Снимка: Архив infostock.bg
Гражданската скача двойно по системата бонус-малус. Цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност" ще нарасне два пъти до средно 660 лв. за младеж на 25 години, който има по-малко от една година стаж зад волана, ако бъде сниман да кара с 81 км\ч в София при съществуващото ограничение за шофиране с до 50 км\ч в населено място. Това предвижда предложеният от Комисията за финансов надзор (КФН) базов вариант на система „бонус-малус" при настоящите тарифи на застрахователите.
Ако шофьор на 35 години и с над 5 години стаж зад волана направи същото нарушение, цената на застраховката му ще нарасне два пъти до 540 лв. Причината за това е, че според предложената от КФН система „бонус-малус" за превишение на скоростта с между 31 км\ч и 50 км\ч в населено място ще бъдат давани четири наказателни точки и рисковият клас на шофьора ще нараства. А след това ще трябва да минат четири поредни години, през които той няма нарушения, за да може рисковият му клас да се върни на базовото ниво и да плаща за „Гражданска отговорност" по основната тарифа на застрахователите.
Според алтернативния предложен вариант на „бонус-малус", цената на полицата за същото нарушение няма да нарасне два пъти, а само с 60%.
За телесни повреди, причинени по непредпазливост, и ако извършителят е помогнал на пострадалия, цената на „Гражданска отговорност" ще нарасне на 1056 лв. за младежа на 25 г. и на 864 лв. за шофьора на 35 г., показват изчисленията.
Затягат контрола на жилищата за туристи. Всички апартаменти, стаи и къщи за гости, които се предлагат на туристи онлайн, ще трябва да бъдат категоризирани. Това предлагат депутатите Менда Стоянова от ГЕРБ и Валери Симеонов от Обединени патриоти с внесени от тях промени в Закона за туризма между първо и второ четене на закона за държавния бюджет за 2020 г. Промените са предложени заради бума през последните години на оферти за отдаване на апартаменти за краткосрочно настаняване в електронни платформи като Booking, Airbnb, Expedia, Homeaway, Rentbyowner, Facebook и др„ пише в мотивите на депутатите. Това е туристическа услуга, но без имотите да са категоризирани по Закона за туризма, смятат вносителите на законопроекта.
Промените ще засегнат както апартаментите в София, които се отдават под наем чрез Airbnb, така и стаите край морето, които баби отдават на туристи, тъй като единственият начин в съвременния свят офертите им да достигнат до клиентите е чрез обяви в интернет.
При първо нарушение и пускане на онлайн оферта за отдаване на апартамент или къща за гости, които не са категоризирани, да бъдат налагани глоби на гражданите до 5000 лв„ а на юридическите лица и едноличните търговци имуществени санкции до 10 000 лв„ предлагат депутатите. При повторно нарушение глобата за граждани да бъде до 8000 лв„ а за фирми до 15 000 лв„ предвижда законопроектът.
При системни нарушение министърът на туризма да има право да поиска от Софийския районен съд да постанови на всички онлайн доставчици да спрат достъпа до съответните сайтове, предлагат още депутатите.
Собствениците на имоти, предлагани онлайн на туристи, ще имат 3 месеца, в които да категоризират обектите си, пише в проекта. Според Закона за туризма категоризацията на апартаменти, стаи и къщи за гости се извършва от общината, на чиято територия се намират.
Болничните от по месец с 58% нагоре - товарят НОИ и бизнеса. Дългите болнични между 15 и 30 календарни дни товарят най-много бюджета на НОИ и бизнеса. Това показва анализ на КНСБ.
Точно при тях е най-големият ръст с 58,5% между 2014 и 2018 г, сочат данните за увеличаването на болничните листове. По темп на нарастване следват тези с продължителност между 8 и 14 календарни дни вкл. (19,7 на сто).
"Ясно е, че там е основната причина за увеличения брой изплатени дни във временна неработоспособност поради общо заболяване", смятат синдикатите.
Само през 2018 г. са изплатени 9 763 300 дни за болничните листове с продължителност от 15 до 30 дни при 8 050 900 дни през 2014 г. Тези между 8 и 14 дни през миналата година са били за 3 191 600, докато четири години по-рано те са били с 550 хил. по-малко.
Кратките болнични - до 7 работни дни, през 2018 г. са 766 900, което прави 37% от всички. Общо са за 1 573 100 дни, по тях на работниците са платени 53,9 млн. лв.
"Посочените данни показват ясно, че делът на болничните листове с продължителност до 7 дни, за които се отнасят обвиненията на част от работодателите за сериозни злоупотреби и ползване на фалшиви листове, е нисък на фона на общия брой болнични листове с плащане, както и на фона на разходите за обезщетения по болест като цяло", категорични са експертите в КНСБ.
Болничните за общо заболяване, които са за сметка на НОИ, се вдигат от 11,9 млн. дни през 2011 г. до 17,8 млн. дни през 2018 г. Дните за сметка на работодателите (от 1-ия до 3-ия) също се вдигат от 4 млн. през 2011 г. на 5,7 млн. през миналата година.
Ипотеките с нов рекорд, гонят 11 млрд. лева. Към края на октомври бизнесът и домакинствата са получили заеми за 61,3 млрд. лв., като новоотпуснатите за месец октомври са 100 млн. лв.: показва статистиката на БНБ. Бизнесът е задлъжнял с 34,4 млрд. лв., домакинствата с 23,7 млрд. лв. Продължава бумът при ипотеките -те достигат 10,6 млрд. лева и нарастват на годишна база с 14,1%. Потребителските заеми вече достигат 11,2 млрд. лева и на годишна база се увеличават с 10,8%.
Само за месец парите в оборот са се увеличили до 100,3 млрд. лева при 99,2 млрд. лева, отчетени през септември. Сумата наближава прогнозирания БВП, който се очаква да достигне 115,7 млрд. Депозитите продължават да растат и вече са 83,2 млрд. лв., като за една година ръстът им е 7,9%. Фирмите са поверили на банките за управление 25,8 млрд. лв., а домакинствата - 54,2 млрд. лв., което е с 8,2% повече спрямо година по-рано.
Властта си намери повод да спре достъпа до Аinrbb, Booikng и Facboeok. Депутатите Менда Стоянова (ГЕРБ) и Валери Симеонов ("Обединени патриоти") - ключови фигури в управляващото мнозинство, внесоха проект за умопомрачителни промени в Закона за туризма. Двамата народни представители предлагат всеки гражданин, който предоставя на туристи стая или апартамент чрез електронни платформи като Airbnb, Booking, Expedia, Facebook и т.н., задължително да се снабди с "категория" от Министерството на туризма. Такова изискване в момента има само за традиционните места за настаняване като хотели, хижи, хостели и къщи за гости.
Освен това тандемът предлага да се забрани на електронните платформи да качват оферта за настаняване, ако стаята (или апартаментът) не е получила "звезди" от българското МТ. Връх на законодателния устрем на Стоянова и Симеонов е идеята при три повтарящи се нарушения да се блокира достъпът до е-платформата - съучастник в нарушението. Спирането на достъпа се възлага на интернет доставчиците след произнасяне на съда.
Предложенията удивляват, защото от тях излиза, че някой в България може да "дръпне шалтера" на Airbnb, Booking, Facebook, Homeway и други интернет колоси, ползвани по цял свят и с милиони потребители, само защото не са обърнали внимание, че чрез тях се предлага някаква стая в София, Самоков или Варна, без да има категория, присъдена от министър Николина Ангелкова. От друга страна, не е ясно как самите платформи ще проверяват дали даден имот е категоризиран. Стоянова и Симеонов искат и глоби за участващите в подобни нарушения. "Който предлага туристическа услуга, която не е категоризирана, или допуска включване в електронна платформа на некатегоризиран туристически обект, се глобява от 500 до 5 хил. лв„ а еднолични търговци и юридически лица - от 1000 до 10 хил. лв.", гласи проектът.
ЕК даде зелена светлина на завода за горене на боклук в София. Плановете на Столичната община да предостави държавна помощ на "Топлофикация -София" за изграждане на инсталация за горене бяха одобрени от Европейската комисия. Идеята на бъдещия инсинератор е да изгаря остатъците от столичния боклук, които не могат да бъдат обработени, и да се осигури евтино гориво за "Топлофикация София". Плановете са изграждането на инсталацията да приключи до края на 2023 г. По проекта се работи от далечната 2011 г„ но все още няма обществено съгласие заради спорните въпроси за влиянието върху околната среда.
Финансовата помощ от Европейския съюз ще е в размер на 94 млн. евро, като пряката безвъзмездна помощ ще е приблизително 90.8 млн. евро (около 177.6 млн. лв.), а останалата част ще е под формата на заем, отпуснат от Столичната община на „Топлофикация". Той ще е приблизително 3 млн. евро (около 5.8 млн. лв.). Средствата за инсинератора са по програма „Околна среда" и бяха отпуснати на правителството в края на ноември миналата година.
Плановете са инсталацията да бъде свързана с топлофикационната мрежа на София. Централата ще произвежда топлинна енергия и електричество с мощност приблизително 55 мегавата топлинната енергия и 19 мегавата електроенергия. За гориво годишно ще бъдат използвани около 180 хил. тона негодни за рециклиране битови отпадъци.
Както в."Сега" писа, през миналата седмица общината загуби дело за отказан достъп до обществена информация, свързана именно с изграждане на инсталация за горене на отпадъците в столицата. Върховният административен съд постанови, че общината няма право да крие проекта за инсталацията, както и документацията по него и трябва да го представи на заявителя.
Борисов след срещата с Тръмп: Убеден съм, че ще паднат визите. Убеден съм, че американските визи за българите ще отпаднат. Това обяви премиерът Бойко Борисов след срещата си с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом, която по думите му е продължила близо два часа.
Премиерът изтъкна, че има голяма вероятност американският президент да посети България. "Казах му, че може да остане в сърцата на българите, ако паднат визите", сподели Борисов. Той разкри също, че при разговор за корупцията не е успял да обясни на Тръмп, как е възможно обвинен в шпионаж в ползва на Русия, визирайки председателя на движение "Русофили" Николай Малинов, да бъде пуснат в Москва за награждаване от президента Владимир Путин, след като е с обвинение у нас. "Аз отговарям за службите и МВР, а не за съдебната система", коментира Борисов.
По думите на Борисов американците ни разглеждат като праволинейна държава, спазващи единни ценности. В наш плюс, по думите на Борисов, са отпадането на кандадските визи за българите, което е ярък пример, че не създаваме проблеми. В крайна сметка Тръмп обещал в най-скоро време да даде отговор кога българите ще пътуват безвизово до Щатите.
Борисов разкри още, че в документ подписан между двете държави е записано, че „България е стратегически газов хъб", с който има възможност съседните ни страни да направят реално своята диверсификация. Около 15 минути двамата разговаряли за „Белене". „Не отговаря на истината, че е руска централа, в момента „Белене" е 100% българска. След 10 години в АЕЦ „Козлудий" ще имаме много плошадки. Казах му, че не мога да започна да правя американски реактор, а два чисто нови да ги хвърля в реката. Ще ме бият българите с камъни", това обяснил Борисов на Тръмп, който по думите на премиера, го е разбрал и от гледна точка на това, че е бизнесмен. Борисов припомни, че още тази седмица американски експерти ще посетят „Белене" и „Козлудуй".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |