Снимка: Архив infostock.bg
Европа отразя зелените за Кресна. Комисията по петициите в Европейския парламент затвори петицията на „зелените" срещу изграждането на автомагистрала „Струма" в района на Кресненското дефиле.
В залата всички присъстващи български евродепутати се обединиха в защита на аутобана. А Радан Кънев от „Демократична България", който придвижи петицията в ЕП и я защитаваше дори не присъства на заседанието - вместо него там бяха трима природозащитници, които се представиха като коалиция „Да спасим Кресненското дефиле".
Дебатът за петицията започна малко след 17:10 българско време. Първо бе дадена думата на вносителите на петицията - Димитър Василев - Велин и Десислава Стоянова. Двамата опитаха да заблудят членовете на Комисията по петициите как магистрала през пролома ще унищожи природата в него. Именно с това твърдение „еколозите" повече от 10 години спираха изграждането на участъка от магистралата край Кресна. Но твърденията на „природозащитниците" бяха оборени.
Думата взе Аурелио Сесилио от Генералната дирекция „Регионална и градска политика" в ЕК. Той разясни, че Европейската комисия е в непрестанна комуникация с българските власти относно АМ „Струма" и до 15 януари трябва да се реши какво еврофинансиране ще отпусне Брюксел за аутобана в района на дефилето.
Впоследствие един след друг се изказаха българските евродепутати Андрей Новаков, Ангел Джамбазки, Илхан Кючук, Андрей Слабаков, Емил Радев, Александър Йорданов. Те опровергаха „зелените" и настояха петицията да бъде затворена и ЕП повече да не се занимава с този казус.
250 деца на преглед в „Пирогов" дневно. Всекидневно 250 деца преглеждат в Спешното детско отделение на "Пирогов". Това заяви за "Труд" директорът на УМБАЛСМ "Пирогов" проф. Николай Габровски."В "Пирогов" се приемат за преглед и хоспитализация деца с всякакви оплаквания. От падане и удар, до болки в корема, ушите, гърлото, кашлица, температура и задух", добави проф. Габровски.
Паника е обзела родителите на малки деца след като 3-годишно дете почина, обиколило три болници. Специалистите споделят, че има родители, които при най-малките оплаквания тичат в болниците. Освен това масово не знаят къде да заведат детето си на преглед, и какви са процедурите.
Ако детето не се чувства добре, първо трябва да се потърси личният лекар, защото той го познава най-добре и знае историята на заболяванията. Ако той не е на работа, и не може да прегледа детето, родителите трябва да се насочат към болница с педиатрично отделение. "По закон личните лекари трябва да осигуряват медицинска помощ непрекъснато. Това обаче практически не е възможно. Затова те са длъжни да сключват договори с кабинети, които осигуряват неотложна помощ", казва адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
Три болници приемат деца по спешност в София. Това са УМБАЛСМ "Пирогов", УМ БАЛ "Александровска" и Национална кардиологична болница, заяви здравният министър Кирил Ананиев. Те ще приемат с приоритет деца, след като Интензивното отделение на Специализираната детска болница "Проф. Иван Митев" спря да работи.
"Когато родителите идват в "Пирогов" за преглед на децата им, първо минават през детска шокова зала. Ако състоянието на детето е спешно остава в шокова зала и идват лекари да го прегледат. Ако не е спешно, минават през регистратурата и от там ги препращат към специалист, спрямо оплакванията им.
План "Уpcyла": 1 тpилион евро инвестиции за зебена енергетика и коли. Около 3 трилиона евро ще струва на ЕС Европейският зелен договор - водещият план на новата шефка на ЕК Урсула фон дер Лайен, който ще бъде представен до 10 дни. Брюксел обаче планира да покрие една трета от разходите -1 трилион, останалите ще бъдат осигурени от Европейската инвестиционна банка и страните -членки на ЕС.
Амбицията на германката е Европа да стане първият климатично неутрален континент до 2050 г., което означава, че въглеродните емисии трябва да бъдат напълно неутрализирани. Мерките за това са изоставяне на изкопаемите горива, намаляване на замърсяването от транспорта и грижа за природата.
Като част от зелената си политика ЕК ще въведе по-високи данъци за чуждестранни фирми, ако не спазват европейските правила и замърсяват.
Фон дер Лайен заяви, че новият данък ще съответства на правилата на Световната търговска организация. Първи ще са "избрани отрасли", обясни тя при откриването на 25-ата конференция на ООН по изменение на климата в Мадрид.
"Предлагаме нова зелена сделка, тъй като става въпрос за прекратяване на войната срещу природата, става въпрос за помирение", каза новият шеф на Европейския съвет Шарл Мишел. От векове светът е в състояние на "война срещу природата, а прекомерното експлоатиране на природните ресурси е довело до отговор на планетата".
Поне 100 млн. лв. повече на година могат да събират общините от данъци и такси. Поне 100 млн. лв. повече на година могат да влизат в общинските бюджети, ако се актуализират ставките по местните налози и се увеличи събираемостта, пресметнаха за "24 часа" експерти. В някои общини обаче събираемостта пада почти непрекъснато от 2006 г., когато НАП престана да се занимава с тази дейност и тя бе поверена на кметствата. Има населени места със събираемост под 30% при средна за страната от 70%.
"Общините като че ли нямат капацитет, въпреки че имат права и законите са им развързали ръцете. Тази тема трябва да се подложи на широко обсъждане.
Да говорим за модел на споделени услуги
Да се сдружат, особено по-малките общини, и да увеличат капацитета си, контрола, събираемостта", заяви шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Според финансисти сдружаването и споделените услуги ще дадат възможност общините по-активно да упражняват правата си, да дават некоректните платци на съдия - изпълнител, да се обединят в обявяването на обществени поръчки, за да пестят ресурси, да обменят ноу-хау. За да стане това възможно, са нужни промени - например в Закона за местните данъци и такси да се запише, че служителите на общинските администрации могат да възлагат тази дейност на други структури по определен ред.
Поправка ще се наложи и в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс, за да се разреши и делегиране на правомощията при установяване на несъответствие между декларирани данни и такива, получени от трети лица и администрациите.
Банките счупиха нов рекорд - 1.4 млрд. лв. печалба за 10 месеца. Печалбите на банковата система у нас продължават да растат и да поставят нови рекорди. По данни на БНБ към края на октомври банките са отчели 1.4 млрд. лв. чиста печалба, което е с 15 млн. лв. повече от същия период на миналата година. По всичко личи, че през 2019 г. ще бъде надминат рекордът от миналата година, когато трезорите за първи път отчетоха по-добри резултати дори в сравнение със златните времена отпреди глобалната финансова криза.
Всичко това се случва на фона на безпрецедентно ниски лихви - и по кредитите, и при депозитите. Най-забележителното е, че на практика печалбата на трезорите до голяма степен идва от таксите, които събират за какви ли не услуги и които стават все по-разнообразни и все по-високи. За 10-те месеца до края на октомври те са събрали от своите клиенти внушителните 1.104 млрд. лева такси. Това е със 73 милиона повече от преди година.
На фона на кредитния бум приходите на банките от лихви отбелязват съвсем леко повишение. Нетните доходи от лихви за десетте месеца са 2.319 млрд. лв. при 2.276 млрд. лв. година преди това, показват данните на БНБ. В момента лихвите по кредитите са на най-ниските си нива, отбелязвани някога в страната. Ипотеките вече са под 3%. Потребителските заеми също са рекордно евтини - под 8%. Лихвите по депозитите пък все повече се доближават до нулата и на практика доходността по тях е отрицателна заради таксите и комисионите. Именно таксите и комисионите компенсират през последните години намалелите приходи на банките от основната им дейност - кредитирането, показват данните, редовно публикувани от централната банка.
Както писа в."Сега", от началото на октомври трезорите масово започнаха да вдигат таксите за обслужване на сметки, за преводи, за внасяне и теглене на пари на гише и др. След октомврийското повишение последва втора вълна и още банки обявиха "актуализация" на тарифите си - някои от декември, други от януари.
България изпадна на 97-о място по "лесно" плащане на данъци. България отново се появи на обидно ниска позиция в световна класация. В ново изследване за данъчната тежест, измерващо и ставките, но и бюрокрацията, свързана с калкулиране, отчитане и плащане на задълженията, страната ни е 97-а сред 190 държави от всички континенти. Има и по-лоша новина - пропаднали сме с пет места в сравнение с предната година. Автори на глобалното проучване са консултантската компания PwC и Световната банка.
Основната причина за това лошо представяне е сложното и времеемко администриране на данъците и осигуровките у нас. В България спазването на данъчно-осигурителните правила и формалности отнема 414 часа годишно. За сравнение средното време за всички в проучването е двойно по-кратко време - 238 часа. А в държави отличници като Естония за тези дейности стигат само 50 часа. Този завиден резултат до голяма степен се дължи на електронното управление, в което Естония е шампион.
Само една държава от ЕС се представя по-трагично от България и това е Италия, която е 128-а сред 190 държави. Това, което неудържимо влече тази членка на ЕС към дъното, е воденичният камък на данъците и осигуровките, които там достигат 59.1 процента.
Всички други от ЕС се намират в горната половина на таблицата. Румъния, с която все уж се надбягване, е на 32-ро място. Дори кандидатки за членство в ЕС ни изпреварват категорично. Молдова ни засрамва с нейното 33-то място. И Северна Македония ни "удря в земята" - тя е 37-а, в близост до страни като Норвегия. За сведение при съседите ни времето за спазване на данъчните правила е само 119 часа, т.е почти 4 пъти по-кратко в сравнение с България.
А ние дишаме праха на Намибия (88-а), Самоа (82) и Сиера Леоне (93).
И за сведение на управляващите България не е с най-ниски данъци. Бремето на плащанията, което включва подоходните налози, ДДС, акцизите, осигуровките, екоданъци и др., у нас е 28.4%, а в Румъния е само 20 на сто, сочи глобалното проучване.
Всеки 7-ми българин без достъп до лечение. 14% от населението на България, което прави всеки седми българин, е без достъп до здравеопазване. Тези данни изнесе Европейската комисия в годишния си доклад за нивото на здравеопазване в Европейския съюз през 2018 година.
Това е и най-голямото предизвикателство в системата на страната, се подчертава в документа. В него се посочва, че без здравни услуги са безработните за продължителен период от време, крайно бедните и най-вече ромската част от населението, които нямат средства за лечение, но и не плащат здравни осигуровки. Тази част от хората не е обхваната от социално здравно осигуряване, се посочва още като негатив в доклада. У нас няма лечебни заведения за бедни нито към неправителствения сектор, нито към вероизповеданията. По този показател страната ни е на дъното в класацията.
По смисъла на Закона за здравето у нас хората без здравни осигуровки могат да разчитат само на безплатна медицинска помощ по спешност, но не и на продължително лечение. Това означава, че ако човек с прекъснати здравноосигурителни права си счупи крака, той ще бъде наместен и гипсиран. Ако обаче се наложи да му бъде сложен пирон и да бъде хоспитализиран, а след това и раздвижван от рехабилитатор, ще трябва да си плати.
Така е и ако щитовидната му жлеза заболее и е необходима операция или се наложи да му бъдат извадени сливиците, например. Тогава пак ще трябва да си плати.
В доклада се посочва, че от медицински грижи по всяко време на денонощието са лишени и жителите на отдалечените райони дори те да са здравно осигурени. Причината в този случай е, че там няма болници, стационари и дори постоянни практики на общопрактикуващи лекари.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |