Снимка: Личен архив
„Киберсигурността е неразделна част от националната сигурност на страна и е пряко свързана с всеки един сектор на държавното управление". Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на конференцията „Енергийна и градска киберсигурност, България 2019".
По нейните думи темата за киберсигурността има международен характер и даде пример за това с одобрената в началото на годината програма „Цифрова Европа". Общо средствата по проекта са 9 млрд. евро, като 2 млрд. евро са предвидени да се вложат в частност в киберсигурността.
„Всеки един проблем по отношение на киберсигурността в енергийния сектор може да доведе до сериозни рискове по отношение на икономическото и социалното развитие на страната", каза министър Петкова. Тя бе категорична, че държавното управление в енергийния отрасъл работи изключително отговорно за гарантиране киберсигурността в сектора.
Министерството на енергетиката е един от четирите ведомствени центрове в страната, определен за национален компетентен орган по мрежова и информационна сигурност. „В рамките на енергийното ведомство сме разработили поредица от мерки и политики, които осъществяват координацията между всички енергийни предприятия в сферата на киберсигурността", подчерта министър Петкова.
По нейните думи е важно е да се отбележи, че стремежът по усъвършенстване на всички информационни технологии и мрежовата сигурност в енергийния сектор, получава подкрепа от Европейския съюз. Министър Петкова подчерта, че дружествата от държавната енергетика вече са се възползвали от европейската солидарност.
През месец май „Булгартрансгаз" ЕАД получи одобрение от Европейската комисия за два проекта в областта на киберсигурността, които ще бъдат финансирани по Механизма за свързване на Европа, сектор „Телекомуникации".
Общата стойност на проектите е близо 760 хил. лв., като безвъзмездната помощ е в размер на 75%. Първият проект предвижда в рамките на дружеството да се създаде лаборатория за киберсигурност, а вторият да се внедри сертифицирана система за управление на сигурността на информацията. Същата година през лятото „Електроенергиен системен оператор" ЕАД стартира изпълнението на три проекта за киберсигурност, финансирани със средства от Европейския съюз на стойност близо 16 млн. евро, свързани с повишаване сигурността на мрежите в електрическата система.
„Всички тези проекти са свързани с усъвършенстването на информационните технологии и със съхранението на данни, които следват утвърдената цялостна политика по отношение на киберсигурността", заяви министър Теменужка Петкова.
Припомняме, че през юни в Националната агенция за приходите (НАП) имаше хакерска атака, чрез която беше открадната информация, съдържаща се в информационните масиви на НАП, която съдържа лична и корпоративна информация, свързана предимно с възстановяване на ДДС.
Хакерският пробив е осъществен през "услугата" за възстановяване на ДДС (tax refund), която реално самите потребители сами си създават.
Според Българската стопанска камара (БСК) течът на информация прави повече от наложителни промените в Наредба Н-18 (за касовите апарати), вкл. прецизиране на текстове и промяна на срокове, така че Наредбата да бъде приложима и да не поставя в рискови условия, както дейността на фирмите, така и функционирането на данъчната система.
"Светлият български бизнес е доказал, че е национално отговорен и ще остане такъв и занапред. Светлият български бизнес вярва в регламентите, защото те гарантират конкуренцията. Но регламентите трябва да бъдат изпълними. Това очаква светлият български бизнес - изпълними регламенти и защитена от нерегламентирани посегателства бизнес среда, вкл. защитена корпоративна информация. В контекста на горното призоваваме за предприемане на всички необходими действия от страна на институциите с цел изясняване на реалната обстановка и гарантиране сигурността на българските фирми и граждани", се посочва в становището на БСК.
Още по темата:
Прокуратурата и ДАНС подхващат хакерската атака в НАП
Дефицитът на работна ръка затваря три завода у нас на канадска фирма
EUR | 1.955830 |
USD | 1.794830 |
GBP | 2.330590 |
CHF | 2.080230 |