Снимка: БГНЕС
Предложението на управляващата коалиция първият ден от болничните да е за сметка на работника, т. е да не се покрива нито от работодателя (както е в момента), нито от НОИ (в момента след третия ден, обезщетенията се изплащат от осигурителния институт), скара работодатели и синдикати. Бизнес организациите подкрепят предложението, а синдикатите искат среща с премиера.
В момента първите 3 дни от болничния се изплащат от работодателя в размер на 70% от дневното възнаграждение, а за останалите дни от НОИ изплащат 80% от среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени осигурителни вноски за последните шест месеца, за временна нетрудоспособност, и 90% поради трудова злополука или професионална болест.
Каква е целта на промяната
На първо място това е мярка срещу злоупотребите с болничните листове, която съществува в много европейски страни, аргументират се вносителите, без да стане ясно чие е предложението. След заседанието на коалицията в четвъртък (14 ноември) бе уточнено, че това е първа стъпка към цялостното решение на проблема с болничните и мярката ще спре фалшивите болнични с цел удължаване на почивните дни.
Това няма да важи за малките деца, за родителите, които ползват болничен за гледане на болно дете и за пострадалите при трудова злополука. За приетите в болница по клинични пътеки механизмите са различни, но и при тях първият ден няма да е за сметка на работника.
Пред журналисти вицепремиерът Касимир Каракачанов обясни, че през 2018 г. са издадени над 2.7 милиона болнични, а пет години преди това, през 2013 г. те са били с малко над 2 милиона само за общо заболяване или с около 666 хиляди повече. По неговите думи, това е логиката. „Всички знаем за какво става дума. Пускаш болничен да си удължиш почивните дни, да ги слееш, но това не е редно да тежи на бюджета за социалното осигуряване", подчерта Каракачанов.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Даридкова посочи, че за пет години изплатените средства скачат от 313 млн. на близо 550 млн. лева. „Това е ръст от над 50%, който много затруднява НОИ и работодателите. Ако се отчете ръстът на ползване на болнични, ситуацията е кризисна", аргументира се Даридкова.
Издадени болнични за общо заболяване и изплагени обезщетения за 6 години
Източник: НОИ
Аргументите на работодателите
"Това е наше искане, направено много отдавна - веднага след приключването на световната финансова и икономическа криза, тъй като плащането на първите три дни болнични от работодателя беше включено само като временна антикризисна мярка", аргументираха позицията си от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) веднага след решението на коалиционните партньори в четвъртък.
Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев, тази мярка, макар и недостатъчно решителна, безспорно ще доведе до ограничаване на кражбите и до увеличаване на доходите на хората. „Когато не крадеш от колегата си, това което той е изработил - ще го получи в пълен размер. Второ, ще се произведе много повече", аргументира се Велев в сутрешния блок на Нова телевизия в петък (15 ноември). Освен това, по думите на Велев, ако се ограничат наполовина тези безобразия ще имаме 1 млрд. лева БВП повече и 300 млн. лева повече за заплати. „Работникът ще получи четирикратно повече, отколкото ще загуби за този един ден", подчерта Велев.
С неговото мнение не се съгласи председателят на КТ „Подкрепа" Димитър Манолов, който също участва в предаването на Нова телевизия: „Това е вярно, само при предположение, че всички болнични са фалшиви, а не всички са такива". Според него, в София съществували фиктивни фирми, които назначават само пенсионери, за които не дължат осигуровки, и се занимават само с болнични."
Аргументите на синдикатите
Още същия ден, когато беше обявено решението на коалиционните партньори, КНСБ го определи като неочаквано и без консултации със синдикатите. Те не са съгласни с внушението , че всички работници са измамници. Според КНСБ, последната договорка с работодателите била трите дни болнични да се върнат в НОИ, затова от двете синдикални централи - КНСБ и КТ „Подкрепа" поискаха спешна среща с премиера. „Няма как ние да коментираме по друг начин подобно решение - като неприемливо, меко казано. Да не кажа някои по-остри думи, но по-острите думи ще бъдат свързани с това, че ние няма да приемем такова решение. Какво точно и как ще реагираме е въпрос на следващите часове", заяви председателят на КНСБ Плавен Димитров, което беше изтълкувано като закана за организирани протести.
Най-доброто решение и за работодателите, и за синдикатите е да се контролира издаването на болнични листове. „Трябва да понесе отговорност и този, който внася такъв фалшив лист. Нека помислим как да накажем тези хора. Защо трябва да наказваме някой, който не е виновен за това?", коментира Димитър Манолов.
Още по темата:
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |