Снимка: Архив infostock.bg
Край на схемите с фиктивни строежи. Столичният кмет Йорданка Фандъкова се зае да изпълни едно от основните си обещания в предизборната си програма - спиране на презастрояването в София. "Внесох в регионалното министерство предложения за първия пакет от мерки за промяна в законодателството, който да доведе до затваряне на вратички съществуващи в закона, които позволяват на някои недобросъвестни инвеститори да злоупотребяват. На първо място са изискванията за т.нар нежилищни сгради -общежития, апартаментни хотели, ателиета, за които има по-ниски изисквания за отстояния, както и за паркиране. Затова искам да се направят законови промени, които да не позволяват злоупотреби с тези възможности", заяви пред "Труд" Фандъкова. По думите е, тези злоупотреби водят до проблеми за градската среда и паркирането и до проблеми на бъдещите собственици. "Хората са идвали при нас за да търсят решение, защото когато живеят в нежилищна сграда не могат да се регистрират на постоянен адрес, което не им позволява децата им да кандидатстват или да имат предимство в детските градини и училищата. Ползват промишлен ток, което значително оскъпява живота им", посочи Фандъкова.
Това е първият пакет с промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), който кметът на София внася в Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Ще бъде сформирана работна група между ведомството на регионалния министър Петя Аврамова и Столична община със специалното участие на главния архитект на София Здравко Здравков и специалисти от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
"Възложили сме и разработване на втори пакет, който да помогне за увеличаване на отстоянията при строителството на сгради в жилищните райони, което да позволи повече въздух в кварталите и спасяване на част от зелените площи. Възложили сме на преподавателите в УАСГ да разработят, така че да бъдем конкретни", каза още Фандъкова.
"Искаме хората да не останат излъгани от предприемачите, а още при купуването да има яснота - дали купувате жилище или офис. Има редица сгради които се одобряват като ателиета, в същото време тези обекти са с табела на тях "продавам жилища". Хората купуват тези жилища и в един момент установяват, че не могат да получат адресна регистрация. Вратичката трябва да бъде премахната", категоричен бе арх. Здравков.
165 лева повече за две трети от учителите. Близо две трети от учителите у нас са на минимална за бранша заплата, която от догодина се увеличава със 165 лева и от 920 става 1085 лева. Това се разбра от думите на образователния министър Красимир Вълчев по повод анекса към колективния трудов договор в системата на образованието, който предвижда 17% увеличение възнагражденията на преподавателите от 2020 година.
Средствата за увеличение на учителските заплати са повече и са 360 млн. лева, но средното увеличение на възнагражденията ще е със 17,5 или с 18 на сто, а не с 20-21 на сто, както беше през тази година, защото базата е по-висока с 20 на сто, обясни министър Вълчев. По думите му в колективния трудов договор е записано, че в училищата, където останат средства, ще се използват за допълнително възнаграждение.
Със 17-18% са повишени и т. нар. лекторски часове, които са допълнителни часове и се плащат над нормата, има и допълнително възнаграждение за класните ръководители. "Никога средствата за заплати не са били толкова много. Нашият ангажимент, който сме заявили през 2017 г„ е за двукратно увеличение", припомни Вълчев. Двойно повече ще са и средствата за защитени училища и детски градини.
"Младите учители до 30-33 години са около 13,4 на сто, но този процент е по-висок от предходните години. През 2015 г. беше достигната най-високата средна възраст на учителите - 51,5 години, а след като се пенсионираха много учители, средната възраст "падна" на 49 години. Тя ще продължи да намалява, защото още учители ще се пенсионират и те трябва да бъдат заместени от млади учители", каза Вълчев.
Бул. "Витоша" 46-и в света по скъпотия. Столичният булевард "Витоша" се изкачи с още една позиция в класацията на най-скъпите търговски улици в света и е вече на 46-о място сред наблюдаваните 448 улици в 68 държави. За новото издание на традиционното проучване Main Streets around the World на консултантската компания Cushman & Wakefield, съобщи вчера Forton.
Средният месечен наем на софийския булевард се е увеличил с 12% за последната година, достигайки 56 евро за квадратен метър.
Зоната между Съдебната палата и булевард "Патриарх Евтимий" на "Витоша" продължава да е атрактивна и според авторите на изследването се очаква наемите там да продължат да се повишават и догодина, тъй като площите са силно ограничени, а на българския пазар навлизат много нови търговци.
Булевард "Витоша" е достигал и до 42-о място в тази класация, но преди да настъпи световната икономическа криза. По времето докато траеше изграждането на втората линия на метрото и булевардът беше блокиран, той изпадна от топ 100, но от няколко години не излиза от топ 50. Наемите за магазините на булеварда са сред най-високите в страната, надминавани само от наемите по улиците "Цар Калоян" и "Съборна".
Горанов: В бюджета за 2020-а принципът е харчиш, колкото изкарваш. "Принципът е да харчиш толкова, колкото изкарваш. Ограничаваме разходите до приходите. Ниската задлъжнялост и балансираният бюджет са най-добрият буфер срещу кризата." Така финансовият министър Владислав Горанов представи бюджета за догодина пред депутатите.
Със 126 гласа "за" и 92 "против" парламентът прие на първо четене финансите на държавата за 2020 г.
Ръст от 3,3%, 10% ръст на бюджетните заплати, безработица 4,1% и инфлация 2,1% са заложени в него. Предвидено е изтегляне на нов дълг от 2,2 млрд. лв., което е един от буферите в бюджета, каза Горанов.
Данъците няма да се променят до края на мандата, както сме обещали, каза той. Но призова към преразглеждане на имотните налози. "Искаме модерна инфраструктура и да плащаме по 20 до 50 лв. данък за имот в столицата, който струва 150 000 лв. Е, няма как да стане", мотивира се той.
Банов пропиля шанса да вземе 700-те хил. лв. неустойка за Ларгото. Въпреки че министърът на културата Боил Банов емоционално се заканваше да получи неустойката от 754 хил. лв. за забавянето на ремонта на Ларгото в центъра на София, това със сигурност няма да се случи, и то по вина на подопечното му министерство. Случайно или не, Министерството на културата (МК) е пропуснало срока за обжалване на съдебното решение, с което бе отхвърлена претенцията му за неустойка. Това става ясно от определението на Върховния касационен съд (ВКС), което е окончателно. МК ще трябва да плати и 73 хил. лв. разноски по делото.
В решението на съда са описани всички шмекерии, които МК се е опитало да приложи, за да оправдае нехайството си. Първоначално жалбата е била внесена "на ръка", ден след като е изтекъл крайният срок -12 март, при това не в Апелативния съд, а в Софийския градски съд. След като това не минало, от МК сменили тактиката и започнали да твърдят, че жалбата е изпратена в срок, но по пощата преди изтичане на едномесечния срок. За целта са представили ксерокопие от лицевата част от пощенски плик с подател К.П. (представител на министерството) до Софийския апелативен съд. Според съда обаче пликът "е с напълно нечетлива дата на положения датов печат и конкретна пощенска служба". Магистратите питат какво е правил този плик в Министерството на културата, ако с него е била изпратена жалбата до съда.
ВКС отхвърля и представената от Министерството на културата обратна разписка. "Тя не може да се кредитира като писмено доказателство, от което да се установи по несъмнен начин, че касационната жалба е подадена в едномесечния срок, тъй като тя не съдържа данни какво е доставено с нея, липсва изходящо клеймо за доставка на пощенския клон, както и потвърждение за доставяне", се казва в определението.
Локвата на границата с Турция позлати малка фирма с 27 млн. лв. Антикорупционният фонд съобщи, че е сезирал прокуратурата за аферата "Златната локва". Става дума за продължаваща вече седма година схема, по която държавна институция подарява милиони на малка частна фирма, за да извършва вместо нея дезинфекция на влизащите от Турция превозни средства. По изчисления на разследващата журналистка Генка Шикерова фирмата е спечелила до момента 27 милиона лева.
"Това е да те назначат за бизнесмен. Да си създадеш фирма и седмица по-късно да ти дадат договор с държавата. Само на теб. За дейност, която по закон, е работа на държавата. Действието се развива в последния ден от първия кабинет Борисов. Следи няма. Сега, когато се връщате с евтин прах и лекарства от пазара в Одрин и оставите 5 лева за Локвата, знайте, че от другата страна вече са с 27 милиона напред. Когато колят прасетата и козите и ги заравят по полетата, си припомнете и онези, с инсинераторите. На тях им дадоха 60 млн. лв. Ей, така, защото са успешни, млади хора. В държавата на свободата на словото от БАБХ информация и интервюта не дават. Дават пари на когото трябва. И мълчат.
Междувременно Йордан Войнов, който преди шест години беше отстранен като директор на БАБХ точно заради скандалния договор, от няколко седмици е и.д. директор на ОДБХ София-област. И към този момент, според Търговския регистър той е едноличен собственик на фирма за производство и търговия на храни; кланица и месопреработка; ресторантьорство (...) в Самоков и съдружник в друга фирма с подобна дейност. Контролира сам себе си.", това допълни към разследването си за Антикорупционния фонд в профила си във Фейсбук Генка Шикерова.
Всяка втора фирма дава коледен бонус. Само половината компании дават на служителите си коледен бонус, но не с големината на 13-а заплата. Това показва проучване на Adecco България сред 100 български и международни компании от IT секторите, аутсорсинг, телекомуникации, финанси, търговия и производство, базирани основно в София и Пловдив.
Причина за това е, че компаниите са ориентирани към поощряване на доброто представяне и предпочитат да плащат бонуси за постигнати резултати, а не за конкретни празници. Вероятно това обяснява и защо великденските бонуси са още по-малко популярни и се срещат при едва 20% от компаниите.
„Проучването показва, че заплатата е най-важният елемент в привличането и задържането на служители, но далеч не е единственият. Работодателят се стреми да диверсифицира пакета от социални придобивки и компенсации, които предлага на служителите си, за да отговори на по-комплексните им потребности", коментира Константинос Милонас, изп. директор на Adecco Group за България.
Финансовият пакет на служителите включва както заплата, така и бонуси, ваучери, комисиони. Повече от половината от компаниите предлагат ваучери за храна, обикновено за 60 лева на месец, което е необлагаемият максимум. Предлагат се и бонуси, обвързани с представянето. Предоставят се и много материални, но не пряко финансови стимули. В над 1/3 от компаниите се дават карти за градски транспорт. Почти всички анкетирани работодатели плащат мобилните планове и телефони, а в половината от тях се предоставят и служебни лаптопи, като това варира според позициите на служителите. В 2/3 от компаниите се предоставят и служебни автомобили, но за специфични позиции.
Друг тип възнаграждение за служителите е предоставянето на различни услуги, стойността на които може да е изцяло поета от компанията или е с участие на служителите. Такова е например допълнителното здравно осигуряване, което виждаме при почти 100% от компаниите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |