Снимка: Архив infostock.bg
Гъбата на Нострадамус води в ареста. Берачи на халюциногенни гъби са задържани в района на Хайдушки поляни над смолянското село Момчиловци. 30-годишна жена от Варна и неин връстник от Пловдив били спипани, докато берат „Вълчи зъб", известна още като „Гъбата на Нострадамус". Те са в полицейския арест за 24 часа, а набраните количества от растението, съдържащо наркотични вещества, са иззети като веществено доказателство.
В местността Хайдушки поляни се намира естествено находище на
халюциногенната гъба, което всяка есен привлича пристрастени от цялата страна. Обичайно реколтата от „Вълчия зъб" се появява през октомври и ноември, обясниха от полицията. Второто й име - „Гъбата на Нострадамус" идва от това, че се използва освен от наркомани, и от гадатели, които с нея изпадат в транс и получават видения.
Малката гъба съдържа наркотичното вещество псилоцибин, който е посочен в забранителния списък на дрогите. Няма двойник, но тя самата се води за отровна заради халюциногенните й свойства.
Пресмятат кои столични квартали да плащат винетки. Половината околовръстен път на София може да бъде платен, но преминаването по Южната дъга на столицата ще става без да се дължи тол такса. Това стана ясно след заседание в строителното министерство на междуведомствената група по въвеждане на тол системата.
Все още има възможност да се премахнат тол таксите и винетките и за Северната тангента на столицата, но този въпрос към момента е дискусионен, обясни членът на УС на Агенция „Пътна инфраструктура" проф. Олег Асенов. За да стане това, пътят трябва да бъде изваден от обхвата на републиканските шосета, чието поддържане се плаща от бюджета на пътната агенция, и да се прехвърли за управление на община София.
В бюджета на столицата за 2020 г. обаче няма предвидени средства за стопанисване на шосето, стана ясно от думите на Асенов. Така реално може да се стигне до парадокса жителите на едни столични крайни квартали и близки села да плащат винетка, за да стигнат до центъра на София, а други да пътуват безплатно. Ако Южната дъга е безплатна за преминаване, а Северната тангента е в обхвата на тол системата, може да се очаква изместване и на част от транзитния трафик с оглед спестяване на разходи.
След заседанието на междуведомствената група стана ясно още, че за третокласните пътища няма да се плаща тол такса. В обхвата на системата ще са 6050 км - всички магистрали, 2322 км пътища първи клас и 2932 км втори клас. През следващата седмица ще бъдат публикувани за обществено обсъждане окончателните тарифи на тол таксите. Те ще са близки до тези, с които беше тествана системата, обясни Асенов. Очаква се преминаване на разстоянието между София и Бургас да струва на най-големите камиони малко над 70 лв.
През следващата седмица ще бъде готов и анализът на Световната банка за това как новият обхват на тол системата и предложените тарифи ще се отразят на цените на основните стоки. Цените на винетките и през 2020 г. ще останат без промяна.
19% cpив на продажбите на нови дизелови коли у нас, огромен скок при автомобилите на газ и метан. Сериозен спад в продажбата на нови дизелови леки коли отчита АСЕА (Асоциацията на автомобилните производителите в Европа). С 19 процента е намаляло търсеното на автомобили с нафтови двигатели в България за първите девет месеца на годината спрямо 2018-а. В Европейския съюз сривът от началото на годината е по-малък -16,4 процента.
От юли до септември 2019 г. броят на дизеловите автомобили, регистрирани в целия ЕС, е намалял с 14,1% до 1 милион бройки В резултат на което пазарният дял на дизела намалява под 30%. Четири от петте най-големи пазари в ЕС отбелязват двуцифрен спад, като продажбите на дизели в Испания са с 34,7% по-малко, италианското търсене се свива с 24,5%, продажбите във Великобритания намаляват с 20,8%, а френското търсене - с 12,6%. Германия обаче регистрира увеличение от 4,7% през последното тримесечие.
Бензиновите нови возила в България за първите 9 месеца на тази година са 15 975 спрямо 14 647 за същия период на 2018-а, или 9,1% отгоре. Ако се погледне третата четвърт на годината у нас, бензиновите коли са с ръст 3,7 процента, или 4725 бройки, спрямо 4555 през същия период за миналата година.
"Юнайтед груп" купува "Виваком" за 1,2 млрд. Телекомуникационният доставчик "Юнайтед груп" купува българския оператор "Виваком" за 1,2 млрд. евро. Това обявиха от американската компания в четвъртък.
Последната смяна на собствеността във "Виваком" бе през 2016 г. Тогава руската банка ВТБ организира търг като кредитор на телекома. Наддаването бе спечелено от Спас Русев, който придоби 46% от "Виваком" за 330 млн. евро. Другите акционери са ВТБ и кредитори на телекома.
"Виваком" е добре управлявана компания със силен мениджмънт и се вълнувам от възможностите, които имаме, за да изградим още по-силен бизнес", каза в изявление главният изпълнителен директор на "Юнайтед груп" Виктория Боклаг.
В съвместно изявление двата участника в сделката, както и фондът "БиСи партнърс", която е собственик на "Юнайтед груп", са обявили, че трансакцията се очаква да се извърши през второто тримесечие на 2020 г., тъй като трябва да получи одобрение на антитръстовите органи.
Предложената сума е по-висока от индикативната оферта, която се цитираше от различни източници -1,1 млрд. евро. Компанията е собственост на фондовете "БиСи партньрс" и "Кей Кей Ар" (KKR). Още в края на септември "24 часа" написа, че това е най-вероятният нов собственик на българския телеком.
Другият основен играч бе фондът "Провидънс екуити партнърс", чиято първоначална оферта беше 1,05 млрд. евро, твърдяха източници на американското издание "Файненшъл таймс". Още тогава се очакваше обаче "Виваком" да бъде оценен на около 1,2 млрд. евро въз основа на последните сделки в региона за телекомуникационни активи.
"Юнайтед груп" има бизнес основно в Западните Балкани, най-вече в Сърбия. Той е стъпил там преди години с изкупуването на операторите SBB, Telemach Slovenia и Telemach BiH.
Компанията продължава да се разширява чрез придобивания на местни кабелни оператори, платформи за медийно съдържание и мобилни услуги.
Сега предлага телевизия и фиксирана и мобилна телефония в бивша Югославия, медийно съдържание и рекламен бизнес. Миноритарен акционер в "Юнайтед груп" е и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Президентът върна избора на Гешев, без да му даде оценка. Президентът Румен Радев очаквано върна на Висшия съдебен съвет (ВСС) предложението за назначаването на Иван Гешев за нов главен прокурор. Като аргументи за решението си той посочи само процедурни нередности, които биха подкопали доверието на обществото в държавното обвинение, и не посмя да даде оценка на самата кандидатура. Сега на ход отново е ВСС, който има право да избере същия кандидат, без да стартира нова процедура. Ако изборът на Гешев бъде потвърден, конституцията задължава Радев да подпише указа за назначаването му. В противен случай рискува процедура по импийчмънт.
Според Радев изборът на нов главен прокурор засяга всеки български гражданин и затова се изисква да бъдат разсеяни всякакви съмнения дали назначеният на тази длъжност ще защитава обществения интерес, правата на гражданите и върховенството на закона. "И преди съм заявявал, че очаквам истинско състезание между кандидати, а не формално изпълнение на процедурата по избор. Издигането на един-единствен кандидат не само я лиши от състезателност, но и отнема от престижа и легитимността на бъдещия главен прокурор - така необходими за неговата нелека и отговорна мисия", констатира държавният глава. По негови думи "белег на демократичната държава е наличието на алтернативи при заемането на висши държавни длъжности". "Подходът за издигането на един кандидат бе подкрепен и от изпълнителната власт, която в лицето на министъра на правосъдието отказа да посочи втори", припомни Румен Радев. Според него изразената масирана подкрепа за Иван Гешев от страна на институциите, включително ДАНС и МВР, е взела превес над становищата от неправителствените и магистратските организации, висшите училища и научните организации, поставени под общия знаменател на гражданското общество. Радев беше категоричен, че само позициите на последните трябва да бъдат публикувани на сайта на ВСС.
Метрото може да не е готово до другото лято. Въпреки уверенията на столичния кмет Йорданка Фандъкова в предизборната кампания, че строителството на третия лъч на метрото върви по график и че участъкът от бул. „Владимир Вазов" през центъра до „Красно село" ще бъде отворен през първата половина на 2020 г., срокът може и да не бъде спазен. Това се разбра от думи на шефа на „Метрополитен" инж. Стоян Братоев пред „Сега". Причината е масираното избиване на подземни води по трасето и нуждата от многобройни укрепителни работи. Според Братоев към момента никой не може да каже кога точно ще бъдат пуснати първите осем нови станции от третия диаметър и дали това ще стане през първата половина на 2020 г. или „месец-два по-късно".
До 5 декември фирмите, които изпълняват строителните дейности - „Джи Пи Груп" и „Трейс груп холд", ще се изтеглят изцяло от обекта. Доскоро Фандъкова твърдеше, че това ще се случи през октомври. След това той ще бъде предаден изцяло на „Сименс", която трябва да извърши тестове на системите за управление - основно синхронизацията на автоматиката при отварянето на вратите на мотрисите на станциите. "По договор имаме общо 33 месеца, като на 24-ия месец „Сименс" трябва да са ни доставили оборудването. Сега остават 9 месеца, в които да монтират системите. От момента, в който им се даде фронт, те влизат -за първите две станции "Красно село" и "България" им дадохме достъп през май, на другите започнахме от лятото и те приеха ангажимента да ги съкратят на 6 месеца. Сега е монтирано оборудването и ни остават самите изпитания", коментира Братоев пред „Капитал".
Над 800 жалби срещу доктори и болници в здравния ДАНС. 803 жалби и сигнали от пациенти срещу доктори и болници са постъпили в здравния ДАНС, както хората наричат популярно Изпълнителната агенция „Медицински надзор" (ИАМН). Те са подадени за по-малко от година, от 1 януари до 6 ноември, съобщиха за „Монитор" от агенцията.
Оказва се, че хората най-много се оплакват от искане на пари в болниците и лошо качество на медицинското обслужване.
За това време инспектори на ИАМН са извършили проверки по общо 683 жалби и сигнали. От агенцията уточниха, че най-честите нарушения са на Закона за здравето, Закона за лечебните заведения и Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ. Те се изразяват в нарушено качество на предоставената медицинска помощ по отношение на своевременност, достатъчност и достъпност, както и на нарушение на икономическите права на болните.
За разлика от тази година през миналата 2018-а жалбите и сигналите и извършените проверки по тях са били 627. Според специалистите увеличеният брой сега се дължи на повишаващото се доверие на хората в работата на Изпълнителната агенция „Медицински надзор".
Независимо от това болните и техните близки продължават да подават сигнали и жалби и до пациентските организации. По пет-шест сигнала или жалби на седмица постъпват в Българската асоциация за закрила на пациентите, съобщи председателят на нейния Управителен съвет адвокат Пламен Таушанов. Годишно те са около 2000, допълни той. По думите му хората най-често се жалят от разминаване в очакванията след хоспитализацията и постигнатия резултат при изписването от лечебно заведение. Като водеща причина пациентите посочват, че не са им обяснени в писмен вид видовете диагностика, която трябва да изберат, както и видовете лечение, които също трябва да изберат, когато има повече от един за дадена диагноза, независимо че са се подписали под т. нар. формуляри за информирано съгласие.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |