Снимка: Pixabay
За втори път през настоящата година една от трите най-големи международни агенции за кредитен рейтинг - Standart and poor's Global Ratings, повиши дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута до 'BBB/A-2' от 'BBB-/A-3' и потвърди положителната перспектива, съобщи Министерството на финансите. Преди шест месеца, на 31 май 2019 г. S&P Global Ratings повиши държавният кредитен рейтинг до BBB- за чуждестранна и местна валути с положителна перспектива.
Аргументите
Този път от S&P Global Ratings посочват, че повишението на рейтинга е в резултат на устойчивото развитие на икономиката на България, без натрупване на макроикономически дисбаланси. Фискалните и външните баланси на страната са силни, а напредъкът по присъединяването към Механизма на валутния курс II (ERM II) е стабилен. Положителната перспектива пред рейтинга отразява очакванията на анализаторите от S&P Global Ratings, че прогресивно укрепващата фискална и външна позиция на България ще продължи, като страната ще се развива устойчиво в условия на по-слаба външна икономическа среда.
Агенцията очаква 3.6% нарастване на българския БВП през тази година и 3% през 2020 г.
Според рейтинговата агенция страната е изпълнила своите ангажименти по Плана за действие за присъединяване към ERM II и Банковия съюз, но също така S&P отбелязва, че окончателното решение за това не е изцяло под неин контрол. Институционалната конвергенция е напреднала. Осъществени са законодателни промени в областта на макропруденциалния надзор и правомощията на централната банка. Подобрена е рамката по несъстоятелността, управлението на държавните предприятия, надзора в небанковия финансов сектор и рамката за борба с изпирането на пари.
От S&P посочват, че през последните три години България отчита бюджетни излишъци заради разумната фискална политика, повишаването на данъчната събираемост и ръста на икономиката. Данъчните приходи са се увеличили с над 40% за периода 2014-2018 г., което е над отчетеният 30% номинален ръст на БВП. За 2019 г. също се очаква малък излишък. За сравнение - след покупката на 8 американски изтребителя бюджет 2019 беше ревизиран и дефицитът беше увеличен до почти 2.5 млрд. лв.
През 2020-2022 г. S&P прогнозира България да има сравнително балансирани финанси, въпреки очакванията за повишаване на разходите, например в публичния сектор и най-вече за увеличаване на заплатите на учителите.
Държавният дълг е нисък и се очаква да падне до под 10% от БВП до 2022 г. спрямо 12% през 2019 г., посочва S&P.
Факторите, които биха довели до повишаване на рейтинга, са продължаващо стабилно икономическо развитие, без влошаване на постигнатия фискален напредък, или ако позицията на външния сектор на страната се подобри над очакванията на S&P Global Ratings. Рейтингът също може да бъде повишен, ако България извърши допълнителни структурни и институционални реформи, например по пътя си към приемане на еврото. Рейтинговата агенция би преразгледала перспективата до стабилна, ако се наблюдава натиск по линия на външно финансиране или се натрупат значителни макроикономически дисбаланси.
Пълното съдържание на прессъобщението на S&P Global Ratings можете да видите тук.
По този начин България си връща кредитния рейтинг от 2013 година, една година преди фалита КТБ през 2014 година. За последно S&P Global Ratings определи за България кредитен рейтинг BBB за чуждестранна и местна валута, но с отрицателна перспектива на 13 декември 2013 година.
Светата троица за България
Министерството на финансите предоставя информация за динамиката на кредитния рейтинг на България, поддържани от трите най-големи международни агенции: Fitch, Moody's и Standard & Poor's, определяни като „светата троица".
Последните оценки за кредитния рейтинг на България
Източник: Министерство на финансите
Още по темата:
След 2 години Moody's повиши перспективата за кредитния рейтинг на България
3.3% ръст на БВП на България през 2019-2020 г. очаква агенция Fitch Ratings
3.7% ръст на българската икономика през 2018 г. очаква кредитната агенция Fitch
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |