Снимка: Pixabay
В традиционната годишна класация на Световната банка „Да правиш бизнес 2020" (Doing Business 2020) България отстъпва две места - до 61 от 59-то в миналогодишната класация. В нашия Балкански регион преди България са Северна Македония (17 място), Турция (33), Словения (37), Сърбия (44), Черна гора (50), Хърватия (51), Кипър (54), Румъния (55), Косово (57), а след нас са само Гърция (79) и Албания (82).
Как се прави класацията
Изследването оценява реформите, въведени в 10 области на бизнес активността в 190 световни икономики за период от 12 месеца. Средата, благоприятна за бизнес, се свързва с ниски нива на бедност, подобрена регулаторна ефективност и стимулиране на предприемачеството, стартъпите, иновациите, достъп до кредитиране, инвестиции.
Подреждането на държавите се изчисляват въз основа на критерии като започване на бизнес, получаване на разрешителни за строителство, достъп до електроенергия, регистриране на собственост, плащане на данъци, трансгранична търговия, спазване на договори, достъп до кредитиране, процедура по несъстоятелност и излизане от нея, както и защита на миноритарни инвеститори.
От таблицата по-горе е видно, че начело на класацията отново е Нова Зеландия, следвана от Сингапур, Хонконг, Дания, Южна Корея, САЩ, Грузия, Великобритания, Норвегия и Швеция. Водещите страни в списъка обикновено имат онлайн процедури за основаване на компании, платформи за електронно подаване на данъчни декларации и онлайн процедури за прехвърляне на недвижими имоти, уточняват авторите на изследването.
В дъното на класацията остават Сомалия, Еритрея, Венецуела, Йемен, Либия и Южен Судан.
Какво е новото в тазгодишното издание
Doing Business 2020 включва три нови казуса, свързани с регулирането на бизнеса в четири групи индикатори (стартиране на бизнес, получаване на кредит, плащане на данъци и уреждане на несъстоятелността), преговорите с правителството за обществените поръчки, както и наемане на нови работници.
Сред най-често срещаните регулаторни промени през изминалите 17 години са свързани с опростяване на изискванията за създаване на компания, облекчаване на данъчните тежести, увеличаване на достъпа до кредити и подпомагане на жизнеспособните предприятия, за да оцелеят. Често са обсъждани и ефектите на регулаторните промени в различни измерения на икономическото развитие и на инвестициите.
По казуса, свързан с обществените поръчки, които обявява правителството, бизнесът иска да се опрости методологията по цялата процедура на поръчките. В световен мащаб обществените поръчки представляват 10-25% от БВП, средно и кумулативно правителствата харчат публично 10 трилиона долара всяка година. Затова този проблем ще бъда поставен отново не само на обсъждане, но и ще бъде включен към параметрите, по които се извършат оценките на държавите за правене на бизнес през 2021 година.
Третият казус, свъзран с наемането на работници посочва положителните ефекти на гъвкаво регулиране на заетостта за фирмите, което от своя страна засяга създаването на нови работни места и растеж на производителността. Анализират се предимствата на работа извън твърдата рамка за наемане, която например позволява срочни договори.
В светлината на променящата се динамика на работната среда и мобилността на наетите, казусът допълнително разглежда
предимствата на гъвкавите правила за работното време. Показва, че ограниченията при уволнение поради съкращения, вреди на фирмите, както и на младежката заетост.
От началото на проучването "Да правиш бизнес" през 2003 г. са били извършени над 3500 бизнес реформи в 186 от 190-те икономики, проучвани от екипа на Световната банка.
Оценката за България
е направена според условията за правене на бизнес само в София. Най ниска е оценката по критерия как влияе времето и средствата, необходими на една фирма (посочва се за пример склад) да се свърже с електромрежата. Предприемачите трябва да преминат през 6 тежки процедури, което отнема внимание: 262 дни, срещ у което се заплаща около 60 000 лв., докато свързването с електропреносната мрежа в Европа средно се извършва за 100 дни, а в развитите държави от ОИСР - 75 дни. По този показател България се нарежда на 151-во място.
Регистрацията на нова фирма отнема 23 дни, докато в Европа - средно 12 дни, заради което сме класирани на 113 място по този показател, като се посочва, че най-продължителна е процедурата за регистрацията по ДДС в НАП - 12 дни.
Относно данъците, Българя е на 97 място, тъй като отнема много време на фирмите да ги плащат - общо 441 часа годишно или около два пъти повече, отколкото в Европа.
По показателя за кредитиране, България отстъпва до 67 място, а по показателя за прехвърляне на собственост до 66 позиция, тъй като се преминава през 8 процедури и отнема 19 дни. Най-добрата оценка за нашата страна е по критерия износ, по който сме класирани на 21 място.
Равносметката
Десетте страни, които са подобрили най-силно бизнес климата са Саудитска Арабия, Йордания, Того, Бахрейн, Таджикистан, Пакистан, Китай, Индия и Нигерия. В същото време 26 икономики са предприели стъпки, които поставят нови препятствия пред бизнес активността. В много от страните в тази група разходите за правене на бизнес са се увеличили. Сред тях са страни като Хърватия, Беларус, Судан и други.
Проучванията показват, че по-високите разходи за стартиране на бизнес оказват вредно влияние върху броя на новите участници на пазара. От друга страна, административните разходи, свързани с регистрацията и другите процедури, около стартирането на нов бизнес може да се окаже решаващо това да не се случи, а предприемачът да предпочете да развива бизнес в друга страна.
Извън първите 50 в класацията има само две икономики от Африка (Мавриций - 13 и Руанда - 38) и нито една от Латинска Америка.
Още по темата:
Топ 10 на градовете в света по екологична мобилност
Икономическият печат на 1 ноември 2018 година
Икономическият печат: България се срина в световната класация за добър бизнес климат
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |