се вдигнаха двойно. За 10 години след световната финансово-икономическа криза разходите на работодателите за труд у нас са двойно по-големи, отколкото през 2009 г. Това се вижда от последните данни на НСИ.
През второто тримесечие на 2009 г. индексът за разходите на работодателите за един отработен час е бил 64,7, а през второто тримесечие на 2019 г. е вече 134,1. В него са включени разходите за заплати, социални и здравни осигуровки, обезщетенията по Кодекса на труда, болничните и другите видове непреки разходи за труд, които не се получават директно от наетите.
По-същественото нарастване се забелязва от средата на 2016 г., когато индексът прехвърля 100. Оттогава насам разходите за труд растат минимум с 10% на годишна база с изключение само на някои отрасли.
Предварителните данни на статистиката показват, че през второто тримесечие разходите на работодателите за заплати за един отработен час са нараснали с 10,9% на годишна основа, а общите разходи - с 11%.
Най-много са нараснали в сектора на услугите (11%), следван от строителството (10,6%) и индустрията (9,8%).
Разгледани по икономически сектори, заплатите за отработен час нарастват най-много в образованието (17,4%), операциите с недвижими имоти (16,3%) и информационните продукти и далекосъобщенията (12,8%). В нито един отрасъл няма спад на разходите - нито на годишна, нито на тримесечна база.
Рекордът при сектор "Образование" е лесно - обясним и този отрасъл ще продължи да води по ръст на разходите за труд още известно време заради увеличението на учителските заплати. То бе проведено на два пъти - миналата и тази година, и тъй като данните са на годишна база, очевидно това увеличение ще е налице и през следващите тримесечия. Още повече че наскоро образователният министър Красимир Вълчев обяви още две увеличения на учителските заплати -през 2020 и 2021 г.
Държавата прибира по 100 лева от най-безпомощните. Около 15 000 души с тежки трайни увреждания ще загубят 99.50 лв. добавка към пенсиите си, тъй като държавата ще си прибере парите, които отпуска за чужда помощ, за да плати с тях възнагражденията на личните им асистенти. Това вече се случи с около 5360 души, сключили до 30 август тристранни договори с общината и личния си асистент. Вместо в техните сметки, тези близо сто лева бяха препратени от АСП към кметовете на общините, доставчик на услугата. Заради личните асистенти се орязва с до 380 лв. и помощта на децата с тежки увреждания, като в повечето парите се връщат обратно в семейството под формата на заплата за родителя, който полага грижи за тях.
Покрай трансформирането на плащанията за чужда помощ част от пенсионерите получиха от НОИ пенсиите си със закъснение, включително и тези, които не са заявили намерение да се възползват от асистентска подкрепа по новия механизъм. Парите, които възрастните инвалиди губят, са в размер на 75% от социалната пенсия за старост, или 99.50 лв. към момента. Те се отпускат съгласно Кодекса за социално осигуряване. Законът не поставя условие получателят да не участва в други програми за асистент. За да избегнат теча на пари от мизерните си пенсии, 7043 лица с право на чужда помощ са предпочели да ползват услугата личен асистент по стария механизъм. Програмите с държавно финансиране, които бяха удължени и ще работят до края на тази година, дават право на безплатен асистент на хората с тежки увреждания, които не могат да се справят сами с ежедневието, без да ги лишават от добавката за чужда помощ. Какво ще се случи с тези над 7 хиляди души обаче не е ясно, ако програмата с държавно финансиране не продължи и след 1 януари 2020 г.
По новия закон за личната помощ държавата не предоставя даром асистентската услуга. Всеки човек с увреждане трябва да избира дали да се прости с добавката, която получава към пенсията си за чужда помощ, или да се откаже от жизнено важната за него подкрепа в бита. Пред тази дилема са изправени около 77 хиляди души с процент на увреждане над 90 и над 90 на сто и право на чужда помощ, на които НОИ изплаща допълващите суми към пенсиите. Тези, които изберат правото си на личен асистент по новия механизъм, дават изричното си съгласие НОИ да превежда добавката им от близо сто лева в сметките на АСП, която от своя страна ги изпраща към общините след сключен договор с личния асистент.
НАП търси милиони от затворена тъканна банка. Тъканна банка "Крио център България" (ТБКЦБ) - българският клон на швейцарската "Крио сейв", една от големите тъканни банки у нас, която спря да работи, има ревизионен акт за задължение от 2.6 млн. лв. Банковата сметка на дружеството е запорирана, стана ясно от дело пред Административния съд София-град, където от фирмата обжалва акта на НАП. Процесът е висящ и по него вече година се чака решение.
Подобно дело е загубено окончателно от друга тъканна банка, тъй като съдът е приел тезата на данъчните, че предоставяните от нея услуги не са медицински и се дължи ДДС. Твърде вероятно е това да е развитието и на делото на ТБКЦБ, предполагат юристи.
Това е само щрих от проблемите на българския клон на фирмата, която наскоро обяви, че мести всички съхранявани от нея над 300 000 проби в нова банка в Полша. Българските й клиенти са около 7000 и в момента тънат в неведение какво се случва с генетичния материал на децата им. Преди седмица те са уведомени чрез прессъобщение, че американски инвестиционен фонд е купил лиценза на "Крио сейв".
В. "Сега" се свърза отново с Асен Пачеджиев, който е в съвета на директорите на ТБКЦБ. Той обясни, че "инвестиционният фонд, който е "закупил" лиценза на "Крио сейв", не се афишира по никакъв начин. Няма нова комуникация и от централата на "Есперайт" (едноличния собственик на капитала на българската фирма, част от която е "Крио сейв")". В момента в Швейцария тече криминално разследване срещу "Крио сейв", а според европейски медии част от пробите са загубени. В същото време от българската Изпълнителна агенция "Медицински надзор" продължават да не виждат проблем въпреки хаоса.
Най-старият туроператор завлече БГ хотелиери с €30 млн. Близо 2500 британски туристи на фалиралият туроператор "Томас Кук" почиват в момента в най-големия ни морски курорт Слънчев бряг. По груби сметки най-старата туристическа компания в света дължи между 20 и 30 млн. евро само на хотелиерите в Слънчев бряг, които ги изхранват и приютяват гратис. Вчера със специални полети, осигурени от британското правителство, от летище Бургас бяха извозени 360 почиващи у нас. Още толкова трябва да отпътуват днес от морския аеропорт.
"Осигурили сме им (на туристите) подслон и храна, както и нормални условия за живот, никой няма да ги изгони.
Колко е точният им брой е трудно да се каже
Само в хотел "Тиара" в момента има настанени 500 души, в хотел "Меридиан" са още 300. При всички положения са над 1500 туристи. Бедстващи няма и няма да има, но ситуацията е просто драматична за всички в сферата на туризма", коментира пред „Монитор" председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Пламен Копчев. "Получихме официално писмо от британска компания за кризисни ситуации, която пое ангажимента да осигури на всички туристи транспорт до родината им. Увериха ни, че ще ги извозят на етапи при първа възможност. Очаквам това да се случи по-рано от почивките, които са били предварително резервирани, за да намалим поне с малко загубите си", допълни Копчев. Той беше категоричен, че фалитът на "Томас Кук" застрашава десетки родни хотелиери, които не са получили нито стотинка от туроператора, а през целият сезон са обслужвали стотици хиляди негови туристи.
Най-критично е положението на тези хотели, които са ползвали кредити за изминалия сезон. "Твърде възможен е сценарий на масови фалити на български хотели, защото задълженията на „Томас Кук" към тях са огромни. Мога да дам два конкретни примера - към хотел „Тиара" дълговете са над 1 млн. евро, а към хотел "Меридиан" са около 800 000 евро. Това е просто страшно, защото хотелиерите също дължат от своя страна на различни доставчици и са разчитали да се разплатят с тях, след като получат парите си от "Томас Кук". Практиката в този бизнес е такава - приемаш туристите, обслужваш ги цял сезон, а сметката се плаща накрая. Ситуацията, в която се намираме е наистина много тревожна", обясни шефът на хотелиерите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |