Снимка: Архив infostock.bg
НАП ще контролира търговията във Фейсбук. Националната агенция за приходите (НАП) засилва контрола върху търговията през социалните мрежи като Фейсбук и сайтовете за пазаруване. Над 300 млн. лв. са установените укрити приходи от този вид търговия, заяви на семинар във Велико Търново за промените в Наредба Н-18 за касовите апарати шефът на дирекция „Комуникации" в Националната агенция за приходи Росен Бъчваров.
Във Фейсбук има специална секция озаглавена „Маркетплейс", в която има хиляди обяви за продажба на дрехи, обувки, дори и на автомобили и апартаменти. Освен това има обособени специални групи за продажби, които имат само тази цел - да продават стоки, но повечето търговци там нямат фирми, а продават като физически лица. Именно към този проблем са се насочили данъчните - да съберат приходи в хазната от търговията в социалните мрежи.
„Фискалният проблем на електронния бизнес, на онлайн търговията се измерва с огромни годишни загуби. Трябва да се изгради софтуерна система, която отговаря на изискванията на данъчното законодателство. Онези, които не приемат кешови плащания и използват пощенски парични преводи като възможност, могат да продължат да отчитат оборотите си, както до сега", заяви Росен Бъчваров.
Според Бъчваров счетоводителите и търговците все още имат неясноти, които са свързани основно с електронната търговия. Някои изразиха мнение, че „ще бъдат върнати в XIX век", ако не могат да пиша фактури по електронен път, а трябва да правят това на ръка.
„Имаме такава дейност с онлайн платформа и с разносна търговия, не знаем точно какъв трябва да е софтуерът ни", споделят търговците пред агенцията по приходите. Някои търговци все още не знаят как се третират продажбите през Фейсбук. На семинара те попитаха НАП: „Това електронна търговия ли е, трябва ли да се издава касов бон?".
Първите с втора пенсия са ощетени от държавата. Първите хора, които ще взимат втора пенсия от универсален пенсионен фонд (УПФ), ще бъдат ощетени от държавата. Това заявиха експерти от частните фондове, до които „Труд" се допита. Причината за това, е че хората които първи ще вземат втора пенсия, ще получат с около 20% по-ниска пенсия от Държавното обществено осигуряване.
Този коефициент беше въведен още през 2002 г. с идеята да компенсира разликата между това, че хората, родени преди 1960 г„ не са осигурени в УПФ и ще взимат само една пенсия, а родените след началото на 1960 г. ще взимат и втора пенсия.
Тази схема обаче ще ощети първите, които ще взимат пари от универсален пенсионен фонд, заявиха експертите. В момента осигурителната вноска за пенсия е 19,8%. От тях 5% отиват в УПФ, а 14,8% във фонд „Пенсии" на НОИ. Но тези 14,8% осигуряват само 60% от средствата за плащане на пенсии. Останалите 40% се осигуряват от държавата чрез трансфер от бюджета.
Освен това първите пенсии от УПФ ще бъдат отпуснати през 2021 г. на жени, родени през 1960 г. Но те ща се се осигурявали в УПФ само близо 20 години, а не през целия си трудов стаж от 36 г. А законодателството предвижда държавната им пенсия да бъде намалена, сякаш през целия им стаж част от осигуровките са влизали в частен фонд.
След 55 г. планове България може да има магистрален пръстен. В средата на 60-те години в учебниците по история пише, че най-късно до 1980 г. в България ще е настъпил комунизмът.
По същото време - през 1964 г., правителството взема решение да се изгради магистрален пръстен, който да свързва най-важните градове на страната и да включва "Тракия" от София до Бургас, "Черно море" от Бургас до Варна и "Хемус" от Варна до София. Тогава плановете са магистралният пръстен да се изгради изцяло в чест на XI конгрес на БКП през 1981 г., когато се чества и 1300-годишнината на българската държава.
1980 г. си замина доста отдавна, но нито комунизмът настъпи, нито имаме магистрален пръстен.
"Тракия" започва да се строи чак през 1973 г. и през 1980 г. е стигнала едва до Нови хан. Участъкът до Пловдив е завършен през 1984 г.
И демокрацията завари страната ни едва с 274 км магистрали: "Тракия", но само от София до Пловдив, и съвсем малко от "Хемус" - между Варна и Девня и на север от столицата, без да е успяла да премине Балкана. Това стана през 1999 г., когато стигна до Ябланица, а от около един месец насам е до Боаза.
Карта за висшето образование стопира масовизацията, за да спаси репутацията. Предлагаме национална карта на висшето образование като инструмент, който да определи профилната и териториалната структура, да намери сечението между обществения интерес и предлагането на висше образование. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при обсъждането в просветната комисия на парламента на предложените промени от Министерския съвет в Закона за висшето образование.
Картата ще показва по региони каква е наситеността от университети и професионални направления - къде има масовизация и къде не. Ще има и временен мораториум за разкриване на нови направления и висши училища до изработването на картата.
Целта е да се спре масовизацията на приема. "Крайната масовизация доведе до проблеми с репутацията. Откриха се професионални направления, неприсъщи за висши училища. В 90% от професионалните направления мрежата е достигнала предела си на разрастване", коментира министърът.
Според промените МС ще определя приема на студенти и докторанти. Държавата ще сключва договори за управление с ректорите като инструмент за възлагане на определени политики, за изпълнението на определени стратегически цели и задачи. "Целта ни не е да отнемем от академичната автономия, а напротив - по всякакъв начин академичното управление, финансовото, административното остава във висшите училища. Единственото, което се предлага, е споделянето на отговорността при стратегическото управление", обясни Красимир Вълчев.
Ще се въведе квота за млади преподаватели в академичните органи на управление.
Ще се въведе минимална заплата за асистентите.
Причината е, че разликата в заплатите на младите и на преподавателите с 35 г. стаж е много по-голяма, отколкото в останалите публични системи - до 150%.
Мастити бизнесмени са "изпаднали" от порочния списък със заменките. В списъка на фирмите, които ще трябва да връщат пари на държавата за скандални заменки на гори от периода 2007-2009 г„ има крещящи липси. След години протакане и натиск от ЕС Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) най-сетне изчисли, че при 103 от общо 132 сделки за замени на гори от този период оценките не са били коректни и държавата е била ощетена с обща сума от 80 млн. лв. И обеща, че ще "покани" фирмите да доплатят разликата в цените. МЗХГ не посочи конкретно кой колко има да връща и как се е стигнало до сумите, нито обяви кои са останалите 29 фирми и физически лица, при които не са установени щети от заменките. Проверка на "Сега" показа, че сред 29-те "изрядни" попадат едни от най-големите и знакови замени. В субективността на оценките се усъмниха и природозащитници, които настояха да се публикуват новите оценки на всяка една от неизгодните сделки.
"Сега" сравни разпространения в момента списък на МЗХГ с предоставената от същото това министерство, но през 2013 г„ детайлна справка с всички 132 заменки, сключени в периода от 2007 до 2009 г. Справката още може да бъде открита в архивната секция на сайта на парламента (https://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members /1479/documents)tfI, като данните през 2013 г. бяха предоставени в разгара на друг скандал - "Дюнигейт". Тогава министерството реши да представи в детайли заменките, сключвани в предходни периоди от други правителства.
Сред най-очевадните липси в новия списък е на инвеститорите в голф игрището край Балчик - "Трейшън клифс енд спа резорт" АД. Заменката на "Трейшън" е сключена през април 2008 г„ като дружеството получава от държавата 283 декара в Балчик, оценени на 2 031 466 лв„ или 7 лв. на кв. м земя. Срещу този имот фирмата е предоставила 2984 декара гори из Видинско, Чупрене, Черни Осъм, Троян, Тетевен, на свой ред оценени на 2.034 млн. лв., и така изобщо не се е стигнало до доплащане. Фирмата се свързва с бизнесмена Красимир Гергов.
Смозабрава на деня: "51 млн. лв. за българските пенсионери! Да си имат за празниците". "А иначе няма ли пак да?... 51 млн. лв. за българските пенсионери! Това е за пореден път за Коледа. Направили сме така, че да си ги получат в началото на месеца, да си имат за празниците. Може би това е осмо или девето постановление - това е близо половин милиард лева извън покачването на пенсиите. Освен това, коет' сме вдигнали на 250 лева минималната пенсия. Просто, ако не го бехме направили, това щеше да ви е първият въпрос. Не бива да се подценяват тези неща, защото държавата е работила много, приходните агенции са работили много, битката с корупцията и контрабандата дава резултат, за да имаме бюджетния излишък, да имаме най-ниския външен дълг и да си позволяваме тези плащания. Ето, с'я сме в Хърватска, ми вижте от един месец стачката за какво е - на учителите... Искат с няколко процента повишение на заплатите. В България ние двойно повишаваме в рамките на 4 години. Не ги отчитаме тези неща просто (гледа с укор към репортерите)."
По повод тази тирада на премиера Бойко Борисов в. "Сега" припомня някои щрихи от политиката на неговите правителства към пенсионерите и техните доходи:
- Първото правителство на Борисов замрази пенсиите - от 2009 до 2013 г. те не помръднаха нагоре и с една стотинка.
- Извършената през 2013 г. актуализация не успя дори да покрие натрупаната инфлация.
- През 2014-2017 г. пенсиите бяха осъвременявани по швейцарското правило с нищожни проценти -1.9 - 2.7%. През 2014 г. средната пенсия беше 311.35 лв. Днес - пет години по-късно, е 381.74 лв., а догодина ще стане 412.28 лв.
С чуждо ЕГН минават технически прегледи. Председатели на комисии на пунктовете за техническа прегледи умишлено въвеждат грешни ЕГН-та на собствениците на автомобили, за да избегнат проверката в базата данни на финансовото министерство и на общините. При прегледа в пунктовете пишат данни на изрядни шофьори с платени данъци и така се избягва плащането им от задължените, призна зам. изпълнителният директор на ИА „Автомобилна администрация" Дамян Войновски.
Вратичката в системата ще бъде ограниченас подобрения, платени с европейски средства. И в момента пунктовете са вързани с ДАИ, сканираните документи се изпращат към агенцията и протоколите се попълват автоматично. На ГТП-тата е дадена възможност ръчно да въвеждат данни за МПС-то и собственика им, ако няма връзка с интернет или при прегледа се предостави ксерокопие на големия талон на автомобила, който често е нечетим. Ползвателите на „вратичката" са основно длъжници с мощни автомобили, които не са плащали налози на общината с години. Има случаи данъците да са на по-голяма стойност от самите возила. Да се хванат подобни измами, е трудно в реално време, казва зам. изпълнителният директор на агенцията Дамян Войновски, защото на година се правят 2 млн. технически прегледа.
Ето защо срещу един милион лева агенцията въвежда подобрения и нови услуги в системите си. Всички данни за автомобила ще се извличат онлайн от архивите на МВР, а в пунктовете ще бъде ограничено попълването на още данни.
До края на годината при преглед вече няма да се носи полицата за „Гражданска отговорност", защото ще се извличат автоматично данни от Гаранционния фонд дали автомобилът е застрахован.
С технология вече бяха пресечени и опитите на изпитите по теория да се явяват с фалшиви лични карти с истински данни, но с подменена снимка. Чрез връзка с МВР няма как друг да се яви на изпита вместо изпитвания, защото в базата данни вече се сверяват снимките от личните, както и снимка на лицето, което се явява на препитването.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |