Снимка: Архив infostock.bg
ЦИК си раздаде тайничко бонуси за добре свършена работа. Централната избирателната комисия тихомълком си е раздала бонуси, разкри „Труд" след щателно проучване в Системата за електронни бюджетни разплащания (СЕБРА). Всяко ведомство е длъжно да публикува на сайта си информация от тази система за вида и размера на плащанията, които е направило всеки ден.
Решението е гласувано на заседание на 22 ноември с пълно мнозинство от всички 16 присъстващи членове на ЦИК, без дебати. Взето е въз основа на непублични вътрешни правила за изплащане на допълнително възнаграждение, на базата на непубликувана докладна записка, съставена от неведома работна група. Отпуснатите суми също са оставени в тайна.
По информация на „Труд" бонусите са в размер на около две заплати. На вчерашното си заседание комисията реши да отговори на вестника с колко се е самовъзнаградила по реда на Закона за достъп до обществена информация, тоест в 14-дневен срок, тъй като трябвало да се изготвят счетоводни справки.
„2019 година е година с два избора - за Европейски парламент и най-тежките избори, които може изобщо да се организират и произвеждат, местните избори", мотивира се на заседанието на 22 ноември секретарят на комисията Севинч Солакова. В тази връзка „Труд" напомня, че миналата година нямаше национални избори, а ЦИК е постоянно действащ, съответно постоянно получаващ заплати, орган.
Останалите мотиви за раздаването на парите са „наличните средства по бюджета на ЦИК и оценката, която комисията дава като цяло на организацията и произвеждането на изборите".
Пневмонии убиват 800 000 души в света всяка година. По данни на Световната здравна организация над 800 000 души годишно умират от различни типове пневмонии в света. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. Понякога заболяването протича светкавично и се получават кръвоизливи, които са несъвместими с живота. „Белият дроб и надбъбреците са два различни органа, които са изключително важни за хомеостазата на организма. Когато в два различни органа едновременно се получат кръвоизливи, които блокират изцяло тяхната дейност, това състояние де факто е неспасяемо", каза д-р Маджаров пред Нова телевизия.
Темата беше повдигната след като стана ясно, че най-вероятната причина за смъртта на седмокласничката от врачанското училище е пневмония. Преди месец 3-годишният Алекс почина след като мина през три софийски болници от хеморагична двустранна пневмония.
„Става дума за едно изключително тежко протичащо, бързо развиващо се състояние, за което не може да се направи нищо", каза педиатърът доктор Елена Георгиева, която е един от лекарите, прегледали малко момче преди смъртта му. „Дори детето да е на легло в реанимация, реанимационните мероприятия не водят до нищо", допълни д-р Маджаров.
„Пневмониите биват два вида, бактериални и вирусни. Бактериалната се получава като усложнение от грип или респираторни вируси. Усложнения като пневмония се получават често при свински грип, който през 2009-2010 година покоси много млади хора", обясни за „Труд" главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Най-уязвими са малките деца, възрастните хора, бременните жени и хората с компроментирана имунна система или с хронични заболявания.
Борисов спря коледните тържества на чиновниците, за да пестят. Коледни тържества в държавните администрации през тази година няма да има. Това е разпоредил лично премиерът Бойко Борисов. Заповедта му е изпратена до всички министерства и държавни учреждения.
Основната причина е да не се харчат излишни пари.
По-голяма част от чиновниците сами организират тържествата си. Най-често те се правят в ресторанти, но кувертите плащат от джоба си. В самите учреждения пък досега се правеха скромни тържества в края на някой от дните преди Коледа на по чаша вино.
България дава на съд пакета „Мобилност". България и още няколко страни членки ще подадат съдебен иск пред Съда на Европа, ако Европарламентът приеме пакета "Мобилност" в този вид, в който е гласуван рано тази сутрин в рамките на триалога между ЕК, ЕФ и Съвета на ЕС. Това заяви транспортният министър Росен Желязков.
Възнамеряваме да оспорим 3 от общо 4-те съгласувани точки: връщането на камионите на всеки 8 седмици в държавата по регистрация, връщането на водача на всеки 4 седмици и т.нар. хибриден модел за командировките. Няма да оспорим единствено забраната за ползване на 45-часовата седмична почивка на водача в кабината, тъй като това не е непропорционална и дискриминационна мярка, както другите 3, каза Желязков.
Той обясни, че на 18 декември пакетът "Мобилност" предстои да се гласува в Съвета на ЕС и ако има квалифицирано мнозинство от поне 16 държави, ще отиде в Европарламента. "Лично за мен е много интересно каква ще е в Европарламента позицията на зелените", каза транспортният министър.
Депутатите натовариха стаите за е-туристи с до 250 лв. данък. Апартаментите и къщите за гости, които се отдават на туристи чрез електронни платформи като Airbnb, Booking, Expedia, Facebook и др„ ще бъдат облагани като хотели с една или две звезди. Всяка община ще налага патентен годишен данък от 25 до 250 лв. за стая, като размерът ще зависи от местонахождението на жилището. Така налогът за апартамент с три стаи в центъра на столицата или друг голям град може да скочи до 750 лв.
Новият данък трябва да влезе в сила от 2020 г., реши вчера бюджетната комисия. Поправката, отнасяща се до Закона за местните данъци и такси, бе направена по обичайния порочен начин - в заключителните разпоредби на съвсем друг закон (в случая Данъчно-осигурителния процесуален кодекс), между първото и второто му четене.
Само преди седмица парламентът гласува поправка в Закона за туризма, с която краткосрочното отдаване под наем през интернет се приравни с традиционното настаняване в хотели и в къщи за гости. Авторите на поправката - депутатите Менда Стоянова и Валери Симеонов, коригираха първоначалното си намерение да наложат категоризация за тези обекти и солени глоби за липсата на "звезди". Допълнителното регулиране, както и опитът да се ограничи станалото популярно в цял свят ползване на онлайн платформи за краткосрочно наемане на жилища, срещна силно недоволство от голяма част от туристическия бранш. Двамата депутати обявиха, че се поправят и ще има само регистрация. За целта Министерството на туризма щяло да изработи специална наредба.
КФН ще пренаписва за трети път проекта "Бонус-малус". Комисията за финансов надзор оттегли и втория си проект за въвеждане на система "бонус-малус", от която ще зависи размерът на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за всеки шофьор. КФН пусна на сайта си вариант, който събра много критики и сега отива на поправителен, а ново обсъждане ще има догодина. Това стана ясно вчера на заседание на бюджетната комисия в парламента. Шефът на финансовия надзор Бойко Атанасов обясни пред депутатите, че критикуваният проект бил само чернова, изготвена от работната група, а след Нова година трите отговорни институции - КФН, МВР и транспортното министерство, щели да излязат с окончателен текст. "До момента сме получили 45 предложения за подобряване на методиката, някои от които ще бъдат взети предвид", посочи Атанасов. Първият проект на КФН също бе оттеглен след вълна от критики.
Представената към момента методика "бонус-малус" заслужи добри думи единствено от застрахователите. Най-силно е недоволството от прекалено високите "наказания" за нарушителите на пътя, заради които застраховката може да се оскъпи с 300-400%, дори шофьорът да е бил наказван само за грешки, които не са довели до пътнотранспортно произшествие и щети.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |