Снимка: Личен архив
Пазарът на недвижими имоти в България през последната година запази своят динамичност. В същото време се наблюдава и повишение на търсенето и предлагането в сектора, плюс ръст в цените на имотите, като все повече от купувачите търсят жилища "на зелено". За повече подробности потърсихме Георги Пейчев*, мениджър на кантора Център в Имотека.
Кой е най-търсеният тип имот на пазара в момента?
Ако говорим за жилища за лично ползване, сделките и търсенето на тристайни апартаменти с малко изпреварват тези за двустайните. Предпочитанията на клиентите са имотите да разполагат с достатъчно помещения, отделни стаи за деца, спомагателни помещения и др. Когато говорим за покупка на имот с цел инвестиция, най-търсени остават двустайните апартаменти, следвани от едностайните и маломерните тристайни.
Откъм тип строителство интересът е насочен към новото строителство - сгради, които сега започват да се изграждат или новопостроени такива. При новото строителство клиентите намират по-добрите решения на въпросите и параметрите, касаещи разпределение на стаи, изложение, етажност, възможности сами да направят разпределението на стаите си и др.
Готови, или "на зелено" - какво предпочитат купувачите и каква е разликата в цената между двата типа имоти. Струва ли си допълнителния риск, който поемат купувачите?
Всеки клиент има своите предпочитания за това в какъв тип строителство би искал да живее. И новото, и старото строителство имат своите предимства и недостатъци.
При старото сгради основният недостатък е недобре поддържаните общи части и фасадите. Липсата на асансьор е нещо, с което не всеки може да направи компромис. Недостигът на места за паркиране е друг важен момент, който не можем да пропуснем. От друга страна старото строителство ни предлага реална квадратура на предлаганите имоти - едно от най-големите предимства. Стабилно строителство, доказано във и с времето. Там говорим за реална квадратура, а често и по-голяма площ на жилищата от описаната в документите за собственост - големи стаи, които позволяват различно преустройство, високи тавани, допълнителни помещения (като тавани и мазета), които не се плащат допълнително при сделка.
Големият недостатък в новото строителство са малките стаи, включените общи части в квадратурата на жилището, за които купувачите плащат, но реално не използват. В последно време като недостатък се оформя и въпросът със статута на имотите (ателиета, студиа). От друга страна, предимствата, които предлагат новите сгради, са свързани с поддръжката на общи части, фасадите на сградите, околоблоковите пространства. Това, че голям процент от купувачите се явяват и първи собственици на жилищата е предимство за голяма част от хората, тъй като дава и възможност за разрешаване на проблема с паркирането.
По отношение на цените няма съществена разлика, когато говорим за старо строителство и апартаменти в завършени нови сгради. Неголяма разлика има при покупка в сгради, които са в начален етап на строителство. Основно това се наблюдава в зависимост от начина на финансиране на сделката, както и схемите на плащане, които се договарят между страните.
Кои квартали в столицата са най-предпочитани за 2019 г. и кои фактори ги определят като фаворити?
Търсене има за всички райони и съответно сделки се сключват във всички части на столицата. Логично е по-голям интерес да има в кварталите, в които най-много се строи - по-новите квартали, където е възможно да се разгърне по-мащабно строителство и има потенциал за развитие. Говорим за квартали като Витоша, Манастирски ливади, Кръстова вада, Овча купел, Студентски град и др., за които по-добрата опция е може би промяната в посока застрояване, подобряване на инфраструктурата, изграждане на добри транспортни връзки с останалите части на града. Квартали, които предизвикват все по-голямо внимание и интерес на купувачите.
Непрекъснат остава и интересът към Централните райони (както за инвестиция, така и за живеене), районите с уредена инфраструктура и комуникации.
Какъв съвет бихте дали на нашите читатели към момента, на фона на цените на имотите, да инвестират в покупка, или да предприемат продажба на недвижима собственост?
Пазарът е стабилен и значителни колебания в цените нагоре и/или надолу не се очакват. В същото време предлагането на имоти е голямо, което предоставя възможност на купувачите да имат по-голям избор и договаряне на най-добрите за тях условия по сделка. Движещ фактор са и ниските лихви по ипотечните кредити, които банките предлагат.
За продавачите - предлагането е голямо. Купувачите не купуват на всяка цена, все по-често водят преговори за корекция на цената надолу. Не се очаква сериозно увеличение на цените. Ако го има, то ще е за конкретен тип имоти и в определени квартали.
Как ще приключи 2019-та година за Вас, като един от водещите брокери на недвижими имоти в България?
Навлизаме в един от най-силните и активни периоди на годината, който благоприятства разгръщане на потенциала на жилищния пазар. Очаквам запазване на цените на имотите около сегашните им нива. Благодарение на по-големия избор на имоти и активното жилищно строителство, динамиката ще продължи с висока активност на купувачите.
*Георги Пейчев е мениджър на кантора Център в Имотека. Започва да работи като консултант по недвижими имоти 2008 г., а през 2012 г. става мениджър на една от централните кантори на Адрес Недвижими имоти, компания също като Имотека, част от групата на AG Capital. Години наред той е един от най-успешните професионалисти в бранша. Георги Пейчев има висше икономическо образование.
Въпросите зададе Здравко Василев, репортер в infostock.bg
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |